Jump to content

Geamuri electrice Skoda Fabia 2


mottanu
 Share

Postare recomandată

Salut, 

Detin o Skoda Fabia 2 din 2008 si zilele trecute am apasat din greseala pe butonul pentru coborarea geamului fata dreapta. Cand sa il urc, mi-a ramas blocat cam la doua treimi. Fortandu-l din buton cu sus-jos, la coborare mi-a ramas partea din spate a geamului agatata, iar partea din fata a coborat, geamul stand pe diagonala. Acum oricat de mult as vrea sa faca o cursa completa, mi se intepeneste la vreo 7-8 cm de marginea de sus. 

Cum nu puteam sa stau cu geamul intredeschis, a trebuit sa desfac panoul lateral si sa scot garniturile, in asa fel incat sa pot inchide geamul pana sus. Problema cea mare e ca daca il dau jos, tot stramb mi se duce. 

 

Aveti vreo idee cum pot remedia situatia cu costuri reduse si de la ce s-a putut strica?

Modificat de mottanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a intamplat ceva cu macaraua. trebuie desfacuta su vazut ce e pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cea mare e ca nu stiu cum as putea desface mai departe partea de tabla a portierei. Panourile de plastic le-am dat jos, motorasul ce actioneaza macaralele l-am dat jos, dar mai departe, prin gaura aia de la motoras nu prea am putut mare lucru. Banuiesc ca o sa ajung sa ma duc la service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai se da jos tot panoul de tabla, pe care e distributia cablurilor ( se scot popniturile si va trebui la final sa prinzi panoul tot in popnituri, si probabil o sa gasesti o clema de fixare a geamului pe cablu rupta sau doar sarita, poate gasesti cablurile incurcate)... Daca nu esti ,,mecanicos" du masina la service, ca mai rau incurci ( cred ca deja ai facut-o) . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ma duc cu ea la service, ca sa nu fac vreo prostie mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Poti sa imi spui cat a costa intervenita ? Si unde ai facut-o.

 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut. Am o fabia 2 din 2007 1,2 benzina si am ceva probleme cu ea .

Prima problema - geamurile - are geamuri electrice doar pe fara - se deschid cind vor ele - daca se deschid se inchid fara probleme - adica azi merg , poate citeva zile nici gind - apoi merg iar fara probleme . Am scos butoanele - sunt cu lamele patrate din metal nu gen telecomanda cu grafit . Erau uscate , nu rugina , nu nimic . Preventiv le-am dat putin cu smirgher fin . Pus la loc nimic . - mort in cort . Moment cu masina nu merg aprope deloc . Uzual folosesc o octavia 1,9 tdi axr. Am desfacut si uitat la mufa din stalp si usa . Firele nerupte intregi fara apa. Nici nu prea are cu ca masina nu are decit 30.000 km . Problema indiferent daca e soare , innorat sau ploua afara . Am pus tester cind merg geamurile - nici o eroare, pun tester cind nu merg - nici o eroare . Cred ca e bantuita .

A doua problema este - gasesc apa in locul unde se afla roata de rezerva cind ploua. Nu stiu de unde si cum . Problema am rezolvato prin scoatea unui dop de plastic din pasajul rotii de rezerva. Acum daca este apa se scurge rapid prin gaura ramasa . Dar ar trebui sa rezolv cumva problema . Dar nu stiu pe unde poate venii apa.

Pe scurt masina a fost luata sh cu 4000 euro in 2010 cu 22000km reali - masina a fost in cadrul firmei si apoi achititionata de mine - are clima , jante , far cu lupe, mp3, calculator bord, ecran lcd mare la bord, comenzi linga volan, geamuri verzi, day light, bluetooth parot color, iar in primul an jumate nu am avut probleme - din vara acestui an au inceput problemele.

Daca cineva a mai trecut prin asa ceva poate da vreo idee , sfat sau ghid - tutorial - de rezolvare .

Reprezentanta chiar as dorii sa fie ultima - chiar ultima - solutie . Fiind din constanta am oarece probleme .

Multumesc pentru timpul acordat .

Modificat de Mamurom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la problemele create de catre geamurile electrice eu as imprumuta o comanda/butoane de geamuri de la alta masina...mai elimini o necunoscuta. la mine le-am favut functionale cu WD40.

Apa in portbagaj....cred ca nu este etans chederul sau se poate prelinge pe la imbinarea dintre blocurile optice spate si caroserie.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine au facut faze de cateva ori geamurile elctrice pe fata(doar atat am), acum un an si ceva. La mine daca scoteam cheia din contact si o introduceam iar, atunci mergea. Am dat vina pe umezeala de la spalatorie, de la vremea exterioara...

Ce-i drept nu am mai sesizat asta de mult timp.

Bafta si sa ne spui cum rezolvi.

Modificat de florinutzu2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La schimbatul comenzii m-am gindit demult . Nu am pe nimeni cu o fabia 2 sa pot face schimbul. Singurele skode de unde as putea lua ar fi - octavia 1 dar cu full electric - fata spate - si nu stiu daca mufa - mufele sunt la fel si o fabia 1 care tot asa pe fata are electric,- aici intervin 2 probleme - 1. mufa si 2. nu stiu cum se scoate - daca se scoate ca la mine - trag in sus de comanda - ar fi usor si as face-o - daca e mai complicat, nu cred . E a unuia care - ca masina lui nu e alta si ..... . Multumesc pentru interesul acordat si ... In limita timpului -seara - o sa fiu aici cu actualizari. Poate si ceva ghiduri daca rezolv ceva .

Problemele nu sunt stresante - geamurile - am clima care isi face treaba - singurul deranj este cind vrei sa "comunici" verbal in trafic nu numai prin gesturi. Iar cu apa - ce sa zic - prima data am scoso cu buretele, asta pina am vazut dopurile de plastic - instant am scos unul - nu are rost sa murdaresc buretele daca e o cale mai usoara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru infiltratii - verifica grila de sub stopul din stanga. Are o garnitura care cedeaza in timp. Am atasat o poza ...

post-42470-0-50361300-1382792743_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc - am scos stopurile si se vad 2 grile de forma pe care mi-ai aratat. Intradevar - are o garnitura gen oring - adica rotunda ca material si goala pe dinauntru - erau cam putrede si scose pe la capete - capete care curios erau in parte de sus, sau acolo era rupta.Am indesat eu pe linga grila si panou spate dar sigur trebuie sa dau jos bara si sa schimb garniturile si sau grilele. O sa caut luni la magazinele de piese sa cumpar . Apoi la dat jos bara si schimbat grile+ garnituri . Si sa fiu sigur pun si silicon .

1 . Cred ca una bucata problema va fii rezolvata . Daca mai prind saptamana viitoare zile frumoase sa dau bara jos ar fi betonnn.

Multumesc frumos pentru indicatie. Daca esti din constanta dau o fiola de vin alb. Promit ca de maine o port in masina mea in portbagaj.poate ne intalnim.

2 . Raman geamurile - grea problema -

La multi ani celor care isi serbeaza ziua de nume . Si nu numai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai mana mai subtire, nu trebuie sa dai jos bara. Daca gasesti grila sau decat garnitura sa ne spui un pret. Eu am facut un mic artificiu pentru moment. Apropo sunt din Ploiesti.  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara - nu am mai facut inca nimic la fabia deoarece am fost la munte cu octavia - o alta fata din viata mea care imi mananca incet dar sigur banii -. O octavia 1 tour de 1,9 tdi axr din 2008 si doar 101 cai frumosi cu doar 28000 km la bord.

Saptamana viitoare, am vorbit la skoda in constanta cu un electrician de acolo, sa merg cu ea si sa-si arunce un ochi . Sa vedem ce prima de dupa vacanta primesc de la nevasta si ma duc, ca dupa o saptamana la munte gloantele sunt lipsa .

Va tin la curent .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mers azi la skoda constanta. Desfacut fata usa - se pare ca motorul - ansamblul motor cu ce mai este acolo ar fi devina . Drept urmare purced la cautare pe google dupa un astfel de piesa/piese . Sper sa fie de aici .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Cum ai rezolvat problema cu geamurile? Am fix aceeasi problema, dar la un roomster. Nu cred ca este de la motorase, pentru ca este putin probabil sa se defecteze ambele in acelasi timp! Va rog alte pareri daca se poate! A venit vara si imi vine sa o dau dracu' de rabla!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sigurantele le-ai verificat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinutzu2

Vezi cum sunt firele ce trec de la masina la portiera, sa nu fie rupte ca la mine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

daca nu-i merg la ambele usi - si nici din butonul de pe usa pasagerului - cred ca problema este in alta parte.

 

trebuie scanat, facute cateva masuratori, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Scuze ca nu prea am mai intrat , scris , etc. probleme de zii cu zii de a face bani. Mama lor ca mi-au mancat sanatatea.

Cu fabia am fost la " scanare" la vechea skoda din constanta - acum a fost cumparata de avia - in ambele cazuri - si cind au mers geamurile si cind nu au mers geamurile - si nu au gasit nicio eroare. Cablurile nu sunt ciupite, cele de la usa - stalp. Acum ma gindesc , zic eu ca o fii calculatorul de confort , dar nu stiu unde este sa ma uit la el . Ca poate anumite fire sau pini sunt oxidati sau ... Sa ma uit la el .

Deci pe scurt nu am reusit nimic cu geamurile. Singura solutie am gasit-o in genul - deschid geamul din spate stanga din manifela - geamurile pe spate sunt manuale -. Poate pina o sa rezolv problema poate o vand dracu .

P.s. Am lasat-o moarta deoarece m-a lovit in partea fata - capota, bara fata, grile, - un idiot in mamaia care are asigurare la astra . Si acum stau sa faca verificari astra in legatura cu accidentul . Din punctul lor de vedere este suspect si conform legii pot face verificari pina la 90 zile . Deci.... Traiesc in romania , unde platesc taxe si impozite de ma ustura toate gaurile din corp si ...imi vine sa-mi tai venele . Bine dracu ca nu am avarii care sa-mi imobilizeze masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
florinutzu2

Nu-mi mai merge geamul electric la pasager.

am desfacut comutatorul. Am masurat continuitatea intre cei trei pini ai lui. Intre pinul 1 si 2 am intodeauna continuitate indiferent cum as tine copmutatotrul pe inchis sau deschis sau deloc apasat.

Intre 1 si 4 nu am nciodata continuitate indiferent de miscarea butonului.

E stricat?

Ce ziceti? 

post-31561-0-97691300-1430550925_thumb.p

post-31561-0-19188300-1430550937_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema se pune altfel :  De la butonul de pe usa soferului merge ? Orice astfel de verificare se incepe cu sigurantele si cu firele din mansonul flexibil la usa cu probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinutzu2

De la butonul soferului geamul functioneaza corect atat pe inchis cat si pe deschis. Chiar si cu comanda treptat sau la maxim.

Sigurante sunt verificate, desigur de prima data.

Firele din mansonul flexibil sunt verificate.Nu sunt probleme acolo. al doi-lea pas.

La al trei-lea pas am desfacut panoul de usa.

 

Deja am dat comanda de comutator.

 

Revin cu precizari dupa ce-l schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comutatorul este pe un circuit intre pinii 1 si 4, exclusiv. 1 (fir maro) este masa din calculatorul de pe usa dreapta, pinul 4 (fir negru-verde) este plus-ul din calculatorul de usa care este trecut prin diverse rezistente care reprezinta cele 4 pozitii ale butonului. Pinul 2 este pentru becul de ilumintare si 3 ar trebui sa fie gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinutzu2

Ai dreptate Blitz, asa e cu cablurile de acolo. Ai știut pana si culorile. 

Am înlocuit comutatorul si s-a rezolvat. 

Fara sa mai platesc diagnoza sau constatare defect, am facut-o cu mana mea, insa am luat-o pas cu pas.

Modificat de florinutzu2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!