Jump to content

Update Can Gateway


vladtz
 Share

Postare recomandată

Va salut. Sper ca am postat in sectiunea potrivita. Am un touran din 2005 si am montat un RCD510 pe el. Normal ca am avut acea problema cu battery drain, insa am rezolvat-o prin anularea firelor care duc spre CAN Gateway. Cautand pe forumuri, am inteles ca se poate face un update de can (am versiunea 1K0-907-530-C 0080 ). Puteti sa-mi recomandati un service/persoana in judetul Cluj sau in judetele limitrofe care se poate ocupa de treaba asta? Am gasit pe cineva la Bucuresti care face update contra sumei de 150 de lei insa trebuie sa trimit can-ul la el, in tot acest timp fara sa pot folosi masina. O alta alternativa ar fi sa cumpar interfata de diagnoza VAS (sau VAG CAN Pro) insa costa in jur de 500 de lei... Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

cred ca daca citesti putin pe topicul de intalniri din Cluj poti afla cand se vad oamenii si eventual aflii si care dintre ei se ocupa cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Multumesc pentru sugestie :) am postat acolo si sprer ca voi gasi un raspuns acolo. Sunt nou pe aici si nu stiam ca exista un topic al posesorilor de vw din cluj. Daca deranjeaza, acest topic poate fi sters. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare !!

In CRAIOVA se poate face acest update ??

Eu am montat un RNS 310 din 2011 si nu imi preia informatiile de la climatizare si cele ale senzorilor de parcare .Ma poate ajuta cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se rezolva prin update la tine, ci prin schimbarea anumitor module, de care ti-am spus in alt topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare

 Vreu si eu sa intreb  daca as vrea sa fac upgrade de la rcd 300 la rcd 310 pentru un vw touran 1,6 FSI din 2005 si am aflat acum dupa scanare ca am can gatewaay 1KO 907 530 E care am inteles ca nu upgradabil si imi trebuie de terminatie K in jos,astept si eu o sugestie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles gresit, E se upgradeaza la K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost in reteaua vw si mi-a aratat lista ca nu este upgradabil  si ca numai de la 1KO 907 530 K versiunea 0178 merge nu stiu ce sa mai cred si unde sa mai merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

 Vreu si eu sa intreb  daca as vrea sa fac upgrade de la rcd 300 la rcd 310 pentru un vw touran 1,6 FSI din 2005 si am aflat acum dupa scanare ca am can gatewaay 1KO 907 530 E care am inteles ca nu upgradabil si imi trebuie de terminatie K in jos,astept si eu o sugestie

 

 

am fost in reteaua vw si mi-a aratat lista ca nu este upgradabil  si ca numai de la 1KO 907 530 K versiunea 0178 merge nu stiu ce sa mai cred si unde sa mai merg.

 

nu stiu cei de acolo.... putem face upgrade la  1K0 907 530 K - sw 0178

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun si cat m-ar costa upgrade si care e procedura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un update, depinde de cine il face, intre 150-200 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in jurul la 100 lei.... Procedura este sa ajungi cu masina... sau sa il pui la curier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. 50-100 de lei, depinde de cine îl face. Procedura este identică.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru Brasov este cineva sa ma ajute si pe mine cu un schimb de can si update de radio cd  de la rcd 300 la rcd 310 pe masina am acum can gateway 1K0 907 530E si am luat acum un alt can 1K0 907 530K dar inteleg ca mai trebuie sa se mai faca ceva invatare cu masina ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie codat pe masina ta, oricum, poti sa-l pui si asa si vezi ce nu merge pe masina.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru Brasov este cineva sa ma ajute si pe mine cu un schimb de can si update de radio cd  de la rcd 300 la rcd 310 pe masina am acum can gateway 1K0 907 530E si am luat acum un alt can 1K0 907 530K dar inteleg ca mai trebuie sa se mai faca ceva invatare cu masina ,

 

atentie - daca ai 1K0 907 530K si are sw 0170 - tot o sa descarce bateria..... ca sa nu descarce, trebuie sa ai sw 0178. Altfel, trebuie sa ii faci update.....

 

cand il montezi, trebuie sa faci bifele aferente in lista cu instalari, altfel o sa ai diferite erori stocate pe modulele care le ai tu....

 

in rest, cauta in aria prestari servicii - avem colegi care te pot ajuta, in Brasov

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa fac update la canul care era pe masina 1KO 907 530E sw0110 si a fost schimbat in 1KO 907 530K sw0178 ,iar canul care il luasem ulterior de la cineva de pe net 1KO 907 530K sw0020 nu merge update, deci misiune indeplinita dar cu multe piederi materiale update a fost 150 de ron. si canul gresit 120 de ron cam mult dar asta e viata. acum asta nu stiu daca mai ajuta la ceva doar de bibelou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

.

Salutare,

Sunt interesat daca se poate monta un rns 315 pe un passat 3c 2008 care are actualmente instalat un rns 300 OEM.

Are Can gateway 3C0 907 530 E soft H10 0080.

Se poate face trecerea la rns 315 fara probleme sau trebuie facut un update de CAN sau mai rau o inlocuire a CAN-ului?!

Multumeac!

Modificat de toporas82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU trebuie facut update.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy! Sa inteleg ca nu o sa am probleme cu descarcarea acumulatorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

.

Salutare,

Sunt interesat daca se poate monta un rns 315 pe un passat 3c 2008 care are actualmente instalat un rns 300 OEM.

Are Can gateway 3C0 907 530 E soft H10 0080.

Se poate face trecerea la rns 315 fara probleme sau trebuie facut un update de CAN sau mai rau o inlocuire a CAN-ului?!

Multumeac!

 

nu ai nicio problema - o sa fie totul ok. 

 

can-ul tau nu are probleme cu descarcarea bateriei si suporta si functii suplimentare, in cazul unor upgrade-uri viitoare - afisare climatronic, senzori parcare, etc.. pe RNS - in cazul montarii unor componente mai noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii Florin!

Acum sunt bun de cinste......:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Address 19: CAN Gateway        Labels: 3C0-907-530-V1.clb

   Part No SW: 3C0 907 530 C    HW: 3C0 907 951 A

   Component: Gateway         007 0040  

   Revision: 00007000    Serial number: 0700C05B2110C7

   Coding: 3DFD3C44C21002

   Shop #: WSC 00028 028 00001

   VCID: 2149030FF83C3116BBD-8074

 

 

La acest can pot face update?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!