Jump to content

Codari VCDS pentru B7 (numai verificate!)


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Salut! 

La mine cand maneta e pusa pe automat stergatoarele sterg de cateva ori normal, dupa aia se misca doar cativa cm (ceva de genul cum fac cand opresti motorul), dupa aia merg iar normal. E din capitolul "asa face toate", sau doar la mine e ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/16/2017 at 9:42 PM, GLS said:

Detin 2 Passaturi B7, unul din 2011 berlina si unul din 2013 variant. 

La cel variant cand pun contactul acurile ceasurilor fac o tura cap-coada. La berlina am keyless entry+go insa chiar daca pun cheia in contact tot nu se misca ceasurile in asa fel. Exista posibilitatea din codare sa se activeze?

Oglinzile electrice pliabile, pana la urma se pot coda sa se plieze din cheie sau la tinerea lunga pe kessy la manere. Am citit ca da, doar un coleg ar fi intampinat problema ca nu-i mai functioneaza kessyul decat la usa soferului dupa codare?

Nici una din masini nu sunt dotate cu xenoane si leduri de fabrica, deci DRL la mine inseamna proiectoarele centrale din bara, cele de langa cornering lights. Este confirmat 100% ca B7 nu recunoaste codarea USA style turn signals pe fata? Un prieten a pus VCDSul pe masina azi si a incercat toate codurile si singura diferenta este ca uneori ori erau aprinse DRLurile din proiectoare ori becurile de pozitie mici, nicidecum nu a reusit sa faca semnalizarile la intensitate slaba.

 

Se poate face staging si la cel din 2011, dar doar prin rescriere de eeprom. Alta varianta nu exista, la modelele inainte de 2013 canalul staging sau indicator_celebration e blocat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face staging si la cele din 2009-2010 (cluster alb/rosu), tot prin rescriere eeprom - la toate care nu suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! Astazi am fost depasit pe o portiune de drum mai dreapta de un berbec cu o Insignia, care a vrut sa-mi arate ce masina puternica are el, si cand si-a dat seama ca nu mai are timp sa-l depasesca si pe cel din fata mea, a franat violent si lampile de frana au dat flash-uri, in loc sa stea aprinse normal. Asta s-a intamplat doar la franarea violenta, pt ca dupa aia cand frana, se aprindeau stopurile normal, continuu. Pe B7 este functia asta ( cred ca se numeste  emergency brake flashing light ) ? Sau se poate activa ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este activata de fabrica - in mod normal - numai la franare brusca si viteza mare, face asa. 

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E OK atunci, chiar este o functie utila, sa vada si cei din spate cand franezi violent pentru a evita ceva, spre deosebire de o franare normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua!

 

ma poate ajuta cineva cu modul in care se pot adauga sau scoate functii in setarile din computerul de bord (maxidot). passat b7/2011

ex: busola / kompass- setarea busolei   sau    semnalizare confort - reglarea nr blinkuri 3-5 , etc

multumesc !

Modificat de cristibuliga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !

vorbesti de activari/codari ? vrei sa le faci tu... ca nu inteleg ce ai vrut sa zici.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CLARIFICARE ( Pt. Dl. Florin si nu numai...)

Cand am achizitionat masina aveam functiile enumerate ( puteam selecta nr semnalizari / aprindere-stingere becuri portiere, busola, avertizare viteza, etc). Aceste functii au disparut pur si simplu de pe computerul de bord, zic eu dupa .... actualizarea diselgate - cei de la reprezentanta vw au zin NU se poate.

Asa ca as vrea sa le readuc intr-o forma din nou peCB / maxidot. NU stiu daca se poate face asta, iar daca da, de unde din 17 - Instruments - am VCD VAG 12 12 dar nu prea stiu sa lucrez cu el si nu as vrea sa bajbai !

M U L T U M E S C !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu interfata 12.12 posibil sa te chinui mult si bine. Incearca cu o interfata originala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-as mira sa fi avut in BC posibilitatea selectarii ciclurilor ptr semnal din 3 la 5. Nu am vazut pe nici un b7 asa ceva. Respectiva setare se face din vcds, si nicidecum pe 17 instrumente ci pe 09 in adaptari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, cristibuliga said:

 

Cand am achizitionat masina aveam functiile enumerate ( puteam selecta nr semnalizari / aprindere-stingere becuri portiere, busola, avertizare viteza, etc). Aceste functii au disparut pur si simplu de pe computerul de bord, zic eu dupa .... actualizarea diselgate - cei de la reprezentanta vw au zin NU se poate.

 

Aprindere /stingere becuri portiere nici eu nu le-al vazut la nici-o masina, iar busola apare doar daca ai navigatie pe masina. Avertizare viteza este cea pentru Winter Tires ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi cred ca a disparut meniul comfort din BC. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, cristibuliga said:

CLARIFICARE ( Pt. Dl. Florin si nu numai...)

Cand am achizitionat masina aveam functiile enumerate ( puteam selecta nr semnalizari / aprindere-stingere becuri portiere, busola, avertizare viteza, etc). Aceste functii au disparut pur si simplu de pe computerul de bord, zic eu dupa .... actualizarea diselgate - cei de la reprezentanta vw au zin NU se poate.

Asa ca as vrea sa le readuc intr-o forma din nou peCB / maxidot. NU stiu daca se poate face asta, iar daca da, de unde din 17 - Instruments - am VCD VAG 12 12 dar nu prea stiu sa lucrez cu el si nu as vrea sa bajbai !

M U L T U M E S C !

La Passat-ul tau (si la altele) NU merge sa setezi din meniul BC-ul

- nr semnalizari

-aprindere-stingere becuri portiere

Daca nu stii sa lucrezi cu VCDS-ul, eu te sfatuiesc sa apelezi la cineva care se pricepe - altfel faci mai mult rau decat bine

Fa cateva poze la ecranele care iti apar acum in BC, sa vedem clar ce meniuri ai si care au disparut. Masina are RNS ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Are RNS.  Si le avea in trecut. M.am si jucat la parte din setari. O sa fac si foto. Meniul confort apare dar incomplet. Ms. pt sfaturi!

Modificat de cristibuliga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi - crede-ma... am avut pe mana sute de VAG-uri.. stiu ce vorbesc. Nu ai aceste functii in BC. Tu poti sa scrii/crezi ce vrei, eu iti zic ce exista. Deci, nu exista in setarile BC+, 

- nr semnalizari

-aprindere-stingere becuri portiere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc tuturor ! 

Florin, am 48 ani si  masina de 5 ani  si chiar stiu ce vorbesc. AU FOST. ( dealtfel  - uite si in carte - Exemplu anexa)

11.jpg

2.jpg

Modificat de cristibuliga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu are treaba varsta. Aici vorbim despre cunostinte tehnice/experienta - Am cateva Passat-uri ca ale tale, pe zi. Niciunul nu are ce vb tu.

Ce imi/ne arati tu, nu are legatura cu ce ai scris mai sus - este posibil ca doar exprimarea/descrierea functiilor, sa fie de ajutor in confuzia creeata.....

Deci, te-ai plans mai sus ca ti-au disparut urmatoarele (copy/paste din postul tau)

puteam selecta nr semnalizari / aprindere-stingere becuri portiere

Ma repet.... nu poti face aceste setari, din meniul BC-ului.

1. semnalizare confort - da, asta este altceva .... o dezactivezi/activezi.....si atat, nu poti face puteam selecta nr semnalizari - deci, activezi sa faca de 3 ori la impuls sau dezactivezi si nu face deloc. 

2. aprindere-stingere becuri portiere -nu exista asa ceva, in setarile disponibile pe BC

 

Da, trebuia sa ai setarea legata de semnalizarea confort, etc... dar nu ce ai scris tu - 

Acum, sa revenim..... ai scos si tu borna pentru cateva minute, sa vezi daca isi revine ?

Ai dat o revenire la setarile de baza ?

Daca nu, fa si aceste lucruri...pentru restul sper ca am fost destul de clar.

Daca nu.... eu ma retrag aici din discutie si va doresc o zi frumoasa !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.k. Mii de scuze daca am suparat. Probabil a fost exprimarea neclara a mea. 

Am dat setari fabrica - nimic. O sa merg la vw . Sanatate tuturor!  Multumesc pt toate explicatiile primite!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Activarea/dezactivarea semnalizarii confort se face din meniul LUMINI nu din meniul CONFORT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Sign assist de ce anume as avea nevoie? Masina are camera pt lane assist, din cate am inteles tot aceea ar folosi-o si pt sign assist. Mai e nevoie de altceva sau e vorba doar de o setare in vcds?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

harta europa de vest in navi sau hack de soft la camera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa activez Sign Assist si Light Assist. Pt light assist nu a acceptat codarea in modulul 37, decat in A5. Dupa activare, nu apare in meniul CB modificarea facuta iar pe A5 se logheaza 2 erori cu descrierea "missing message". Are vreo idee cineva de ce nu merge si de ce se logheaza erorile?
Pt codare am folosit info de aici : http://passatb7.info/index.php/stg-a5-front-vorfeldkamera/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt light assist trebuie activare atat in A5 cat si in 09 central electric. Ca sa vezi  ce inseamna erorile de missing message trebuie sa folosesti mufa vas si odis e. Vcds ul nu stie sa decodifice eroarea.

legat de sign assist trebuie modif hardware si update de soft la A5

Modificat de Yogurd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!