Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor,

 

Am urmatoare problema si va sunt recunoscator daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Detin un golf 6 2010, cu navigatia RNS315 cu modul sub scaun de Bluetooth.

Modulul achizitionat este urmatorul 7P5 035 730 J, dupa conectarea acestuia la navigatie si conectarea prin BT, am observat ca se aude MONO cand fac streaming de pe youtube iar la apeluri se aude STEREO.

Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns ? daca am nevoie de cablaj, sau anumite modificari de preferat si un numar de contact pentru a rezolva problema cat mai repede.

 

Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanmarginean50

Salutare! Am un rns 510 cu ultima varianta de soft . As vrea sa știu ce modul bluetooth sa cumpăr pentru a putea reda muzica de pe un s22ultra. Am modulul sub scaun dar eu un modul mai vechi.as vrea sa îmi arate și numele piesei pe ecran

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan-Daca citesti cateva pagini,afli singur raspunsul. Aloca putin timp te rog.

 

@Andrew- da,ai nevoie de cablaj adiacent pentru cel de al doilea canal. Si ai 310...nu 315.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/26/2023 at 8:01 PM, AndrewP said:

Salutare tuturor,

 

Am urmatoare problema si va sunt recunoscator daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Detin un golf 6 2010, cu navigatia RNS315 cu modul sub scaun de Bluetooth.

Modulul achizitionat este urmatorul 7P5 035 730 J, dupa conectarea acestuia la navigatie si conectarea prin BT, am observat ca se aude MONO cand fac streaming de pe youtube iar la apeluri se aude STEREO.

Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns ? daca am nevoie de cablaj, sau anumite modificari de preferat si un numar de contact pentru a rezolva problema cat mai repede.

 

Multumesc!!

MAi trebuie trase 2 fire de la modulul de BT pana la navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut, modulul 3C0 035 729 E accepta si redare audio de pe telefon? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci doar pentru apeluri audio... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
danutzn@yahoo.com

Salutare. O perioada lunga am abandonat ideea de a conecta telefonul la sistemul audio al masinii. Acum gasesc pe un site de vanzari un anunt cu un modul BT 7P6035730D. Am cam pierdut notiunile ce le studiasem acum 2 ani in urma. Dar, am cauta si am gasit ca acest modul este UHV-High - S1nn/Parrot CK5050+. Intrebarea este daca se potriveste cu urmatorul setup: RNS 315, volan cu 12 butoane, IC alb, IOS. Ce astept: telefonie, msg, streaming audio stereo de preferat (daca e mono am inteles ca e chestie de cablaj si ramane sa sap mai departe). Daca e cineva binevoitor care sa-mi explice pe scurt daca merge setup-ul, dau o bere :)

Merci.

PS: am reluat cititul forumului de la momentul cand am postat cateva pagini mai tarziu, dar se invart in cap toti termenii si setup-urile ... scuze :) 

PS2: sa nu faceti niciodata prostia sa cumparati acele module BT cu inserare in aux/magazie cd - sunt niste porcarii colosale - calitate slaba, deconectare constanta. Sunt patit cu un modul de genul, la sfatul unui prieten ce si-a luat, au crapat ambele: si la el si la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa te complici cu modul separat cand poti cumpara un RNS315 cu bluetooth integrat? Apoi vinzi acel RNS fara bluetooth si ai rezolvat problema. Diferenta intre ele este de maxim 300 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si da. Este ok setup-ul. In plus,vei avea nevoie de cablaj,microfon si codare. Acum decizia o iei tu.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danutzn@yahoo.com

@z e n i t h - al meu are BT dar nu merge conectat telefonul

@spido microfon am, functional (merge cu un galaxy s2 ce este acum) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca avea BT, trebuia sa poti conecta orice telefon.

Cablajul ptr Bt extern este diferit de cel ptr Rns 315.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/3/2019 at 9:26 AM, danutzn@yahoo.com said:

Salutare. Am citit topicul asta de 2 ori cred.... dar tot nu m-am lamurit pe deplin, asa ca va cer ajutorul. Tinta e sa pot folosi telefonul cu sistemul de sunet din masina, apeluri/mesaje, agenda, streaming audio.

Am un passat b6/2010 care a venit cu modul BT si RNS310

Deci tu ai de fapt RNS310 si modul bluetooth sub scaun. Ramane valabil ce am scris mai sus. Schimbi RNS310 cu RNS315 cu bluetooth integrat si modifici cablajul pentru microfon

Data viitoare incearca sa dai informatii corecte pentru a putea primi sfaturi utile si pentru a nu irosi inutil timpul celor care incearca sa te ajute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danutzn@yahoo.com

@z e n i t h - imi pare rau ca va induc in eroare, dar atasez poze la sistemul de pe masina. 

Pare ca nu stiu ce am pe masina. Din cate am vazut diferenta dintre 310 si 315 este modulul BT, nu?

In prima poza e modulul de sub scaun, apoi fata rns-ului, apoi poza cand incerc sa "folosesc" telefonia. in meniu are BT, in media are BT. Nu mai stiu ce-mi trebuie.

Inca odata scuze...

IMG_4308.jpg

IMG_4309.jpg

IMG_4310.jpg

IMG_4311.jpg

IMG_4312.jpg

IMG_4313.jpg

IMG_4314.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e Rns 310. Fara BT intern. Cu modul sub scaun.

Modul 1k8....parca. Nu se vede codul f bine. Compatibil cu orice telefon,suporta streaming. Sterge toate conexiunile,refa pairing cu tel tau si ar trebui sa mearga.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e 1K8 pentru ca are antena GSM. E un 3C0

@danutzn@yahoo.com Chiar nu puteai face o poza din care sa se si inteleaga ceva?

Ti-am scris mai sus ce ai de facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...antena nu o vazusem. Dar codul lui...greu sa-l distingi. Poate fi un 3c0..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danutzn@yahoo.com

5N0 035 730 B

asta scrie pe modulul BT

normal modulul asta are numai rsap

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Pui unul premium si rezolvi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danutzn@yahoo.com

Deci sa inteleg ca daca deconectez modulul BT de sub scaun, pe ecranul RNS-ului nu voi mai avea butonul de BT in media? 

Dar conectarea din IC pe ce se face? Banuiesc ca pe modulul BT de sub scaun. Si ala comunica cu RNS-ul? Nu mai inteleg nimic.

Daca incerc conectarea din IC, zice ca nu e compatibil telefonul - asta am inteles-o - schimb modulul BT de sub scaun.

Daca pun din Media pe BT, in telefon imi apare o ceva acolo si cand dau sa fac pair imi da eroare gen ca dispozitivul nu a reusit conectarea.

Si acum revenind la situatia de mai sus, daca inlocuiesc modulul meu 5N0 035 730 B modulul BT 7P6 035 730 D va functiona totul ok, fara codare, fara alte manevre de fire? (exceptia aia cu mono-stereo).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intelege că e mai simplu si mai ieftin sa schimbi navigația decat sa schimbi modulul bluetooth 

Daca schimbi modulul bluetooth mai trebuie să tragi un cablaj pentru canalul stang  sa faci update de firmware la navigație si chiar si așa nu vei avea protocolul AVRCP pentru că nu suporta navigația 

Daca schimbi RNS310 cu RNS315 trebuie doar să modifici cablajul microfonului in mufa modulului bluetooth și în mufa verde din spatele navigației 

RNS315 este o navigație de generație mai nouă, se mișcă mult mai bine față de RNS310, are AVRCP si intrare de camera. Singurul minus va fi că nu îți va mai afișa meniul Phone in computerul de bord dar îl ai pe navigație 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danutzn@yahoo.com

10x man. Big like.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Modulul 5k0 035 730 D afisaza pe ceasuri rosii? 

Intreb asta pt ca un coleg de pe un grup de facebook sustine ca a avut 5k0...D pe passat eur4 ceasuri rosii si afisa

 

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu afiseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi

O codare corecta pentru modulul 1k8 035 730 B, fara cradle, fara comemzi volan, sa-l pot face vizibil cu vcds?

Sa nu ma puneti sa citesc 198 de pagini, am cautat cu google si nu am gasit informatia asta, zice cineva ca ar merge cu 40 dar nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!