Jump to content

Probleme inchidere LEON


edy1092
 Share

Postare recomandată

Stie careva ce principiu de functioneare are inchiderea centralizata pe LEON? sa va spun problema mea : am dezactivat inchiderea de pe cheie si o am pe alarma dar cand vreau sa inchid nu se mai inchide masina ,teoretic imi arata pe pager ca masina este inchisa dar in realitatea nu , daca incerc sa deschid una din usi imi suna alarma .Am fost azi la cei care mi-au montat alarma si mi-au spus ca e desicronizata alarma cu inchiderea de la cheie(manual) ei mi-au spus ca e rezolvata dar cand am ajuns acasa masina mi se comporta la fel , adica nu se inchide .

Voi ce parere aveti ?

Modificat de edy1092
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    15

  • Al Bundy

    7

  • marianu

    7

  • IOJI 05 BLD

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Chiar nu a mai avut nimeni problema asta ? este foarte dubios e clar ca ingheta ceva si nu-mi dau seama ce ??????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dezactivat inchiderea de pe cheie si o am pe alarma

:banghead:

Dupa logica mea, alarma comanda modulul de inchidere=>inchiderea comanda actuatorii=>actuatorii incuie

Poate din cauza asta nu-ti incuie usile.

Modificat de cc_seat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca totul este electric , eu credeam ca are si ceva mecanic , explica-mi si mie mai exact ce sunt aceia ACTUATORI sa stiu ce sa-i fac poate ma apuc sa desfac usa sa vad cu ochii mei ce are (s-a ars vreo rezistenta, a inghetat ceva ,trebuie uns ceva???? etc...

Astazi mi-a desfacut usile pe fata si mi-a ramas blocat portbagajul si usile spate , sa explic mai exact : in mod normal cand incerc sa inchid usa manual intorc cheia spre dreapta si ar fi trebuit sa actioneze ceva si sa se inchida foarte usor toate usile dar mie imi merge relativ greu cheia si imi inchide ca si cum as inchide usa de la casa adica trage tamburusii aia in interior fata (si doar la usile fata)normal ar trebuii sa ii traga pe toti odata foarte usor ca si cum iar da o comanda electrica nu mecanica cum imi face mie acum ...

Daca se poate sa-mi explici mai exact ti-as fii foarte recunoscator , trebuie sa-mi rezolv problema asta si nu am nici cea mai mica idee cum ...MERCI

Am uitat sa precizez ceva ....inchiderea centralizata de pe usa din interior , incuie si descuie FOARTE BINE....sa fie de la alarma ? sau ceva la butucul usii pe care il banuii eu sa se fii stricat ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Am fost deja la cei care mi-au montat alarma mi-au schimbat baza ,au sincronizat inchiderea de pe masina cu cea de pe alarma , dar uite ca-mi face la fel, cand am ajuns cu masina acasa aceasi problema nu se duc tamburusii aia de la usi in jos , raman blocati afara .

Mentionez cum am mai scris si mai sus din interiorul masinii inchiderea si deschiderea functioneaza perfect a mai ramas butucul de pe usa ,as vrea sa ma intalnesc cu altcineva cu leon sa vad cum finctioneaza la alta masina ....disper cu problema si daca m-as duce la un service autorizat, ceva, mi-ar lua o gramada de bani pt. o prostie de genul asta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vesnica mea problema azi erau -10 grade inchiderea din alarma se blocase si am fost nevoit sa folosesc cheia ,si am constatat ca s-a blocat de tot ....CONCLUZIA problemei mele este FRIGUL ceva a oxidat acolo .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca trebuie sa faci un test cu VAG o sa iti zica exact care e problema si de la ce...

Daca nu fuctioneaza asa atunci e o problema mecanica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate , mecanica e problema mai exact cand invart cheia in dreapta adica sa inchida merge foarte greu sau deloc, o sa astept sa se mai incalzeasca vremea nimeni nu se baga pe frigul asta sa-mi desfaca usa si nici eu nu ma risc sa-mi trozneasca plasticul de pe usa :)

Modificat de edy1092
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Eu am urmatoarea problema: Inchiderea nu se realizeaza prin telecomanda. Acel led rosu de pe telecomanda se aprinde (am schimbat si bateria) dar in momentul in care apas pe butoane nu se intampla nimic.

Dupa opinia mea sunt doua motive (ori telecomanda ori receiverul). Pot deschide/inchide masina numai din butuc, si va pot spune ca ma simt posesor de dacia 1300 in momentul in care fac aceasta manevra.

Mentionez ca asa am cumparat masina. Masina are 2 luni si am facut deja 9000 de km :lol:

Daca cineva a avut aceasta problema please reply!

Mci si numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
Eu am urmatoarea problema: Inchiderea nu se realizeaza prin telecomanda. Acel led rosu de pe telecomanda se aprinde (am schimbat si bateria) dar in momentul in care apas pe butoane nu se intampla nimic.

Dupa opinia mea sunt doua motive (ori telecomanda ori receiverul). Pot deschide/inchide masina numai din butuc, si va pot spune ca ma simt posesor de dacia 1300 in momentul in care fac aceasta manevra.

Mentionez ca asa am cumparat masina. Masina are 2 luni si am facut deja 9000 de km :(

Daca cineva a avut aceasta problema please reply!

Mci si numai bine!

Aceasi problema o am si eu.I-am facut un test si mi-a dat aceasta eroare:

01179 - Incorrect Key Programming 35-00 - -

Cine ma poate ajuta cu un sfat sau pe cine sa contactez.

Multumesc Marian.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi problema o am si eu.I-am facut un test si mi-a dat aceasta eroare:

01179 - Incorrect Key Programming 35-00 - -

Cine ma poate ajuta cu un sfat sau pe cine sa contactez.

Multumesc Marian.

Va rog ajutati-ma,chiar nu stie nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face o reprogramare a cheilor.

nu stiu in alta parte dar la orice service autorizat te poti duce fara probleme. Nu cred sa coste foarte mult dar in acelasi timp nu stiu exact daca iti va rezolva problema

l.e. nu mai da quote la mesajul anterior!

Modificat de bj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, o mica problema am si eu cu inchiderea mea, ea functioneaza din telecomanda ok numai ca de la o distanta mai mare de 2-3 m nu mai functioneaza, tin sa precizez ca bateriile din telecomanda sunt noi, acum eu am o intrebare pt posesorii de leon 1 :

- asa e normal sau trebuie sa functioneze si la o distanta mai mare? :D

Si inca o chestie masina are si alarma din fabrica, am observat ca am un buton pt ea pe stalpul din stanga jos pe care l-am actionat de atatea ori sa vad ce face si pur si simplu nu se intampla nimik, chestia e ca am observat ca alarma se activeaza numai daca apas de 3 ori pe butonul de inchidere al usilor, moment in care licare si semnalizarile o singura data, altfel nu, acum am si eu 2 intrebari pt cine poate sa ma ajute:

-butonul acela de pe stalp are vre-un rol si daca da cum se actioneaza?

-alarma e normal sa se activeze si sa licare semnalizarile dupa actionarea de 3 ori a butonului de inchidere? sau se poate si altfel? :D

mersi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Tu nu ai manual de utilizare???- daca nu downloazeaza unul de pe forum.

2. Distanta de operare a telecomenzii e de 7-12m.

3. Ai probleme cu circuitul din cheie (contacte oxidate). desfa-o si curata-o.

4. Butonul de pe stalp e de la senzorul volumetric ( a carui rol iti las placerea sa il descoperi din lectura manualului).

Enjoy.

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am o problema asemanatoare cu cea pe care au descris-o Mr.Feeling si mgradinm.

Adica nu mai functioneaza inchiderea si deschiderea usilor din telecomanda (cheie). Initial am crezut ca s-au dus bateriile, asa ca am luat un set nou, dar degeaba. Abia acum am observat ca nici ledul acela rosu de pe cheie nu mai clipeste la apasarea butoanelor.

Am scanat cu VAG-COM-ul, si am intr-adevar o eroare de gen "incorrect key programming". Am urmarit pasii pentru reprogramarea cheii, dar fara succes.

Tind sa cred ca am o problema in circuitul de pe cheie.

M-as baga sa masor componente de acolo, dar nu stiu schema, nimic, habar nu am ce as putea sa masor si ce sa urmaresc.

Vreo idee, ceva?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Este simplu, pentru ca si eu aceeasi problema. Vad ca e vechi postul dar m-am gandit sa raspund: Problema este Modulul de Comfort.

Modificat de Roger
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shaurinho, poti detalia, te rog?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si eu am avut aceesi problema, in ce sens, mi-am pus si eu ca omul o alarma, am luat 1 noua dar nu din magazin ca era pretul 2ublu :blah: , si sa vad de montat , eu nu stiam asa ca, dau un telefon la un preten, merg sa pun alarma la el, ocupandu-se cu alarme auto , vin bucuros sa vad lucrarea, i-au masina apas deschidere, ma urc plec sanatos ..si acasa, ce sa vezi, nu se inchidea din prima, dar in ce sens, dadeam inchidere de pe telecomanda , nu se inchidea, atunci am facut in felul urmator, dau inchidere dau deschidere si cand dau iar inchidere chiar se INCHIDE, si dupa 2-3 sapt, am dat iar tel , si omu mi-a pus un modul care sa actioneze mai rapid timpii de raspundere , si de atunci sunt implinit, inchis ramane inchis si deschis ramane deschis, si mi-a pus si inchiderea din telecomanda, dar la doar la inchidere a geamurilor , bineinteles! :blah:

Modificat de cj 12 RXN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cu o problema asemanatoare vin si eu. Cand apas pe telecomanda nu se mai deschide decat usa de la sofer (pana acum daca apasam o data se deschidea usa de la sofer, mai apasam o data se deschideau toate). La procedura de inchidere se inchid toate usile. Aveti idee ce poate fi pana pun laptop-ul pe ea? cumva tot "incorrect key programming"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si eu am aceeasi problema ca si IONUTBLV (post#19). In cazul meu, eu am instalat un kit de chei briceag "peste" modulul original.

Din fabrica am inchidere centralizata in cheie si alarma pe masina. La cea originala, butonul de inchidere odata apasat, inchidea masina cu armarea alarmei, iar daca era de 2 ori apasat, inchidea masina fara armarea alarmei.

Dupa ce am instalat noul modul de la cheia briceag, am observat ca nu mai pot sa inchid masina cu armarea alarmei din noua telecomanda, se inchide doar simplu ca si cum as fi apasat de 2 ori pe inchidere in cazul kitului original. Se aude in usi acelasi efect ca si cum as fi apasat inchiderea de 2 ori. In plus, si la mine merge exact cum este descris de IONUTBLV, trebuie sa dau inchidere, dau deschidere si cand dau iar inchidere numai se INCHIDE, dar fara alarma :D Ca sa se armeze si alarma sunt nevoit acum sa inchid de fiecare data masina manual din broasca, ceea ce e destul de frustrant, practic inchiderea din telecomanda e folositoare doar 50%, sau sa folosesc cheia originala caz in care nu ma pot bucura de cheia briceag...

Oare in ce consta modulul ala care e pomenit in postul #19? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o problema asemanatoare am si eu,la inchidere din telecomanda(cheia originala e dezactivata pt ca am montat o alarma)se inchid toate usile,iar daca vreau sa inchid usile din interiorul masini de pe butonul de inchidere aud cum initial de inchid toate 4 usile iar dupa o secunda usa din spate partea stanga se deblocheaza singur,care ar fi motivul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o problema asemanatoare am si eu,la inchidere din telecomanda(cheia originala e dezactivata pt ca am montat o alarma)se inchid toate usile,iar daca vreau sa inchid usile din interiorul masini de pe butonul de inchidere aud cum initial de inchid toate 4 usile iar dupa o secunda usa din spate partea stanga se deblocheaza singur,care ar fi motivul?
la tine problema este la motorasul acela,un contact slab ,dar cind inchizi din cheie nu face nu?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cheie nu face.numai de la butonul din interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lafamilia3003.demonteaza fata de usa spate stanga,da jos broasca,si pune pistolul de lipit pe lipiturile mufei.o sa vezi ca pinii mufei sunt prinsi pe o placa cu puncte de fludor.trebuie sa ai 4 pini.refa lipiturile si vei vedea ca problema dispare.

am incercuit cu rosu ce trebuie sa cauti :icon_cool: multumesc din nou lui al bundy pentru fotografii:)

l.e.-asta e broasca fata.tu pe spate ai doar 4 pini

post-11532-1262116803_thumb.jpg

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!