Jump to content

Timp de livrare


corbu33
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Ma gandeam ca ar fi util pana cand apar primele intrebari pe partea tehnica, sa avem o vizibilitate mai buna asupra fluxului comandarii/livrarii masinii.

 

Spre exemplu ma gandeam sa postam chestii simple, la obiect si o sa ma folosesc ca exemplu:

 

1. Am comandat masina pe 04.02.2013

2. Mi s-a spus in max 2 sap ca, fabrica a confirmat comanda

3. Mi s-a dat termen de livrare prima saptamana din aprilie (1-5 aprilie)

4. Masina inca nu a fost "asamblata" pt. ca inca nu am o serie de sasiu... cam cand ar trebui sa primesc seria avand in vedere termenul de livrare ?

5. Avansul l-am platit (20%), mai am restul... la ce curs va ia banii dealerul vostru ?

 

Cam la genul asta de info m-am gandit.

 

Daca nu e util va rog sa stergeti post-ul, daca e util hai sa completam.

 

Bineinteles daca credeti ca mai sunt si alte info de adaugat... va rog.

 

Numai bine,

Modificat de corbu33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria de sasiu, in principiu, se confirma (comunica clientului) in momentul confirmarii comenzii. Confirmarea comenzii de catre fabrica, reprezinta programarea intrarii in productie a masinii respective (in acel moment se aloca si seria de sasiu). Productia, in mod normal dureza aproximativ o saptamana, plus/minus 2,3 zile in functie de dotarile extra alese.

 

Regulile acestea se aplicau cu succes la Volvo (mici), Land Rover si iarasi Volvo (mari), acum cativa ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria de sasiu se obtine dupa ce masina a intrat in productie, sau altfel spus, apare in sistemele informatice dupa ce masina a inceput sa fie produsa.

 

Daca masina a fost comandata cu componente care sunt lipsa intr-un anumit moment, de ex. cutii DSG, atunci nu se emite VIN pana nu intra masina in productie, iar aceasta nu intra fara sa existe toate subansamblele in depozit.

 

Cum s-a mai intamplat, promisiune de livrare in 30 de zile, dar s-a asteptat aproape 6 luni pentru ca DSG lipsea de pe stoc (revizie tehnica, versiune noua). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Restul de plata va trebui achitat atunci cand masina se va afla in zona libera Curtici. Va fi facturat la cursul Porsche Bank, din ziua platii.

Termenul de livrare este trecut in contract. De obicei vanzatorul isi ia o marja de siguranta pt eventualele intarzieri, dar daca masina intarzie prea mult peste contract exista clauze de penalizare, nu?

PS Oricum cred ca la intrebarile tale poate si este obligatia agentului de vanzari sa raspunda la ele, cu niste raspunsuri total pertinente, fata de faptul ca noi aici ne dam cu parerea... Realatia ta cu agentul se deruleaza pe toata durata contractului, iar tie daca ti se nazare vreo intrebare, el iti va raspunde...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mi-am dat cu parerea.

M-am bazat pe lucruri care se intampla in realitate.

 

Vanzatorii au uneori tendinta sa acopere unele date din etapele masinii, cand a iesit din fabrica, cand s-a programat pentru transport in RO, cand a ajuns in Curtici, cand este cel mai probabil programata pentru trailer spre Bucuresti.

 

Motivele sunt diverse, de la faptul ca in aplicatia de la Porsche in care urmaresc cursul comenzii nu sunt aceste date si ar trebui sa sune la reprezentantii marcii respective de la importator (si nu poti sa suni pentru orice masina...unde s-ar ajunge) si pana la faptul ca uneori sunt mici sincope in productie/livrare/transport si atunci daca clientul nu stie exact statusul acestea pot fi "nivelate".

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De (foarte) multe ori, unele masini sunt inatrziate la livrare (zac in zona libera) din simplul motiv ca vanzatorul vrea sa-si raporteze vanzarea in luna urmatoare; din considerente de target/bonus.

 

Din pacate, am facut si eu asa cand eram pe vanzari auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica rectificare, in momentul livrarii se emite factura finala pe intreaga valoare a masinii la cursul din acea zi, se scade avansul iar restul este obligatie de plata in acel moment.

 

O masina achitata integral in avans nu poate fi raportata pe luna urmatoare, dar asta se intampla rar.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vioreldavid2907

4 saptamani la mine a durat pana am intrat in posesia ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Daca masina mea a ajuns in Curtici, cam in cat timp (orientativ - stiu ca dureaza si ceva pana masina se programeaza pt transport, pana se umple un trailer etc) ar putea ajunge la PBN?

 

Din experienta, din auzite...:)

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O saptamana.

La mine asa a fost. Ce-i drept era masina in stocul lor de la Curtici sau ceva in genul asta. Probabil era deja pe trailer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a ajuns in 3 zile,iar  timpul total a fost mai mic cu doua saptamani decat cel de pe contract.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre 2 si 5 zile de la Curtici, in functie de incarcarile pe trailer.

Pentru Bucuresti de regula 2-3 zile.

 

Adauga o zi pentru pregatire masina la dealer, pus interfata VAS si scoasa masina din Transport Mode, dezlipit autocolantele de protectie, spalat, degresat, montaje ulterioare alarma/camera revers/senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru informatii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare... v-ati pus alarma ?

 

daca da ? ce model ? direct la dealer? e recomandat... sa lasi mega mecanicul sa taie fire... scoata bord... eu stiu ce mai fac ei pe acolo... la masina asa NOUA :) ?

 

eu tot am teoria asta cu alarma: ca daca o ai mai rau e... hotu oricum sparge geamu (si cu si fara alarma) dar auzind alarma se sperie si incepe sa traga de alea prin masina si le rupe... asa calm fara alarma fura tot ce are nevoie (daca are ce...) si uite asa scapi cat de cat mai bine...

 

de 2 ori mi-a spart masina cu alarma si mi au smuls pe acolo una alta... si cand nu am mai avut alarma nu s-a mai intamplat nimic

 

asa ca am dubii in ceea ce priveste utilitatea alarmei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alarmele autorizate Porsche sunt cele Viper, care se leaga pe CAN la masina si se foloseste de senzorii acesteia pentru inchis/deschis usi, portbagaj, etc.

In concluzie se dez-izoleaza cateva fire, se leaga unitatea centrala a alarmei si asta este tot.

 

Daca se doresc module suplimentare, geam spart (habitaclu), inclinare (langa alarma), etc, acestea se leaga direct la unitatea alarmei foarte usor.

 

Totusi, singurul lucru care ii tine la departate pe hoti este LED-ul Viper pus in parbriz.

Lumineaza foarte puternic si avertizeaza aventualii doritori ca masina o sa faca ceva zgomot daca este agresata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vioreldavid2907

afectează garantia masinii cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e montata in service autorizat VW, nu afecteaza garantia masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viper, vandut si dezvoltat prin Falcon, este o alarma autorizata de importator pentru a fi instalata pe masinile din grupul VAG.

 

Pentru a nu fi probleme in garantie singura cerinta este ca montarea sa se faca intr-un service din reteaua de dealeri Falcon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dolfin,

 

ai mare dreptate la detaliile tehnice, insa nu cunosti deloc procesul de vanzare si etapele de comanda a unei masini in fabricatie,

In prima faza se aloca numar de comanda pe configuratia lansata si care mai apoi se confirma de catre fabrica.

Seria de sasiu si seria motor apar, dupa aproximativ 1 luna de la trimiterea comanzii, in functie de complexitatea dotarilor, motor, etc.

Sistemul utilizat iti permite vizualizarea informatiilor actualizate, referitor la stadiul comenzii. In fiecare noapte se actualizeaza baza de date cu ceea ce s-a intamplat peste zi.

De asemenea, poti sa stii de la bun inceput, saptamana in care se asambleaza masina, cand pleaca din fabrica si ai saptamana estimata de livrare catre client, luand in calcul distanta de la Curtici la dealer.

Referitor la livrare, nu are nimeni nici un interes sa amane evenimentul, mai ales ca si-au asumat in contractul de vanzare un termen ( si nu doar pentru a incheia contractul), iar pentru dealeri conteaza masinile declarate livrate si nu incasarea de avansuri (vanzare).

Pana la intrarea in tara a masinii, toate facturile sunt cu titlu de avans. Mai apoi cand importatorul are factura de intrare in tara si factureaza dealer-ului, acesta poate storna facturile initiale de avans si emite factura finala.

Asa se face transferul de proprietate.

In conformitate cu legislatia romana, vanzarea se incheie dupa intrarea in posesie a bunului, oricare ar fi acesta.

Modificat de Andrei M.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Opinia mea este ca informatiile acelea care se up-dateaza peste noapte sunt orientative si uneori/de multe ori nu se verifica termenele, uneori nu se up-dateaza, etc.

 

Importatorul stie mai mult decat este in aplicatia aceea, de ex. poate avea o informare oficiala privind motoarele 2.0CR ca intarzaie la livrare si informatia respectiva sa nu fie propagata in prima aplicatie.

Sau o eventuala greva la o fabrica, sau dezastru natural, sau faptul ca exista o problema la DSG si se opreste livrarea un timp estimat, toate acestea nu se propaga imediat in aplicatie.

 

Later edit: In orice caz, de cand cu agravarea crizei lucrurile merg mult mai lin, se respecta termenele in general, chiar si la Audi.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-a mai sosit cuiva masina intre timp? Parca erau mai multi "aliniati" pentru G7? Din pacate la "Masinea mea" e un singur G7 prezentat. A mea ar trebui sa ajunga pe la mijlocul lunii Mai.

Modificat de Deathwish86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea se fabrica in sapt 17 deci sper ca in sapt 18 (cea cu 1mai) sa ajunga, o surpriza placuta ar fi sa ajunga inainte de 1 mai ca sa merg cu ea de 1mai (la Moeciu) :)

Am mai vazut livrate (cu numere rosii), nu de pe forum probabil, una pacific blue si una neagra, e o raritate deocamdata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa imi ajunga saptamana viitoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-a mai sosit cuiva masina intre timp? Parca erau mai multi "aliniati" pentru G7? Din pacate la "Masinea mea" e un singur G7 prezentat. A mea ar trebui sa ajunga pe la mijlocul lunii Mai.

 

A mea ajunge luni la iaşi, sper că pînă la sf. săptămînii să o "ridic" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!