Jump to content

Ceasuri bord Premium (color)


nrobert13
 Share

Postare recomandată

A scris Cristi pe undeva...sigur.

Dar...nu e o problema general valabila.Saptamina trecuta am schimbat una si nu a fost nevoie de conducte

 

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conductele se schimba doar la trecerea de la o generatie la alta, de ex, la MK60 EC1. conductele nu sunt inversate, dar difera grosimea  (la una singura) si diametrul bucsei de fixare., aka diametrul gaurii din modulul de ABS. Si da, trebuie rearanjate firele in mufa de ABS si schimbati pinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Dobre Catalin said:

@WooZie Conductele nu sunt inversate sunt dimensiuni diferite si trebuie inlocuite conductele de frana. Iar cele din mijloc nu merg in pompa centrala de frana. Cele care merg in pompa centrala sunt pe lateral.

eu propun sa le urmaresti cu degetul, s-ar putea sa ai o surpriza

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@WooZie Asa este. Ai dreptate. My bad :) 

Eu ma opresc aici cu acest retrofit. Nu puteau sa lase si ei dimensiunile filetelor alea la fel ca la g5 :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat, deoarece merita din plin un ESP pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa renunti pt o conducta doua, chiar e pacat, cum zice si bundy, doamne fereste sa ai nevoie sa te scoata din rahat si sa nu-l ai. Eu am facut modificarea si am prins o nenorocita de ploaie asta vara si pe autostrada am intrat in acvaplanare intr-o curba destul de larga, am simtit imediat cum esp-ul a pus masina pe traiectorie fara sa intervin eu. Inca op data, sa ne traiesti bundy :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 50 de lei conductele eu atat am dat din dezmembrari pe ele . (P.s. imi ceruse un Dxxxxxill negu pe ele ))))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/18/2017 at 1:52 PM, Al Bundy said:

Conductele se schimba doar la trecerea de la o generatie la alta, de ex, la MK60 EC1. conductele nu sunt inversate, dar difera grosimea  (la una singura) si diametrul bucsei de fixare., aka diametrul gaurii din modulul de ABS. Si da, trebuie rearanjate firele in mufa de ABS si schimbati pinii.

Te contrazic putin. Si daca trece de la pompa cu indice  P la AF, trebuie schimbate aceleasi conducte. Stii ca ne-am uitat acum 2 ani la ele :D

Pentru mk60ec1 ramane cum ai mentionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU pot sa tin minte ce trebuie schimbat de la o trecere la alta, am tot vrut sa notez, dar nu am facut-o.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De retrofiit bcm  sa apucat cineva ??   ca ma bate gandu sa ma apuc eu :rolleyes:

Bcm retrofit.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spor la treaba !

Te ajutam cu informatiile necesare, daca te blochezi pe undeva...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BCM unifica centralele electrica si de confort parca? La ce ar ajuta acest retrofit? Ce functii interesante castigam? 

Scuze pentru nepricepere, chiar sunt curios. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca nu sunt prea multe in plus, din cele care sa merite trecerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua! Am un golf 5 din 09/2007 si am ceasuri cu maxidot acum. As vrea ca in viitor sa pun ceasuri color de Tiguan. Pompa actuala de Abs are codul P masina avand ASR si nu ESP. Daca inlocuiesc pompa cu una cu codul AF trebuie schimbate cele 2 conducte de frana? Pompa noua suporta ceasuri color? De pe ce masina as putea lua conductele? Si care conducte? 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT-Usor,usor,Catalin...avem si noi treburile noastre...

Da,AF este compatibila..insa va trebui sa modifici si instalatia conform diagramelor,adaugat senzorul esp..

Daca trebuie conducte..foarte posibil...se iau de pe aceeasi masina de unde vine si pompa.Trebuie comparate diametrele piulitelor conductelor(cele actuale de pe masina...cu pompa noua)

Care conducte exact...asta Bundy ne spune..el a facut retrofitul cu inlocuire conducte.Eu am pus un Golf si nu a fost necesar sa schimb conducte..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da bcm-ul inlocueste 2 module central electric si confort , de castigat o sa castig in primul rand meniurile de confort si lumini in ceasurile de bord ( color) o sa primesc erorile de bec ars (detailate) am xenon pe masina si daca am eroare pe modulul de leveling acum nu imi da nici o eroare . si multe alte mici diferente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ne tii la curent cu retrofitul.

Eu unul nu as face un asemenea retrofit, tinanad cont ca o sa castig    ..... mai nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru "atata" castig prefer sa imi scanez masina periodic. Am investit mult mai bine 1800 de lei in VCDS original in urma cu 5-6 ani.

Inteleg faptul ca poti face retrofit pentru diverse module pe masina si e chiar distractiv sa faci asta (cel putin pentru mine ar fi), insa e recomandat sa cantaresti si cat de util e acel castig. E ca atunci cand visam eu sa convertesc manuala in dsg; cu timpul, am inteles ca numarul de variante este mai mic de trei: te obisnuiesti cu manuala sau schimbi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 1/29/2016 at 4:39 PM, FlorinPopa said:

am rezolvat , era din codari  imi merge acum sa schimb intre telefon / cd / mfd si restu de butoane functioneaza corect :icon_bounce::icon_bounce::icon_bounce:

Cum ai rezolvat ce ai modificat la coding si unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Porinind de la informatia aceasta :

xxx 920 x7x - cluster monocrom maxidot

xxx 920 x8x - cluster Premium - color

Vin cu intrebarea : pentru masina din semnatura doar ceasurile de tiguan se pot pune ? Intreb deoarece am vazut ca si ceasurile de Caddy par asemanatoare !

In ceea ce priveste informatiile afisate sunt diferente intre cele de Tiguan si cele de Caddy (1T0920985C ) ? Iar daca ceasurile sunt de pe o maisna cu volan pe dreapta impacteaza cu ceva retrofitul sau doar foliile trebuie schimbate din mile la km\h?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt diferente, legat de info afisate.

Trebuie modificat eeprom ca sa fie in km, nu merge inlocuita doar folia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu o intrebare pentru colegii care au schimbat pompa ABS 1K0-907-379-P cu pompa 1K0-907-379-AF:

A mai intalnit cineva problema de mai jos? Daca da, care ar fi rezolvarea?

Address 03: ABS Brakes        Labels:. 1K0-907-379-MK70M.clb
   Part No SW: 1K0 907 379 AF    HW: 1K0 907 379 AF
   Component: MABS MK70M          0104  
   Revision: 00H32001    
   Coding: 0016641
   Shop #: WSC 00070 000 00000
   VCID: 76E84E3401C73CF6A0-8022

1 Fault Found:
01044 - Control Module Incorrectly Coded 
            003 - Mechanical Failure

Pompa veche avea codarea 0000641, pompa noua nu accepta aceasta codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca e cu AF si nu cu AE ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!