Jump to content

Ceasuri bord Premium (color)


nrobert13
 Share

Postare recomandată

cu mufe nu ai cum... deoarece perechile lor se afla pe module - cea ce presupune sa distrugi o centrala electrica si sa faci niste adaptoare - nu prea iese lucru frumos....

 

asta este, te bagi la traforat....alta varianta curata, nu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma cunosti Florin :))

Intotdeauna voi alege sa distrug un orice (gen centrala electrica, gasesc eu una defecta) sa fac adaptoare clean decat sa tai vreun fir din masina. (vezi cum am facut adaptorul de Bluetooth de exemplu, distrugand vechiul modul pentru mufe).

 

In plus orice modific la masina vreau sa fie foarte usor reversibil. Singura exceptie pe care am facut'o a fost cu farurile xenon OEM. Acolo am preferat sa pun mufele cu 12 pini OEM in locul celor cu 10. Nu vreau discutii despre adaptoare la ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_cool:  O venit mosu cu un bord color si la mine 2a5elfn.jpg


tre sa caut la mine intre vechituri poate te ajut cu un modul defect pt mufe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super. Ar cam merge si un volan de G6 acum.

Daca gasesti ceva imi dai de veste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update la backlight  climatronic

ev8bbm.jpg

 

Gata cu albastu ala trist :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti , sunt nou aici pe forum ... sper ca nu deranjez pe nimeni cu intrebarea mea . Am un Touran din 2008 si as vrea sa stiu daca pot sa ii schimb ceasurile actuale cu unele de model 2011-2012 ?  Va multumesc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Touran 2008 e practic Golf 5 cu o alta moaca. Tot ce ai citit aici se aplica si la tine la fel dpvd electronic/electric. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G5, ceasurile de bord se pot inlocui si cu cele color de scirocco 》 3D.

Am facut lucrarea aceasta si totul functioneaza corect .

Jetta 2005,Golf5 2008 , Scirocco 2010 ,Golf5 2006

Se rezolva si cu martor frana de mana electrica ,litrometrul ce nu indica corect ,iar unitatea abs se va inlocui dupa caz (dupa ce am facut retrofitul -- Bundy a rezolvat cu abs la una dintre masini , el va poate da mai multe detalii despre acest aspect)

Atasez cateva poze cu masina unui coleg .

Mai multe foto gasiti accesand link din semnatura mea (cel de jos - facebook) ,altfel ar trebui sa incarc aici zeci de poze .

In afara de adaptare si codare se fac si alte modificari hardware in ceasuri.

Scule necesare : statie aer cald ,letcon,programator,avdi,xcan,vcds , transpondere si indemanare.

post-164-0-86883900-1451664678_thumb.jpg

post-164-0-93967800-1451664693_thumb.jpg

post-164-0-27742700-1451664707_thumb.jpg

post-164-0-78988300-1451664719_thumb.jpg

post-164-0-75607600-1451664735_thumb.jpg

post-164-0-49706900-1451664750_thumb.jpg

Modificat de Turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbocip, despre BCM retrofit nu ne spui nimic? Pt convenience menu si erori de becuri arse pe bc'uri noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa va spun ca se pot anula erorile de bec ars din bcm ,cu VAS - insa eu nu am facut-o .

nu am facut retrofit - dar sunt sigur ca se poate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie facute teste si cu BCM

Eu nu am avut timpul necesar. Dar poate voi incerca in viitorul apropiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Nu cred ca ai inteles. De ce as vrea sa anulez erorile. Eu vreau sa le re-ACTIVEZ pe noul cluster color.

Am martor de bec ars (daca am bec ars) asta e bine,  dar nu am textul de bec ars "exemplu: Number plate light not working! sau Left dip beam light not working.." si lipseste meniul de comfort convenience & light, asta e rau, teribil de rau..

Ideea principala este ca e nevoie de BCM (in loc de CECM).

Modificat de dlbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum ce intrebai , problema cu convenience am observat-o si eu ca lipsea la una dintre masinile la care am montat clusterul fabricat 2015.

Cei de pe forumurile de afara nu prea dau share la asa ceva

Da - aici e de lucru , ma interesez si va tin la curent daca exista solutie.

O sa rechem si scirocco 2010/2111 sa verific ceva la masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un passat b6 din 08 2009. Vreau sa ii pun bord color. Mi.ati putea da exemple de ce am nevoie si de ce alte lucruri trebuie achitionate? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan :

La tine e "altceva" , vezi : http://vwforum.ro/topic/107223-instrument-cluster-premium-retrofit-vw-passat-cc-schimbare-ceasuri-de-bord-cu-afisaj-color/

Pentru colegul cu probleme la display:

Display pe duca.

Se inlocuiesc ceasurile sau display nou .

Se modifica immo data , CS , MAC , etc si le vei avea functionale

Modificat de Turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa fac si eu modificarea , nu neaparat cu display color.

Problema e ca am modul ABS numai cu ASR, respectiv cu 26 pini. Stie cineva un cod cu 26 pini care sa suporte cluster alb/rosu sau se poate modifica cel su 37 pini sa mearga la mine?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, trist, nu poti monta pompa cu Q plug and play sa inteleg pt ca ai ASR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar putea sa fie simplu, daca gasesc o pompa de Golf 6 numai cu ASR, s-au fabricat destule fara ESP. Problema e sa aflu un cod compatibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la cineva care are Etka

Parca sunt si siteuri online cu Etka.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cei care au facut trecerea la bord color /alb si au modul 46-Central Conv max 3 ( premium )   am o nelamurire meniul de la modulul confort ramane sau si cu ala e aceeasi problema ca la central electric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit cu interes acest topic,felcitari celor care au s-au ambitionat si au reusit sa instaleze cluster premium pe mk5.Eu am touran din 2010 cod unitate abs cu ac la sfarsit , ce fel de ceasuri se potrivesc pentru masina mea si cum se rezolva problema cu imo( nu am inteles din topic) sau mai exact ce nu va functiona .Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar putea sa fie simplu, daca gasesc o pompa de Golf 6 numai cu ASR, s-au fabricat destule fara ESP. Problema e sa aflu un cod compatibil.

LA tine nu cred ca e cazul de schimbare, totusi, daca montezi pe masina ta si nu merge, gasim solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba este! Lui florin r nu o sa'i mearga cu pompa lui actuala <Q

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE ce esti asa sigur?

El avand doar ASR, nu se codeaza dupa seria de caroserie, iarsi in 2012 pe O2 cu ASR sunt aceleasi module,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!