Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

On 26.07.2018 at 11:41, spido a scris:

Vezi sub scaunul pasagerului daca ai modul BT.

 Salut! problema mea este idem cu a colegului RAN_007,am cumparat un VW Passat din 05.2010, si citez, ''nu am reusit sa ma conectez la bluetooth. Intrebarea este cum imi dau seama daca masina are bluetooth? In consola media apare ceva mentionat despre volumul pe bluetooth dar nu stiu ce ar trebui sa mai aiba si cum verific daca are. De asemenea butonul de pe volan cu telefon nu face nimic, iar cel de pe consola media imi pune "mut" la muzica". Pecizez ca sub scaunul soferului am modului BT, butoanele de pe volan cunt inactive, navigatia este este functionala pe auxSD, radio, navigatie, dar nu spune nimic despre PHONE ( doar acel MUTE pe muzica) Este model RNS 510. Precizez ca nu am adaptorul bluetooh in lacasul sau ( cel prins de bord). Ce este de facut, ma poate ajuta cineva cu reparatia de preferat din Galati , Braila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce modul este sub scaun?

Suna-ma si incerc sa te ajut prin telefon..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua.Am o intrebare dacă mă poate ajuta cineva: cum ma conectez prin bluetooth cu un telefon samsung?Sub scaun pasager am acest aparat:1K8035730D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facut vizibil modulul-fie din vcds,fie din tastatura volanului multifunctional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

Revin cu informatii

Mi-am comandat de peste ocean un modul 7P6 035 730 C. A sosit azi. Instalarea a fost "plug and play", nu a avut nevoie de codare. Confirm ca functioneaza cu Huawei P20 lite, face si streaming audio, verificat rapid cu un clip de pe YouTube.

Avantaje

-se foloseste semnalul telefonului, modulul anterior (5N0035730C) necesita antena extra conectata la modul. O aveam doar pitita sub scaun, prin munti mai pierdea semnalul.

-streaming audio

-pentru ca SIM-ul ramane acum activ in telefon, pot sa am si internet pe telefon, folosit la navigatie, hotspot pentru copii, etc

-afiseaza (oarecum) nivelul bateriei telefonului, dar doar in bord. Telefonul avea 76% si in bord afisa 2 liniute, ma rog, nu m-am uitat 2 liniute din cate..cred ca e corecta informatia.

Dezavantaj

-pentru ca SIM-ul ramane activ in telefon, se va consuma si bateria telefonului mai repede. La modulul anterior (Rsap), modulul se folosea de SIM, cand telefonul era conectat nu mai aveam semnal pe ecranul telefonului (sa zicem ca folosirea SIM-ului era cedata modulului), iar toate convorbirile erau defapt initiate de modul, salvand bateria telefonului. Daca se poate numi dezavantaj...

-acum am  extra un modul 5N0035730C pe care se pare ca nu-l vrea nimeni din Ploiesti. :biggrin::biggrin:

In rest, se aude bine, sunt auzit bine, toate bune si frumoase. Momentan….

Multumesc mult pentru sfaturi.

Bafta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ovidiu GTU Salut,


Te rog sa-mi spui daca ai comenzi pe volan si daca functioneaza cu modulul respectiv. La catva zeci de pagini inapoi , din ce am citit acest modul 7P6 035 730 C nu ar functiona. Imi poti confirma sau infirma ?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7P6 functioneaza si fara comenzi si fara maxidot, 3c8 are nevoie de comenzi pe volan si maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cristi, ideea e ca eu am si comenzi si maxidot... si vroiam sa stiu daca as pune 7P6 035 730 C , vor functiona toate....

 

Multumesc frumos .

P.s. Tot p20 lite am si eu si neavand RSAP nu merge in prezent cu modelul meu de bluetooth.

 

Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am un passat highline 2006 si imi face figuri modulul BT, in sensul ca legatura cu telefonul este instabila, se deconecteaza cand iti este lumea mai draga sau ocazional pur si simplu refuza sa se conecteze. 

Ma gandeam sa il schimb cu un modul 5N0 035 730A pe care l-am gasit la un pret mic.

Am comenzi pe volan, maxidot si un modul cu touch ca in poza atasata. Este modul 5N0 035 730A compatibil cu ce am eu pe masina mea?

Nu ma intereseaza streaming de muzica sau alte floricele, vreau doar sa pot vorbi fara se mai intrerupa. Precizez ca ma intereseaza doar conexiunea cu telefoane samsung s6, s7, nu utilizez Iphone.

Multumesc

 

bt.jpg

Modificat de novgaby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva ce modul ai pe masina?

5N0..e compatibil cu masina ta si cu telefoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult!

Nu stiu exact ce am acum pe masina. Ma uit cand il schimb si iti spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut ce fire trebuie să trag sa nu se mai auda mono si sa se auda stereo in difuzoare, am inteles ca trebuie trase 2 fire , de unde si pana unde ? ma poate ajuta cineva cu o schiță?

 va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, saymon said:

salut ce fire trebuie să trag sa nu se mai auda mono si sa se auda stereo in difuzoare, am inteles ca trebuie trase 2 fire , de unde si pana unde ? ma poate ajuta cineva cu o schiță?

 va multumesc

De la pinii 4 și 5 din mufa modulului Bluetooth, de sub scaun pasager, la mufa C de la unitatea radio, pinii 11 și 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/20/2018 at 5:55 AM, spido said:

Stii cumva ce modul ai pe masina?

5N0..e compatibil cu masina ta si cu telefoanele.

Salut,

am incercat sa montez modulul 5N0 035 730A, dar intampin ceva probleme.

In primul rand noul modul are o mufa in plus fata de ce aveam eu pe masina si nu stiu ce trebuie sa cuplez acolo. E o mufa mica rotunda.

Am montat totusi modulul cu mufa mare cu multi pini, am conectat telefonul, dar nu reusesc sa efectuez niciun apel.

Cand apelez se opreste muzica din boxe, dar nu suna. Dupa vreo 10 secunde imi apare in bord mesajul "no network" si apelarea se opreste. In acelasi timp si telefonul pierde reteaua si imi arata ca pot efectua doar apeluri de urgenta.

In plus, inainte, cu vechiul mudul, telefonul se conecta automat. Acum, de fiecare data cand vreau sa ma conectez, trebuie sa o fac manual si de fiecare data imi cere sa introduc pin-ul cartelei. Este foarte incomod mai ales ca nu am tastatura si trebuie sa fac totul din butoanele de pe volan.

In plus, acum, cand dau cautare pe bluetooth imi apar 2 sisteme bluetooth ale masinii: touch adapter si vw uhv premium. Trebuie sa ma conectez la ambele? Care gestioneaza acum apelurile? Ce trebuie sa fac ca sa functioneze?

Am atasat poze in care se vede ce am eu acum montat pe masina (mai am un modul cu niste fire peste modulul de bt) si o poza cu modulul nou la care se vede mufa rotunda in plus.

20180930_191250.jpg

20180930_191322.jpg

20180930_190652.jpg

Modificat de novgaby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de antena? Pe vechiul sistem nu aveam antena? Imi poti da te rog un cod ceva ca sa stiu ce caut? Unde se monteaza antena? De PIN-ul de la cartela pot sa scap cumva ca sa nu mi-l mai ceara de fiecare cand ma trebuie sa ma conectez?

Multumesc

Modificat de novgaby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca aveai antena-gaseai firul si conectorul acolo.Pin-ul..il dezactivezi din telefon.

Asa arata antena.Cauta antena gsm fakra.

gsm-fakra.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc.

Inca o intrebare. Touch Adapter-ul pe care il aveam montat pe bord mai foloseste la ceva acum?

Modificat de novgaby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pe passatul meu din 2008 am: modulul bluetooth 3c0 035 729 G. rcd300 mp3, maxidot, fara comenxi pe volan, iar telefonul este samsung j3 2017. As avea doua intrebari:

1-Ce modul bluetooth sa pun ca sa am functia A2DP?

2-Cu noul modul imi va indica la bord sau pe RCD300 cine ma suna?

 

1K8 035 730 D   ?

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este nevoie de codari?

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!