Jump to content

Suporti de bicicleta


adybmw
 Share

Postare recomandată

Salutari!

Stie cineva daca se pot monta pe barele transversale 4 suporti pentru bicicleta(Octavia 2 sedan)? Cei de la reprezentanta spun ca merg montati pana la 4 suporti pe bare(conform specificatiilor producatorului) dar sunt mai multe tipuri de suporti, oare merg montati toti? Eventual cei aftermarket sau chiar si combinatii intre suporti pentru optimizare, s-a lovit cineva de aceasta problema? Din ce am calculat bicicletele trebuie puse una cu fata, urmatoarea cu spatele si la fel cu celelalte doua.

Ce-i drept 4 bicle de adulti pe plafon n-am vazut pana acum!

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 merg fara probleme. De 4 nu stiu ce sa iti zic, nu cred ca au loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.

Eu pun 4 biciclete pe suporti cand merg la concursuri dar vreau sa ti spun ca suportii sunt Thule ProRide 591(undeva pe la 350ron bucata) iar bicicletele nu sunt mai grele de 10.5 kg una(total 42-43 kg) merg cu peste 100 km/h si in 2 ani nu am avut probleme niciodata,inainte de a le purta pe cupola le am "plimbat" pe un suport pe haionul din spate(suport care il am si acum de vanzare daca te intereseaza) il folosesc mai rar si atunci cand sunt mai multe biciclete.

O zi faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai carlig de remorcare vezi ca exista cateva modele de la Thule care se monteaza pe carlig. Am eu asa ceva - varianta pentru 4 biciclete.

L-am folosit cateva sute de km cu 2-4 biciclete montate pe el si pot sa-ti spun ca nu simti ca-l ai in spate cu exceptia virajelor luate in stil sportiv.

Pretul este foarte avantajos pentru ce ofera.

 

Problema este ca nu poti lasa bicicletele montate pe masina parcata. Pe surubul de la rack se poate monta antifurt, dar bicicletele nu prea pot fi "asigurate"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.

Tocmai de aceia am recomandat suportii Thule ProRide pt ca au sistem de incuiere a bicicletelor cat si a suportilor pe barele transversale,costul pt.4 suporti este ridicat intradevar dar i si merita toti banii.

O zi faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Thule FreeRide 532, sunt mult mai ieftini decat ProRide si au tot 2 incuietori. Mi s-a parut ca au o sustinere laterala mai buna a bicicletei (pe ambele parti) decat ProRide, dar probabil sunt ceva mai grei (sunt din otel).

Cel putin pe barele Thule (care sunt mai lungi decat cele Skoda OEM) 4 biciclete ar trebui sa incapa fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.

Intradevar sunt mai ieftini ai tai dar eu am optat pt acestia deorece are sistemul de prindere a bicicletei cu clichet pe lateral(mult mai comod,rapid si cu o stabilitate mult mai buna a bicicletei chiar daca are prinderea intr un singur brat+greutatea suportilor) mult mai buni pt.prinderea cadrelor de carbon a bicicletelor(adica la strangerea suficienta a cadrelor nu mai da voie sa strangi pt.a crapa carbonul)pt bicicletele cu cadru de aluminiu sunt ok.si ale tale,ca sa nu spun ca la comanda de 4 suporti odata am avut si o reducere.

O zi faina.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe freeride 532 am pus si eu ochii! Cei care le vand mi-au spus ca 4 nu garanteaza pe barele originale Skoda pentru ca se termina in suporti, pe cand alte bare cum sunt Thule ies din suporti un pic afara. Eu nu vad asta ca pe un inconvenient atat timp cat suportii de bicicleta se pot monta un pic nealiniati(eventual)

Astazi sau cel tarziu maine imi vin barele si dupa ce le montez am sa merg la magazin sa vad daca pot pune 4 suporti freeride 532. Am sa scriu despre ce solutie o sa adopt.

Portbagaj care se monteaza pe hayon am si eu si ma deranjeaza multe la el. In primul rand suportii de cauciuc care vin in contact cu caroseria se freaca si matuiesc lacul, indiferent cat il strangi. In al doilea rand oricum ai pune bicicletele tot se freaca una de alta si se zgaraie. In al treilea rand e de trei biciclete pentru ca de 4 nu erau acum 5-6 ani cand l-am cumparat. Si nu in ultimul rand mereu trebuie sa-l dau jos ca sa nu mi-l fure

Suportul pe carlig iese din discutie ca nu am carlig de remorcare si mai costa si ala si nu vad de ce as da banii pe el.

Modificat de adybmw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.

Eu pe bare Thule am cei 4 suporti si e ok,singurul lucru pe care trebuie sa l fac e sa cobor/urc seaua la bicicleta care vine invers pe suport pt.a nu lovi in ghidonul celeilalte(una cu fata una cu spatele,asa am montat suportii)in rest fiecare cu alegerea lui dar...pt 100 euro cand e diferenta pt.4 suporti ProRide eu din experienta(multi km parcursi cu bicicletele pe masina,lejeritatea de a prinde/desface bicicleta,greutatea suportilor,siguranta bicicletei,etc,spun ca merita).

O zi faina si spor la pedalat.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suportii 532 au 21cm latime pe cand ceilalti au ceva mai mult! Acum caut de zor(si fara rezultat) lungimea barei originale de Skoda sa vad daca pot intra 4 suporti(sau suporturi ca asa am vazut mai nou ca ar fi pluralul) Din ce am masurat cu ruleta din nervura in nervura plafonului ar fi cam 102cm, deci ar trebui sa intre fara probleme. Oricum dupa ce montez barele ma duc sa vad cum sta treaba cu suporturile si optimizez la fata locului.

La barele Thule intra 4 suporturi mai mult ca sigur pentru ca ies din suportul de prindere spre deosebire de cele de Skoda care se termina in suport.

Revin :)

Si inca un avantaj al barelor transversale fata de suportul montat pe carlig. Pe bare poti monta si suporturi de schiuri sau cutie sau altceva pe cand celalalt e strict doar pentru biciclete

Modificat de adybmw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ProRide 591 costa ~390ron/buc iar FreeRide 532 costa ~ 224ron/buc deci diferenta la 4 suporti e de aproximativ 150 Euro. Daca banii nu sunt o problema, e evident ca ProRide sunt peste FreeRide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca un avantaj al barelor transversale fata de suportul montat pe carlig. Pe bare poti monta si suporturi de schiuri sau cutie sau altceva pe cand celalalt e strict doar pentru biciclete

Da, dar daca ai si bare si suport de biciclete pe carlig, poti transporta si schiuri si biciclete in acelasi timp ;)

Eu am luat varianta pentru carlig pentru ca ambele mele masini au carlig de remorcare. Altfel trebuiau 2 sisteme diferite de prindere (golf hatch si passat variant cu bare longitudinale) si ajungeam la niste costuri totale cam mari.

Plus ca nu ai problema cu zgariatul/matuitul vopselei ca la suportii de haion iar bicicletele nu se ating intre ele (fiind prinse suplimentar cu o chinga).

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.ady

tu trebuie sa cauti bare Thule(sau altceva mai ieftine care nu sunt atat de frumoase) care nu se termina in suport ci cele mai lungi ,daca nu ma insel ale mele sunt cele mai lungi de la thule(sunt si mai scurte, trebuie sa intrebi/documentezi bine)pt.ca cele pt skoda se termina in suport si nu incap 4 biciclete(crede ma aceiasi bataie de cap am avut o si eu acum 2/3 ani,dif.de pret intre ProRide si FreeRaid este de 30 euro la bucata,incearca sa negociezi cu vanzatorul(eu le am cumparat de la Cluj)si am ajuns la o dif.de sub100 E la toate 4 care merita din plin,monteaza un suport FreeRaid la mijlocul cupolei si incearca sa prinzi o bicicleta,apoi pune unul ProRide si o sa vezi cum diferenta isi spune cuvantul,dar..asta cum spunea colegul nostru"daca banii nu sunt o problema"insa tinand cont ca investitia e pt cativa ani merita pe deplin,rog pe tot colegii/moderatorii sa nu inteleaga ca fac reclama unui anumit tip de suport dar asta e varianta ce a m ai ok.pe care am gasit o pt.mine dupa multe incercari du diferite combinatii de suporti/bare.

O zi faina si sa ne spui ce varianta ai ales pana la urma,iar daca timpul/criza i mi permite poate ne intalnim la pedalat la Marea Evadare si apoi la o bere.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect romytaxy, depinde de ce tip de bara ai. De aceea am zis ca nu cred ca 4 au loc, eu am bara oem pe care merg 3. Am vazut pe alte masin barele de care zici tu, si pe ele cred ca merg 4. Dar sunt mai urate. Pana la urma conteaza mai putin estetica. Mai sus cineva zicea ceva de furat: astea de le am au cheie fiecare, atat barele cat si suportii de bicicleta ProRide 532.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am renuntat la barele transversale originale Skoda(multumesc baietilor din Aviatiei pentru intelegere) Am luat bare Thule Rapid System 754+Wingbar care ies din suport aproximativ 10cm la fiecare capat. Pentru suportii de bicicleta(eu tot suporti o sa-i denumesc) am optat pentru FreeRide 532. Pentru bare am luat si setul de butuci de siguranta, 16 euro fara tva. De negociat nu s-a putut negocia, pretul a fost ferm, atat doar ca le-am cumparat pe persoana juridica.

Deci ca o concluzie finala, cine are 4 biciclete de transportat o solutie ar fi bare transversale care sa NU se termine in suportul de prindere pe caroserie. Si pentru suportii de bicicleta, fiecare dupa posibilitati. Cei ProRide sunt mai lati decat cei FreeRide si acestia din urma prind cadrul biclei atat prin stanga cat si prin dreapta.

Cine vrea sa schieze si sa pedaleze in aceeasi zi o solutie a dat colegul tlc. Pana la urma fiecare stie ce are, daca are masina cu carlig sau nu, daca are mai multe masini, buget, scop etc.

Sanatate maxima si multumesc tuturor pentru ajutor!

Poate ne vedem la o pedala cum spunea colegul romytaxi mai devreme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.

Bine ca ai rezolvat(eu asta tot incercam sa spun,pe barele de skoda originale nu poti pune 4 biciclete) diferenta aia de 10 cm pe o parte si cealalta permite sa pui al 4 suport,acum o sa te bucuri de transportul bicicletelor mult mai usor(cu un consum ridicat cu peste un litru la suta)dar..zgariiturile care o sa lipseasca de pe biciclete/masina o sa compenseze din plin diferenta de consum.

O zi buna,spor la pedalat "sa face ti bulanul gros"si poate ne vedem la o pedala,eu pe 28 luna asta merg la concurs la Cluj va pot face o invitatie la toti pt.ca este un traseu frumos,inclusiv si pt un"pensionar de 45 de ani"ca mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre FreeRide 532 si ProRide 591 care o fi mai stabil in mers? am citit ca la 532 apare un joc dupa un timp... ca si bari transversale am prealpina...

Sent from my GT-S6500D using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci suportii ProRide alaturi de Baracuda(difera talpa de prindere a rotii tip barcuta) sunt suportii cei mai profi folositi pt transportul bicicletelor ,dar pretul e un pic piparat,FreRaidul din cauza sistemului de prindere in V/cleste,a cadrului bicicletei in curbe cat si datorita vitezei masinii incep sa si faca joc in niturile cele doua,ProRide datorita prinderii cadrului in"foarfeca"pe aceiasi parte cat si a sistemului de prindere a bratului fata de "talpa"permite ca bicicletele sa se miste odata cu virajul masinii/fortei centrifige,spunei cum vrei,si nu exercita nici o forta intre bratul de prindere si talpa prinsa pe barele transversale deci bicicletele"se plimba/misca"odata cu masina,sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.

O seara faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos de raspuns...chiar daca e mai scump probabil o sa merg pe ProRide.

Eu in Cluj le-am gasit la 41 EUR+TVA FreeRide si 71 EUR +TVA ProRide

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.

Eu tot de la cluj(de unde banuiesc ca te ai uitat tu pe site,au si reducere 10 E acum,iar caltatea si usurinta cu care pui o bicicleta pe suport merita banii,ca sa nu spun ca si anul acesta ProRide a iesit iar pe locul 1 la testele de siguranta) transportul la suceava a fost gratuit,la 4 bucati cumparate odata am avut si o reducere ca sa nu spun ca au acceptat si plata in euro(ii aveam mai demult cu un pret mai mic decat cursul bancar de atunci si a fost ok).Inca odata repet asta a fost alegerea mea datorita faptului ca umblu foarte mult cu bicicletele pe masina.

O zi faina pt.toti.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am 2 bare transversale de A4 care sunt mai inguste ca Octavia un pic, au trebuit pilite ca sa zic asa sa pice perfect pe cele longitudinale, apoi am 4 suporti, toti indreptati in fata, pe laterale 2 Thule, nu stiu ce model dar cel care se incuie, si pe interior doi din aia de tabla de 90 de lei din comert. Merg 4 bicle cu mici ajustari, la ghidoane, pedale, etc, dar nu ceva de speriat...

Nu stiu daca se vede chiar bine din poza...

post-107369-0-90394200-1366532002_thumb.

Modificat de octtavyan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sal. Daca mai e de acualitate pot sa spun ca eu am bari transversale de laThule pentru o Skoda Octavia 2 4X4 si merg fara probleme 4 biciclete mari de free ride adulti montate pe ele. Am suporti tot de la Thulle Pro ride insa aici era discutia ca barile ies putin in afara legaturii - suportii laterali stanga si dreapta au o clema fixata exact pe bucatica de bara care este in afara legaturii. Din nefericire nu mai am aceasta masina si vand barile transversale daca este cineva interesat. Acum trebuie sa vad cum fac rost de bari transversale pentru passat B6 tot de la Thule pentru ca altfel bratarile nu se potrivesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut. Îmi poate recomanda și mie cineva un suport de biciclete pentru haion-ul O2? Cum vin prinse cordeluțele alea de haion? Că e din sticlă până la margine. După ce să mă uit? Cârlig nu am, că mă tentau modelele alea pe cârlig. Pe plafon nu vreau să le urc pentru că vreau să fie accesibil și de către o persoană mai mică de înălțime. 

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, mario75 a scris:

Salut. Îmi poate recomanda și mie cineva un suport de biciclete pentru haion-ul O2? Cum vin prinse cordeluțele alea de haion? Că e din sticlă până la margine. După ce să mă uit? Cârlig nu am, că mă tentau modelele alea pe cârlig. Pe plafon nu vreau să le urc pentru că vreau să fie accesibil și de către o persoană mai mică de înălțime. 

Mulțumesc! 

Pe vechea mea SKODA[octavia 1 care e aprox.la fel la constructia haionului] am avut suporti pe haion, sunt OK dar cu f.multe dezavantaje...se zgarie bicicletele/se "gazeaza"de pe drum daca ploua/acopera luminile de la triple/etc, in principiu sunt ok/stabile/fara sa produca daune masinii,

Am trecut apoi la un sistem pe bare transversale  THULE cu suporti bike  THULE PRO RIDE care l am purtat  si pe skoda cat si pe actualul SEAT, pot spune doar...alta viata doar ca invesititia e destul de mare dar merita fiecare ban(exceptati pozele...eram mai tinere,acum..alta masina/alte bike/alta varstal)

 

POZELE  sunt doar pt.exemploficare/din arhiva proprie !!

 

DSCF3654.JPG

DSCF2844.JPG

DSCF2828.JPG

20140823_095810.jpg

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti investi intr-un carlig.

Daca il iei sh nu e foarte scump (3-400 lei functie de conditie si daca are instalatie electrica sau nu) iar montajul il poti face singur daca nu ai 2 maini stangi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!