Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

privacy_lucian

La un polish ieftin, dar care sa inlature un strat de vopsea inainte de polishare plus niste ceara pe ea dupa. Cum se face la spalatorie pot sa imi fac si eu singur in fata blocului cu o carpa si niste ceara de polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu faci la masina nu faci nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

privacy_lucian

Subiectul este subinteles in cazul de fata. Multumesc pentru corectura in orice caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inchirieaza o masina de polisat, si  cumperi pasta de la atelier, iti zic ei ce sa faci. O sa iesi la 100-150 ron.  Altfel nimeni nu o sa-ti poliseze masina, poate pt minim 400 ron poate si mai mult tinand cont ca vrei sa iei un strat de vopsea.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

privacy_lucian

E o idee excelenta daca se inchiriaza intr-adevar si in Iasi masinile de polish.

Poate stie cineva din Iasi un astfel de loc/persoana...?

Modificat de privacy_lucian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ce bazaconii mai vorbitii unii. Unde ati vazut voi polish care ia un strat de vopsea ?

 

Polishul in primul rand improspateaza lacul.Daca nu mai are lac nu face altceva decat sa ambaleze un rahat.

 

Se poate da polish de culoare care dupa 5 spalari cu spuma activa dispare.E la fel ca inainte.

 

Daca nu mai e lac , singura varianta este lacuirea.

 

Asa ca sfatul meu e sa iti mai strangi niste banuti si sa o duci la un vopsitor cat de cat ok , raportat la masina despre care se vorbeste mai pui 300 euro pe langa suta aia care vreo s`o arunci pe fereastra cu asa numitul polish , pui si tu putin umarul la treaba , dezechipezi masina si ai o masina frumoasa :)

 

Good luck in decizia luata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare asta ... Sa iei un strat din vopsea :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt vopsele cu lac in ele.

cum explici cand faci polish unei masini si buretele se coloreaza in culoarea masinii?

 

in mod normal se ia din lac, nu din vopsea. si mai conteaza CAT se ia din strat, problema cu multi polishatori cu pasta 3m si pret de 170 lei este ca iau prea mult lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intotdeauna, cand polishezi cu paste abrazive vei inlatura din stratul de lac sau din stratul de vopsea (daca aceasta este cu lac in ea). Acest lucru se poate verifica si demonstra folosind un aparat pentru masurarea grosimii stratului de vopsea. Cei care cred ca prin polishare se niveleaza lacul (se inmoaie si se remodeleaza), gresesc. In timpul unui proces de polish, temperatura la care poate ajunge lacul sau vopseaua este de maxim 70 - 75 grade. Daca  s-ar nivela, inseamna ca in timpul zilelor foarte calduroase, ar trebui sa inceapa sa curga de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Colegi,

 

Am auzit mai multe variante cu privire la polisharea masinii dupa vopsire, si as vrea sa aud si cateva opinii din partea voastra.

La cat timp dupa vopsire se poate face un polish?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fie mai sigur, asteapta cel putin 30 de zile, teoretic poate fi facut si la cateva zile dupa, dar cel ma bine ar fi sa ai cel putin 30 de zile dupa vopsire.

 

Un alt element de care trebuie sa tii cont este aplicarea de ceara, glaze, sealant, trebuie sa nu fie aplicata pe vopsea proaspata deoarece aceasta trebuie sa "respire"  si prin aplicarea acestora ii inchizi porii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

 

Polishul are si vreun efect asupra culorii?

 

Am o masina galbena, care in timp s-a mai decolorat (vopsea proasta..Seat), galbenul nu mai e asa aprins cum ar trebui, ba chiar se cunoaste diferenta intre elementele de plastic si caroserie (bari,eleron,capac rezservor) care nu s-au decolorat asa mult si sunt mai inchise la culoare. Restul caroseriei s-a mai.. "albit"

 

Un polish m-ar ajuta? Zgarieturi nu prea am, m-ar interesa sa se mai "aprinda" culoarea...

 

 

Ce este acela "polish de culoare" ? M-ar ajuta in cazul de fata ? Cat costa ?

 

PS: cred ca vopseaua mea este nemetalizata, daca arae vreo importanta

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polishul poate ajuta daca ai lacul "obosit" (matuit, plin de zgarieturi). toate aceste defecte afecteaza reflexia luminii si profunzimea culorii.

polish impreuna cu o ceara va rezulta o culoare mai placuta.

 

daca vopseaua este foarte proasta si a reactionat urat la expunerea lunga la soare, efectele de dupa polish vor fi reduse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseaua ta a fost arsa de soare probabil, cum se intampla si cu masinile rosii care devin roz.

 

Un polish sau polish la culoare te poate ajuta imbunatatind semnificativ aspectul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde pot face si eu un polish ok in Pitesti ? si bineinteles cu preturi decente (sau imprejurimi)

ceva recomandari ? 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, unde as putea sa fac un polish bun in Iasi? Tin sa mentionez ca zgarieturile.s destul de serioase. Ceva recomandari? Multumesc :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 

 

Vopseaua ta a fost arsa de soare probabil, cum se intampla si cu masinile rosii care devin roz.

Un polish sau polish la culoare te poate ajuta imbunatatind semnificativ aspectul

Salut.

am incercat putin polish pe o aripa (eram la cineva care avea uneltele necesare) si am avut o surpriza, nici nu a apucat sa frece mult ca s a si luat un strat de vopsea (s-a colorat discul cu care freca)

chestia e ca sub acel strat care s a luat este un alt strat de vopsea, mult mai frumos, mai aprins, mai intens, are luciu, cred ca este culoarea cum era acum 10 ani cand s a nascut masina

ce parere aveti? sa o polishez pe toata ? exista vreun risc?

e nevoie de re-aplicare lac? e sanatos pt vopsea sa iau un strat din ea (cel decolorat) prin polishare ?

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina ta nu are lac deasupra vopselei. Este vopsea 2k. Prin urmare spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze pentru postul haotic, sunt de pe telefon ( rog un moderator sa editeze)

ce inseamna vopsea 2k ? e ok pt polish ?

 

 

multumesc pentru lamurire. o sa ii fac polish + ceara. sper sa iasa  bine.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopsea metalizata are vopsea si lac deasupra. Vopsesua ta are doar vopsea. Si poate ceva lac in ea. E ok sa o polishezi fara grija. Ceruieste vopseaua regulat ca sa nu ti se arda in continuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă salut. Am și eu o mica nedumerire,dacă ma poate ajuta cineva: niște vecini binevoitori au scris tot felul de mesaje obscene pe capota de culoare bleumarin ,prăfuită fiind, și problema este ca, chiar și după spălare tot au rămas urme vizibile,puțin mai închise la culoare.Este vreo solutie speciala ce se poate folosi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un T5 care a fost inscriptionat profesional in germania si a stat asa vreo 5 ani si binenteles are si folie pe unele parti

 

cum as putea da jos folia si inscriptionarea?ce solutie sa folosesc?

 

ce polish sa folosesc(pasta) sa uniformizez vopseaua?

 

p.s. masina nu are rugina deci nu necesita vopsire cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vă salut. Am și eu o mica nedumerire,dacă ma poate ajuta cineva: niște vecini binevoitori au scris tot felul de mesaje obscene pe capota de culoare bleumarin ,prăfuită fiind, și problema este ca, chiar și după spălare tot au rămas urme vizibile,puțin mai închise la culoare.Este vreo solutie speciala ce se poate folosi?

Raman urme pt ca au frecat cu degetul - praful si s-a zgariat lacul. cu polish iese, ar trebui sa fie superficiale zgarieturile. poti incerca prima data manual si daca nu iese / obosesti apelezi la cineva cu aparat de polish (flex).

 

am un T5 care a fost inscriptionat profesional in germania si a stat asa vreo 5 ani si binenteles are si folie pe unele parti

 

cum as putea da jos folia si inscriptionarea?ce solutie sa folosesc?

 

ce polish sa folosesc(pasta) sa uniformizez vopseaua?

 

p.s. masina nu are rugina deci nu necesita vopsire cred

folia o dai jos incalzind cu pistol cu aer cald si o racleta de plastic pt a ridica un colt. apoi tragi.

adezivul ramas pe tabla (daca ramane) cu solutii dedicate (TarX, Acrysol, Decaflash).

la final observi daca sunt diferente de nuanta intre vopseaua de sub colant si cea expusa.

pasta de polish, in fc de necesitati ("duritate") buget si disponibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopsea metalizata are vopsea si lac deasupra. Vopsesua ta are doar vopsea. Si poate ceva lac in ea. E ok sa o polishezi fara grija. Ceruieste vopseaua regulat ca sa nu ti se arda in continuare

 

Salut

 

Am fost la o firma de polish, dar din pacate polishul lor nu a avut absolut niciun efect, a incercat atat pe capota, cat si in zona in care deja polishasem eu (pozele de mai sus) si nu se cunostea deloc, freca acolo dar degeaba, parca dadea cu carpa ...  doar straluceste o idee mai mult, dar vopseaua e la fel de decolorata, fix aceeasi nuanta ca inainte de polish.

 

Baiatul mi-a zis ca e cea mai abraziva pasta pe care o au (oare?)

 

Singura diferenta, e ca a facut polishul cu burete.

 

Pe zona din poza, baiatul celalalt, imi facuse polish cu lana de oaie si cu pasta pentru faruri...cam neexperimentat putin, cred ca a dat turatie mai mare, fiindca se cam incinsese tabla in acel loc.

 

 

Ce parere aveti ? Sa mai incerc la o alta firma de polish ? Chiar as vrea sa fac toata masina ca zona din poza..

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi,ideea cu pistoșul cu aer cald functioneaza

 

am nevoie de masina de polisat,de unde sa cumpar oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!