Jump to content

ulei diferential 4X4


mikye
 Share

Postare recomandată

Va salut,as dori sa stiu daca are cineva cunostinta despre schimbarea uleiului din grupul diferential(a4 4X4)respectiv la cati Km,sau orice recomandare.Este vorba de masina din semnatura.Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, diferentialele la masina ta au cam acelasi "regim" ca si cutiile manuale. Dar nu stiu daca si la ce interval se schimba.

Ulei 75w90 sintetic

Dif. fata cca 1 litru

Dif. spate cca 1,9 litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la cati km se schimba?

Te intereseaza pt quattro sau 4motion-ul tau? Ca nu e e acelasi lucru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Haldex (vasco-cuplu) lichidul si filtrul se schimba la fiecare 60.000 km. In rest, e fara intretinere.

Atentie, lichidul se injecteaza!, deci nu se poate face fara rampa si ustensilele necesare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sint 99% sigur,dar mai intreaba la reprezentanta,uleiul de diferential este 75W140 ,recomandat castrol.

castrol spune ca el trebuie inlocuit la 60.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,am si eu o problema cu dif.Este patat de ulei...e normal sa fie asa sau am ceva probleme cu el?Masina merge impecabil si am deja vreo 7000 km cu ea asa....POate sa ma ajute cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

cum se schimba uleiul la diferential 4x4 e vb de passat 4motion .. si la ce interval .. nu stiu daca a fost schimbat vreodata si masina are destui km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferentialul are in partea inferioara un buson de golire, care dupa ce s-a scurs uleiul se stringe, apoi se desface cel de umplere, care este situat pe partea dr a dif si se torna ulei pina la nivelul busonului, apoi se stinge si cel de umplere. Ca interval de timp nu stiu dar cred ca la 60kkm e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barbarul - corect. la 4motion se schimba pe la 60k, la torsen doar se completeaza in caz ca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu "doar completat" data de producator e o poezie frumoasa, dar in interiorul diferentialului apar oaresce frecari, chiar daca exista ungere, din care rezulta unele depuneri, pe care le elimini doar prin sch. de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Cine stie la un Audi A6 2.4 quattro-benzina....la cat se schimba ulei din diferential?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...
alin_fechete1988

buna, modelul meu e 1.9 tdi avf 4 motion din 2001, trebuie sa ii schim uleiul la cutia de viteza si diferential? nu stiu ce am torsen, haldex? e acelasi tip de ulei si in cutie si in diferential? 75w-90?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!