Jump to content

Golf 7 - Configurare


Ioana
 Share

Postare recomandată

Neata, am trecut pe la PBN cu treaba si daca tot eram acolo am cerut un demo la Active Info Display. Foarte reusit acest optional; desi personal imi place mai mult ce au facut cei de la Audi pe A4, adica au pastrat ceasurile de plastic si au pus ecran digital doar pe mijloc. Desigur au si varianta complet digitala. Revenind, arata f bine pe viu, mai fain decat ce vazusem pe youtube. Frame rate f bun, rezolutie f buna, se citeste relativ usor, desi poate parea complicat la prima vedere, te obisnuiesti repede. Singurele parti negative este usoara senzatie plata a ceasurilor (de asta le prefer pe cele clasice) si faptul ca nu e putin inclinat, si daca reglezi scaunul mai sus (ma gandesc la fete si femei mai ales, ele prefra asta) s-ar putea sa ai un unghi usor ciudat asupra ecranului.

 Ce ziceti cei care va ganditi la facelift, vi se pare interesant acest optional ?

P.S. Tare as fi curios ce o sa insemne un retrofit la asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand iei o masina ca GTI Clubsport, nu prea te mai uiti la pretul de vanzare/revanzare sau cand apare noul model. masina aia o iei din pasiune.

daca iei un GTI simplu..hai... desi probabil 8-ul va fi un update mic la 7, asa cum a fost si 6 la 5. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti aduci aminte partial, firmele de transport, paza, care se ocupa cu taxi, distributie etc pot sa deduca tva integral.

Poti sa mergi la finante sa ceri ROI daca esti platitor de TVA, fara sa ai relati economice cu exteriorul. E o formalitate, poti face asta doar sa iti aduci masina pe firma, daca nu ai operatiuni o perioada vei fi scos intr-un anumit timp din registru dar poti sa refaci certificatul cand vrei. Hai te rog sa vorbim de facelift si nu de consultanta economica/financiara. E topic de configurare si vreau sa discutam pe topic.

Daca te deranjeaza scrisul meu, sau felul de a scrie te rog mult sa nu mai citesti. Ai posibilitatea sa ma eviti si sa nu postezi legat de ce spun eu. 

Pe toate revistele de specialitate se discuta de golf 7 facelift in 2016. Asta e subiectul principal aici. Si legat de GTI clubsport era discutia. Daca vrei sa revenim la ea cu mare drag.

Pentru consultanta financiara nu suntem pe forumul potrivit.

 Prefer personal sa fie discutii amicale, prietenoase si sa ne respectam reciproc. E mai bine sa fim constructivi si sa nu ne atacam aiurea.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Importanta e atitudinea cu care tratezi confratii de forum; daca o dai inainte cu "eu sunt doctor, eu stiu, eu sunt cineva intrebati pe x sau y" nu vei avea parte de ceea ce pretinzi: amabilitate, pretenie si respect.:icon_thumright:

Trecand peste: fl-ul de care se vorbeste in reviste este o evolutie mai mult decat un fl dat fiind faptul ca se face trecerea spre ex la display de 8" la toate masinile grupului pentru media system plus. Plusurile cu care vor veni masinile my 2017 sunt update-uri minore asa ca nu putem spune ca este un fl in adevaratul sens al cuvantului:

Golf

• 18-inch Serron alloy (PR code PI4 (C7I)) standard on GTE and R-Line Edition will be replaced with the 18-inch Marseille alloy
• 16-inch Perth alloy (PR code PJ4 (C1F)) optional on S, BlueMotion, Match Edition and Match BlueMotion Edition will end production
• Carmen Red (code 6k) optional on S > GT trims will end production
• Increased option pricing for Golf on Park Assist (+£100), Rear View Camera (+£100) and Heated steering wheel (+£35) 
• Driver Profile Selection will now show oil temperature, boost pressure, g-meter and lap-timer in Sport/Dynamic mode on GT, R-Line, GTD, GTI and R
• Rear view mirror changes to be fixed from windscreen and loses frame
• Glovebox loses lock
• Climatronic 2-Zone gets distinct allergy filter

Legat de Clusport...aia e o alta masina fata de GTI, cu alt target si alta mentalitate in spate. 

In articolul asta putem afla concret cateva diferente dintre cele doua, ba chiar aflam ca avem si o functie de overboost :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, Michael a scris:

Totusi, doar scaunul soferului este Ergo-active. Scaunul pasagerului este unul sport cu incalzire.

Corect. Dar toate scaunele sunt cu tapiteria de "piele" , inclusiv cele din spate . In plus fetele de usi mi se par mai ok cu tapiteria de la ergoActive.

Poate daca ai avea echipare high-line nu ar fi asa mare diferenta, dar pt confortline sunt un upgrade destul de mare si la design si la confort.

Si mai ai si incalzirea in scaune fara sa platesti pachetul iarna (destul de putin folositor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-a mai spus pe aici ca optiunea ErgoActive este una care face toti banii, multi considerand-o un "must". Si eu sunt de parere ca este una din cele mai bune optiuni de bifat, pentru suma platita (maxim vreo 550 EUR, ca pe unele variante am vazut ca este chiar vre0 400 EUR :) ) primesti niste scaune excelente, un interior foarte calitativ (inclusiv acea piele pe fetele de usi) si scaune incalzite. 

Si chiar stai super bine in ele (bine, cred ca stai bine si pe cele normale pe de alta parte, dar clar nu ca in acestea).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si eu sunt sustin opinia ca GTI Clubsport este o masina mult mai speciala/diferita fata de un GTI normal. Eu unul simteam lipsa la DSG si ma gandeam serios sa trec pe un GTI Performance cu DSG. 

De la aerodinamica la motor si diferential. Inclinam foarte mult spre Golf R care este o masina incredibila dar parca GTI are mai mult suflet in aparat. :)

Evident ca si diferenta intra R si GTI Clubsport este relativ mica ca pret, este mai mult o chestie de feeling. Cred ca senzatia in GTI clubsport o sa fie mai interesanta decat R pentru diferenta de greutate si puterea relativ similara pe overboost + Clubsport parca arata mai bad ass. :)

 

Cumpara cineva un GTI, 6 speed manual, 47000 km, revizia facuta ieri? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dif intre R si GTI CS este de target. or fi banii apropiati, dar GTI e mai track oriented, pe cand R e mai daily racer.

un fel de 911Turbo vs GT3RS :) 

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 27 July 2016 at 3:04 PM, CristiALF said:

Cred ca s-a mai spus pe aici ca optiunea ErgoActive este una care face toti banii, multi considerand-o un "must". Si eu sunt de parere ca este una din cele mai bune optiuni de bifat, pentru suma platita (maxim vreo 550 EUR, ca pe unele variante am vazut ca este chiar vre0 400 EUR :) ) primesti niste scaune excelente, un interior foarte calitativ (inclusiv acea piele pe fetele de usi) si scaune incalzite.

Si chiar stai super bine in ele (bine, cred ca stai bine si pe cele normale pe de alta parte, dar clar nu ca in acestea).

 

Dupa drive-teste cu masini echipate cu ambele tipuri de scaune, eu am decis ca stau mai bine in scaunele obisnuite de la HL (cred ca imi mai amintesc si niste mici detalii legate de disconfortul provocat la picioare de sezutul prea lung de la ergo, dar se poate sa ma si insel, ca au trecut vreo 3 ani de atunci) si cred ca da, era 400 EUR optiunea. (Afirmatii generale in chestiuni referitoare la optiuni personale sunt de evitat, dupa parerea mea.)

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

:( Pe cand configuram masina ma intrebam (si pe forum) daca pe golf se pot configura oglinzi exterioare cu efect anti orbire. Raspunsul a fost negativ.

Aflu azi in topicul masina mea al unui coleg si verific in configuratorul skoda octavia:

Oglinzi exterioare pliabile electric cu iluminarea spatiului de intrare in masina EUR46,80

Oglinzi exterioare pliabile electric cu iluminarea spatiului de intrare in masina si efect antiorbireEUR135,60

dupa ce ca la golf nu exista si la skoda da, la golf cele electrice simple sunt 135 euro fata de 46 euro.

:angry:

Major cacao moment !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf de fapt cele pliabile + cu iluminare spatiului de intrare (puddle lights) sunt 135euro.

In Ro poate e mai bine sa fie simple si nu heliomate pt ca se fura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ma refream la cele pliabile electric nu reglabile electric. Am vb la dealer si cică si astea de la golf sunt tratate putin si diminuează lumina. O sa vad in curând, a ajuns la curtici. Apropo tatăl tau parca are a4, daca are oglinzi heliomate poate poti compara.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu erau heliomate, iar acel A4 a plecat de multa vreme din ograda.

Dupa mine, oglinda care ajunge sa te orbeasca cel mai mult este cea centrala. Cele laterale mai putin spre deloc. Am patit cand era o duba in spate cu faruri reglate aiurea. In rest, grosul abuzurilor cu xenon pe oglinda sau alte improvizatii le preia oglinda centrala care isi face treaba foarte bine cand e heliomata.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap, ai dreptate, dar tot mi-as fi luat daca erau disponibile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un vot si de la mine pentru lateralele heliomate. In mod clar ar trebui sa intre la Siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informativ, un geam de oglinda laterala sofer, heliomata, la Skoda este 1.380Lei.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica ? la o reparatie atat costa piesa ? e enorm !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin comparatie perchea de "sticle" de la Golf e vreo 500 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Inafars de interior, poza 2 cu interiorul, ca prima e pe dinafara, care e diferenta? Ochiul meu nu a sesizat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce puteau modifica fara sa modifice ceva (scump)? Faruri/stopuri si spoilere.^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acest articol este doar cancan.. Nu cred ca ce se vede in interior vor fi disponibile pe mk7 , ci cu siguranta vor fi pe mk8...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristi Dunca are dreptate, s-a anuntat deja ce se schimba: faruri, stopuri, spoilere, se aduce active info display, top end media va fi acela cu gesturi de la CES 2016 si cam atat; poate si niste culori noi sau ceva de genul.

In imaginea 2 este un media concept, parca cel de la CES 2015, nu e production ready.

LE: si motoarele de 1.5 in locul celor de 1.4 dar asta in primavara 2017 nu de la lansare

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de culoarea gri, gratuita. Am mai vorbit de ea. Mie mi se pare reusita, practica, nepretentioasa si de luat in considerare pt cine vrea un golf mai ieftin.

Evident, nu vorbim de cei care vor sa dea +20.000 de eur pe masina.

 

golf gri.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!