Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

oky ... :D ... dar cu ceara se poate? ... k banuiesc k se obtin efecte mai bune

(cu ce ceara .. tb sa fie scris acolo :D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am si eu o problema: zilele trecute am trecut cu masina pe o suprafata de sosea proaspat data cu solutie care se da inainte de asfaltare. Rezultatul! Foarte nasol pentru masina mea, s-a stropit ingrozitor de pete negre de soputie din aia, care dupa spalare un sau luat.

Cum reusesc sa scot acele pete?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Eu sunt din Sbiu si nu gasesc nici un produs pentru polish :( in afara de Scratch Out de la F1 ,daca este cineva care imi poate spune de unde pot sa imi procur un produs mai bun i-as ramane indatorat ...Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am si eu o problema: zilele trecute am trecut cu masina pe o suprafata de sosea proaspat data cu solutie care se da inainte de asfaltare. Rezultatul! Foarte nasol pentru masina mea, s-a stropit ingrozitor de pete negre de soputie din aia, care dupa spalare un sau luat.

Cum reusesc sa scot acele pete?

Motorina intr-un bidonas cu pulverizator, stropesti, lasi un minut si stergi cu servetele moi. Cred ca s-a mai discutat pe alt topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru zgarieturi superficiale eu am folosit CIF in prealabil spaland masina, cu spuma activa. A facut minuni si pe Golf cat si pe Opel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat din Carrefour sau Cora GS27 Car shine polish.

Este un lichid pt polish.

Atentie ca polishurile sunt pe granulatii.. de ex. gs27 este super fin, face polish super, in schimb nu scoate zgarieturile mai adanci.

Ptzgarieturile adanci tre' o crema, are in Carrefour la conserva, cu burete.

Cea la conserva scoate zgarieturile mai adanci !! Dupa ce dai toata masina, zici ca nu este adevarat cum iese...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare .. nu prea stiu unde sa o postez; sper k nu gresesc prea tare postand o aici.

dupa polishare au ramas niste urme albicioase f nasoale pe plastice ... (am mai atins si pe alea din greseala :D )

cum ies urmele alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu silicon. La mine a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu am avut cu ce sa ii fac poze atunci ... dar urmatoarea data promit sa fac poze :rolleyes:

mai aveam o intrebare ... am aun amic care e plecat in state vro 2 luni si ma gandeam sa l rog sa mi aduca niste produse de detailing de la meguiars [sper sa poata!]

... recomandati mi ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine e manual,zic eu.

intai speli masina la spalatorie,te duci undeva la umbra,putina benzina si biste carpe

de bumbac pentru degresare.

dupa ce degresezi bine dai un strat suficient de gros(polish)si astepti sa se usuce.

apoi incepi sa freci bine pana carpa va aluneca la o adiere de vant.de preferat sa o faci pe bucati(dureaza

cam 4 ore toata operatia).

nu uita -carpele tb sa fie din bumbac.

polish-area se face de max 2 ori pe an(se ia un strat f mic)

despre ceara eu nu am fost multumit-freci mult si se duce si din luciu :rolleyes:

ce zici incerci? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

operatiune am mai facut ... carpe am folosit din alea speciale de polisat de la toplac. io intrebam de produse. daca poate cineva sa mi spuna de genu "io am folosit de ala si e super bun"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

isi aminteste cineva numele polish-ului care era la culoarea masinii si reclama de la TV ne intoxica intr-o vreme destul de indepartata( 7 8 ani in urma cred...???

asta era foarte bun la inviorarea vopselelor matuite (exact cum as avea eu nevoie) si aratau in clip pe jumatate de capota ce efecte benefice are asupra vopselei, la masini vechi si arse de soare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aflat : Durashine ( din familia Duralube)

a folosit cineva produsul asta? da rezultate??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In laboratoarele Autocolor(pe Vacaresti, intersectia cu Plugarilor) exista un polish pe baza de silicon la aprox 10 Lei. Lavete speciale 1 leu.

Este singurul pe care l-am folosit cu rezultate spectaculoase. Si pe MkIII(vopsea mai veche si matuita) si pe MkV(mici zgarieturi, vopsea noua)

Recomand cu incredere! Preturile din supermarket sunt aberante iar produsele indoielnice.

A, era sa uit. pentru zgarieturi mai serioase, sau vopsea matuita rau, au si o pasta abraziva care se aplica inainte de polish

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cam la ce intervale de timp ar fi recomandat sa se repete procesul de ceruire (cu ceara solida)? Am inteles k la cele pe baza de carnuba se aplik o data la 2 3 luni. voi ce ziceti? Ce se intampla cu ceara dupa fiecare spalare tinand cont k folosesc sampon produs de turtleWax?

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta poate depinde de mai multi factori,ca de exemplu:cat de des va spalati masina/unde o parcati/daca o tineti sub copaci/ce drumuri parcurgeti ,etc.

Simpla aplicare de ceara doar protejeaza vopseaua pentru un anumit interval de timp si creeaza o stralucire temporara. Multa lume confunda polisharea cu ceruirea sau folosirea produselor de ascundere.Polisharea este un proces cu totul diferit.Ea curata in adancime vopseaua prin indepartarea oxidarilor,zgarieturilor,patarilor,rasinilor vechi intarite,matuielilor suerficiale si a altor defecte minore ale vopselei.

Polishurile folosesc abrazivi si/sau curatitori chimici pentru egalizarea sau lustruirea suprafetei.Cerurile,polimerii sau sealanturile aplicate ulterior vor oferi un nou nivel de stralucire si frumusete,construind "adancimea" si prospetimea finisajului.

Iata,insa, mai jos si ce contine un serviciu complet de detailing la exterior:

Un serviciu de detailing este compus din mai multe tipuri de operatii, fiecare dintre ele fiind specifica tipului de material pe care se lucreaza.

La exterior se incepe intotdeauna cu decontaminarea suprafetelor folosindu-se argile speciale (curatitoare si nonabrazive) care inglobeaza impuritatile din porii vopselei si lacului fara a afecta insa suprafata.

Urmeaza polisharea (lustruirea) care se poate realiza in 1-5 pasi (sau chiar mai multi unde este cazul), in functie de starea suprafetei. Polish-ul are ca rol principal indepartarea zgarieturilor fine ce duc la pierderea luciului si care creeaza efectul de panza de paianjen (vizibil atunci cand in suprafata se reflecta o sursa de lumina).

In functie de conditia vopselei si de intentiile clientului, operatorii nostri folosesc paste abrazive cu agresivitati diferite astfel incat suprafata livrata la final sa fie perfect rectificata, cu un finisaj de showroom.

Ultima operatie de tratament al vopselei o constituie aplicarea unei protectii cu sealant (polimer sintetic ce nu permite trecerea umezelii si a microparticulelor). Straturile de sealant, aplicate in conditii specific definite pentru fiecare sezon, formeaza un scut rezistent, elastic si incolor.

Scutul protejeaza vopseaua si lacul, absorbind razele ultraviolete (ce produc decolorarea pigmentilor din vopsea) si retinand microparticulele si umezeala din atmosfera, prevenind astfel intrarea lor in porii si imprefectiunile finisajului. Acelasi strat de protectie preia si o mare parte din agresiunile factorilor de mediu, protejand astfel suprafetele contra zgarieturilor fine si matuirii.

Cauciucurile si ornamentele din materiale sintetice sunt tratate la randul lor cu un dressing (vara) sau cu un gel (iarna). In anotimpul rece gelul ofera protectie impotriva actiunii corozive a sarii, cenusii si a altor produse de dezghetare ce se arunca de obicei pe carosabil iar in anotimpul calduros dressingul ofera protectie contra oxidarilor provocate de razele UV si temperaturile ridicate.

Stratul de protectie exterior rezista in medie de la 3 la 6 luni, in functie de tratamentul efectuat, numarul de kilometri parcursi si conditiile in care este tinuta si utilizata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa o astfel de operatiune!?

M-ar interesa sa fac asa ceva din cauza petelor cauzate de gainatul pasarilor!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa o astfel de operatiune!?

M-ar interesa sa fac asa ceva din cauza petelor cauzate de gainatul pasarilor!!

Noi nu facem preturi fara sa vedem masina.Cel mai bine este sa veniti cu masina,s-o inspectam,sa va spunem ce putem face pentru dvs. dupa care sa va putem spune si pretul final.In principiu,pretul pentru pachetul de detailing exterior costa 360 RON,dar poate varia in functie de problemele estetice ale masinii dvs.

Lucram numai pe baza de programare ,de aceea, va rog sa sunati la 0726 728 218 cu o zi inainte sa stabilim o ora si una din cele 4 locatii ale noastre din Bucuresti.

Puteti urmari si cele 2 topic-uri : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=15786

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=15785

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate bune si frumoase, m-a impresionat explicatia tehnica a lui ExpertDetailing :vaidecapulmeu: ...dar in provincie exista vreun branch...stie cineva prin Baia Mare sau imprejurimi o firma serioasa de detailing?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata avem si o locatie in Timisoara. In cazul in care va intereseaza la noi pe site gasiti detaliile de contact. La anul se vor mai deschide cateva locatii in sistem de franciza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Exista vreo reducere pentru membrii VWFORUM? (Pentru locatia din Timisoara m-ar interesa.)

Merci.

Modificat de Chera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chera, citeste pe topic-ul dat de ExpertDetailing sau pe site-ul lor. Pt. membrii VW Forum reducerea era de 15 %. Iar daca mergi pe ploaie (cum am facut eu :D ), reducerea este de 30%. Reducerile nu sunt cumulabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!