Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

@s_c: ciudat ca nu a dat rezultate, in reviewuri parea un produs decent. Sa te mai increzi in ce citesti pe net ;)

@claudiu: polish in mai multe straturi nu ai cum, poate polish-are de mai multe ori :)

Polish-ul neabraziv se aplica o data si este suficient. Cu cel abraziv, se pot face mai multe treceri, in functie de cat de deteriorata este masina, cat de abraziv este polish-ul, viteza cu care actioneaza masina.

Ceara in schimb se poate aplica in mai multe straturi, de cele mai multe ori pentru a adauga profunzime si claritate reflexiilor si pentru protectie marita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceara in schimb se poate aplica in mai multe straturi, de cele mai multe ori pentru a adauga profunzime si claritate reflexiilor si pentru protectie marita.

Sunt curios cine are muschii si tupeul necesar sa faca asta :P eu dupa o ceruire cu ceara solida am stat la pat vreo 2 zile :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu dupa o ceruire cu ceara solida am stat la pat vreo 2 zile :P

M 2 :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate datora unei suprafete nepregatite. Daca vopseaua este oglinda si nu sunt nici un fel de paricule straine munca se desfasoara mai usor. Incercati dupa ce spalati masina sa luati o punga subtire (cum cele pentru fructe din supermarketuri), bagati mana in ea si dati usor cu mana pe masina. Garantat veti observa neregularitati ale suprafetei. Sau, comparati suprafata inainte si dupa ceruire, sau aplicati un al doilea strat de ceara, se va aplica mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare (rog sa nu radeti de mine)

vreau sa imi cumpar o bormasina cu acumulator - cea mai ieftina si accesorii pentru lustruire ( am vazut in Brico un fel de disc cu o pasla (blana) groasa pe deasupra, speciala pentru lustruit suprafete. diam: 20-30cm, pret 30-40 RON)

Total investitie: 100 RON

mie imi mai place uneori sa ma ingrijesc de masina. credeti ca as putea face cu echpamentul asta treaba mai buna decat cu carpa ? parca nu as avea chef sa stau 2 zile in pat dupa o ceruie/polishare de masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am citit eu, un amator cu o masina proasta mai mult rau face decat bine...plus ca astea circulare trebuie folosite doar de profesionisti.

If you use a rotary buffer and are not skilled in its use, you can easily apply too much pressure to the paint and burn right through it, requiring a new paint job. For the same reason, do not use buffers that are attached to power drills.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin parerea lui raz.ro, mainile de polish-at pentru amatori au doua axe de miscare: una orizontala (circulara) si una verticala, astfel incat riscul de cauza probleme este mult diminuat (chiar inexistent).

Daca te decizi totusi sper acea "bormasina" vei avea nevoie de discuri speciale, cele cu pasla de care vorbesti stiam ca sunt cele mai puternic abrazive. Sunt mai multe tipuri de discuri cu diferite puteri abrazive in functie de ce doresti sau de stadiu in care te afli cu intretinere masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca am gresit topicul. chiar nu vreau sa ma bag la polish-uri grele. ma gandeam doar la lustruit ceara, un polish lichid, chestii simple.

credeam ca cu o chestie rotativa moale ma descurc mai bine decat cu carpa. sper ca nu sunt off topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da de ceva creion care retuseaza vopseau a-ti auzit careva .. ca io am ceva ciobituri de pietre pe capota si vreau sa ma scap de ele si un tip de la spalatorie m-a aburit ca exista asa ceva si ca dupa aia se da cu polis si iese.

scuze am gresit am pus reply- ul unde nu trebuia ... nu maluati in seama

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci va rog sa ma corectati daca nu e bine !!!

dai cu polish ... de care o fi el... dupa care se da cu ceara, de preferat solida... nu? sau lichida, da acuma ceara ai lichida nu e aia cara o dau baietii de la spalatorie (dupa ce au spalat masina asa umeda dau cu cu ceara pe ea, o lasa cateva minute si apoi dau iar jet de apa)?

am si eu un aparat de ala de polishat seamana cu un volan si are o chestie rotativa dintr-un burete bai tare si pe ala se aplica o husa cu care se face polisharea... el meu l-am luat cu doua huse de alea una mai pufoasa si una mai dura... cred ca se folosesc in functie de ce polish dai ... da acuma intreb si io se poate da cu masina aia si ceara solida ??? si de fapt cum se da ceara aia solida ca io nu am dat niciodata si nu am habar ?!

va rog daca cineva poate sa ma scoata din bezna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pasii corecti sunt:

1. Curatare - chimic si/sau mecanic (clay)

2. Polish - abraziv (inlatura defecte din vopsea) sau neabraziv (adauga un plus de stralucire culorii)

3. Protejare - ceara sintetica sau naturala

Cat despre ceara solida/lichida, nu exista o parere comuna. Cert este ca ceara "naturala" se gaseste de obicei sub forma solida si este cunoscuta mai mult decat produsele sintetice aparute in ultima vreme.

Daca te intereseaza subiectul iti recomand pentru inceput Meguiar's 5-Step Paint Care Cycle, iar despre diversele tipuri de ceara ai la dispozitie un articol foarte interesant la http://www.polishedbliss.co.uk/acatalog/guides_protect.html

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre ceara solida/lichida, nu exista o parere comuna. Cert este ca ceara "naturala" se gaseste de obicei sub forma solida si este cunoscuta mai mult decat produsele sintetice aparute in ultima vreme.

recomand ceara solida celor care vor sa faca un program complet de fitness ..mai ales daca e frig afara si nu se incalzeste ceara cum am patit eu :P

La mine deja ma apucase noaptea...si se facuse asa de frig afara ca incepea sa inghete ceara..... :D

Solutia..am scos uscatorul de par si rezolvat problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ raz.ro: mai tu faci misto de noi acuma :D

pai o sa asteptam pana ce vine caldura in primavara, sau ne inarmanm cu si noi cu uscatoare de par.... :D .

am vazut pe aicea ca mai multi zic despre ceara solida ca e mai buna.

am fost intr-un omv din timisoara si am vazut ceara solida la 160 000 rol. o fi ceva de ea?... la pretul asta? nu mai stiu de cine era facuta.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut pe aicea ca mai multi zic despre ceara solida ca e mai buna.

Treaba sta in felul urmator (aici ma refer stric la produsele de calitate): sub forma de ceara solida de obicei se gasesc tipurile de ceara cu continut bogat in Carnauba (ceara naturala) iar sub forma lichida se gaseste ceara sintetica (facuta de om). Acum daca am compara aceeasi marca/tip sub forma solida si lichida cea solida ar trebuie sa fie mai buna (sa arate mai bine si sa fie si mai durabila) deoarece are mai putini solventi decat cea lichida iar in locul lor se gaseste un continut mai mare de ceara naturala.

Cam asta ar fi teoria din spatele lor. Acum daca te uiti in rafturile de la noi vei vedea ca numai cateva produse contin Carnauba sau cel putin asa scrie pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Cu permisiunea lui 'toni' mai adaug si eu ceva:

Pentru a proteja lacul vopselei pe o perioada indelungata, aplicati un strat de ceara dupa ce masina a fost spalata si uscata. Folositi numai produse pe baza de carnauba* sau sintetice. Ceruitul nu este necesar dupa fiecare spalat. Ceara nu trebuie aplicata pe piesele din material plastic, cauciuc sau pe ornamentele negre.

*carnauba (karne obe) it's a Brazilian palm tree (Copernicia cerifera) that yields a hard wax used in making polishes, lipsticks, carbon paper, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ raz.ro: mai tu faci misto de noi acuma :D

pai o sa asteptam pana ce vine caldura in primavara, sau ne inarmanm cu si noi cu uscatoare de par.... :banghead: .

Nu serios, eu am facut operatiunea toamna asta...si era destul de frig...m-am apucat sa o spal bine de tot pe la vreo 3 dupa amiaza, si mi-a luat ceva timp, dar credeam ca si cu ceara o sa mearga rapid...:blink:

Da de unde...dupa ce dai cu ceara solida pe o portiune, trebuie sa o lasi sa se usuce (sa se faca albicioasa) si pe urma sa o freci bine pana dispare excesul. Fiind tare, dureaza destul de mult sa o tot freci sa dispara complet...si cum e frig afara ceara nu prea se incalzea (si nu se topea asa repede prin frecare). Pe la vreo 7 seara...deja imi inghetase pe acoperis :P singura solutie a fost sa iau uscatorul si pe intuneric la lumina lanternei sa continu operatiunea.

A...si next time cand mai fac asta cred ca imi pun banda izolanta sau scotch sa protejez obiectele de plastic sau cauciuc...ca e imposibil sa le eviti perfect...si acuma mai am urme albe de la ceara pe unele chedere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A...si next time cand mai fac asta cred ca imi pun banda izolanta sau scotch sa protejez obiectele de plastic sau cauciuc...ca e imposibil sa le eviti perfect...si acuma mai am urme albe de la ceara pe unele chedere...

uite o chestie interesanta... io am patit la polishare si dupa aia am tot sters pe plasticuri si cred ca daca ma uit atent si acum mai vad urme albe.

io am o masina de aia speciala, rotativa pentru lustruit... cred ca pot sa o folosesc aia si pentru ceara... tu ce ai follosit pentru "frecat" ceara? este ceva carpa pentru asa ceva... special?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu varianta cu lucru manual - nu a tinut, catastrofal.

Am rezolvat in schimb la un atelier de vopsitorie unde au folosit trei tipuri polish profi de la glasurit, parca, aplicat in trei maini mecanizat.

Scula era de fapt un flex cu viteza variabila cu un burete special in loc de disc de la bosch, cele care lucreaza prin rotatie si oscilatie nu prea dau rezultate ca si acel model care arata ca un volan si costa ceva mai putin de un milion.

Lucrarea nu este chiar simpla necesitand ceva experienta deoarece la o apasare ceva mai mare pe aparat exista posibilitatea de a "arde" vopseaua, se desprinde de pe tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un polisat calumea se utilizeaza un flex cu viteza variabila, asta folosesc cei din atelierele de vopsitorie, impreuna cu un polish profi.

Eu asa am vazut la masina mea operatiunea facuta la reprezentanta seat din Brasov.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa aplic si eu un polish pe capota unde am descoperit o zgarietura fina, dar vizibila care nu imi place de fel. As vrea sa va cer niste sfaturi pentru ca nu am mai facut operatiunea pana acum.

1. Polish-area se face doar in zona respectiva, sau pe tot elementul de caroserie (capota) ca sa nu apara diferente?

2. Ce tip de polish e mai bun? Ma refer daca sa fie incolor, sau mai bine de culoarea vopselei. De gradul de abraziune o sa caut oricum unul mai putin abraziv.

3. Ce tip de carpe trebuie folosite? Merge si cu din astea casnice de bumbac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca se poate aplica un polish doar pe o suprafatza sau zona, ..practic dupa cum s-a mai zis, polishul doar ia o parte din lac si rotunjeste marginile zgarieturii astfel ele nu se mai vad in lumina.

Ca produs eu pt zgarieturi as recomanda Scratch-X de la Meguiars..numai ca nu se gasete in romania, cica e cel mai bun produs si merge rezolvat si manual.

Ca carpe cel mai bine e sa folosesti carpe de microfibre, daca nu merge si bumbac cata vreme e 100% bumbac si e moale (nu lasa urme).

Modificat de raz.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea incerca GS27 Scratch Remover (care se gaseste la noi) in loc de ScratchX, produsul se gasesti si in US iar multi de acolo il compara cu ScartchX, sunt intr-adevar si pareri contrare dar pare o solutie viabila.

2. NU folosi polish la culoare. Vopseaua masinii are la suprafata un strat de lac (dupa cum bine spune raz.ro) care este incolor, culoarea masinii este data de vopseaua de sub lac. Pentru ca zgarietura sa poata fii inlaturata ea nu trebuie sa treaca de stratul de lac. Daca tu ai aplica un polish la culoare nu faci altceva decat sa colorezi stratul de lac incolor, deci nu e decat o solutie temporara nu elimina problema.

3. Depinde cat ai bugetul si ce vrei sa obtii. Daca vrei decat sa inlaturi acea zgarietura merge si lavete de bumbac, daca vrei mai mult mergi pe lavete de microfibre sau bureti aplicatori speciali (au la ExpertDetailing bureti Meguiar's - 5ron/buc)

Daca mai sunt interesati de ScratchX am putea incerca sa vorbim cu cei de la ExpertDetailing sau TopLac care aduc produse Meguir's la noi si poate aduc la comanda. Eu gand am discutat la ED pentru ceara NXT mi-au spus ca imi aduc numai daca un bax care avea vreo 5buc, deci singura problema ar fi trebuie sa facem un group-buy (acum depinde si cat are un bax de ScratchX si daca ne pot aduce). Just a thought ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!