Jump to content

Volan comenzi/ Tempomat / Computer de bord


dorus
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Am un Audi A4 B8 din 2009 si nu am acces la Computerul de bord deoarece maneta de stergatoare e fara comenzile de computer de bord. Intrebarea este - pot sa schimb doar maneta de stergatoare cu una compatibila pt BC sau trebuie sa inlocuiesc toate cele 3 manete: stergatoare, semnalizatoare si tempomat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    17

  • F l o r i n

    15

  • dorus

    11

  • EuSebyU1

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se poate schimba doar maneta, dar nu sunt sigur ca se poate activa CB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de activat sigur ar trebui sa se poata - am mai citit pe forumuri ca daca apare cel putin o informatie cum ar fi - km ramasi cu combustibilul din rezervor atunci are CB. pe mine ma interesa daca se poate demonta individual...si o alta intrebare - daca trebuie sa dau jos volanul pt aceasta operatie...

Modificat de dorus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, obligatoriu volanul jos si apoi spira cu calculatorul aferent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al bundy nu trebuie sa schimbi toate manetele. daca ai deja tempomat mai ales nu e nevoie sa schimbi absolut nimic. trebuie sa schimbi doar maneta de BC (bord computer) apoi la un " calculatorist " sa iti modifice cateva coduri din calculatorul de comfort. in rest nimic . Partea proasta e ca daca o sa umble la maneta de Bc si iti activeaza anumite functii pe comfort s-ar putea sa se aprinda becurile de ASR si implicit necesita recodare. Cel putin asta se intampla cam in 80 % din cazuri la modelele anterioare, B7 si B6 ! 

 

Oricum nu te speria, merita efortul . Spor

Modificat de CoolisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce presupune "recodarea" ? si totusi ca sa schimb doar maneta de stergatoare  - tot trebuie sa dau jos volanul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce presupune "recodarea" ? si totusi ca sa schimb doar maneta de stergatoare  - tot trebuie sa dau jos volanul?

da. sigur. ca sa schimbi doar maneta de stergatoare trebuie dat jos volanul si bineinteles si spira din spate de la airbag/abs. codarile trebuie refacute pe .... bla bla bla .. mi-a dat add pe mess :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al bundy nu trebuie sa schimbi toate manetele. daca ai deja tempomat mai ales nu e nevoie sa schimbi absolut nimic. trebuie sa schimbi doar maneta de BC (bord computer) apoi la un " calculatorist " sa iti modifice cateva coduri din calculatorul de comfort. in rest nimic . Partea proasta e ca daca o sa umble la maneta de Bc si iti activeaza anumite functii pe comfort s-ar putea sa se aprinda becurile de ASR si implicit necesita recodare. Cel putin asta se intampla cam in 80 % din cazuri la modelele anterioare, B7 si B6 ! 

 

Oricum nu te speria, merita efortul . Spor

 

la B6 si B7 - se pune doar maneta, se codeaza.... si atat - valabil si pt tempomat si pentru BC.... nu ai nimic altceva de facut.

 

ce presupune "recodarea" ? si totusi ca sa schimb doar maneta de stergatoare  - tot trebuie sa dau jos volanul?

 

automat... nu merge altfel

 

La B8, blocul de manete este comun..... deci cam greu sa gaseasca numai maneta care-i trebuie si sa le combine - poate doar pe la dezmembrari.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@coolish: inainte de a spune ceva, citeste despre ce se discuta. Aici se vorbeste despre b8, si crede-ma ca stiu ce presupune montarea manetelor pe masina. Chiar ieri am demontat un b8 si spira nu are toate firele si nici calc nu suporta tempomat chiar daca are BC.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, dar totusi doar maneta de stergatoare o pot sau nu monta? am gasit pe ebay - http://www.ebay.de/itm/Audi-A4-B8-8K-Lenkstockschalter-Bj-2009-NEUWERTIG-/161008279575?pt=DE_Autoteile&hash=item257cd76017#ht_1133wt_190   si vreau sa il cumpar si sa iau doar maneta cu comenzile de BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca daca iei maneta aia o sa ramai fara tempomat :)

 asta e ce iti trebuie :

http://www.ebay.de/itm/Audi-A4-8K-Kombischalter-Schalter-Bj-2009-2011-/130843163079?pt=DE_Autoteile&hash=item1e76dc39c7

 

eu nu am tempomat si ma gandeam ca merge pus ca la golful 5 anterior, dar nu merge, trebuie schimbate toate manetele.

Modificat de lile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar vreau sa montez doar partea dreapta - cea de la stergator pe actualul meu bloc. in poze am vazut ca e detasabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar fi detasabila, de ce nu ar vinde-o fabrica separat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar fi detasabila, de ce nu ar vinde-o fabrica separat?

Dupa cum vezi nu e detasabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu vad mai multe cleme de plastic care se pot desface si s-ar putea detasa maneta de corpul principal - nu e turnata intr-o bucata ...intradevar nu e plug and play dar eu totusi sper ca pot desface si inlocui strict maneta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar vreau sa montez doar partea dreapta - cea de la stergator pe actualul meu bloc. in poze am vazut ca e detasabila

 

 

daca ar fi detasabila, de ce nu ar vinde-o fabrica separat?

 

 

sa revenim....

 

Se poate extrage maneta din combina, ca doar e asamblata .... dar nu se vinde separat - de ce ? ca asa se vinde, doar combina de manete.... vine un singur corp, cu toate manetele - asa cum am mai scris.....

 

Se poate lua de la una SH (sa zicem) doar corpul care-ti trebuie - .... trebuie doar sa gasesti pe cineva sa-ti vanda asa ceva.... mai rar.

 

Am facut asa ceva de mai multe ori, dar in genere in cazurile in care omul are masina Variant si manetele sunt de berlina... si atunci ii grefezi maneta - daca iti e lene sa o modifici in Variant.

 

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am gasit la 33 euro cu tot cu transport, e tot de berlina ca si a mea. Asta vreau sa fac, sa dezansamblez ambele si sa pun corpul cu comenzi de BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut asta, mai ales la Passat B6, Audi A4 B6 si B7... deci mai mult ca sigur va merge si la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, la alea e altceva.Nu cred ca o sa-i mearga aia cu BC, mai ales e problema de codare calculator,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, eu m-am referit strict la problema modificarii manetelor - mai departe, nu am butonat inca, sa vad cum sa treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am montat eu astazi pe audi a4 b8 maneta cu switch BC luata de pe un anamblu care nu avea tempomat, deci se poate monta fizic doar maneta. Mentionez ca am pus si cablajul electronic de pe acel ansamblu.  Toate bune si frumoase, numai ca nu functioneaza decat sprituitorul parbriz. Daca ma poate ajuta cineva cu codarea pentru activare maneta. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza prinscren-urile care iti apar la codare pe Steering wheel. Trebuie sa codezi si coloana volan - 16 - si 17 - Instruments - ca sa mearga BC-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se codeaza simplu daca intrati la long coding helper - byte 4 se selecteaza daca bine retin si apar dedesubt optiunile cu denumiri in engleza care se bifeaza.. si eu mi-am montat maneta de stergator cu comenzi BC - acum o saptamana...si apoi am codat cu vcds si a functionat din prima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 8K0-953-568.clb
   Part No SW: 8K0 953 568 F    HW: 8K0 953 568 F
   Component: Lenks.Modul   H13 0013  
   Revision: --------    Serial number: 90304HGI000D0
   Coding: 000014
   Shop #: WSC 02399 823 56573
   VCID: 3D7B272DA46A8F1

   Component: E221 - MFL  H02 0003

1 Fault Found:
01044 - Control Module Incorrectly Coded
            000 -  -
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100000
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 16
                    Reset counter: 0
                    Mileage: 104857 km
                    Time Indication: 0

 


 


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Volan comenzi/ Tempomat / Computer de bord

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!