Jump to content

Golf 7 - Configurare


Ioana
 Share

Postare recomandată

4fa4a851eb3d392b5fdf4c1058ab8438.jpg

 

De ce depinde modul de selectare "Auto" ? Trebuie să alegi o opţiunea specială? Merci

Modificat de BNQ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

stie cineva daca la o configuratie G7 Comfortline doar cu CB Plus (dar fara volan multifunctional) se poate controla radio-cd-ul din maneta compu bord?

( schimbare posturi radio , track-urile de pe cd/sd ).

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate. Iti trebuie volan multifunctional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca daca intri in CB in meniul Audio ar merge sa faci asta, dar e absolut stupid.

Mai degraba intinzi mana sa apesi un buton pe RCD decat sa stai sa te plimbi prin meniuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 6 , asa este, intru in meniul audio al CB plus si de acolo controlez radio-cd-ul.

Pt mine e util cind vreau sa fac o trecere in reviata a tuturor  posturilor de radio din Station List.

(nu pot face asta intinzind tot timpul la citeva secunde mina la butonul de pe radio)

Plus ca apare pe Cb plus numele melodiei , autorul sau postul de radio ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ma insel eu... Oare la Octavia 2 cu maxidot se putea? Stiu ca exista o optiune in menu sa arate postul de radio sau melodia de pe CD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4fa4a851eb3d392b5fdf4c1058ab8438.jpg

 

De ce depinde modul de selectare "Auto" ? Trebuie să alegi o opţiunea specială? Merci

 

 

Golful tau e HL? Stiu ca pe Hl bordul e numai negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4fa4a851eb3d392b5fdf4c1058ab8438.jpg

 

De ce depinde modul de selectare "Auto" ? Trebuie să alegi o opţiunea specială? Merci

 

 

Golful tau e HL? Stiu ca pe Hl bordul e numai negru.

Aceasta nu este poza de pe al meu.. este o poză unde am văzut că este regimul auto..

 

Mai jos poza din interiorul meu, nu are "auto"... şi eram curios să văd ce opţiune implică...

 

 

DSCN0015.jpg

 

P.S. regret că nu am luat Climatronic :(

 

P.S.S Ms Rave pt răspuns!

Modificat de BNQ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare,

Daca nu am volan multifunctional, comenzile de la cruise control se regasesc in continuare ca la G6 si Jetta pe maneta semnalizatorului sau exista o maneta separata ca la Passat? 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ati vazut ca s-au scumpit golfurile si optiunile  in ultimele 10 zile  ?

 

de ex: Golf 7 CL 1.4 tsi 122 cp 6 manuala, in 13 april era 18.244, acum este 18.414

vopsea metalziata era 449, acum e 452

jante toront 455, acum 458

etc....

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma mult mediatizata informatie cum ca G7 nu va fi mai scump decat G6 a fost doar la lansare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici macar atunci!

 

acum este o diferenta de 1.000 euro CIP intre pretul de baza al golfului 6 luat de mine in 2010  si cel de acum. (nu compar pretul DDP pt ca s-a modificat tva-ul)

 

5K13G24E / Golf Edition CL 1.4 TSI/122 CP,M6    13,809    16,433 eur

 

5G13GX43 / Golf CL 1.4 TSI/122 CP,M6                14,850   18,414 eur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful Edition avea o reducere atunci, acesta nu are.

De exemplu, desi am mai zis asta de cateva ori, un 1.2 TSI TL la fel ca al meu (optionale echivalente), e acum mai ieftin cu 1.000 de euro decat l-am luat eu.

Modelele mai ieftine s-au ieftinit, cele mai scumpe au crescut putin in pret fata de VI dar si ofera mai multe in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie - Golful Edition era bazat pe versiunea Trendline cu optionale oferite la pret promotional cum a fost si Drive. Si acum Confortline are in standard dotari mult mai multe decat inainte. Cei de la PIA mai ajusteaza preturile pentru a compensa fluctuatia cursului valutar ca nu cumva sa piarda vreun euro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Edition" era o reducere de 1.000 - 1.500 de euro care se aplica la orice nivel de echipare si la orice comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,


Am accesat configuratorul vostru din ro si cel din Russia ( la noi in md configuratorul nu functioneaza). Am facut o mie si una de configurari.


Care ar fi cea mai optima configuratie in opinia voastra?


1. trendline + optionale ( pachet iarna, Pachet asistenta sofer Plus) 


2. conforline + mai putine optionale


3. highline + mai deloc optionale


Toate aceastea avand un singur scop : un buget cam limitat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate mai usor decat configuratorul este sa iei pdf-ul acesta care are dotarile si preturile.

 

Citeste mai intai care sunt diferentele intre TL/CL(+889eur)/HL(+843eur). Aceste suplimente de pret aduc dotari care adunate separat costa mai mult, asta e si ideea, sa te faca sa iei o dotare superioara.

 

Daca vrei un pret mai mic si nu ai nevoie de toate dotarile unui HL, acesta iese din schema si raman TL+ sau CL+, tu stii ce dotari ai nevoie, daca vrei cotiera sau nu, daca vrei jante de aliaj sau nu, daca vrei cruise control, samd. Stabileste ce dotari vrei si configureaza un TL si un CL. Daca CL-ul iese mai scump cu mai putin de 500eur eu zic sa mergi pe CL, ca sigur vei avea niste dotari de confort in plus la CL.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as lua HL + pachet iarna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul are buget limitat, deci probabil se uita la un 1.2tsi

- ori TL pret lista 16118, la care eu as adauga (pentru conditii de confort intr-un buget limitat, deci fara optiuni scumpe): selectare mod conducere - 110eur + oglinzi culoare 48eur + climatronic 191eur + cotiera fata 190eur + composition media 237eur + comp bord Plus 45eur = total 16118 + 821 = 16939 eur

- ori CL pret lista 17007 + selectare mod conducere 110eur + climatronic 191eur + composition media 237eur = total 17007 + 538 = 17545 eur

 

Din cele doua as alege CL mai ales pentru: cotiera spate (pe TL nu ai), jante aliaj, scaune mai bine profilate + reglaj lombaj, cruise control.

 

Daca as avea buget limitat nu m-as baga la pachete cu scaune incalzite, senzori ploaie, parcare .. dar vad ca scaunele astea incalzite se cauta ca painea calda :) daca ai 1000 eur in plus ok .. dar tot pe CL as merge (repet in conditii de buget limitat - 18mii sa zicem)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumperi masina in fiecare an si daca tot te gandesti sa o pastrezi vreo 5 ani (cum fac de obicei oamenii care iau masini noi pentru a nu suferi prea mult din cauza devalorizarii masinii) merita sa strangi putin din portofel pentru o masina cum trebuie. Asta venind din partea cuiva care a luat un TL...

 

Eu as alege 1.2 TSI, 105 CP, pret de lista: 18.014,72 euro si Aer conditionat automat Climatronic + Pachet iarna pentru un total de 18.647,12 euro.

Daca masina e luata in leasing/credit diferenta la rata este foarte mica asa ca nu se simte. Daca masina se achita cash, atunci merita un mic efort financiar.

Nu ca un TL nu e ok, dar dupa o perioada incepi sa simti lipsa unor optiuni...

Oricum, aici vorbim de preturile si dotarile standard din Romania, nu stiu ce preturi/dotari standard are Moldova...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi! M-ati luminat!!!Pdf-ul dat de codz e mult mai pamantesc decat configuratorul de pe site unde nu prea sunt clare optionalele.....

Codz, varianta ta pare optimala, la care as adauga si Pachet lumini și vizibilitate 191 eur + volan in trei spite ( in standard cum e apropo?)

Total vreo 18000eur .

Tre sa fac o vizita la dealerul nostru sa vad ce zic ei.

 

As fi vrut un 1.4 tsi dsg  dar pretu se ridica prea simtitor....

Ar fi de dorit niste reduceri....

Modificat de Edicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deathwish86

De ce este atat de important acel pachet de iarna? Cred ca banii aia pot fi folositi mult mai util. Dar acel "util" e relativ pentru fiecare :)



Mersi! M-ati luminat!!!Pdf-ul dat de codz e mult mai pamantesc decat configuratorul de pe site unde nu prea sunt clare optionalele.....

Codz, varianta tare ii cea mai optimala, la care as adauga si Pachet lumini și vizibilitate 191 eur + volan in trei spite ( in standard cum e apropo?)

Total vreo 18000eur .

Tre sa fac o vizita la dealerul nostru sa vad ce zic ei.

 

As fi vrut un 1.4 tsi dsg  dar pretu se ridica prea simtitor....

Ar fi de dorit niste reduceri....

Eu zic ca poti sa introduci in ecuatie si un discount de minim 5%. Nu ar trebui sa fie foarte greu de obtinut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumperi masina in fiecare an si daca tot te gandesti sa o pastrezi vreo 5 ani (cum fac de obicei oamenii care iau masini noi pentru a nu suferi prea mult din cauza devalorizarii masinii) merita sa strangi putin din portofel pentru o masina cum trebuie. Asta venind din partea cuiva care a luat un TL...

 

Eu as alege 1.2 TSI, 105 CP, pret de lista: 18.014,72 euro si Aer conditionat automat Climatronic + Pachet iarna pentru un total de 18.647,12 euro.

Daca masina e luata in leasing/credit diferenta la rata este foarte mica asa ca nu se simte. Daca masina se achita cash, atunci merita un mic efort financiar.

Nu ca un TL nu e ok, dar dupa o perioada incepi sa simti lipsa unor optiuni...

Oricum, aici vorbim de preturile si dotarile standard din Romania, nu stiu ce preturi/dotari standard are Moldova...

Un HL de vreo 18500 pare frumos, dar fara : 

-selectare mod conducere

-composition media

- pachet lumini si vizibilitate  

cred ca e inferior.    

 

Totusi, analizez varianta lui Rave si pare si ea o alternativa foarte practica si in buget

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!