Jump to content

Schimbare placute frana spate


herko_cristi
 Share

Postare recomandată

vreau sa schimb lichidul de frana, asta dupa ce am schimbat toate placutele si vreau sa stiu "procedura exacta" de golire si aerisire instalatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi.... aia este procedura exacta... dai output test pe ABS.... VCDS-ul iti va zice exact ce ai de facut. Tu doar dai click....

 

Mai departe, legat de ... pus aparatul pe masina, tras lichidul, etc... fa pedala... banuiesc ca nu la asta te referi.

 

iar ca sfat - vrei sa schimbi lichidul complet - mergi la service - nu te chinui in parcare - ei au aparat special pentru asta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, am si eu o intrebare: se poate face operatiunea de retragere a pistonaselor, pentru schimbarea placutelor, si aerisirea, cu un astfel de tester: http://www.ebay.co.uk/itm/271335094343?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 

 Daca acest tester nu poate face asta, imi puteti recomanda ceva asemanator care are si aceasta functie.

 Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu zice mai nimic, in afara faptului ca citeste si sterge erorile... deci, e posibil sa ....nu fie posibil...

 

operatiunea o poti face cu VCDS-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vcds-ul meu Lite, nu vrea sa se conecteze dect la motor si nimic altceva., la alte masini mai vechi, a mers perfect, dar la a mea nu cieste decat motorul.

Modificat de tirlosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.....cumpara versiunea normala si va merge cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru sfat dar nu cred ca merita investitia avand in vedere ca il iau doar pentru "uz caznic" ca sa spun asa, adica doar pentru mine, ci nu pentru a face bani.

Oricum, multumesc inca o data, si voi incheia aici pentru ca ne indepartam de la subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai eficienta metoda de aerisire inspirata dupa  sistemele profesionale !

1216.jpg

Si daca cineva este contra introducerii presiunii in instalatia de franare, ma refer la masinile de ultima generatie, folositi acest sistem  care e si mai simplu

ohneflaschesp.jpg

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Da-mi um PM cu detalii despre prima varianta.Multumesc! A2a varianta cum functioneaza? E cu vacuum? Sau cu batrana pedala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat acum 2 saptamani placutele de frana pe spate cum este descris in acest topic (cu VCDS) si am schimbat si lichidul de frana (nu a fost deloc schimbat din 2006) folosind batrana metoda cu pedala si am frane super bune! deci, cred ca batrana metoda este inca buna!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai eficienta metoda de aerisire inspirata dupa  sistemele profesionale !

 

Asa o fi???  :blah:

 

 

Eu mi-am cumparat un "dispozitiv" foarte ieftin care se leaga la roata de rezerva. Presiunea din roata de rezerva, diminuata corespunzator, impinge lichidul nou din borcan in instalatie si astfel schimbi tot lichidul similar reprezentantei. Nu e nevoie de aerisiri sau de doi oameni. Dureaza maxim o ora. Se numeste easybleed sau cam asa ceva

 

E foarte simplu si ingenios, merge ok, daca esti atent...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gaseste la noi acest "sistem" ? .....as fi interesat de primul dat de @rune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ala l-am luat eu cu comanda din UK acum vreun an. Nu cred ca vei gasi aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ce comanda dau cu vag sa se retraga pistonasele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foloseste functia search..... s-a discutat si postat modalitatea de foarte multe ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat plăcute spate și am aerisit roțile pe spate dar am observat ca se încălzesc discurile spate.Mai trebuia sa fac ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e normal ca în urma frecării sa rezulte căldură, bănuiesc ca nu se încălzesc stand pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze am omis sa precizez ca se încălzesc discurile spate mai tare fata de cele din fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele din fata sunt ventilate interior, iar cele din spate nu discuri pline din cauza asta se incalzesc mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai va deranjez cu o întrebare, dacă am umblat la etrierele spate și le-am aerisit clasic după aceea se mai face ceva cu vcds-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setarea de baza a lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut! Placutele pe spate sunt pe duca si ar trebui sa le schimb. Stie cineva cum se numesc placutele cu care vine masina din fabrica? Sau ce placute imi recomandati? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumpara ATE, TRW... etc - sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În general vin cu ATE sau TRW. Eu am pus pe față discuri și plăcuțe ATE, și sunt mulțumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!