Jump to content

Timp de livrare


corbu33
 Share

Postare recomandată

1 luna avans acum tot e cu 2luni intarziere fata de data estimata la semnarea contractului, dar asta e, ma capacitez sa imi maresc orizontul de asteptare. :)

nu am vrut de la inceput perf. pack-ul, e suficienta pt mine varianta de baza, pentru ca probabil nu o sa o conduc la limita niciodata.

prea multe :) climatronic, alarma, cotiera, xenon + drl led, faruri ceata led, stopuri led, oglinzi electrice, pachet iarna, park assist/pilot, privacy glass, composition media, selectarea modului de conducere, dynaudio si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WOW .. nici nu mai e cazul sa calculam, nu mai conteaza cat a fost, dar sper ca ai scos un discount baban :)

 

acum si eu astept sa-ti vad masina, poate vine in august si ai chef de un drum in De ca sa vezi ce poate (am pus recent un topic in "Intalniri in afara tarii")

 

PS: nu si spus culoarea .. alb, rosu sau negru .. eu zic sa o tii secret ;)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost saptamana trecuta la dealer si mi-a spus de o comanda de GTI intarziata cu vreo 3 luni, cred ca de masina ta era vorba. :)

Eu inca nu am dat comanda, vroiam sa astept pana apare in showroom ca macar sa o vad live inainte sa o comand,  de drive-test nici nu mai zic.

 

Aveam in plan sa fac comanda pe la inceputul lunii iunie, dar daca se pastreaza termenul de 5 luni... ar insemna sa mi-o livreze in noiembrie si sa stea in garaj pana la primavara viitoare. Parca vad ca o sa stau si anu' asta fara masina. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

 

As vrea sa intreb daca cineva a mai comandat o masina cu termen de livrare initial sfarsitul lui iunie (comandata la dealer in prima parte din aprilie), a ales niste optionale dintre care urmatoarele au amanat termenul de livrare cu aprox. 3 luni (!):

 

- Camera video Rear Assist;

- Jante 'Austin' 7,5 J x 18.

 

Mi se pare oarecum neverosimil ca pentru niste optionale obisnuite fabrica sa aiba o problema atat de mare cu furnizorii.

 

Pun aceeasi intrebare si la modul general, daca a mai asteptat cineva atat de mult in plus pentru orice alte optionale.

 

Multumesc.

Eu am comandat- o pe 14 aprilie cu livrare in saptamana 26, deci dupa ce am citit post- ul tau am sunat disperat la dealer :D.. se pare ca problema este reala si se refera la camera, dar din fericire eu am scapat. Au deja confirmarea de livrare in saptamana 27 (la dealer)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine e vorba tot de GTI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. E 1.2 TSI DSG dar camera e aceeasi :-)

Modificat de aurbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu imi pun intrebarea daca problema e intr-adevar de la camera si nu din alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost o problema cu camera la G6 dupa dezastrul din Japonia pentru ca acolo se produce. E posibil sa fie acceasi, dar nu inteleg de ce are asa intarziere acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la dealer si se confirma ca problema este de la camera. Momentan, pentru o masina comandata acum cu respectiva camera, termenul de livrare este estimat in luna septembrie si poate varia chiar cu mai mult de +/- o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare... v-ati pus alarma ?

 

 

Alarmele autorizate Porsche sunt cele Viper

 

alta intrebare:

 

nu e mai bine sa fie alarma VW? Se monteaza in fabrica si nu mai umbla nimeni la desfacut suruburi si tras cabluri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca platesti cash si in avans, nu te baga neamtu' mai in fata? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o livrare pe forum in mai? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa ce saptamana trecuta am renuntat la camera in favoarea senzorilor de parcare, pentru a evita intarzierea livrarii datorata camerei, dealer-ul mi-a spus a doua zi ca de fapt este o problema si cu jantele Austin de 18", si ca termenul de livrare estimat ramane saptamana 41. Deci am rezolvat... fix nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane varianta Santiago pe 19" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mmmnu... multumesc. :)

Una e sa renunt la camera pentru senzori, alta e la jante - implica aspect, confort, costuri (cauciucuri), risc marit de avariere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar si pana in saptamana 41 e muuult. Eu am asteptat doar 7 si tot a fost o eternitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mult, dar masina o iau pentru niste ani buni. Si daca tot dau o basculanta de bani pe ea, macar sa o configurez asa cum vreau.

 

LE: Nici nu sunt disponibile pentru Ro jantele respective, de fapt nici in configurator si nici in pdf nu e disponibil nimic >18". :)

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

configuratorul nostru e facut la misto, daca vrei optiuni alegi din germania si le zici aici ce vrei. Daca pe vanzator il duce capul si vrea, se poate comanda orice

Exemplul cel mai banal: de cand a aparut G7 in .ro nu s-a putut configura (online) DCC + 4Motion, desi s-au livrat masini cu echiparea asta !

Mai dau exemple ? Parbrizul incalzit. A aparut la noi, l-au scos dupa cateva zile, in Germania fiind in continuare disponibil

Si multe altele ...

Sunt 30 de modele de jante in .de :)

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se comanda o motorizare sau o combinatie motori-cutie care nu se vinde in RO se pare ca este nevoie de omologare separata.

Partea negativa este ca nu mai este loc de o negociere sustinuta, trebuie sa te multumesti cu un pret aproape ca cel de lista.

 

De aceea unii cumpara direct de la unguri daca nu obtin pret bun in tara iar acolo exista la vanzare echiparea dorita.

Nu ma refer doar la VW ci la toate marcile grupului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat de Dynamic Light Assist, pentru ca asta era singura optiune care ma interesa si nu era prezenta in configurator. Dealerul a intrebat mai departe la importator, iar raspunsul a fost ca optiunea respectiva nu este disponibila pentru Ro. Iar la jantele Austin nu renunt oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Light Assist include doar faza lunga automata, pe cand Dynamic Light Assist include si mascarea fascicolului de lumina ? Spun prostii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e cum spui. S-a mai vorbit si pe topicul de Configurare despre optiunea asta, cam de pe aici.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa tara asa ... conditii :) Nici masina nu mai poti sa-ti iei din romanica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!