Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

toni, eu m-as baga, oare cati bani ar trebui sa strangem de persoana ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ceara m-as baga si eu... ca ma gandesc ca o fi de calitate daca o vrea toni :beerchug: .

si un polish de calitate as vrea dar io nu prea am nu stiu ce zgarieturi si nu stiu daca mi-ar trebui scratch x - ul asta sau remover cum o fi... poate mi-ar trebiu ceva mai fin.

daca ne intelegem la ceara se poate rezolva pentru mine cu un curier rapid... ca vad ca vrea si raz.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Ieri mi-am gasit masina nou-nouta zgariata pe capota. Inca nu imi revin de nervi, insa printre bocete vreau si eu sa ma ajutati cu un sfat: masina fiind alba nu stiu dc a ajuns sau nu la tabla/chit insa pare destul de adanca. O cheie, un cutit ceva oricum ceva ascutit. Ce as putea face? Poate sa iasa cu polish? Stie cineva o spalatorie, atelier care poate sa faca un polish profesionist in orasul Constanta?

Sau deja sa ma gandesc sa o duc la service sa o repare? Parca deja imi pare rau si nu cred ca o sa poata cei din service sa o repare ca si noua... Exista macar o firma in Constanta care sa aiba produse profesionale pt polishare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce oameni...sper sa nu prind p unul k imi face si mie asa k imi e k ajung dupa gratii :screwy:

si mie miar fi de folos o adresa unde sa fac un polish

am niste zgarieturi fine pe ea...vara trecuta, knd era curata.. mai dadea fratimiu ku un pamatuf sa stearga praful de pe ea :D

si akum are urme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista macar o firma in Constanta care sa aiba produse profesionale pt polishare?

maine cand esti liber da'mi un pm ...si vorbim poate te pot ajuta ...desi ...cu ploaia asta nu stiu ce putem face....oricum da'mi un pm cu nr tau de tel si vorbim si se rezolva mai mult ca sigur..mai ales ca este alba.Sal

Modificat de Ionutz82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Masinuta mea a implinit 6 luni, si, intrucat e neagra, ma gandeam sa-i fac un "tratament" pentru luciu.

Ce recomandati: un polish de luciu sau o ceara pasta, si de ce?

In alta ordine de idei, stiti vre-un polish pentru zgarieturi, dar mai putin abraziv? Cei cu masini de culori inchise stiu ca daca dai cu polish, vopseaua are tendinta de matuire, si trebuie dat cu ceara peste locul respectiv, asa incat caut ceva cat mai putin abraziv.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polish foarte putin abraziv gasesti la Augsburg, in gama Nigrin au un polish pentru masini relativ noi. Dupa polish iti recomand sa aplici un strat de ceara, pentru ca luciul sa se pastreze in timp. De obicei se dau mai multe straturi de polish cu granulatii diferite, dar la a ta cred ca e suficient unul singur, cu granulatie fina.

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vechime are masina si unde ai tinut-o pana acum?

Ce intelegi prin luciu? culoare mai bogata, reflectivitate marita etc (descrie putin mai bine cum vrei sa arate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incerci la o spalatorie automata si sa alegi un program cu ceara.A mea este tot negra si o spal la OMV, aleg programul cu ceara si iese foarte bine.Mi se pare ca au un program chiar cu polish dar nu l-am folosit pana acum.

Modificat de snaemih
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni: masina are cateva zgarieturi superficiale, iar la polish raman zonele matuite. In plus, de la soare, una-alta, e clar ca nu mai e la fel de stralucitoare culoarea ca la inceput. Deci as vrea sa-i fac o intretinere a caroseriei, o data la 6 luni. Ce zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ... pentru zgarituri clar iti trebuie un polish abraziv. Cat de abraziv, depinde de zgarieturi (sper ca nu te referi la cerculete si panze de paiajen).

Ca intretinere poti merge pe ruta clay-paintcleaner-ceara.

Vezi si http://vwforum.ro/index.php?showtopic=11580 pentru optiuni, cel putin ce produse am gasit eu la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

a mea e alba si are o luna. merita o ceara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e legat de subiect vreau si eu stiu ;) daca nu e spam :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E legat de subiect insa nu am vrut sa fac reclama unui produs pe care il vand. Scuze pentru off; putem discuta pe PM :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha! Pai poate vreau si eu produsul tau.

Mi se pare o aiureala - daca ai anunt pentru produsul cu pricina, pune link. Daca nu, de ce nu faci un anunt? (si pui aici link)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca moderatorii imi permit pot sa pun aici un link catre produse si apoi contact pe PM, o fac cu cea mai mare placere pentru ca va fac si voua un serviciu, dar si mie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

vad k n -a mai scris nimeni de mult timp p aici ... dar am si io o intrebare:

recomandati-mi si mie un polish ok si pe unde l -as gasi. am luat niste ceara turtle wax platinum si as vrea sa dau cu un polish inainte sa se mai duca din zgarieturi. am auzit de sonax ca ar fi ok :) un tip anume? "operatiunea" se va realiza manual.

intrebare 2: o "sticla" de 500ml ajunge pt 2 masini?

multumesc!

ps: am admirat pozele cu seatul lui toni si arata super! ... poate imi zice el cu face de arata de invidiat masina lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit Sonax Paintwork Cleaner (Lack Reiniger), care este si putin abraziv din ce zic ei. Aplicat cu un pad special pentru polish (abraziv) rezultatele chiar au fost multumitoare.

Nu te asptepta sa scoti zgarituri de la spalare/uscare (cerculete, panze de paianjen) manual, in cel mai bun caz o sa le atenuezi dar nici nu o poti sa-l folosesti mainile ceva timp.

Alta varianta de la Sonax ar fi Polish+Wax. Eu am luat varianta Sensitive (2) este foarte mai putin abraziv decat PaintCleaner-ul. Probabil varianta Progresive (3) este cam la acelasi nivel.

Sunt mai multe variante pe piata, dar nu prea le-a incercat nimeni si va trebui sa faci pe cobaiul putin. :icon_idea:

Mare grija cu ce le aplici, foloseste macar o carpa bumbac foarte moale sau microfibre!

500ml ar trebui sa-ti ajunga la 2 masini. La mine PaintCleanerul are 250ml si dupa ce am dat pe masina mea mai are cam 25-30%.

PS: polish-ul aplicat manual are mai mult rolul de a reda stralucire masinii decat de a elimina zgarieturi. Iti spun asta nu fi foarte dezamagit dupa munca depusa, analizeaza bina masina inainte sa te apuci de treaba :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult pt raspuns!

...dar a venit putin cam tarziu :D am fost azi la TopLac si mi-au recomandat baietii de acolo un polish 3M. cica e f bun pt aplicat manual si, cum ai zis si tu, mi-au zis si ei sa nu ma astept la minuni cu zgarieturile. aveau si ceva abraziv pt zgarieturi, dar am zis sa incerc deocamdata doar ceva pt luciu si mai vad dupa aia... pentru aplicat am cumparat tot de acolo niste carpe speciale pt polish. mi au zis k cu alea pot sa-l si aplic si sa-l si sterg ... cand termin revin cu impresii despre rezultate! :D

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut foarte bine.

Cum se numeste mai exact polish-ul 3M? Si eventual ce pret a avut?

Apropo, ce culoare are masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe el scrie 3M IMPERIAL Hand Glaze

sper k am facut bine ... "operatiune" cred k o sa se produca sambata .. pt k la mine in curte nu am unde sa o tin la umbra...

masina e albastra inchis ... o sa pun niste poze daca e ...

a fost 520 000 ...

:driver

si e la 1000 ml

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ti se pare prea mult 1L, eu as fi interesat de jumatate sau cat esti dispus ...

3M IHG este un produs bunicel din ce am citit, el acopera zgarieturile nu are nici un fel de abrazivi. Nu ofera protectie deci neaparat trebuie urmat de ceara (nici nu dureaza mult altfel).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta tb sa zic sorry ca deja l-am impartit cu un prieten, dar la urmatoru cu cea mai mare placere :)

daca ne mai ramane ceva (cred k o sa mai ramana) iti dau macar pentru o proba ...

mai vbim!

PS about ceara: am cumparat o acu ceva timp - e turtle wax platinum - n-am avut inca timp de ea. am citit pe aici pe undeva ce ai postat despre aplicare si vroiam sa te mai intreb o data sa vad daca am inteles bine :wub: : dau primul strat, dupa care, fara sa il sterg, stropesc cu apa distilata, il dau si pe al doilea si de abia acum sterg ... :wub:

mersi mult!

:wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ceara aia nu poti sa faci spit-shine ce povesteam eu acolo, aplici un strat si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!