Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

@Rave, asa sa fie cum zici tu! :) Dar cred ca ar fi prea apropiat de motorizarile inferioare (1.8TSI), nu?

 

Pe forum-ul francez am gasit doua noi poze. Ce e ciudat, e ca RS-urile au jante optionale standard, nu jantele de RS. RS-ul gri arata chiar bine.

 

 

post-11061-0-47262100-1372413241_thumb.j

post-11061-0-82174400-1372413250_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa era si inainte pretul daca nu ma insel, gri-ul ala este absolut superb (aluzie intentionata :P ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verdele ala n-o prinde deloc, insa gri-ul inchis si rosu arata foarte bine.

 

Ce ma bucur ca am jante de RS  :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu ai RS cu totul rifflections, ca e si culoarea Race Blue! :icon_geek: 

 

Sper ca se pot obtine discount-uri bune si la Skoda (daca au fost colegi cu discount-uri bune la GTI d-abia lansat) si ramane de ales culoarea (Alb, Steel Grey, Race Blue), restul e decis. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TudorM: La ce discount te astepti? Zi-mi estimarea ta si iti confirm/ infirm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave: :)) )))))

Sper ca glumesti! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, la cat de bine echipata as vrea eu masina, as spera la un 7-8%. 10% ar fi frumos, dar nu-s prea visator din fire. :)

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu parere de rau, iti spun ca realistic ar trebui sa iti faci socotelile la mai putin de jumatate, in cel mai fericit caz!

Asta judecand dupa marjele actuale ale O3-ului. Ma indoiesc ca RS-ul are vreo marja fantasmagorica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosti marjele astea? Chiar as fi curios sa stiu o cifra exacta. Si spun de acel 7-8% pentru ca stiu pe cineva care a obtinut atat la un GTI 7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, le cunosc. Pot sa iti spun ca marja de la G7(nu stiu exact la GTI) e cu 50% mai mare decat cea de la O3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ziceam ce mi-as dori, ca de asteptat ma astept la maxim 4-5% :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca discountul poate creste odata cu cresterea numarului de optionale si a valorii lor. Stiut fiind ca in general, producatorii auto fac profiturile mai ales din optionale si nu din pretul de baza al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca alegi pachetele promotionale(alde Technology, Relax, etc), fa-ti calculele cu 4% la O3 si 5-6% la Golf.

Eu pot sa iti garantez, aproape, ca nu va exista 7 sau 8% la Octavia RS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, daca sunt disponibile pachetele astea la RS, atunci 4-5% sper sa poate fi inghitit de dealer. :) Un francez zicea ca el a dat deja comanda de RS (masina fiind demo a dealer-ului care ii e prieten bun) si a trebuit sa comande un pachet "Black" pentru a face masina sa arate ca in pozele oficiale (grila, capace oglinzi, fara crom geamuri, bare acoperis negre). Se vede si din pozele de mai devreme, ca acele RS-uri nu au acest pachet, deci nu e standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti iei culoare deschisa neaparat pune pachetul ala, daca o sa fie disponibil si la noi. O sa arate mult mai agresiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca arata bine pe oricare din cele 3 la care ma gandesc eu (alb, steel grey, race blue). Cred ca e un pachet bun pentru cei care-si fac masinile negre complet negre (jante, geamuri, grila etc)... :) Dar eu sunt trecut deja prin placerea detinerii unei masini negre si mi-a ajuns.

 

Iata si interiorul si jantele Dorado pe 17". Arata bine si unele si altele, zic eu.

 

Link.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele arata bine. Volanul e acelasi doar ca are cusatura rosie si ceva negru glossy :)

 

Totusi, ce-o fi cu ceasurile din bord? Arata ciudat :)

 

P.s. Eu vreau neaparat bara aia spate sa am si eu tips-uri :)) iar din ce vad in poze posibil sa-mi trebuiasca doar tips-urile  :icon_thumleft:

Modificat de rifflections
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile sunt tipice Skoda, asa erau si inainte. Scaunele sunt interesante dar ma asteptam la ceva mai... special!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile seamana mai mult cu O2 decat ce are O3 standard, cred ca asta sare in ochi. Scaunele sunt frumoase, dar tetierele sunt integrate complet! Asta e un inconvenient pt o masina altfel f practica, chiar si in varianta RS. In rest arata superb parerea mea, iar jantele Dorado nu sunt chiar un dezastru total. :) Pacat ca pentru soselele noastre e cam hazardat sa mergi pe 18". Ar fi mers Gemini pe antracit (ca in pozele oficiale).

 

@rifflections: sunt mici diferente intre barile spate, nu e de ajuns sa pui doar tips-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea, eu as cauta sa schimb tips-urile mari cu unele mai finute. Masina se vrea un sleeper, tipsurile alea nu o ajuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TudorM: Sa vedem, am comparat pozele mele cu cele pe care le-ai postat tu si sa stii ca nu sunt mari diferentele. Bine, eu ma refer strict la partea de jos (difuzorul).

 

Mergi pe 18 linistit, n-ai nici o problema. Iti zic asta pt ca stau intr-un oras cu putin astfalt printre gropi :)

Modificat de rifflections
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, asa da... daca difuzoarele sunt identice si au prinderile la fel, ai sanse sa faci un metis intre bara standard cu difuzor si tipsuri de RS :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un coleg de pe forum a obtinut 8.2% la Brady pentru O3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!