Jump to content

Jurnal DSG7


xxnelu
 Share

Postare recomandată

Salut, 

 

Ma poate ajuta cineva cu modelul de cutie ? Audi a3 8V 1.8  DSG 7 WAUZZZ8V7DA026187 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin@Caractere
4 hours ago, d4rkm4nx99 said:

Salut, 

 

Ma poate ajuta cineva cu modelul de cutie ? Audi a3 8V 1.8  DSG 7 WAUZZZ8V7DA026187 

 

Model PLG 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

d4rkm4nx99 - daca este 1.8 benzina si are pana in 250 nm , atunci este foarte probbil sa aiba DSG DQ200 cu ambreiaje uscate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am citit toate paginile acestui forum , am inteles ca problema pe care o am eu cu DSG7 uscat si anume vibratie la schimbul treptelor 1-2 este problema comuna des intalnita

Nu am inteles exact daca exista sanse sa se remedieze problema facand calibrare sau trebuie neaparat sa schimb ambreiajele ca sa scap de vibratia aia

Aveti idee daca mai merg cu ea asa (evitand cat se poate acceleratia brusca la viteza mica in treapta 2 ca sa nu vibreze) , daca ii dauneaza ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee , ce cutie automata este pe volkswagen passat b8 , 2.0 tdi 150 cp ??an de fabricatie 2018 /

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabile e DQ 250 cu sase trepte, ambreiaje umede .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi s-a spus ca are 7 trepte dar nu stiu exact modelul .. voi intreba la delear .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin@Caractere

Rafyrr,

daca ne dai o serie de sasiu te putem ajuta, dupa "ureche" nu prea merge ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Astazi am fost sa fac update de soft la cutie. Vibratul la accelerare in treapta 2 a disparut complet , pt ca noul soft face ca DSG'ul dq200 sa schimbe treapta 2 mai tarziu pe la 2000 rpm si sa reactiveze treapta 1 mai devreme , schimba treapta a 7-a mai tarziu pe la 80 km/h ceea ce iar e foarte bine pt ca nu mai sta motorul in halul ala de subturat in treapta 7 la 1200 rpm. E imposibil sa mai patinezi ambreiajul in treapta 2 cum facea softul vechi iar cand mergi bara la bara nu mai schimba de la treapta 1 la 2 incontinuu, ramane in treapta 1 pana ajungi la 2000 rpm. A costat 300 de euro , am fost unde a fost si Danskodaru , foarte de treaba baietii si priceputi cu experienta , au avut rabdare cu mine si au raspuns la toate intrebarile pe care le-am pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Taloș

DSG7 uscat - 25.000 km - O singura data a smucit la schimbatul treptelor (pe la 10.000km), dar dupa ce am pus contactul din nou si-a revenit.

Dupa 20.000km cred ca s-au mai consumat din ambreiaje pentru ca nu mai pleaca atat de usor de pe loc, fara acceleratie, cum facea la 1000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai normal ca se uzeaza prematur ambreiajele avand in vedere ca dsg 7 dq200 pleaca cu a doua aproape de pe loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Locuiesc in Germania si am gasit un Touran 2014 cu DSG7 si 72 mii. Singura ingrijorare e cutia. Sunt probleme cu cutiile astea?  Masina mai are 1 an garantie.

Mai jos detalii:

(TF3) 4 Zyl.Dieselmotor 1,6L Aggr. 03L.1
(D38) 4-Zyl.Turbodieselmotor 1,6 L/77 KW(4V) TDI Common-Rail Grundmotor ist: TF3/TN1/TJ1/TI7 (G1C) 7-Gang-Automatikgetriebe oder DSG Beachtung: Fam. EDF
(7MJ) Abgaskonzept, EU5 plus

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 50 de pagini cred ca spun totul despre aceasta cutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servo - masina mea are 91k de km acum , am adus'o din Germania de la proprietar la 70k . Singura problema a cutiei a insemnat in vibratie cand trecea in treapta 2 dupa mai mult timp de mers. Problema care s'a rezolvat cu update de soft. Acum cutia merge absolut impecabil.Asa ca daca are km reali facuti in Germania , nu ai de ce sa iti faci griji. Trebuie doar sa ai grija putin de ea , un update de soft , schimb de ulei pe la 90k-100k chiar daca vw zice ca nu se schimba niciodata - rau nu are ce sa ii faca schimbul de ulei , numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Cei care ati schimbat kitul de ambreiaje de curand, aveti vreo recomandare pt un pret bun de achizitie? Eventual un PM pentru a nu face reclama. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Am văzut o Jetta care îmi place și ma gândesc să o cumpăr. Mașină este 2013 cu 163k km dotata fiind cu o cutie dsg7

Ma puteți ajuta cu ce fel de tip este pe baza VIN ului? 

VIN:WVWZZZ16ZDM005127

Odată identificata, dacă aveți idee despre fiabilitatea modelului. 

 

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut  raduV6 . Masina ta are motor de 1.6 TDI 105 CP deci are cutie DSG dq200 in 7 trepte cu ambreiaje uscate. Poti citi paginile acestui forum si afli absolut totul despre aceasta cutie , chiar mai sus putin pe aceasta pagina poti gasi informatii folositoare. Frumoasa masina , neagra cu interior alb imi place arata foarte bine , dar la kilometri astia cere cam mult pe ea.Sa o testezi bine , eu prima oara m-as concetra pe cutie in test - dupa ce ai mers ceva cu masina si ai incalzit'o bine , o pui in D o lasi la viteza mica sa schimbe treapta 2 apoi accelerezi mai tare, vezi daca se simte ceva ciudat , vibratii zgomote ciudate etc. Poti verifica si starea ambreiajelor - o pui pe manual +/- . te duci cu treapta 6 pe la 1500 rpm si accelerezi mai tare sa vezi daca patineaza , la fel cu treapta 7. Nu sunt mecanic sau stiutor in masini , este pararea mea dupa ce am citit integral acest forum si altele din afara , eu daca as mai cumpara o masina cu aceasta cutie asta as testa prima oara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/15/2018 at 7:49 PM, Gabrie said:

Salut

Am citit toate paginile acestui forum , am inteles ca problema pe care o am eu cu DSG7 uscat si anume vibratie la schimbul treptelor 1-2 este problema comuna des intalnita

Nu am inteles exact daca exista sanse sa se remedieze problema facand calibrare sau trebuie neaparat sa schimb ambreiajele ca sa scap de vibratia aia

Aveti idee daca mai merg cu ea asa (evitand cat se poate acceleratia brusca la viteza mica in treapta 2 ca sa nu vibreze) , daca ii dauneaza ? 

 

Salutare !

Revin si eu cu problema semnalata la cutia DSG 7, ambreiaj uscat. 

La mine apar vibratii la plecarea de pe loc ( treapta 1)si in treapta a doua (nu la trecerea din 1 in 2), vibratii care apar dupa ce se merge 1 ora in trafic intens, Bucuresti (probabil dupa ce se incalzesc lucrurile prin cutie). 

Am citi si eu cea ce s-a scris pe aici si nu imi este clar daca se repara daca schimb kitul de ambreiaj complet (volant, ambreiaje, discuri, rulment, etc. ) 

A schimbat cineva kitul si a scapat de aceste vibratii ?

Multumesc !

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee daca DQ200 pus pe 1.6 tdi se potriveste EXACT cu cel pus pe 1.4 tsi ? Nu ma refer aici la electornica/calibrare ci la cutia fizica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/13/2018 at 9:41 AM, FCRO said:

Salutare !

Revin si eu cu problema semnalata la cutia DSG 7, ambreiaj uscat. 

La mine apar vibratii la plecarea de pe loc ( treapta 1)si in treapta a doua (nu la trecerea din 1 in 2), vibratii care apar dupa ce se merge 1 ora in trafic intens, Bucuresti (probabil dupa ce se incalzesc lucrurile prin cutie). 

Am citi si eu cea ce s-a scris pe aici si nu imi este clar daca se repara daca schimb kitul de ambreiaj complet (volant, ambreiaje, discuri, rulment, etc. ) 

A schimbat cineva kitul si a scapat de aceste vibratii ?

Multumesc !

 

 

Salut ! Si la mine vibra dupa ce se incalzea bine , in treapta 2 la viteza mica cand voiam sa accelerez mai tare incepea si vibra. La mine s-a rezolvat cu update de soft la cutie. Acum schimba mai tarziu treapta 2 pe la 2000 rpm ,  evitand astfel patinarea ambreiajului. Acum merge perfect cutia fara vibratii sau alte zgomote. Daca ma intrebi pe mine eu ti-as recomanda sa te duci la un service care se ocupa numai de cutii automate, poate nu e nevoie sa schimbi kitul de ambreiaj sau volant. Mi mi-au spus ca ambreiajele deobicei tin cam 160-180k

Modificat de Gabrie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabrie, update de soft oficial, sau acel soft despre care s-a discutat cateva postari in urma, cel ridica intervalul de turatie la care schimba? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/14/2018 at 10:56 PM, Gabrie said:

Salut ! Si la mine vibra dupa ce se incalzea bine , in treapta 2 la viteza mica cand voiam sa accelerez mai tare incepea si vibra. La mine s-a rezolvat cu update de soft la cutie. Acum schimba mai tarziu treapta 2 pe la 2000 rpm ,  evitand astfel patinarea ambreiajului. Acum merge perfect cutia fara vibratii sau alte zgomote. Daca ma intrebi pe mine eu ti-as recomanda sa te duci la un service care se ocupa numai de cutii automate, poate nu e nevoie sa schimbi kitul de ambreiaj sau volant. Mi mi-au spus ca ambreiajele deobicei tin cam 160-180k

Salut !

Unde ai facut softul si cat a costat ?

Multumesc, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce inseamna soft oficial. Am fost la un service care se ocupa numai de cutii automate , le-am spus ce ma deranjeaza la cutie si anume vibratul in treapta 2 , nici nu am apucat sa termin si au zis da, trebuie update de soft ( deci au mai facut asta si la alte masini ). Au primit softul din Olanda l-au sters pe cel vechi l-au copiat pe cel nou si masina merge perfect , nu a mai vibrat nici macar odata oricat de mult am stat in trafic ( locuiesc in Bucuresti ). Singura diferenta pe care o observ eu este ca schimba treapta 2 mai tarziu pe la 2000 rpm si treapta 7 dupa 80kmh

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu este softul oficial, de fabrica. Este un soft custom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • voinea pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!