Jump to content

Activare/montare TPMS - Tire Presure Monitoring System


Sarbu Mihai
 Share

Postare recomandată

asa cum iti zice codarea.... se aduna 2048, la ce ai tu deja la coding - nu codezi cu 2048

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa adaug 2048 la codare, dar imi da error 31, codarea nu este acceptata. Valoarea stocata pe calc de abs este 29986 si mai adaug 2048 si iese undeva la 32034 si imi spune coding exceded..

trebuie facut altceva? sau exista vreo metoda?

Eu am gasit tpms inactive in central convenience si in can.
Cand activez din can, canalul 65-TPMS si incerc sa il accesez imi da eroare ca si cum nu ar fi modul instalat..

 

Modificat de ForceTurbo
Quote inutil. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad in lista facuta de noi, ca ABS-ul cu litera K - nu suporta - de aceea nu suporta codarea.

Nu ai de ce sa bifezi pe Can, etc - ca tu vrei sa instalezi TPMS indirect, via senzori ABS.

Sistemul Premium - cu senzori jante, etc - atunci bifezi pe can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 03: ABS Brakes        Labels: 3C0-614-095-C2.clb
   Part No SW: 3C0 614 095 K    HW: 3C0 614 095 K
   Component: ESP 440 C2     H014 0001   
   Revision:  H014       Serial number: 0648177278
   Coding: 0029986
   Shop #: WSC 70181 136 86306
   VCID: 2A511C7185E4089
 
No fault code found.

Aparent nu o sa imi mearga jucarica.. Asta e. chiar daca la coding as putea pune +2048 tpms si +16xxx trailer...

 

Modificat de alexw000w
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa....din pacate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Ma ajuta cineva cu niste explicatii mai detaliate despre cum se ajunge cu firul in compartimentul motor de pe partea pasagerului?

Niste poze ar fi de mare ajutor.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Langa gura pe unde intra aerul in habitaclu ai un dop de cauciuc, pe acolo tragi firul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge activat TPMS pe aceasta pompa de abs ? As vrea sa stiu sigur inainte de a cumpara cablajul si butonul acela

abs.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum, ai VCDS, din cate vad - codeaza si vezi daca suporta codarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica sa pun 1024 peste ce am eu si sa vad daca ia comanda. O sa incerc sa vad 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, codeaza ABS-ul cu TPMS si vezi daca accepta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/21/2017 at 8:35 PM, Al Bundy said:

Langa gura pe unde intra aerul in habitaclu ai un dop de cauciuc, pe acolo tragi firul.

Oare dacă te rog îmi poți da mai multe detalii? 

Nu am reușit sa descopăr unde e dopul. Firul trebuie sa ajungă sub plasticul acela de la ștergătoarelor sau direct in compartimentul motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In compartimentul stergatoarelor si apoi la motor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 7/24/2017 at 1:26 PM, F l o r i n said:

da, codeaza ABS-ul cu TPMS si vezi daca accepta

Am incercat, aveam acolo la Software Coding 0023170 si am pus 0024194 si nu imi accepta codarea :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am un CC (insa din ce stiu se aseamana cu B6). Am senzori presiune roata (cel putin in display ul din bord am optiunea Tire pressure) si nu stiu cum functioneaza. Adica am facut presiunea, am dat Store apoi din meniul din bord, insa nu stiu daca functioneaza.

Cum ar trebui sa functioneze? Cand scade presiunea ma avertizeaza sau ar trebui sa vad presiunea in fiecare roata?

 

Merci

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat si ai vazut ca ai valve cu senzori presiune ?

posibil sa ai via senzori ABS.

Da, din BC resetezi, cand e cazul, aprinde martorul din ceasuri si iti scrie pe BC, ca ai presiune scazuta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce i drept nu m am uitat fizic, insa la decodarea VIN zice

7K6 Flat tire indicator

E posibil sa fie prin ABS... asta inseamna ca trebuie sa fac pasii de pe paginile din urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai sistemul Premium, cu senzori presiune roti - vezi modulul la scanare, cu VCDS-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/6/2014 at 10:23 PM, BogdanOnet said:

Salut,

am activat cu succes TMPS via ABS la mașina mea:

 

Address 03: ABS Brakes        Labels: 1K0-907-379-MK60-F.lbl

   Part No SW: 1K0 907 379 AC    HW: 1K0 907 379 AC

  

Salut ! Am si eu aceiasi pompa de abs ca tine dar la mine nu accepta codarea cu 2048 peste ce am eu. Tu ai procedat intr-un fel anume ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

TPMS Premium este tot pe modulul confort?

-------------------------------------------------------------------------------
Address 65: Tire Pressure        Labels: 3C0-959-433-65.lbl
   Part No SW: 3C0 959 433 AM    HW: 3C0 959 433 AM
   Component:    RDK              0453  
   Revision: 00052000    Serial number: VWZCZ000000000
   Coding: 0161211
   Shop #: WSC 05311 000 00000
   VCID: 75E18BB21C001CEA83-8020

No fault code found.

Am intrat pe measuring blocks, vad presiunea in fiecare roata, am buton, iar daca apas pe el comuta intre "tires fully loaded" si "tires partially loaded", nu zice nimic de reset, si detecteaza pe loc, daca ii dau fully loaded zice imediat "pressure too low". Azi am schimbat si cauciucurile, am senzori negri 434 MHz.

Am si cluster color, 3C8 920 880 G, am bifat TPMS system installed in coding, dar tot nu imi afiseaza presiunea din fiecare roata, ce e de facut? Schimbat cu un cluster model nou? Mai trebuie modul confort 3AA + recodare immo? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In adaption sau basic settings nu ai reset? Nu ai buton de reset - pe consola, in compartientul de depozitare - torpedou, in meniul din BC la tires etc.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa resetezi, senzorii citesc automat presiunea din fiecare roată.

In mod normal ar trebui sa se găsească, in meniul din BC, optiunea de afișare a presiunii. Te avertizează in vre-un fel daca este presiunea scăzută in vreo roată?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu reset-ul e problema, nu imi trebuie, am butonul, dar daca tin apasat doar comuta din fully loaded in partially loaded.

Când am facut pană, zicea direct cum puneam contactul pressure too low, indiferent pe ce il puneam, dar nu zicea pe ce roata si cat de low, dar daca ma uit cu vcds vad presiunile.

Nu am niciun meniu de tire pressure in ceasuri, nici sa selectez modul sau dimensiunea anvelopelor nici nu imi arata masina cu presiunile pe fiecare roata.

Oare merge sa inlocuiesc cititorul cu unul 3AA si sa se potriveasca mufa si senzorii din roti, sa mi-l vada CAN-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma se pare ca IC-ul e de vina, e nevoie de unul mai nou.

Citeste aici.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e problema, ca dau din una in alta, gateway 7N0 cere alt modul confort sa blocheze volanul, apoi ACC trebuie resoftat in 3AA, etc. Toate ca toate, doar sa nu ajung la BCM retrofit, ca pe ala nu o sa il fac.

Eu nu înțeleg cum funcționează acum, nu are cititor/antena în bara spate? E clar ca acum este pe modulul confort, ca pe 65 e acelasi cod.

Dupa ce pun 3AA 907 273 D, modulul confort trebuie cumva sa nu se mai "bage", apoi nu stiu daca modulul asta va citi senzorii mei din roti (1K0 907 255 B) sau trebuie sa îi schimb cu unii tot 3AA. Am vazut multe tutoriale cu retrofitul asta, dar nimeni nu avea TPMS direct premium generatia I, toti au pus generatia II din prima, oare se potrivesc cablurile existente macar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!