Jump to content

Jurnal DSG7


xxnelu
 Share

Postare recomandată

în urmă cu 1 oră, FlorescuM a scris:

La cutie intra 1.7 litri la megatronic intra fix 1 litru

Cutia asta n-are treaba cu Transformers :biggrin:

E "mechatronic" (sau "mecatronic", in română). De la mecanica + electronica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uzura ambreiajelor se vede in erori citite cu soft dedicat.La mine mi'a dat limita de toleranta atinsa ambreiaj 1.Si patina in D5 si D7.Au schimbat baietii ambreiajul dar acum nu pot calibra/adapta cutia la noul ambreiaj! Inca nu stiu de ce ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare din nou! Astazi am aflat ca mi se va deconta piesa (mechatronic) 100% si manopera 70% de catre fabrica. Sunt multumit.

Voi reveni cu postare dupa ce primesc masina adica pana la jumatatea saptamanii viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin@Caractere
4 hours ago, zamfi said:

Uzura ambreiajelor se vede in erori citite cu soft dedicat.La mine mi'a dat limita de toleranta atinsa ambreiaj 1.Si patina in D5 si D7.Au schimbat baietii ambreiajul dar acum nu pot calibra/adapta cutia la noul ambreiaj! Inca nu stiu de ce ...

Zamfi,

in functie de varianta de soft pe care o ai este probabil sa necesite vreun up-date, am intalnit situatii in care nu am reusit sa fac adaptarile ambreiajelor pana nu am facut up-date.

Spor :)

Modificat de Florin@Caractere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Cica au reusit cumva adaptarea.Dar cica au ceva mesaj de mecatronic...Interesant ca nu s-a manifestat deloc pana acum.Ma duc la Cluj dupa masina si apoi vedem.Si ei au zis de update de soft la cutie.Nu stiu de ce nu l-au facut daca tot au dus-o la reprezentanta.Sau cred ca stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/31/2018 at 12:43, B_o_g_d_a_n a scris:

Cutia asta n-are treaba cu Transformers :biggrin:

E "mechatronic" (sau "mecatronic", in română). De la mecanica + electronica.

Da. Corect.

Din cauza vitezei.

:) macar cantitatile sunt corecte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o întrebare/sinteză.

este generația DQ200 cu probleme destul de mari și dese. dar sunt cutii dsg7/s-tronic 7 cu ambreiaje uscate safe? adică problemele au fost corectate la generațiile ulterioare? îmi puteți recomanda alte serii DQ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca problemele acestei cutii (DQ200) persista si la ultimul model de passat (B8)? 

ca ma bate gandul sa-mi schimb tigaia cu un model mai nou ... si as fi vrut benzina (dupa experienta cu dieselgate si vazand ca tot apar scandaluri legate de diesel-urile de la VAG).

dar dupa ce-am citit despre problemele acestei cutii ... am cam ramas in suspans :) 

 

Modificat de livescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mă uit după un a3 2016-2017 și vroiam să văd de ce cutii să mă feresc. eu știam că sunt și alte cutii cu ambreiaje uscate, dar poate greșesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problemele persista chiar si la modele care se vand acum. Cautati pe yt filmulete cu probleme dsg, de ex la passat b8 sau alt model nou, si o sa vedeti ca situatia este cam la fel in continuare.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumparati cu 2.0 tsi si aveti DSG 6 si motor pe benzina :)

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uit permanent pe un site cu cereri piese si NU e zi sa nu vad cel putin 2 cereri pe cutii viteza automată la vw audi seat skoda ,sh uri bineinteles .dsg6 /dsg7 .absolut mi e incredibil ce cerere este pe aceste cutii si ma refer la tot ce e după 2009--.

Nu vreau sa sperii pe nimeni dar greu imi vine a crede ca exclusiv propietarul e vinovat de defecte ,erori etc etc . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca si cutii manuale se repara zilnic. Chiar nu stiu ce nr de DQ200 sunt in tara, dar cred ca nr este destul de mare. Ca la orice lucru, pe forumuri sunt prezentate in principal lucrurile rele deoarece, cand se strica ceva, incepi sa cauti, sa ceri pareri etc. Si pe forumurile altor marci mult mai consacrate gasim plangeri referitoare la cutii de iti vine sa crezi ca toate sunt niste esecuri. Intradevar, este un mecanism scump, dar orice comfort si tehnologie se plateste, de aici ai preturile mari ale manoperei si pieselor componente. In rest, nu as ezita sa-mi iau un model mai nou cu aceeasi cutie.

Modificat de aTThEEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DQ200 este de departe cea mai proasta cutie VW. Este totodata si singura cu ambreiaje uscate.

Urcati nivelul de motorizare si intalniti cutii mai fiabile.

DSG6 DQ250

DSG7 DQ381

DSG7 DQ500 - probabil cea mai fiabila cutie DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am rezolvat! Au reusit adaptarea,greu tare, in mers si ,desi avea ceva "agatari" la schimbul treptelor de viteza pana in Aiud si-a dat drumul complet cutia si acum merge normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am ridicat masina in seara asta si merge ca inainte. Mechatronic-ul montat este cu ultimele modificari pe el din cate am inteles iar soft-ul este cel nou. Am facut si revizia de 60.000km cu filtre si bujii. Sunt multumit si sper sa nu mai am probleme. Toata "distractia" a costat 300 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/9/2018 at 6:57 AM, Danskodaru said:

Prezent la fel face si la mine de vreo 15000 km.poate ne spune si noua colegul LEONARDT unde a facut reparatia ca este pretul bun

Salutare. Service skoda Focsani. Am inteles ca si prin Buzau este un nene care se pricepe foarte bine la cutii de viteze automate. Nu am vazut, doar am auzit, ca este foarte cautat, in principal de persoane cu masini scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Am scos un raport din partlink24 si la model cutie de viteze spune ca e PNC. Din pacate, nu gasesc informatii despre acest model de cutie, ma poatea ajuta cineva cu un cod ? 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu Golf VI

Buna am aceasta probpema dar pe un golf 6 2010 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mechatronicul.

Am fost la diagnoza

006079, 006300, asta a fost la mine.

Nu face suficienta presiune pompa din el( din diferite motive)

La mine mergea(eu aveam 26 bari din 40min-70maxim)

Probabil la tine nu mai poate face deloc

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvarea a fost ....   inlocuirea mechatronicului ? am inteles ca e sigilat si nimeni nu se baga sa-l repare, asa-i ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/27/2018 at 9:42, vdragos a scris:

Se repara.

 

Eu l am reparat.

Ceva cunostinte mecanice trebuie sa ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/27/2018 at 9:42, vdragos a scris:

Se repara.

 

Eu l am reparat.

Ceva cunostinte mecanice trebuie sa ai.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • voinea pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!