Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Update. A mers puțin la modul ca ii cantau melodiile de pe youtube si putea sa schimbe de pe rns dar tot nu afisa ce canta. I-am zis sa dea un restart la RNS (din sageti si steluta) si acum ii da eroare pe VCDS la telefon - sporadic communication error 1000 si nici nu mai merge sa schimbe melodia de pe telefon

Modificat de 1991luk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o problema fie a RNS, fie a modulului BT. Se poate incerca o reinstalare FW pe Rns. Altfel, daca e defect modulul Bt, se schimba..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare !

an un tiguan cu rns 510 fara modul de bluetooth si fara cablare pentru el

daca voice control functioneaza  mai e necesar sa montez microfon in plafoniera ?

multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,ma ajuta si pe mine cineva sa i mi zica ce fel de model bluetooth trebuie sa caut pt un pasaat b6 din 2010 pentru a conectat si iphone la el 

multumesc

=Foloseste functia search=/citeste topicul=

Modificat de Manuel N.
Foloseste functia search - vei gasi raspunsuri! Citeste regulamentul! First/ last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo in plafoniera sunt două microfoane 

Unul pt bluetooth si unul pentru voice control?

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Madalin87 said:

Salut,ma ajuta si pe mine cineva sa i mi zica ce fel de model bluetooth trebuie sa caut pt un pasaat b6 din 2010 pentru a conectat si iphone la el 

multumesc

=Foloseste functia search=/citeste topicul=

3c8 xxx xxx Y (orice litera la final), 7p6xxx xxx, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

Am un Touareg, 7L6( T2, 2008, display color, RNS510, comenzi pe volan, comenzi vocale).

Modul BT este >

Address 77: Telephone        Labels: 3C0-035-730.lbl
   Part No SW: 7L6 035 730 C    HW: 7L6 035 730 
   Component: Telefon             1910  
   Revision: 00011000    Serial number: 0000000035172
   Coding: 0020041
   Shop #: WSC 31414 790 00001
   VCID: 2E59537AB9174C3F3B-807A

No fault code found.

 

Daca pun un 3c8 035 730 A( si urmatoarele) sau 5N0 035 730 D(si urmatoarele) pot sa vad orice telefon mai nou (am Digi 3G)?

Momentan imi zice ca nu gaseste telefon compatibil.( inainte mai incercam o combinatie de cifre pe post de PIN dupa care zicea ca nu este posibila legatura).

Nu ma intereseaza decat sa pot vorbi la telefon.

Multumesc pentru orice sprijin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, va comunica si cu tel mai noi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! Pe un b6 2010 am rns 510 si pentru apeluri masina are si touch panel bluetooth. Se poate cumva sa preia rns-ul si funcția de telefon ca să pot reda si conținut media de pe telefon? Are cineva idee cum? Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

posteaza codul modulului de bluetooth. E situat sun scaun pasager, daca nu ai vcds, sa verifici cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am montat eu un modul bluetooth cu un cablu plug& play si nu imi merge microfonul. Ce trebuie sa mai fac ca sa imi functioneze ? In poze cred ca sunt destule informatii despre elementele pe care le am montate, masina un Tiguan din 2008 maxi dot rosu.

Multumesc!

Am rasfoit forumul dar nu m-am dumirit ce trebuie sa fac.

IMG-20200924-WA0001.jpg

IMG-20200924-WA0002.jpg

IMG-20200924-WA0003.jpg

IMG-20200924-WA0004.jpg

IMG-20200924-WA0005.jpg

IMG-20200924-WA0006.jpg

IMG-20200924-WA0007.jpg

IMG-20200924-WA0008.jpg

IMG-20200924-WA0000.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cablajul microfonului daca are continuitate pina in modul.Il gasesti usor,e un cablu negru,ecranat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc spido! Cablajul microfonului mergea in RCD si de acolo in bluetooth. Am conectat cablaju prin ocolirea RCD-ului si acum merge. Am mai facut o codare pt o eroare pe reteaua de can. Sa auzim de bine si Km fara numar?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

 

Va rog ajutati-ma cu cateva raspunsuri si daca cumva exista si rezolvari. 

Detin un Passat b6 cu ceasuri albe, Rns 510 si modul bluetooth 1k8 035 730 D, la care nu pot conecta telefonul(samsung s10).

Probleme sunt urmatoarele:

 

1. In bordul masinii (MFD) nu imi apare optiunea telefon precum sunt cele cu setari,consum etc

2. daca incerc sa caut din telefon nu imi gaseste nici un dispozitiv bluetooth

3. cand apas pe telefon din navi se da sunetul pe mute

 

Va rog spuneti mi ce codari sau ce anume trebuie sa fac.

 

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, valy_alesu said:

Salutare tuturor.

 

Va rog ajutati-ma cu cateva raspunsuri si daca cumva exista si rezolvari. 

Detin un Passat b6 cu ceasuri albe, Rns 510 si modul bluetooth 1k8 035 730 D, la care nu pot conecta telefonul(samsung s10).

Probleme sunt urmatoarele:

 

1. In bordul masinii (MFD) nu imi apare optiunea telefon precum sunt cele cu setari,consum etc

2. daca incerc sa caut din telefon nu imi gaseste nici un dispozitiv bluetooth

3. cand apas pe telefon din navi se da sunetul pe mute

 

Va rog spuneti mi ce codari sau ce anume trebuie sa fac.

 

Va multumesc.

Codeaza modul telefon cu BT on, NO cradle. 40 parca este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin te rog da-mi mai multe detalii sau daca imi poti lasa un link unde anume sau mai postat aceste probleme si rezolvarea lor. Am tot cautat prin tot acest forum insa nu gasesc nimic la subiect. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La long coding, byte 0, bit 4-7, alegi 40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa ma conectez la modul cu aceasta codare, aud in difuzoare atunci cand vorbesc la telefon si pot reda muzica de pe telefon insa. controlul fizic il are doar telefonul iar la apasarea tastei Phone de pe RNS se da pe mute. Aacest modul are seria 1k8035730D,crezi ca pot scoate mai multe avantaje de la el? Am mai incerc sa folosesc si un alt modul si anume 5N0035730B(este cel original al masinii) insa atunci cand ma conectez la el imi anuleaza telefonul fizic, pot face in aceasta privinta? Iti multumesc pentru ajutorul oferit si mi-ar placea sa ma pot revansa fata de tine la  sau:beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

29 minutes ago, valy_alesu said:

Am reusit sa ma conectez la modul cu aceasta codare, aud in difuzoare atunci cand vorbesc la telefon si pot reda muzica de pe telefon insa. controlul fizic il are doar telefonul iar la apasarea tastei Phone de pe RNS se da pe mute. Aacest modul are seria 1k8035730D,crezi ca pot scoate mai multe avantaje de la el? Am mai incerc sa folosesc si un alt modul si anume 5N0035730B(este cel original al masinii) insa atunci cand ma conectez la el imi anuleaza telefonul fizic, pot face in aceasta privinta? Iti multumesc pentru ajutorul oferit si mi-ar placea sa ma pot revansa fata de tine la  sau:beer:

Vrei altceva.....cumperi modul premium cu 3c8 xxx xxx Y ....7p6 xxx xxx....etc. Ai tot ce se poate, cu ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut o întrebare, un Passat din 2009, ce are maxdot și comenzi pe volan, 8 butoane. Modulul bluetooth ce îl am este 1k8 035 730  și pot reda muzica fără probleme. Recent am schimbat modulul cu 1k8 035 730 d și la acest modul nu îmi afișează agenda telefonică iar dacă dau pe butonul phone îmi pune mut.se poate afișa agenda telefonică pe modulul 1k8 035 730 d și sa îmi afișeze și pe maxdot? Sau se poate face ceva in vcds? Navigația este rcd510.

Modificat de cosmin29
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!