Jump to content

Reparatie / Vopsire Element Caroserie


PHPCore
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Astazi am avut un eveniment neplacut cand am facut o parcare laterala, era un stalp de fier si cand am dat putin in fata am dat in el...

Cam cat ar costa o reparatie? Se mai poate repara?

Pe aftermarket aripa costa 100lei, daca indreptarea ei (fara vopsit) costa mai mult de 100lei mai are rost sa o repar? cu banii care ii dau la indreptat iau una noua aftermarket.

 

Voi ce ziceti?

post-89752-0-52923800-1362941249_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se indreapta si se vopseste fara probleme.

Crezi ca o aripa aftermarket e la fel de buna ca una originala? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Aripa AM este o tabla ieftina de provenienta Turcia care, orice i-ai face, fuler, vopsea, lac etc rugineste in ultimul hal + ca daca bati in ea suna ca o conserva. Ia una din dezmembrari la nuanta si gata. NU pune am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca era bine Turcia.... recomand element OEM SH decat aftermarket - in cativa ani, iese rugina din ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia una din dezmembrari, poate gasesti aceeasi culoare, daca nu o revopsesti. Oricum si aripa de acum are cateva puncte de rugina deci tot la revopsit ajungeai peste un timp. Produsele AM pe langa calitatea indoielinca se aseaza foarte urat pe masina, raman spatii mari intre elemente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

+1 pentru aripa din dezmembrari...dar nu te grabi...cauta direct pe culoare...

Ia in calcul ca orice ai face...indreptat sau alta AM trebuie vopsita si cel mai ieftin gasesti pe la 350...iar o aripa pe culoare o iei cam pe la 250-300ron impecabila...

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai ok solutie e indreptatul si vopsitul. La dezmembrari au preturi mari si sunt si sanse foarte mici sa gasesti nuanta pe care o cauti si tot la vopsit ajungi...despre piesele AM nici nu mai vorbesc.

 

Pentru ce ai tu acolo e pacat sa schimbi aripa.... chiar si una second hand nu se va alinia la fel cu cea veche; ce ai tu acolo se indreapta foarte usor.

Modificat de FROST
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturi mari ? ma idoiesc ca o aripa de G4 e mai mult de 100-150 lei..... la SH - legat de culoare, oricum trebuie vopsita - si cea after market si daca o indreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt informatii, banuiesc ca pe langa indreptat mai trebuie si chituita pt a o aduce la forma initiala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o treaba de cateva ore pt. un tinichigiu bun. Nu umbla cu prostii, dezmembrari si alte chestii pt. o treaba marunta ca a ta. Mergi cu ea la reparat, chiar daca dai si 150-200 lei, merita ca e piesa originala a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150 de lei se indrepte atat?:)) maxim 50 de lei un tinichigiu iti ia sa indrepte atat si un vopsitor intre 150 si 200 de lei! cele aftermarket nu numai ca ruginesc dar oricat ai incerca nici cum nu poti sa o mai tragi la linie la capota si la usa sa arate frumos! recomand indreptat si vopsit sau alta din dezmembrari mai ales ca gri gasesti destul de usor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu exista piese AM pe producator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aveam impresia că AM sau "pe producător" înseamnă acelaşi lucru. Sau te-ai referit la producători care să fabrice pentru original cum este cazul ATE etc. pentru plăcuţe? Pentru tăblărie nu prea cred să fie.

 

@PHPCore nu te încurca cu alte soluţii. Se poate repara destul de uşor ce ai tu acolo.

Îţi spun din experienţă: capotă made în Taiwan zici că este din tablă de conservă. Cea originală se închidea datorită greutăţii dacă îi dădeam drumul de la un unghi de 45 grade, asta nici dacă o trântesc, trebuie să apăs de fiecare dată pe ea. Plus că nu se prea alinia pe la faruri şi am mai modelat-o eu cu mâna destul de uşor, lucru care ar fi fost imposibil la cea originală.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la asta ma refer. Gen ATE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

stiti cumva cu ce pot indeparta un strop mare de lac intarit pe aripa spate ramas de la vopsirea masinii?--din neglijenta meseriasilor--

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Dragi colegi forumisti, este mai vechi intr-adevar topicul de fata si s-ar putea sa fiu putin luat in ras, insa am facut-o de oaie zilele trecute cu o zgarietura extrem de adanca :( Practic s-ar cere o revopsire. Ideea este ca nu as vrea sa dau atat de multi bani, nu merita efectiv, sunt la a4-a masina, de obicei nu le-am zgariat, insa stiu cum este in Bucuresti, vrand nevrand tot le mai capeti, masina vreau s-o tin cel putin inca 3-4 ani - este vorba de un golf 7 din 2014 . Am atasat si niste fotografii. Nu stiu in schimb care ar fi problema cu garantia. Mi-au spus cateva cunostinte de un creion corector sa fac rost de codul vopselei si sa incerc sa rezolv pe cat de mult posibil problema . Ma astept si repet nu ma intereseaza daca nu o sa arate perfect, dar macar sa nu se mai vada atat de adanc zgarietura, decat de aproape, credeti ca ar fi posibil ?

 

Din necunoscutele mele cred ca este intrata in vopsea destul de mult zgarietura. Sau daca stiti pe cineva care s-ar ocupa dar la pret minim. Eu as sta si asa cum este, doar ca mi-e frica sa nu rugineasca in timp. Voi ce ma sfatuiti? Va rog nu radeti de mine (prea mult) , multumesc :(

post-15783-0-05730600-1432832090_thumb.j

post-15783-0-13096100-1432832098_thumb.j

post-15783-0-71974700-1432832170_thumb.j

Modificat de Merlinboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

N-ai casco la ea?

Deci tu ai masina de anu' trecut si e problema 100eur revopsit 2 usi?

O mazgaleala merge facuta cu kitul de touch-up cu vopsea+lac original. Intreaba la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am facut niciun pas in acest sens. Tinand cont ca-i pe 2 elemente, s-ar putea sa sara si la un service de cartier de mult mai mult de suta aia de euro :) Mai ales ca cica ar fi nu stiu ce vopsea noua si pretentioasa. La reprezentanta chiar nu vreau sa ma gandesc, sigur o sa dau o gramada, ideea este ca pot sa traiesc cu ea, doar sa nu rugineasca :(

 

Si nu, nu am casco, am tot avut la alte masini (am avut si A4 B7) si culmea nu am avut niciodata ghinioane, mi s-a intamplat acum. Si la casco daca e din ala cu fransiza dadeam fix suta aia de euro, asta este am facut-o lata, acum incerc sa gasesc varianta cea mai putin costisitoare incat sa nu rugineasca. Cand oi vinde-o peste 3-4 ani o sa vad ce sa-i fac atunci si gata :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Kitul acela de touch-up e ca un lac de unghii, unul cu vopseaua ta si unul cu lac, n-ar trebui sa fie deloc scumpa, dar merita intrebat macar.

Daca nu e pana la tabla nu rugineste, dar am vazur si passaturi cumparate de noi ruginite pe portiera dupa o vreme(aici pe forum), vopseaua din fabrica, deci mai nou orice e posibil.

 

http://thumbs1.picclick.com/d/l400/pict/141444465296_/Genuine-Volkswagen-Touch-Up-Paint-Pencil-ALL-COLOURS.jpg

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca este putin trecut de vopsea din pacate, de aceea si stau si imi fac ceva griji, repet ca sa nu rugineasca, altfel zau daca m-ar interesa, nu sunt nici cel mai atent ever dar cateodata nu depinde nici de mine - am o urma de la usa din parcarea de la bloc si scandaluri cu vecina care parcheaza, dar efectiv este TUTA la propriu, a si recunoscut acest lucru, ce naiba sa-i mai fac :(

 

Pot intreba de kitul acesta sa inteleg chiar la reprezentanta sau il pot gasi si la alte siteuri de piese auto, gen autokarma?

 

Cum pot gasi codul culorii masinii mele, prin autodata cumva? :) (nu-l mai am dar pot sa-l reinstalez)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Din cartea de servis a masinii, stickerul de pe primele pagini sau in portbagaj sub mocheta, asa e la golf4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@merlinboy .. poti gasi kit de reparatii pe forum cauta dupa keyword Colin in aria de ingrijire auto .. trebuie sa stii doar denumirea culorii nu neaparat codul .. codul este necesar daca o vopsesti la service .. ceea ce cred ca ar fi mai bine ... dar mai intai da cu o ceara de zgarieturi (gasesti la Carrefour e ca o crema la tub) si vezi daca se ia chestia aia alba, probabil este vopseaua stransa de tine de la ce ai lovit .. chitul pe usi este negru deci e posibil sa nu fi ajuns la chit .. dupa ce dai cu crema respectiva (adica o sa freci serios, ia si niste carpe curate) vezi cum arata .. mai pune poze (intoarse corect) si apoi vedem daca merita sa incerci kit corector sau vopsit

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@Merlinboy

 

In primul rand nu te mai scuza atata atunci cand ceri ajutorul intr-o problema cat se poate de reala si a carei rezolvare nu sta la indemana oricui. Capul sus!

 

In al doilea rand, ce ai acolo e o treaba urata. N-ai sa scoti aspect nici macar 75% din cat era inainte, daca mergi pe kituri de retus. Solutia corecta e sa o revopsesti in service.

 

Kitul de retus, daca nu renunti la ideea asta, il poti comanda la reprezentanta (dupa codul WIN) , e in jur de 80 de lei, vine in max 1 sapt. dc nu il au pe stoc. Masina e relativ noua si diferentele de vopsea nu se vor vedea. Oricum la ce moscoleala o sa iasa acolo, nu mai conteaza.

 

De ruginit nu-ti va rugini, daca nu a ajuns la tabla. Ai vopseua, ai chitul (alb), ai stratul de galvanizare (negru), ai tabla (argintie).

 

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din toate experientele trecute de cand am (masini asta ar fi a 5-a sincer) din 2006 si pana acum, indiferent ca a fost vina mea sau nu, cam pe toate le-am avut zgariate, bari lovite (doar au intrat in curul meu fara sa fac eu ceva de 3 ori !!! la audi de 2 ori chiar dupa ce o reparasem, as fi zis ca e vina mea dar deja inghetase afara si nu l-au tinut franele ce sa-i mai faci :( ), etc. La fel si la cunoscuti, de aceea nu prea sunt disperat sa o fac ca stiu ca din pacate o sa mai am intamplari (doar ca asta este CAM URATA si tot nu imi vine sa cred cum am reusit) , stau la bloc din pacate, noroc ca avem un loc la ADP (dar 2 masini) insa este foarte inghesuit, soferita de langa mine este cum este am mai scris mai sus. Dar ACUM AM FACUT-O EU CA DRACU' SI ASTA ESTE, TREBUIE O REZOLVARE CUMVA.

 

Ideea este ca nu sunt disperat sa o fac la loc, pot sa traiesc si cu zgarietura asta, doar s-o mai repar asa de bun simt cand merg pe strada. Si sa nu rugineasca iarna, asta-i problema mea, cand or incepe ploile si gheata, ninsorile o sa fie dezastru, de aceea ma tem si caut si eu o solutie convenabila. Nu ma pricep la a face reparatii de genul deci nici nu stiu ce sa fac. Adica nu am stat langa mecanici cand mi le-au facut :)

 

Oricum, ca idee generala va zic ca fara un 5-600 ron la "negru" nu scap pentru ce este acolo (sunt 2 elemente, vopseaua cica ar fi mai scumpa si pretentioasa), iar in reprezentanta...la ce preturi se practica la vopsitorie, Dumnezeu cu mila :) Eu as prevede un minim de 2500-3000 ron. Ei or sa revopseasca cu totul ambele usi mai mult ca sigur. Asa ca va intreb, voi ce ati face si cum ati proceda? Mi-e frica ca se va anula oricum garantia la vopsea daca nu voi face nimic sau daca voi apela la astfel de kituri...

 

M-ar interesa foarte mult acel kit de reparatii ce-i drept, la 80 ron (sunteti siguri?), voi ati mai comandat si cum se procedeaza? Este usor de folosit?

 

Voi incerca sa mai fac niste poze mai tarziu si sa le atasez. Multumesc inca o data pentru replyuri!

 

LE: -> http://www.colindetailing.ro/vopsea-retus-vwaudiseatskoda-p-469.html   am si luat legatura pe ym cu baietii de acolo le-am dat VINul o sa-mi dea exact codul de culoare si o sa fac comanda. Insa, sunteti siguri ca va fi bun ? Ma gandesc ca este acelasi cu cel din reprezentanta, doar ca la jumatate de pret. Pe termen lung o sa se pastreze? sa nu fie doar pentru moment. Intreb, pentru ca nu am mai folosit asa ceva si am auzit numai "de bine" despre astfel de creioane :)

Modificat de Merlinboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!