Jump to content

Modul comfort


sorin_ss
 Share

Postare recomandată

Salutare!am si eu o problema asemănătoare,in cauza modulul confort nu are bitul pentru proiectoere 

Ce pot face ?trebuie inlocuit sau merge codat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    30

  • flo_p70

    16

  • Al Bundy

    8

  • nvp_playboy

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu ce asemanatoare? tu ce vrei sa faci? sa montezi proiectoare pe masina?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici-un modul de confort nu stie de proiectoare, poate vorbim de centrala electrica, dar despre asta, in alt topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am pus proiectare comutator am mers la electrician si a zis sa schimb modulul confort cred.....cel cu codul 3c0937049ah cu altul care are funcția proiectoare

 

Modificat de Catalin_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate ala nu e modul de confort ci centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua .Detin o octavia 2 1.9 bxe si am intampinat urmatoarea problema ,nu imi mai functioneaza inchiderea centralizata din telecomanda.Am crezut prima oara ca este dusa bateria.m-am dus la srrvice de duplicat cheii (cu gandul sa fac si a doua cheie avand doar una )au verificat cheia si functiona in parametrii,au venit la masi a au bagat cheia in contact si testerul si tot nimica .Mi au spus ca modulul de confort nu mai receptioneaza semnal de la telecomanda.

Intrebarea este daca mai poate fii si alta cauza nu de alta dar sa nu cumpar modulul degeaba .

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, intai incearca sa sincronizezi alta telecomanda, compatibila - daca tot nu merge, atunci trebuie schimbat modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna seara tuturor, sunt nou pe forum, acum ceva timp am achizitionat o O2 fl din 2009 cu volan pe dreapta, între timp i-am facut conversia de volan pe stanga, înlocuind toata instalația electrică de pe o O2 preFL cu toate calculatoarele aferente. Toate bune si frumoase, totul este functional in afara de închiderea centralizată, geamurile electrice si oglinzile. Cand apas butonul de deschidere al geamului stanga spate, usile de pe spate se închid si se deschid, luminând intermitent butonul de blocare a geamurilor. Dacă ma puteti ajuta cu un sfat, o rezolvare a situației, orice este binevenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai încurcat cablajele. Numai tu știi ce ai făcut pe acolo, deci acum trebuie sa verifici modificările facute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mai este o problema destul de mare....  la preFL  difera destul de mult instalatia electrica. Fl incorporeaza BCm si modul confort in aceeasi unitate, iar preFL are BCM separat si CCM separat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai dreptate andrei_221, dar și bcm si ccm, chiar si instalațiile electrice din usi au fost luate de pe preFL, mai lipsește doar cea de la haion. Nu a fost tăiat și lungit nimic. De încurcat nu as vedea ce s-ar fi putut încurca pt ca nu prea ai cum.

Modificat de bondoc1995
Completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu. Pt ca nu sunt identice. Trebuia sa cumperi instalație de Fl... Nu ce ai cumpărat tu. Acum trebuie luat la mana diagramele și vazut/remediat diferențele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua.Am tot cautat de cateva zile dar nimeni nu a putut sa ma ajute.Postez si aici in speranta ca cineva stie.

A trebuit sa schimb contactul de la masina ca cel vechi se blocase.Am luat de la dezmembrari un butuc cu 2 chei cu inchidere pe ele.Masina nu a avut din fabrica decat 2 chei normale fara inchidere din telecomanda.As vrea daca tot am cheile cu inchidere sa le programez sa mearga.Am luat si modulul de confort de pe masina donatoare si montat pe masina mea si tot nu a mers.Am incercat si adaptare cu vcds ul si tot nu merge.Am incercat adaptarea pe amandoua modulele de confort si tot nu merge.Cand ii dau adaption in modulul 46 si pun 2 remote nu imi ramane 2 ci tot 1.Mai trebuie sa mai pun si alt modul sau sa mai schimb ceva? Are siguranta separata pentru asa ceva? Vreau sa stiu ce sa fac in cazul asta ca modulul de confort nu l-am platit inca si sa stiu daca il duc inapoi si raman cu cel original sau ii dau banii pe el.Am incercat si adaptare cu o cheie in contact si cealalta in butucul usii si tot nu merge.

Precizez ca acum masina este perfect functionala cu amandoua cheile.Am cautat si aici pe forum dar nimeni nu a incercat sa monteze inchidere din fabrica pe o masina care nu avea deja inchidere :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar antena are?

Nu are..iti spun eu.Si atunci...cum sa vada cheile??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Asa zic si eu ca nu are dar unde e? Cum sa o montez si unde? Pot sa ii duc modulul de comfort inapoi si sa il pastrez pe al meu? Atatea intrebari :( 

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa mearga adaptate telecomenzile si fara antena, stati linistiti.

Sterge telecomenzile existente, pe 00, ramane valoarea 000 - test- save, dupa care opresti contactul. Se pune contactul si tot pe 46- la adaptari, la telecomezi, pui 1 si adaptezi fiecare telecomanda pe rand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si asta si tot nu merge :( Am incercat si pe modulul meu de pe masina si pe modulul luat de pe masina donatoare..degeaba :( 

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand, daca erau pereche de pe masina donatoare - cheile/telecomenzile si modulul - mergeau direct, fara nicio adaptare.

faptul ca nu sunt pereche.... pot sa fie defecte (modul sau telecomenzi) sau sa nu fie compatibile.

Tot asa, poate tu nu faci procedura corecta.

cam acestea sunt toate variantele posibile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina era perfect functionala inainte de demontare piese deci cam exclud ca telecomenzile sau modulul ar avea probleme..eu oricum din adaption stersesem telecomenzile pentru ca asta era procedura pe vcds rosstech..

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Foarte rau, daca erau de pe aceeasi masina nu inteleg de ce le-ai sters.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, ghizda said:

Masina era perfect functionala inainte de demontare piese deci cam exclud ca telecomenzile sau modulul ar avea probleme

no, atunci nu are cum sa nu le poti face sa mearga iar... daca au mers si sunt ok. Oricum, hai sa vb in aria Golf 4, nu aici... in continuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva ce echivalent ar avea modulul comfort  1K0 959 433 CS , ce altceva se potriveste ?  Masina este o Octavia 2 combi /2007 ,motor BMM . VIN - TMBGE61Z672136017.  Motivul inlocuirii este ca s-a umblat la lampa din torpedou care a facut un scurt circuit ,siguranta fiind prea mare ,scurtul ajungand in modulul de comfort . Acum nu mai functioneaza nici lumina din portbagaj nici din plafoniere si nici din torpedou,in rest absolut totul functioneaza . 

Ma poate ajuta cineva cu : 1. - Unde sa afla pozitionat modulul comfort ? 

                                                2.-  Repararea sau inlocuirea modului comfort ?

                                                3. - La inlocuriea modului este necesara imperechere cheilor ?

Modificat de vdragos
Scriere boldata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inlocuieste modulul. 

da, este necesara rescrierea telecomenzilor

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si este in spatele torpedoului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, vreau sa ii montez lui cumnatul meu pe o Octavia 2 din 2008 modul de comfort cu cheie briceag. El are acum pe masina acest modul: Part No: 1K0 959 433 CN Component: KSG 0401 Coding: 98D802403F098000094B010004CC. Am luat, dupa o masina de anglia,  modulul cu cheie cu tot(1K0-959-433-BT ). Ce coding trebuie sa fie?    Masina are minidot, clima, comenzi volan, navigatie china. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!