Jump to content

Timp de livrare


corbu33
 Share

Postare recomandată

Bravo, sa o stapanesti sanatos!

In alta ordine de idei cica conflictul VW-furnizori s-a terminat dupa 20 ore de negocieri. Ce i-o fi apucat pe astia sa renunte unilateral la comenzi de 500 mil EUR, nu stiu...-_-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos, pai cica au cerut scaderi de preturi, probabil sub limita plutirii pt furnizori. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pt achizitie! Multi km fara probleme si doar cu mici upgrade-uri.

Legat de fabrica, s-a ajuns intr-un punct ridicol in care dupa ce ca faci rabat la calitate, vrei si mai jos ca pret. Cumva preturile la masinile VW au scazut? Eu am observat contrariul. Ei vor un profit cat mai mare per masina ca sa isi recupereze gaura facuta de dieselgate.

Mi se pare justificata atitudinea furnizorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai normal, nu denunti unilateral un contract (ca acele comenzi aveau in spate un contract, normal) fara acordul celeilalte parti sau fara a plati compensatiile incluse (cu siguranta) in contract - si care sunt in general facute sa descurajeze aceasta practica - gen platesti 80% din valoarea ramasa a contractului. Ca altfel imi vine greu sa cred ca furnizorii au fost prosti sa accepte comenzi (de sute de mil eur) pe vorbe, fara un contract beton in spate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, nu iti semneaza NIMENI de la VW un contract de genul asta, in care ei vreodata o sa isi asume plata de daune-interese fata de furnizori. 
Crede-ma, eu stiu ce contracte semnam noi la AIrbus cu furnizorii. Mai toate sunt de genul "noi nu ne obligam sa cumparam nicio cantitate, nu platim penalitati, ne putem schimba cand vrem specificatiile, iar tu, ca furnizor, daca vrei sa ne dai ce faci tu, trebuie sa: (un pomelnic de un kilometru)"
Asta se cheama pozitie de forta in negocieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de fiecare situatia in parte. Pot fi situatii in care sa nu se semneze. Adica uite un exemplu din sfera mea: daca eu sunt firma de IT xxx si vreau sa cumpar niste echipamente de la Cisco (Omnilogic - reprezentant gen), pai nu vom semna probabil daca vreau sa iau 100 de routere gen. Desi comanda data este considerata litera de lege pentru ca daca firma xxx se suceste si Cisco o va da in judecata - va castiga cu sigurata, DAR dupa ce trece o perioada T normal.

Dar iata un alt exemplu (comparabil cu cel legat de VW) in care SIGUR se semneaza contract: eu sunt firma xxx de Servicii IT gen. Si uite gasesc ca si client unul din Germanica, maricel, si facem contract pe 3-4-5 ani (ca asa se face in general), contract mare normal, milioane de eur. Clientul, normal, va pune conditii, SLA-uri, ca sa aiba oameni dedicati care sa asigure toate acestea, etc... Pai xxx va trebui sa recruteze, angajeze, trenuiasca, investeasca, achizitioneze echipamente, etc = cheltuie multi bani. In general astfel de contracte se fac pe perioade mai lungi pentru ca in primii 2-3 ani nu se face profit net, de-abia in ultimii ani se obtin marjele de profit (cateodata nici macar atunci - dar asta e o situatie aparte, nu e relevanta aici). Asta este si motivul principal pentru care se fac acele contracte cu daune interese, pentru ca daca se trezeste clientul ca renunta unilateral dupa 1-2 ani, xxx va avea pierderi ENORME.

Eu cred ca si cu VW este la fel: acei furnizori fac eforturi sa furnizeze catre VW, pentru ca uite, pe saptamana se produc vreo 1200-1300 Golfuri de ex, trebuie o productie si logistica foarte bine puse la punct sa poti livra la timp in astfel de conditii. Exact cum au spus si furnizorii, ei au facut angajari, tehnologizari (poate..), etc..au cheltuit. Mult. Este perfect normal sa ceara acele compensatii. Acum, ca ei cu siguranta au posibilitatea sa dea in judecata VW pentru nerespectarea comenzii - da, probabil perfect adevarat. Dar cu siguranta la momentul in care (poate) ar fi avut castig de cauza, ar fi fost efectiv in faliment. 

Dar daca in Germanica nu se semneaza contracte in astfel de situatii, atunci ce sa zic...ghinion! Eu nu as accepta asa ceva de ex. O astfel de decizie te poate baga in faliment, exact cum zici tu, esti la mana altora si te pot zbura. Am caz concret de cunostinta care si-a pierdut afacerea si sute de mii de euro in final ca urmare a unei euforii in afaceri, fara un contract in spate. Totul mersese struna pana atunci, timp de 1 an de zile...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna ziua!!

Tocmai ce mi am comandat si eu noul golf ;)

-Comfortline 1,6 TDI

-Optionale: culoare :- black rubin

-Pachet Style

-Camera Rear View 

-Jante Aliaj Toronto 16

Pe contract am trecut termen livrare circa 12 saptamani

Exista vreo sansa sa ajunga masina mai repede ? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. La mine termenul a fost tot 12 sapt si a venit dupa 8 sapt. Deci poti sa iei in calcul o livrare mai rapida.

Apropo de culoare, este mai frumoasa decat pare. Eu am luat-o ca este ieftina dar chiar e frumoasa.

 

Modificat de laslito
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Mersi de raspuns!

Chiar as vrea sa vina mai repede mai ales ca la finalul lui august am un concediu planificat si as vrea sa merg cu ea :) 

Eu nu prea am apucat sa o vad foarte bine..am vazut o doar in poze..

Dar mi s a parut mai interesanta decat restul :)

Modificat de stefan18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca prinzi totusi vacanta de vara a celor de la fabrica, deci slabe sanse sa vina mai repede. Colegii mai experimentati ma pot corecta :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pentru un Sportsvan Sound cu multe extras au fost 6 saptamani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/13/2017 at 1:18 PM, stefan18 said:

Buna ziua!!

Tocmai ce mi am comandat si eu noul golf ;)

-Comfortline 1,6 TDI

-Optionale: culoare :- black rubin

-Pachet Style

-Camera Rear View 

-Jante Aliaj Toronto 16

Pe contract am trecut termen livrare circa 12 saptamani

Exista vreo sansa sa ajunga masina mai repede ? ?

Teoretic da, sunt destule sanse si se intampla destul de des sa vina mai devreme. Dar particular in cazul tau - mai dificil dat fiind ca exact cum spunea si colegul mai sus, intra in joc si vacanta de la fabrica care este de 1 luna parca (August). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri!

Se pare ca din pacate nu voi avea noroc sa primesc ,,masinuta" mai repede :(

Dar speranta moare ultima..sper totusi sa imi faca dealer-ul o surpriza si sa ajunga totusi mai devreme decat in cele 12 saptamani trecute in contract..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum nu ti-ai pus prea multe optiuni, productia masinii tale nu va dura mai mult de 2-3 saptamani din mementul in care dealerul forwardeaza comanda ferma la fabrica (Wolfsburg probabil). Cel putin la mine asa a fost, am dedus asta de pe abtibildul negru de pe stalpul B, e care scrie ziua productiei. Restul pana la 6 saptamani, a depins de gasirea unei zile convenabile pentru predare, pentru ei si pentru mine.

Masina de dinainte, un Passat B7, am comandat-o ca si tine in Romania. Productia in sine a durat tot cam 2-3 saptamani, insa cred ca tot cam in 3 luni am ridicat-o. Masina a fost produsa la Emden, a asteptat apoi un transport liber catre Romania, a ajuns in vama la Nadlac unde a asteptat alte saptamani in parcarea aia imensa pe unde trec toate masinile noi. Pana m-a informat dealerul ca masina a ajuns acolo, pana am platit restul masina nu a fost transportata la Bucuresti la dealer. Si uite-asa se strange mult timp...:( Rabdare ca o sa vina ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avansul a fost platit in data de 9 iunie ( atunci cand mi am configurat si masina )

Ma gandesc ca poate pe la inceputul lui august trebuie sa ajunga? ( asta daca nu prind vacanta fabricii?) 

Dar acum nu mai depinde de mine, vad ca timpul de livrare variaza deci.. tot ce imi ramane de facut e sa astept :))

Modificat de stefan18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit avans pe 20 aprilie, masina fabricata pe 18 mai si livrata pe 21 iunie. Cred ca se putea si cu ~1 sapt mai repede, dar am intarziat eu cu niste formalitati. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și inițial ce termen de livrare aveai? Mă refer la cel estimat în aplicația de comenzi, nu cel de pe contract.

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sapt 24 daca imi aduc bine aminte. Si in contract aveam 8-10 sapt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Am si eu o problema cu o comanda pt o Jetta 1.2 TSI. Am achitat avansul pe 8 iunie si fabrica (dupa spusele dealerului) nu a confirmat inca comanda. Se fac 7 saptamani de atunci, am termen de livrare estimat 16 saptamani. Ati mai patit? Incep sa nu mai cred nimic din ce spune dealerul dupa ce a insistat sa cumpar o masina existenta pe stoc. Sunt presat de rabla, ar trebui ca in 120 de zile sa achizitionez masina altfel pierd tichetul. Pot verifica in vreun fel comanda? Ce ma sfatuiti sa fac ca sincer nu am nici o idee. 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valentinbirsan

Eu am ridicat-o pe a mea ieri din Iasi (jetta 1.2 tsi) si a fost comandata pe 13 martie. Din discutiile auzite, masinile care se configureaza (nu ma refer la cele cu livrare din stoc) ar avea ca termen de livrare sfarsitul lunei noiembrie. La mine au fost aproape 18 saptamani. Mie dealer-u numai dupa ce am insistat cu email-uri si telefoane am mai aflat unele informatii (de exemplu daca a intrat in productie, sau ca am fost asigurat ca o sa fie respectat termenul de 16 saptamani :unsure: , etc). Ca solutie/idee, nu tocmai convenabila, ai putea sa achiti toata suma (asta ar insemna sa platesti rate  sau sa platesti o masina pe care nu o ai) ca sa-ti emita factura, .......doar daca este posibil acest lucru pentru a nu perde tichetul (imi dau si eu cu parerea si nu stiu daca e posibil, dar tu decizi). 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut 

Am comandat mașina pe numele meu (soția nu a putut fi prezenta in perioada aceea), mașina încă nu a venit.

Cand va veni mașina vreau să o transfer pe numele soției (deoarece ea va merge cu ea).

Care este cea mai ieftina cale de a schimba titularul?

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ceri dealerului ca factura finala sa fie pe numele cui vrei tu. Asta in cazul in care nu ai platit integral masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Multumesc @valentinbirsan pentru raspuns.

Ei insista sa cumperi una configurata deja pentru ca de pe urma acelor masini au un procent mai mare de castig, se comanda loturi mari cu aceleasi dotari, dpdv logistic fabrica isi reduce mult costurile. Din pacate asta se simte in buzunarele lor, deloc in buzunarul clientului. Daca te grabesti si te pliezi pe ce au configurat ei e ok, insa daca vrei sa iti iei ce iti place intampini rezistenta, cel putin asta e impresia pe care mie mi-a lasat-o PBV1. Timp de 8 saptamani nu mi-au confirmat comanda si tot insistau sa merg pe una deja configurata. In urma unui mail la importator, concidenta sau nu, ziua urmatoare mi-au confirmat comanda cu livrare in octombrie. 
Merg foarte greoi lucrurile cu PBV1, nu ii recomand deloc. Trebuie sa te milogesti sa afli ceva, se comporta mai urat decat vanzatorii de legume din piata, zici ca ii arzi cu fierul cand le dai un telefon, habar n-au niciodata care e stadiul comenzii tale, nu iti salveaza nici amaratul de numar de telefon, te prezinti ca idiotul de fiecare data.

Nu stiu daca o sa prind rabla ca habar n-au de starea comenzii, e fabricata, e pe transport, e in Europa, e in Mexic, e pe fundul oceanului, nimic. M-am scarbit, imi e sila sa ii mai sun sa ii intreb ceva ca parca le omor familia.

PS.  Experienta este pur subiectiva, poate am avut eu noroc de un angajat nemultumit de marirea de salariu de anul asta, dar 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pe 1 septembrie mi-am comandat si eu noul Golf Variant, motorizare 1.4 TSI, black rubin.

S-a confirmat comanda, iar termenul estimativ este "sfarsitul lunii noiembrie".

Eu sunt din Iasi, dar am comandat la dealer-ul din Bacau - daca a mai comandat cineva de la acest dealer, poate sa-mi spuna care a fost timpul de livrare?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/11/2017 at 3:48 PM, Alexand2 said:

Multumesc @valentinbirsan pentru raspuns.

Ei insista sa cumperi una configurata deja pentru ca de pe urma acelor masini au un procent mai mare de castig, ..........

Cam in aceeasi situatie am fost eu cu cei din Iasi mai putin partea cu cumpararea unei masini din stoc. In schimb am auzit review-uri pozitive referitoare la reprezentanta din Suceava.

 

On 9/15/2017 at 3:21 PM, CosminCh said:

Salut,

Pe 1 septembrie mi-am comandat si eu noul Golf Variant, motorizare 1.4 TSI, black rubin.

......

DIn cate stiu timpul de livrare nu cred ca tine de dealer, poate cel mult din cate am mai auzit poate sa intarzie anumite comenzi intentionat pt ca sa-si reporteze vanzarile pe luni calendaristice. Cred ca cel mai mult conteaza daca dealer-ul e "comunicativ" si sa nu treci prin situatia prin care am trecut eu sau pe care a relatat-o Alexand2 (postul dinainta ta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!