Jump to content

Polo-ul Meu


Razvanme007

Postare recomandată

Salut!

 

Dupa cateva luni de intarziere, m-am hotarat sa incep un thread pentru noua mea masina - Polo Highline 1.2 TSI 77kw, M6.

 

In ziua in care am dat comanda eram inca nehotarat intre un Seat Leon Copa Plus cu aproximativ aceleasi dotari si acest Polo. Diferenta era ca Leon-ul nu imi placea deloc cum arata la interior si nu avea o unitate similara cu RCD510, dar avea 122cp in loc de 105, tempomat, integrare telefon, senzori de parcare si faruri adaptive cu xenon ca dotari incluse. A si era sa uit, era cu aprox 1500E mai ieftin decat Polo-ul de la Volskwagen. Totusi, inca o vizita la dealer-ul Volskwagen si inca 5 minute petrecute in interiorul unui Polo Highline care era expus acolo si mi-a fost clar care varianta e mai buna :)

 

Dupa doua luni de asteptare si 16700E lipsa din cont, a sosit masinutza - in noiembrie 2012. De atunci, nu ma mai satur sa o conduc.

 

Iata ce dotari are pe langa cele incluse in echiparea Highline:

 

 

Interfaţă Media-In iPod
 
Pachet design interior "White" 
 
WIE Pachet R-Line Exterior:
 
RHZ Radio CD RCD 510
 
Trapa de sticla panoramica
 
Volan multifunctional piele 3 spite 
 
*Pachet Confort Plus:
 
Inainte sa ma hotarasc asupra modelului 1.2 TSI, am citit toate thread-urile de pe acest forum. Totusi, m-am gandit ca din 2009 pana la sfarsitul lui 2012 Volkswagen a mai rezolvat din problemele cunoscute ale acestui motor. Dupa 5000 de km masina merge impecabil si nu am observat nici o problema. Sper sa nu apara nici de acum incolo :)
 
Astazi am trecut din nou la rotile de vara, roti cu care nu am apucat sa merg asta toamna decat 3 saptamani. Cu aceasta ocazie, am facut si o sesiune foto :)

post-111956-0-15676500-1365884779_thumb.

post-111956-0-90563200-1365884779_thumb.

post-111956-0-57584200-1365884780_thumb.

post-111956-0-23875000-1365884781_thumb.

post-111956-0-88161300-1365884781_thumb.

Link către comentariu
  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Razvanme007

    21

  • rusen

    10

  • qwk

    9

  • Dun

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Superba!!! Nu ne-am intalnit cumva acum aprox 2sapt la Mc Elisabeta? Am schimbat 2 vorbe la semafor :)

Sa o stapanesti sanatos si te asteptam la o intalnire!

Link către comentariu

Foarte frumoasa ! Felicitari pentru achizitie si te astept la intalniri, sa o vedem si live :)

 

Sa o conduci sanatos si fara "bucurii" !

Link către comentariu

Da Circoloco, imi aduc aminte. Ne presa un taximetrist la semafor :))

 

Frumos se vedeau farurile cu xenon in retrovizoare cand erai in spatele meu :) Ma bate gandul la un upgrade in viitor... Ai idee la ce service-uri il pot face fara sa risc ceva cu garantia?



Mersi, qwk!  :)

 

Unde se tin aceste intalniri?

Modificat de Razvanme007
Link către comentariu

Imi place ca primele urari de bine sunt de la astia mici, cu polonicii :D

 

Pentru intalniri ramane sa vorbim, cand o sa fie cazul. O sa te anuntam si pe tine.

Link către comentariu

Pentru upgrade la faruri cu xenon OEM va trebui sa te desparti de minimum 1.500 Euro. Merita?

 

LE: nu se vede bine din poza: tu chiar n-ai senzori de parcare cu spatele? ...acum am observat ca lipseste si oglinda interioara cu efect anti-orbire si senzorii de ploaie.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu

Ti-am dat add intr-o conversatie PM. Stabilim acolo cand ne vedem.

Ma bucur ca am dat de tine aici. Chiar le spuneam baietilor de masina ta :)

Link către comentariu

Eu initial nici 800E nu m-am indurat sa dau (pe principiul "5 ani am condus cu lumini normale fara probleme, deci pot si de acum incolo conduce la fel de bine").

 

Dar lumnile de zi mi se pare ca se vad mult mai frumos pe acele LED-uri. Oriucum, am vazut ca exista si un retrofit, care trece luminile de zi pe niste LED-uri care sunt cam Audi stile. Cine stie cat cer si pe retrofit-ul asta... Oricum asta e un fel de moft, care in nici un caz nu merita 1500E :)

 

Am vazut ca mai exista si niste faruri de la Dectane, dar nu stiu cat de bune sunt si am citit pe forum ca cineva a incercat sa le puna si a avut probleme cu reglajul pe verticala. Oricum sunt reticent la a a face incercari cu chinezisme sau alte produse non OEM.

 

 

 

Imbunatatirile pe care as vrea sa le fac pe viitor sunt:

 

-senzori de parcare sau rear view camera - la care m-am "zgarcit" tot pe acelasi principiu: "am putut sa parchez fara probleme pana acum, pot si de acum incolo". Dar inainte aveam Tico, unde parca vedeam mult mai usor cat de aproape sunt de obstacolul din spate. Acum situatia s-a schimbat un pic, mi se pare ca vizibilitatea nu este in nici un caz la fel de buna...

 

-suport ochelari de soare in plafon - am vazut ca desi e loc pentru el, lipseste cu desavarsire - cei de la Vw au zis probabil ca il pun doar pe Passat si Golf :)

 

Si cam atat :) 

 

post-111956-0-48497500-1365885996_thumb.

Link către comentariu

Sfatul meu este sa nu te atingi de exterior. Pune la interior ce crezi ca iti lipseste si eu zic ca este suficient.

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie si bine ai venit. Cred ca e primul Polo R-Line pe care-l vad in tara.

Sustin parerea lui Circo, lasa exteriorul asa cum e, farurile sunt senzationale dar retrofit-ul e foarte scump si in afara garantiei.
Ca sa pastrezi garantia trebuie sa faci schimbul la reprezentanta cu piese cumparate de la reprezentanta, si asta inseamna ca te apropii de 3-4.000 de euro, deci pas. :D

Banuiesc ca stiai dar iti aduc aminte ca pentru camera trebuie sa schimbi si RCD-ul, ori tot cu un 510 cu intrare video, ori cu un RNS 315/510.
Senzori nu mai merita daca pui camera.

Suportul de ochelari, in cazul in care se potriveste cel de Golf, il gasesti aici (printre altele) dar transportul e fix cat el. Tot acolo gasesti, insa, codul lui cu care il poti comanda la reprezentanta. E vreo 80 de lei daca-mi aduc bine aminte...

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina...sa o stapanesti sanatos...

Bucuri multa lume cu aparitia ta aici...pe cei cu Polo ca erau cam putini...si mai ales pe Robi ca a mai aparut cineva care nu a avut bani sa colanteze tot plafonul :))

Citeste aici sa vezi despre ce este vorba :P

http://vwforum.ro/topic/56285-my-new-scirocco/page-25#entry2062380

Drumuri bune :)

Link către comentariu

Din pacate, trebuie sa te dezamagesc cu suportii de ochelari.

Nici cel indicat de Rave, nici cel de Bora care se monteaza in stanga sus, in locul manerului de sustinere, nu exista decat pe gri deschis. Stiu, ca m-a interesat si pe mine. Ma gandeam inclusiv sa-mi iau unul si sa-l vopsesc negru, insa n-am chef sa-mi bat joc de masina.

 

DRL-urile alea doar par o idee buna. Am vazut unul pe strada zilele trecute care-si montase de-alea si de aproape arata a tiganeala.

 

RWC, cu tot cu montaj, o sa te duca pe la 350 Euro, daca vrei de-aia in emblema. Aia obisnuita, simpla, e pe la vreo 200-250 Euro cu tot cu montaj.

Link către comentariu

Daca trebuie schimbat si RCD-ul atunci camera iese din discutie...Totusi, cum imi pot da seama daca am RCD cu intrare video sau fara?

Senzorii sunt si ei buni si poate ies mai ieftin cu ei, dar presupun ca tot la reprezentanta trebuie sa fac upgrade-ul pt a nu pierde garantia, nu?

Laurentiu, inca n-am avut parte de intamplari de genul :))

Oricum, daca mi se intampla trebuie sa am grija sa deschid trapa exact inainte sa plec, altfel orice "baietas" cu tinta poate sa lanseze o flegma direct pe display-ul de la RCD :))

Cat despre suport, imi comand unul pe negru cat de curand :)

Modificat de Razvanme007
Link către comentariu

Poti sa scoti RCD-ul sa vezi daca are mufa de intrare video pe spate:

 

IMAG0062.jpg

 

Adica cea galbena. Avand in vedere ca a venit din fabrica pe o masina fara camera marsarier, 99.99% nu are intrare video.

 

Retrofit-ul de senzori e cam 200 de euro, cel de camera tot 200 de euro. Poti sa iei un RCD 510 cu intrare video si sa-l vinzi pe al tau dupa.

Culmea, dar se vand la acelasi pret (stiu pentru ca am unul cu intrare video la vanzare care e la acelasi pret cu altele fara... :( )

In felul asta ai pierde maxim 100 de lei la schimbul de RCD-uri.

 

Alta solutie ieftina, este sa-l schimbi cu un RNS 315. Acela are si intrare video, si navigatie si bluetooth dar un ecran mai mic:

 

4941.jpg

 

Gasesti unul pe la 1.200 de lei, pret foarte, foarte bun pentru ce ofera! 

 

Nu stiu daca se potriveste suportul de ochelari de Golf pe Polo asa ca intereseaza-te la cineva care are.

Oricum, mie imi este aproape inutil, nu l-am deschis de cand il am.

Ochelarii mei sunt prea mari sa intre in el...

Link către comentariu

Foarte frumoasa. Sa o stapanesti sanatos pt multi km de acum inainte!

 

De exceptie sunt pachetul R-line si trapa. Posibil sa te fi vazut prin trafic acum ceva vreme pt ca nu cred sa fie multe Polo 6R R-line albe :D

Link către comentariu

Mersi, The_Ego :)

Cand am ridicat masina tipul de la reprezentanta mi-a zis ca mai e un singur polo R-Line cu sunroof in Constanta, dar de atunci cred ca s-au mai schimbat lucrurile :)

Am mai vazut prin Bucuresti un polo rosu cu sunroof, dat nu avea R-Line.

Eu am ales culoarea alba din mai multe motive:

- zgarieturile sunt mai usor de reparat, desi nu as vrea sa fiu nevoit sa testez asta :)

- culoarea alba o face mai mare - eun polo negru in fata blocului si pare mai mic parca :)

- contrastul dintre candy white si grilajul din fata, sunroof, stalpi si geamurile cu folie neagra imi place foarte mult.

- si in ultimul rand, candy white nu costa nici un ban in plus :))

Rave, parca totusi nu as schimba RCD-ul meu nou la care am garantie pe unul SH la care sa vad dupa aceea ca am probleme. Navigatie am pe telefon, si in ideea asta nici nu am pus pe masina cand am comandat, chiar daca e mai fancy sa o ai integrata.

Cred ca cel mai bine ar fi sa imi pun retrofitul de senzori de parcare, dar asta nu stiu cand va fi. Voi ce stiti? Trebuie neaparat la reprezentanta sau sunt si service-uri la care poti apela fara sa pierzi garantia?

Link către comentariu

Superba masina  :icon_thumleft:  trapa aia de vis , arata extrem de bine cu ea :icon_thumleft:  :tuktuk:

Modificat de PH93PLM
Link către comentariu

Foarte frumoasa masina,mai ales ca este R Line.Sa te bucuri de ea si sper sa o vedem si live la intalniri.

Link către comentariu

Absolut orice modificare faci la masina o sa-ti anuleze garantia.

Asta daca nu o faci in reprezentanta cu piese luate de la ei. Dar acolo parca un singur senzor e 100 de euro asa ca varianta asta iese din discutie...

 

Oricum, nu o sa-ti anuleze garantia pentru ca ti-ai montat senzori de parcare.

Adica nu o sa-ti repare in garantie nimic legat de senzori, evident, dar daca se strica ceva la motor nu o sa zica nimeni ca nu-ti acorda garantie din cauza ca ti-ai pus senzori.

 

Link-ul de pe pagina anterioara contine un kit complet cu tot ce trebuie pentru montaj si sunt cativa baieti foarte priceputi la noi pe forum care ti-l pot monta.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!