Jump to content

Golf 6 - Footwell lights


tuchbr
 Share

Postare recomandată

Byte 25 - bit 3 e la mine

 

2e4aikw.png

 

Intensitatea cand ai faza scurta aprinsa o poti seta din adaptari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    14

  • KimDiesel

    10

  • tuchbr

    9

  • BTeo

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc, codarea o testez maine ca nu am baterie la laptop.

 

Mi se pare mie sau la mine functioneaza invers? Cand deschid portiera scad in intensitate si raman la 100% cand o inchid.

Am filmat putin aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu becuri face la fel?

Prea puternice led-urile AM, daca la 20% lumineaza asa puternic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca retin bine, ambele intensitati se pot seta separat din adaptari. Si mie mi se par puternice la 20%.

Eu am becuri normale. Cand inchid usa se reduce intensitatea la 30% (eu as am setat), dar nu se face brusc, asa cum vad la tine, ci temporizat (gen plafoniera). Posibil sa fie si de la led. Incearca si cu bec normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, schimb astazi inapoi pe becuri normale, poate functioneaza cum trebuie. Revin cu un clip diseara.

Am luat ledurile cu 8 SMD de la noi de pe forum, cam asa arata, intradevar lumina e puternica:

post-37789-0-76747600-1414651845_thumb.jpost-37789-0-54097400-1414651966_thumb.j

Dar vroiam sa cumpar si o folie rosie si ma gandeam ca poate mai opreste din flux. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, codarea o testez maine ca nu am baterie la laptop.

 

Mi se pare mie sau la mine functioneaza invers? Cand deschid portiera scad in intensitate si raman la 100% cand o inchid.

Am filmat putin aici

 

 

Cu becuri face la fel?

Prea puternice led-urile AM, daca la 20% lumineaza asa puternic...

 

este din cauza becoledurilor .... pune becuri normale si nu o sa faca asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, si revin din nou. Am schimbat si am pus becuri normale. Cand incui/descui masina ele se aprind treptat, nu brusc ca in clip (acolo deschid/inchid portiera).

 

Cand am faza scurta aprinsa, stau la intensitate 100%.

Cand deschid portiera, stau la intensitatea setata din bord (in bord nu ar trebui sa reglez intensitatea pentru faza scurta aprinsa?).

 

In concluzie, au acelasi comportament ca la leduri, doar ca au intensitate mai redusa.

 

Ce sa fac? Gresesc undeva? Voi incerca sa scot codarea si sa o pun din nou.

 

Aveti clip aici.

 

P.S. @blacka, de unde ai luat folie? ai cu led sau bec normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da setarea la footlight 100% - este pentru aprindere maxima cand deschizi usa. Daca tu ai iluminare pe 58d si setare 20% la footlight din BC, normal ca o sa scada intensitatea, cand deschizi usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce trebuie sa fac ca sa pot sa scad intensitatea becurilor in mers? sa scot de pe 58d?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand deschizi usa ar trebui sa se aprinda la o intensitate mai mare si cand o inchizi sa scada. Intra pe adaptari si seteaza pentru fiecare in parte intensitatea. Ori se poate sa fi bifat ceva gresit pe acolo. Pune codarea initiala si incearca din nou.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur a setat maxima pentru 58d

 

nu imi aduc aminte sigur, dar la a mea imi pare ca nu puteam sa ii reglez intensitatea pe 58d.... sau de la leduri, degeaba o reglam... ca tot tare ramanea.... ma enerva sa imi vad picioarele seara, asa ca le-am lasat sa se aprinda numai pe usa deschisa.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu am montat toate becurile direct cu leduri si singurele setari care le-am facut cu vag au fost in aceasta ordine

Byte 20 - bit 0 "Footwell Lights Installed."

Byte 12 - bit 5 "Footwell Lights with Terminal 58d active."

si nu am mai facut nimic. Apoi am setat intensitatea din bord si am observat ca eu de fapt reglez pentru usi deschise, voi coda din nou sa vad daca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate aveai usa deschisa cand ai facut codarile si le-a salvat asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai bifat acum, dar poate ai bifat alta data.

Eu bifasem ceva specific Audi si aveam anomalie exact pe functionarea footwell lights. La mine nu se mai aprindeau odata cu luminile dupa ce inchideam din cheie, isi reveneau daca le activam din bord manual de fiecare data.

Ideal ar fi sa ai codarea din fabrica (daca o mai ai pe undeva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, usa 90% sigur era deschisa cand am facut setarile, nu-mi mai amintesc chiar 100%.

 

Am codarea initiala dintr-un log chiar cand cumparasem masina, o sa folosesc codarea aia si apoi pun fiecare din cele 2 sa vad cum functioneaza si apoi le pun din nou ambele bifate. Nu prea m-am bagat eu la modificari in vcds, mai mult ma interesa sa scanez sa vad erori si sa le repar. Cateva setari care le-am facut au fost teardrop si blinking la franare de urgenta dar nu cred ca au legatura cu footwell lights, dar cine stie. Oricum, refac codarile si revin.

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa intri si pe adaptari sa incerci sa setezi "footwel lights la 100%" si "footwell lights with terminal 58D" la 20%. Eu le tin pe 30%, la 20 aproape ca nu se vad, mai mult de 30 ma deranjeaza in mers, dar asta in functie de cum iti place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci am refacut setarile si am incercat doar cu ""footwell lights with terminal 58D", nu se intampla nimic. Am debifat 58d, am pus doar "footwell lights", functioneaza cum trebuie, cu dimming, se poate regla intensitatea din bord doar ca nu raman aprinse in timpul mersului. Am bifat amandoua si am comportamentul de mai sus: reglez intensitatea la usi deschise din bord / adaption, ele ramanand aprinse in timpul mersului la 100% (fara posibilitate de reglaj). Cum a zis si Florin, nici la mine nu se poate regla intensitatea in timpul mersului astfel incat le-am lasat doar pe usi deschise. Daca intru in adaption, da eroare pe canalul 37 cel de unde se poate regla intensitatea in timpul mersului (la fel ca la Florin si la blacka).

 

Ca sa concluzionez si sa stie si altii pe viitor, la centrala urmatoare 5K0 937 087 D se poate doar

- footwell lights cu reglare intensitate la usi deschise cu dimming treptat fara lumini in timpul mersului (prefer asta)

- footwell lights cu reglare intensitate la usi deschise cu dimming brusc (ca in clipuri) cu lumini in timpul mersului la 100% fara posibilitate de reglare

 

Multumesc tuturor celor care v-ati facut timp pentru indicatii, pana la urma i-am dat de capat. Acum pot sa pun si ledurile inapoi si sper sa functioneze dimmingul treptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Nu prea am gasit pe aici si nici dupa net nu prea am inteles...dar care sunt pasii fizici de montare a luminilor? Sunt gauri deja facut gen spre usa nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu ai ochi de pisica acum in usi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da dar fara lumini(becuri) in ele. Dar eu ma refeream la footwell, in interior.Unde se conteaza, la pasager in stanga? Si firele pe unde se pot trage ?

Modificat de edyson1904
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, mersi mult!! Am observat ca majoritatea si-au luat de la bold-sport deci presupun ca sunt ok. Si in afara de pachetul respectiv nu imi mai trebuie nimic gen fire etc in plus de acelea de la bold.

Modificat de edyson1904
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce ma gsndeam ca spui de lumini in usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Salutare, ma poate ajuta cineva cu informatii despre footwell lights (pt pasageri) , nu stiu unde sa connectez cablurile de alimentare .

Cablurile trebuie trase pana sub bord sau le connectez in mufele din podea (sub scaune) ?

 

Mentionez ca masina are footweell lights in partea din fata, banuies ca sunt din fabrica instalate.

Scaunele nu sunt electrice, dar au incalzire (daca conteaza).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!