Jump to content

footwell lights - nu se mai aprind


Laurentiuu
 Share

Postare recomandată

Vali Barbulescu

Salutare,

am rezolvat...problema era ca aveam intensitatea de la luminile interioare pe minim...adică am reglat-o din butonul (rotita) de pe bord la un nivel mai mare și acum stau aprinse luminile footwell și in mers ?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba acea rotita cu luminile de la picioare. Intensitatea la footwell se regleaza din BC.Doar daca nu ai luat plusul de unde trebuie, adica din centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ba are, eu cred ca inteleg ce spune colegul Vali, din BC se regleaza intensitatea la footwell pentru cand este usa deschisa; in modul ambient light, eu unul nu am gasit de unde se regleaza, in afara de rotita respectiva.

In alta ordine de idei, lampile clone din china sunt niste porcarii, au intensitate foarte slaba, dar macar fac dimming, merita cumparate doar pentru cablaj, va recomand sa luati lampile OEM (4E0 947 415).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cu riscul de a intreba ceva la care deja s-a raspuns...doresc sa va intreb urmatorul lucru:

Cat de usoara ar fi instalarea footwell lights pentru locurile din spate daca masina deja are din fabrica footwell lights pentru locurile din fata (sofer+pasager dreapta)?

E posibil sa am cablajul facut deja? sau trebuie tras fir de undeva anume?

 

Mersi si scuze daca am repetat intrebarea. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie tras cablajul. Se dau jos scaunele, se desfac pragurile și trimuri le laterale, se trage cablajul pe sub mocheta, pe unde vine cel original. Te legi cu el la lămpile fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 5/18/2018 at 2:56 PM, Vali Barbulescu said:

din pacate nu am bifa aceea de "footwell lights with terminal 58d active" sau nu o gasesc eu :(...din cate am mai citit pe aici, acea bifa activeaza functia dorita de mine...in schimb, am bifat "Ambient lighting via footwell lighting active"...dar degeaba :)

Cablarea a fost facuta in centrala electrica, conector B, pin 7 - plus. Masa - punct in pillar stanga sofer. 

7264AB0F-99F8-4E71-89BB-EE49D3EFBD04.thumb.jpeg.2153f88d91854e206aa4bbb0fc11d6ca.jpeg

Ieri am schimbat si eu centrala cu 3C8 937 049 AC, din cate am inteles asta ar fi cam cea mai de top. Suporta incalzire in parbriz, hign beam pe b6 etc..

Cu ceva timp in urma mi-am montat si footwell si la fel ca Vali, vreau sa imi stea aprinse in mers. 

Am activat bit 7 ambient via footwell si nimic. In bord am setat la 80% intensitatea la becuri, butonul de langa blocul de lumini e mereu la maxim dat.

Ce-mi scapa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat, trebuia 1 la intensitate acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, acum citeva zile am avut minunata idee de a pune leduri la footwel lights, centrala le aprindea apoi le stingea,am incercat asa de mai multe ori pina sa imi dau seama ca un led avea polaritatea invers fata de celelalte 3( era placa led cu leduri doar pe o parte) apoi am pus becurile originale halogen care au functionat perfect mai bine de 1 an dar acum nu se mai aprind deloc, pe output test nu da niciun semn, am incercat recodarea dar fara rezultat!

E posibil sa se fi ars centrala electrica doar partea pt footwel lights? In rest totul functioneaza 

Atasez poza cu eroarea, cablajul e ok

Multumesc!

20201118_002942.thumb.jpg.791f9e3c3a6407e78f49a2015268c491.jpg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deconecteaza borna cateva minute, vezi daca isi revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat dar tot nu se aprind, merita sa o desfac si sa se incerce reparatia sau caut alta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica exact la iesirea din bcm, daca ai acolo sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, o sa incerc sa masor cu un multimetru la iesirea din bcm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am controlat si nu ajunge nimic la iesirea din bcm, am dezactivat footwel am scos borna am scos si cablajul de la footwel, apoi am pus borna am activat footwel si a aparut si eroarea fara sa pun cablajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai nimic pe iesire, atunci problema este din bcm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate rezolva? Sau daca nu ce terminatie sa caut la bcm sa faca si ambientala prin footwel lights cum facea asta?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa o desfaci, sa verifici pe placa, unde este problema

Aceelasi cod, cred ca gasesti.,...altfel, posteaza ce cod ai, verificam ce e compatibil 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua a pus cineva bec led de culoare albastra la footwell lights? Daca da imi dati si mie un site de unde as putea comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti pe Google, nu e nimic special la aceste leduri colorate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca ai lampi cu bec halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua vin si eu cu o intrebare asa este si la voi becul de la picioare? Este vorba de un b7

Screenshot_20221208-153053_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat sa cumpar ceva pe albastr dar nu am gasit nimic asemanator. Ma puteti ajuta care ati achizitionat pe albastru? De unde as putea cumpara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!