Jump to content

Bebe la bord !


miriamtoyo
 Share

Postare recomandată

De cand am bebelusa, am lipit implicit si abtibildul cu "Bebe la bord" pe spatele masinii.

Am crezut ca insemna ceva pt ceilalti participanti la trafic. Da' de unde, sunt la fel de rai!

Sunt "atentionat" cu flash-uri, claxoane sau degetul mijlociu daca "indraznesc" sa plec sau sa circul mai incet.

Ma intreb (retoric): comportamentul asta tine de siguranta sau de civilizatie ?!

Cum ar trebui sa procedam atunci cand vedem "Bebe la bord" pe masina din fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca ai aflat deja... CLAXOANE, INJURATURI, DEGETE MIJLOCII, etc. Cine te-a pus sa faci plozi?! ;)

Acum vorbind serios, cred ca exista o singura cauza a acestei manifestari: lipsa de educatie si de bun-simt!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema.am lipit pe luneta "bebe on board" dar se pare ca gradul

de civilizatie lasa foarte mult de dorit.

eu sunt chiar disperat de comportamentul unor participanti la trafic, in speta masini de firme de distributie, taxi, etc

eu mai am si un ims in stare de functionare foarte buna, cred ca am sa lipesc o eticheta si pe ala si o sa ies la "vanatoare".cred ca daca o masina de firma e lovita soferul va avea ceva de suferit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca pe langa lipsa de respect din trafic acest lucru se datoreaza si faptului ca unii soferii lipeau astfel de autocolante doar pentru ca li se pareau funny pe masina!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipsa de civilizatie e evident prioritara.

Legislativ s-ar putea face ceva, iar daca cei meniti sa vegheze la siguranta circulatiei s-ar gandi sa sanctioneze drastic comportamentul agresiv, mai ales in asemenea situatii, am evolua mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am avut si l-am scos. Acum caut unul de lipit pe TABLA. Cine are, va rog un MP! Si la mine la fel, faruri claxoane, nimic. Ciobanu` tot cioban! Dar hai sa va zic si o sa radeti de mine insa ma enervez intr-o zi si ma duc la autoaccesorii si-mi fac un sticker mare pe care-l pun pe spoilerul spate in care voi scrie " BOULE, SUNT CU UN COPIL MIC IN MASINA" O sa ziceti ca nu-s sanatos dar asa voi face. nu-mi trebuie mult. Deja mi-a ajuns. Ori lipesc 50 de BABY ON BOARD pe masina ori aia cu boule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lipsa de civilizatie. Deseori soferul roman pare "downloadat" direct din padure sau din pestera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand cred ca majoritatea soferilor din trafic nici macar nu observa, sau chiar daca observa ceva nu considera, sticker-ul cu " bebe la bord ".

Tine de educatie, civilizatie, graba, bun simt, etc.

Cand am citit titlul topicului credeam ca discutam de comportamentul nostru la volan cand calatorim cu bebele/copilul in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta e lipsa de bun simt a unora (si din pacate sunt destul de multi...)... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drept sa va spun nici eu nu observ de cele mai multe ori abtibildul cu "Bebe la bord" la masini iar daca il observ nu prea il bag in seama pentru ca majoritatea vecinilor pe care i-am vazut cu asa ceva nu aveau copii si chiar nu intelegeam de ce si le-au pus.

oricum spre deosebire de alti soferi, despre care frumos a spus @black_shadow :soferul roman "downloadat" direct din padure sau din pestera. ,eu nu folosesc claxonul , nici nu injur,arat semne sau folosesc flash-urile ci pur si simplu daca nu imi convine cum merge depasesc masina si gata ;)

oricum despre claxonatul la semafoare ar fi bine sa ne obisnuim, la noi deja cu 6-7 secunde inainte de a se face verde incep toti sa claxoneze si sa te" faca atent"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

majoritatea vecinilor pe care i-am vazut cu asa ceva nu aveau copii si chiar nu intelegeam de ce si le-au pus.

;) de tuning ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul este ca soferii cu precadere din Bucuresti sunt adevarati kamikaze pe sosele,dau blitzuri,claxoneaza te scot afara de pe sosele de parca numai ei ar trebuii sa circule.Nu stiu de ce pentru ca si la mine in oras exista aglomeratii si cozi in intersectii dar la noi cel putin totul se desfasoara civilizat,fara claxoane si injuraturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce pentru ca si la mine in oras exista aglomeratii si cozi in intersectii dar la noi cel putin totul se desfasoara civilizat,fara claxoane si injuraturi.

Confirm. Exista si la noi cazuri de "grabiti" care iti dau claxoane daca dormi la semafor, dar in general sunt rare si prefera sa-ti dea un flash decat sa te claxoenze, si parca aici exista un respect in trafic, multi te lasa sa intri in coloana de pe strazi alaturate, plus ca nu prea am vazut injuraturi sau semne obscene...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar la noi cel putin totul se desfasoara civilizat,fara claxoane si injuraturi

Tot Banatu-i fruncea :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deloc. Conducatorii auto de "dincolo de Carpati" sunt mult mai relaxati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ocazia sa merg destul de mult prin Germania si am observat ca acolo chiar se respecta acel semn de Baby on Board. Un prieten de-al meu din Germania are copil si sticker si chiar este mai atenta lumea cu el. Mi-a confirmat-o chiar el. In concluzie, proasta crestere in Romania si alte tari slab dezvoltate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ocazia sa merg destul de mult prin Germania si am observat ca acolo chiar se respecta acel semn de Baby on Board. Un prieten de-al meu din Germania are copil si sticker si chiar este mai atenta lumea cu el. Mi-a confirmat-o chiar el. In concluzie, proasta crestere in Romania si alte tari slab dezvoltate.

Da subscriu la ce a spus 'istef'... in Europa de vest atitudunea soferilor este de 'bun simt'... la noi in Ro. nu prea se stie de 'Nice to be nice...' :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tot comportamentul asta deoarece sunt multe masini care au semn cu "bebe la bord" si tot aceste masini "bobineaza" altele si depasesc pe contrasens,etc....nici eu nu credeam ca se pun pe bune aceste semne,mai ales ca am vazut numai asemenea "specimene"...

Acum am sa tratez mai cu atentie... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vezi cand oi vedea mare scris la mine COPIL PE BUNE LA BORD. BOULE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vezi cand oi vedea mare scris la mine COPIL PE BUNE LA BORD. BOULE!

daca chiar vrei sa se comporte altfel trebuie sa pui in asa fel scaunul copilului ca sa il observe si ei , dar nici atunci nu o sa te "menajeze " lumea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spoilerul spate in care voi scrie " BOULE, SUNT CU UN COPIL MIC IN MASINA" O sa ziceti ca nu-s sanatos dar asa voi face.

:offtopic: ...cred ca e cea mai buna solutie ....pune o poza cu semnul pe masina si promit ca imi fac si eu unul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Godo, ai grija sa nu atragi antipatii ad-hoc de la alti soferi datorita cuvantului "BOULE". Plus ca organizatiile feministe se pot supara pe tine pentru discriminare sexuala deci ar merge un BOULE/VACO :D :drunken:

Oricum nu cred ca e bine sa ai un sticker asa ofensiv. Ceva mai temperat gen "AM COPIL IN MASINA SI BATA BASEBALL".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e compromisul cel mai constructiv ... :drunken:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!