Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

Sal. Imi poate recomanda cineva un service sau o anume persoana care face polish auto in bucuresti calitativ ? Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 la ce-a zis colegul.

 

Muale, colin, va bagati ? 

Modificat de B_o_g_d_a_n
fara quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu fac polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yopy: cred ca puteai sa ii faci colegului nostru o simpla trimitere catre aria de prestari servicii.

Daca Muale si colin voiau "sa se bage", "se bagau" si singuri. Cu atat mai mult cu cat Muale nici nu face polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 

Salut

 

Am fost la o firma de polish, dar din pacate polishul lor nu a avut absolut niciun efect, a incercat atat pe capota, cat si in zona in care deja polishasem eu (pozele de mai sus) si nu se cunostea deloc, freca acolo dar degeaba, parca dadea cu carpa ...  doar straluceste o idee mai mult, dar vopseaua e la fel de decolorata, fix aceeasi nuanta ca inainte de polish.

 

Baiatul mi-a zis ca e cea mai abraziva pasta pe care o au (oare?)

 

Singura diferenta, e ca a facut polishul cu burete.

 

Pe zona din poza, baiatul celalalt, imi facuse polish cu lana de oaie si cu pasta pentru faruri...cam neexperimentat putin, cred ca a dat turatie mai mare, fiindca se cam incinsese tabla in acel loc.

 

 

Ce parere aveti ? Sa mai incerc la o alta firma de polish ? Chiar as vrea sa fac toata masina ca zona din poza..

 

 

Inseamna ca "baiatul" habar n-avea , pentru ca nu trebuie sa se incalzeasca tabla...

In general si dupa pret iti dai seama daca e polish/detailing de calitate sau nu ...

Sa va feriti de polish "de spalatorie" , ca s-ar putea, ca rezultatele sa nu va multumeasca, sau sa fie chiar dezastruoase!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Un binevoitor s-a semnat la Brasov pe masina mea.... 

 

Protectie 2 straturi de wolf's chemical bodyguard si totusi arata asa....

 

Pentru corectie pad lake country portocaliu + FG400 + 3M finish 

post-140194-0-64954400-1445799462_thumb.

post-140194-0-15468000-1445799498_thumb.

post-140194-0-12334700-1445799501_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wolf chemicals nu protejeaza de zgarieturi. Nici nanolex. Nici meguiars. Toate sunt straturi cu protectie de lunga durata si cu multa publicitate! Daca vrei ceva sa protejeze real: incearca modesta. Pretul ei reflecta calitatea.....bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o protectie ceramica ce este aplicata manual sau cu masina de polish nu protejeaza impotriva zgarieturilor. Cand se aplica protectia, se adauga maxim 1 micron ca grosime, pe cand si cea mai fina panza de paianjen are peste un micron. Cea mai buna protectie impotriva zgarieturilor este folia auto (grosime 200 microni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic dar pe vechea astra am facut testu de zgarieturi al bodyguard. Cand o parcam la prietena mea in fata blocului o harjaiam de gardul viu  bine bine. Am tot spalat-o si la final, nici o zgarietura. S-au mai suit pisici pe ea au ramas initial urme de zgarieturi care la simpla stergere zburau. 

 

Initial fara sa vreau am dat cu masina in gardul viu, noaptea pe ploaie si daca am vazut ca nu s-a zgariat am zis sa vad daca la un frecus mai intens pateste ceva. Nici dupa 4 luni de cand aplicasem un singur strat de bodyguard nu au aparut zgarieturi. ( nu de fiecare data o dadeam de gardul viu... ci inainte de a spala masina pentru a vedea daca se zgarie sau nu lacul )

 

Tu imi spui ca nu ajuta la zgarieturi.... eu zic ca ... la astra aia daca lacul nu s-a zgariat de gardul viu dar geamurile laterale da .... avem o problema.  

 

Am o aripa de astra h, data cu 2 straturi de bodyguard... la mine daca dau cu cheia pe ea partea tratata se zgarie foarte finut in timp ce partea netratata se zgarie asa cum am gasit eu  capota. 

 

La gainat bodyguard protejeaza ok. Daca uit un gainat 24 ore pe ea e loterie in functie de ce a mancat pasarica. Am cateva pete mici pe bg... 

Legat de dimensiunile stratului de protectie, in cazul celei ceramice am inteles ca ar fi vorba de 2-3 microni. Pentru ceara/sealant 0.2 microni. Mai conteaza si ceea ce face acea substanta aplicata nu doar grosimea. Ca daca e sa compar 2 microni de folie de plastic cu 2 microni de teflon .... cand tragem linie difera cu mult proprietatile.

 

 

O mica povestioara legat de bodyguard. Dupa ce am dat astra j-ul tatalui meu cu 2 straturi de bodyguard, la cam o saptamana nu stiu ce naiba face el prin garaj cert e ca dezechilibreaza un scaun de lemn care pica fix pe bara din spate. Un poc frumos de a rasunat toata casa masina fiind in garaj..... aia e. Aparent o zgarietura dar la o simpla stergere nimic. 

Tot asa acum ceva vreme dar in loc de scaun era vorba de un atomizor cu motor. Fara sa vrea a atins bara de pe spate cu rezervorul de plastic al atomizorului si .... ops.... zgarietura. 

 

Mie poate sa imi spuna oricine orice, am 2 cazuri concrete in care bodyguard si-a facut simtita prezenta.  

La audi nu stiu cat a ajutat, cert e ca zgarietura nu agata la unghie. Era cat se poate de superficiala ceea ce imi da de gandit cu privire la ceea ce face bodyguard.  Cine ar fi vrut sa se semneze cred ca s-ar fi semnat din suflet... . Un coleg de camin care avea un S5 a primit o zgarietura urata care a ajuns pana la tabla.

 

Ideea e ca BG nu e protectie ceramica din cate stiu eu. ("  Si02 and Teflon™  ")

Modificat de Kspic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@Kaspic: foarte interesant ce spui tu aici...in primavara vreau si eu sa fac un polish si apoi sa aplic acest sealant. Peste acest sealant ar fi bine sa aplic o ceara de foarte buna calitate? Ma intereseaza sa nu adere asa usor mizeria la masina..sa o pot spala usor si proteja pe cat posibil de micro-zgarieturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna ziua,

Imi poate recomanda si mie cineva un service pentru Polish in Bucuresti? Am tot cautat pe internet si gasesc de toate felurile, scumpe ieftine... etc. 

La multe daca citesc despre ele review-uri ma ingrozesc. Nu stiu unde sa ma duc.

Multumesc anticipat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Mai bine incearca la un atelier specializat de detaling decat la service-uri. In general, service-urile care fac polishare, sunt cele care au si vopsitorie, unde polishul pentru vopsitorie este diferit de cel pentru corectia lacului (detailing). De recomandat, e cam greu sa-ti recomandam aici (se considera reclama), dar incearca sa cauti pe Facebook si uita-te la review-uri. Sunt sigur ca vei gasi macar cativa :D. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

nu stiu daca avem voie sa facem reclama, dar cel putin in bucuresti sau in zona, este unul de top clar si bun in apropiere de otopeni :) pretul este pe masura dar si calitatea serviciilor se reflecta pe masura pretului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua , nu stiu daca am scris unde trebuia dar sunt nou si nu prea stiu .... imi cer scuze daca am grasit ...

Detin un golf V gt din 2007 si este infoliat cu folie matā si as dori sa o dau jos ca nu imi place ...intrebarea mea este daca merge data jos ... pot sa o dau eu ? ... ramane lipici pe masina daca se strica vopseaua ? La ce ma pot astepta ? Astept ajutorul vostru .multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 4/10/2017 at 5:17 PM, paul1997 said:

intrebarea mea este daca merge data jos ... Da pot sa o dau eu ? Da ... ramane lipici pe masina Da, mai ramane daca se strica vopseaua ? De obicei , nu. Daca a fost revopsita prost, cu mult chit, poate sa sara La ce ma pot astepta ? La multa munca, dupa cum pui problema nu ai mai facut asa ceva, nu ai scule Astept ajutorul vostru .multumesc 

asa ca, dupa ce cureti un panou si vezi cum merge, te decizi sa o faci pe toata sau mergi undeva.

lipiciul ramas il cureti su solutii de adezivi si cu rola speciala de cauciuc. <- cam asta e singura treaba care se potriveste cat de cat in topicul asta. ;)

folia o poti incalzi sa mearga mai usor. speri sa fie calitativa si nu foarte veche incat sa se faramiteze cand tragi de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale am vazut ca tu te ocupai de polishare/detailing profesional. Am dat pe parbrizul de la B7 cu o solutie anti insecte, mai exact e vorba de asta . Am urmat pasii din instructiuni, mai exact lasat 4-5 minute, la umbra, dimineata la ora 8:30, apoi sters si clatit 3 minute cu apa sub presiune de la spalatoria automata. Problema e ca mi-a lasat niste urme, ca niste scursuri, care noaptea imi disperseaza lumina pe tot parbrizul si e greu de condus. Am mai folosit aceeasi solutie in trecut fara probleme.

Am incercat sa le scot cu solutie de ochelari si monitoare/Clean/Solutie de parbriz/spuma activa/degresant slab, am frecat de am inebunit, s-a mai dus din efect dar foarte putin. Am fost si la cei care repara parbrize pe aici dar atitudinea a fost "noi doar schimbam, altfel nu ne batem capul".

Intrebarea mea e daca te-ai mai lovit de astfel de probleme si daca stii vreo solutie. As putea schimba parbrizul ca nu e o avere, dar asta de acum e cel original si ma indoiesc ca va mai fi la fel de rezistent la zgarieturi si pietre, l-as pastra pe asta daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil solutia s-a uscat sau parbrizul era cald ?

curata cu alcool izopropilic. daca nu merge, polish (manual sau cu aparat, folosind oxid de ceriu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A dat cu solutie de ochelari, aia e in general IPA

Cred ca merge si cu un polish cleaner de geamuri, gen Sonax, aplicat manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"probabil solutia s-a uscat sau parbrizul era cald ?" - nu imi dau seama, dar pare ca si cum s-a uscat, solidificat si a lasat pete. Am fost si la un centru unde pun folii/parbrize si au incercat si ei cu degresant si apoi cu diluant (pe partea neagra, nu in campul vizual) si la fel se ducea foarte greu. Stiti pe cineva in zona asta Galati/Braila care se ocupa cu asa ceva?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am lasat masina langa o cladire catevs zile si cand am luat-o am avut surpriza sa gasesc plafonul si lateralele bombardate de gainat, probabil niste pescarusi au luat masina mea la tinta. Bineinteles, pentru ca nu a fost spalata masina imediat dupa bombardament, lacul a avut de suferit.

Masina mai are ceva zgarieturi si panza de paianjen, lucru normal dupa aproape 6 ani. Ma gandeam la un detailing exterior, insa mai am si varianta sa rezolv problema singur, cu o pasta de polish si ceva lucru manual.

Nu ma prea pricep, insa am gasit cateva articole online, ma gandeam la urmatorul produs: https://www.pcgarage.ro/intretinere-vopsea/sonax/nano-polish-profiline-250-ml/

Intrebarea e daca e ok produsul asta sau imi puteti recomanda altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin polish manual nu vei reusi mare lucru, iar daca nu esti invatat cu datul din maini o sa ai nevoie de ajutor sa mananci vreo saptamana :))

Daca in lac se vad crapaturi si nu e doar patat de gainat doar o revopsire il mai salveaza...e foarte acid gainatul ala, iar in cateva zile trece lejer prin lac sau vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vad crapaturi in lac, dar lacul e matuit si se simte aspru la atingere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca local, manual, rau nu ai cum sa ii faci. Dar daca te gandesti sa o faci pe toata la mana e multa munca in zadar :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu am luat ca varianta sa o fac toata manual, oricum sunt zgarieturi care nu se pot rezolva decat cu revopsire. E ok polishul ala de la Sonax?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok. Sa ai spor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!