Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare , am avut o zgarietura mai adanca si putin indoiata tabla la usa din stanga ,am vopsit-o si cred ca nu s-a uscat bine lacul sau nu stiu exact dar cum a fost vremea rea a ramas murdara partea aceea ..nu stiu cum sa va explic exact ,are alta nuanta si se vad urme de mizerie pe vopsea ca si cand ar fi stropita.Credeti ca iese la polish ? Am vb cu un baiat care se ocupa cu polishuri si el zicea ca iese..voi ce parare aveti ?

Modificat de seerkan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polishul acopera doar zgaraieturi mici.intreaba la un service daca se duce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa fac si eu masinii un polish (cu masina electrica) mai spre primavara. Masina nu o am dar vreau sa achizitionez una. am gasit un slefuitor orbital universal, cu posibilitate de reglare a turatiilor (vibratiilor) intre 1200 si 11000. Padurile se prind cu scai si au diametru de 125mm. Din cate am inteles modul de lucru al slefuitoarelor orbitale este nu prin rotatie ci prin oscilatii ale padului. Poate sa imi confirme cineva daca acest tip de aparat este bun pentru polishat? Pe el scrie ca se poate folosi si la lustruirea suprafetelor vopsite/lacuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu a mai folosit nimeni o astfel de masina pt polish sa imi dea si mie cateva detalii? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Observ ca doar eu am mai postat pe aici in ultima vreme :). Dupa multe cautari am facut rost de o masina pt polish. Vreau sa folosesc produse 3M (cel putin 2 granulatii) dar am gasit de cumparat doar in cantitati mari si preturi maricele. In caz ca mai sunt doritori asi fi foarte incantat sa impartim cheltuielile. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Ce produse ai gasit la 3M si ce stii despre ele ca si calitate?si la ce pret?

Poate as fi si eu interesat!Stii pe cineva care a folosit aceste produse si cu ce rezultate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat la o firma de polish in Sibiu (la turci ma exact) si ei folosesc 3M, deci calitate aproape de TOP. am vb cu un prieten ce are o firma de detailing in Costanta si tot 3M mi-a recomandat. Ca sa iasa lucru calumea trebuie aplicate 3 straturi si cu masina. unul abraziv (nu stiu exact denumirea de ep cutie dar are dopul de culoare alba), semi abraziv (dop negru), si rosu (glaze). In caz ca nu sunt destui doritori se poate incerca un polish si nuami in 2 pasi (mediu/glaze). Toate aceste produse sunt la 1L flaconul (le cumpara in general firmele) si au pretul pe masura cantitatii. Daca un flacon de polish de 350 ml de la gs27 este 35 roni atunci unul de 1L de la 3M ar tinde spre 100 roni. Produsele ori le achizitionam de la TOP LAC Sibiu sau oriunde este mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru asa zisul efect al ''panzei de paianjen'' efect care se vede cand masina este curata si sta in soare ce ar trebui sa fac?? Polish neabraziv sau ceara???

Cred ca acest efect se datoreaza stergerii masinii cu laveta dupa spalare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curind mi-am polisat frumoasele desene facute cu o cheie pe ambele parti si am facut masina in intregime

daca folosesc materiale bune de FRECAT si o masina buna de polishat, nici nu trebuie sa se vada ca masina a avut parte de un polish de care noi romanii fugim toti, deci trebuie folosite materiale bune pe discul masinii de polisat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa zisul efect '''panza de paianjen iese la polish neabaraziv''??

PS.Ma repet:O fi de la stersul masinii cu laveta dupa spalare?? :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa polishare praful se pune mai bine pe masina si mai repede ca inainte. M-i se pare mie sau a-ti patito si voi?

la fiecare spalare 2 X saptamina, o ceruiesc in abundenta, totusi nu imi explic praful ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa zisul efect '''panza de paianjen iese la polish neabaraziv''??

PS.Ma repet:O fi de la stersul masinii cu laveta dupa spalare?? :rolleyes:

NU. eventual nu se mai observa o perioada de timp, dar inca le mai ai pe masina chiar si daca nu le vezi.

Polish abraziv, mediu, glaze facute cu masina nu cu carpa sa ai rezultate.

Normal ar fi ca praful sa nu mai adere asa tare la masina datorita suprafetei relativ perfecte. Eu am vazut cum se manifesta masina proaspat polishata la spalat. parca era data cu ceara.

Modificat de john_otto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am mai spus asta, dar sa repet: "panza de paiajen", "cerculetele" sau alte tipuri de zgarieturi (ca tot zgarierturi sunt si primele doua, doar ca foarte fine) nu ies cu polish neabraziv (glaze). Acelea decat acopera; o zgarietura nu se poate elimina daca nu nivelezi toata zona din jurul ei. Tocmai acesta este si motivul pentru care vedem acele defecte, lumina se reflecta altfel fata de celelalte zone alaturate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

:Driver: Am avut succes cu indepartarea zgarieturilor adanci (pana la tabla) de pe mashina :). Am pus cap lka cap mai multe sfdaturi de pe forum si a rezultat un procedeu extra. Revin maine cu un tutorial complet si poze HiRez . Costuri pr o mashina zgariata de jur imprejur : cca 400 mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Am avut succes cu indepartarea zgarieturilor adanci (pana la tabla) de pe mashina :Driver:. Am pus cap lka cap mai multe sfdaturi de pe forum si a rezultat un procedeu extra. Revin maine cu un tutorial complet si poze HiRez . Costuri pr o mashina zgariata de jur imprejur : cca 400 mii.

D-abia astept sa vad procedura completa.... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum cateva saptamani am facut si eu polish la masina. Am vrut sa folosesc produse 3M, dar singur nu puteam sa sustin investitia :Driver:. Asa ca am luat pasta abraziva de la ELF si un glaze tot ELF. M-am inarmat cu o masina electrica, carpe, o perie si muuuulta rabdare. polishatul intregii masini a durat vreo 4 ore, si per total sunt multumit de ce am realizat, dar era loc si de mai bine (poate sunt eu prea critic, dar.....).

In locurile cu zgarieturi mai pronuntate am folosit un rest de pasta muult mai abraziva (in zona manerelor, ...). Mentionez ca masina nu avea zgarieturi adanci ci doar cele rezultate in urma unei spalari neglijente. Dupa polishul cu pasta abraziva, am aplicat glaze si apoi ceara solida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polish PREVENT si se duc zgarieturile de pe masina . Eu am avut o masina care dupa vopsire a stat cateva zile la uscat intr-un garaj, unde sau gasit niste ''mesteri mari ''sa vopseasca un frigider, asa ca am avut surpriza sa mi se gazeze masina. Nu i-am scos fata cu nimic decat cu acest polish.Am incercat o gramada pana sa dau de acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AudVoci: ai o mare bere de la mine daca-mi spui cum se scot fara vopsire zgarieturile care sunt pana la stratul alb de protectie - adica intrat in lac + intrat in vopsea. Eventual daca imi spui si cui sa ma adresez e minunat.

am trasa o cheie/cui de la oglinda pana la busonul de motorina....La service fara 20 mil nu scap cu vopsit partea dreapta integral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgarieturile adanci (adica daca dai cu unghia pe ele se simt ) nu mai ies cu nici un polish, ies cu revopsit din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa stiam si eu....dar, astept miracolul vietii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si uite asa, miracolul vietii, cel mult asteptat si sperat a fost un mare fas.... :D

paint-job here I come :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine nu m-a lamurit nimeni..'''Panza de paianjen"'' iese la polish neabaraziv????.Am fost la cea mai buna spalatorie din oras(Iasi) la care de altfel imi spal masina si mi-au zis ca ei daupolish ''semiabraziv'' apoi ceara de protectie si iese...in 3 pasi(mare lucru nu am inteles dar cica nu ar subtia lacul).Stau si ma gandesc daca sa il fac sau nu ca in fond nu am zgarieturi mari,ci doar superfciale care reies in '''Efectul panzei de paianjen'' care se vede cand masina e curata luna si sta in soare sau nopatea la lumina.Altcineva mi-a zis ca afecteaza lacul si ca nu e bine.Dar na masina are 2 ani de acu.La fiecare 3 luni a primit ceara..nu inteleg de ce a apaut panza de paianjen...??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efectul panza de paianjen apare si de la stersul cu o carpa care pare curata. Daca a prins un pic de praf, care nu se observa, masina va suferi de efect panza de paianjen.

Cu un polish semiabraziv iese complet, dar trebuie folosite aparate si materiale profesionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta mi-au zis la spalatorie..

1.polish semiabraziv..

2.Ceara.

Subtiaza totusi lacul acest tip de polish?Imi spunea cineva ca afecteaza la lacul.Tare confuz mai sunt :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!