Jump to content

Timp de livrare


corbu33
 Share

Postare recomandată

@deathwish86 .. Nu te ingrijora, la cum ai spus ca e dealerul tau, poate sa fie seria VIN deja luata si sa nu stie el :) Masina vine in cca 2 luni si ceva, mai rabda putin :) eu mai rabd pana pe 6 mai .. PS: misto poza ;)

 

@BNQ ai acelasi motor cu mine .. cum trage? dar mai ales cum se aude? .. deschide topic pe masina mea si pune pozele acolo, aici discutam doar despre timpul de livrare

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codz - nici nu se aude... dacă ai geamurile închise, practic trebuie să "încordezi" urechea ca să-l auzi...ce ţine de "trage" .. sunt încă cu gîndul la 140 HP :) dar şi 122 sunt suficienţi :) accelerează destul de bine, la drag nu o să merg aşa că pentru mine şi soţia mea este mai mult ca suficient :)

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa le stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ele celor carora le-au sosit masinile :) 

Vad tot mai multe pe strada.

Azi a sosit de la Curtici un transport de la fabrica si printre masinile acelea se numara si Golful meu. Teoretic, saptamana asta ar trebui sa soseasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_bounce: masinuta mea s-a fabricat in avans, saptamana 15 in loc de saptamana 17 :icon_thumleft: bravo VW

saptamana viitoare intru in posesie :D asta inseamna ca de 1 Mai vede muntele si traficul corespunzator, sa vedem dsg-ul la treaba :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O veste foarte buna. Vom fi din ce in ce mai multi si vad tot mai multe G 7 pe strada. Chiar ieri am vazut un Highline frumos foc. A mea este programata la livrare vineri sau luni. Deja i-am facut asigurarea CASCO si RCA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce companie? Ai incheiat polita la dealer sau pe cont popriu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dealerul mi-a facilitat obtinerea unei oferte bune de la Generali atat pt casco cat si pt RCA. RCA-ul e scump pt ca eu nu am inca 30 de ani, nu am copii in intretinere etc (731 RON).

Ca sa revin ontopic - se pare ca masina mea nu si-a facut loc inca pe trailer si luni as putea sa o am. Deja, de cand am semnat contractul si am dat avansul a trecut o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
vioreldavid2907

660 euro cu redus de la 790 euro de la generali. S.A - 17800 euro. Mentionez cq reducerea a fost aplicata datorita faptului ca suntem colegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine este 557 RON pe trimestru - discount obtinut pt ca am facut si RCA la ei - obtinut prin broker de asigurare prin intermediere celor de la PBN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee daca se decaleaza termenul de livrare in cazul in care adaug un pachet de optionale la 2 saptamani dupa confirmarea comenzii? termenul de livrare initial indicat de dealer este saptamana 26 (ultima in iunie), deci banuiesc ca nu a intrat inca in fabricatie

Modificat de aurbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca se decaleaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

Depinde de optiune, daca este ceva neimportant ca o clima, sau navigatie, nu cred ca va exista intarzaiere, daca ai schimbat motorizarea pot exista anumite derogari de la termen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu va cer prea mult, as vrea sa inceteze discutiile despre asigurari. Pentru asta, exista topic dedicat.

Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee daca se decaleaza termenul de livrare in cazul in care adaug un pachet de optionale la 2 saptamani dupa confirmarea comenzii? termenul de livrare initial indicat de dealer este saptamana 26 (ultima in iunie), deci banuiesc ca nu a intrat inca in fabricatie

a venit si raspunsul de la dealer: pachetele de optionale se pot modifica intr- o perioada de maxim 6-7 zile de la plasarea comenzii. Dupa aceea se considera comanda noua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna,

 

As vrea sa intreb daca cineva a mai comandat o masina cu termen de livrare initial sfarsitul lui iunie (comandata la dealer in prima parte din aprilie), a ales niste optionale dintre care urmatoarele au amanat termenul de livrare cu aprox. 3 luni (!):

 

- Camera video Rear Assist;

- Jante 'Austin' 7,5 J x 18.

 

Mi se pare oarecum neverosimil ca pentru niste optionale obisnuite fabrica sa aiba o problema atat de mare cu furnizorii.

 

Pun aceeasi intrebare si la modul general, daca a mai asteptat cineva atat de mult in plus pentru orice alte optionale.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

Pune vanzatorul sa se intereseze de unde a provenit intarzaierea.

 

Pentru niste optionale fara importanta nu se amana livrarea asa de mult, alta componenta a masinii a acumulat intarzaieri.

 

Ce motor, ce cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TSI manuala

 

S-a interesat: explicatia - s-au comandat prea multe cu camera respectiva; rotile nu stiu, toata lumea isi ia gti si nu fac fata :)

Ciudata explicatia, dar nu stiu ce as putea sa aflu in plus.

Modificat de gligo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

Eu cred ca nu este reala.

Daca insista, vanzatorul poate sa afle exact ce optiune a cauzat intarzaierea.

Cand a spus de camera avea informatia exacta sau banuia?

 

Cred ca motorul ar fi mai logic sa produca intarzaierea.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Toata lumea isi ia GTI" - asa a zis importatorul sau neamtul?  :) oricum e o explicatie aburitoare .. nici in Germania nu-si ia "toata lumea" GTI ca nu ploua cu bani nici acolo .. iar camere da-le-n colo ca nu sunt cine stie ce, la astea mi se pare normal sa-si ia "toata lumea" ca iesi mai ieftin decat cu senzori si vezi si efectiv in spate

 

fa ceva cu dealerul sau schimba-l, ca nu e posibil sa stai 5 luni (daca inteleg bine) dupa un GTI .. oricum felicitari pentru viitoarea masina :icon_thumleft:

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A contactat importatorul care la randul lui a contactat fabrica.

 

Daca as fi renuntat la optionalele in cauza, livrarea ar fi fost intarziata max. 2saptamani.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si chiar ai nervi sa astepti 3 luni un G7 GTI pentru camera si jantele Austin?

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

Ciudat.

 

Pe de alta parte, daca acum are masina, si optionalele sunt importante pentru el (le plateste, deci le vrea), are sens asteptarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contractul semnat, avansul platit, e peste mana sa renunt acum si sa o iau de la inceput cu un alt dealer.

O sa mai sun la dealer pentru update-uri referitoare la comanda, dar nu vad cum poate influenta el in vreun fel confirmarea datei de productie.

Pe de alta parte, suntem co-interesati sa fie livrata masina cat mai repede pentru a primi restul de 80%.

 
Initial m-am gandit sa renunt la optionale, pe urma m-am razgandit. :) O sa fie 5luni si jumatate in total. Am alta masina, nu sunt deloc conditionat din punctul asta de vedere.
Am ales masina asta deloc rational, si am reusit sa o configurez exact cum am vrut. E un fel de 'cadou' pe care stiu ca nu o sa mi-l mai fac in viitor, pentru ca va trebui sa aleg pragmatic, asa ca da, sunt dispus sa astept.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"deloc rational" imi place asta :icon_confused:  .. ce dotari optionale ai mai pus pe minunea asta de masina?

 

ps: eu zic ca iti va veni in avans cu cca 1 luna decat te sperie importatorul, deobicei la comenzi normale se devanseaza productia cu 1-2 saptamani (la a mea a fost gata cu 2 sapt mai devreme) .. sper ca la GTI sa fie 3-4 saptamani devansul

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!