Jump to content

Audi a4 sau A6


DieselPower
 Share

Postare recomandată

docamdata sunt posesorul unui passat 1.9 tdi 4motion 2003..masina bunicica dar totusi lasa de dorit ;) ,de aceea m-am gandit sa o vand si sa cumpar ceva tot in acesti bani sau poate +o mica diferenta.Oscilez intre audi a4,a6 sau bmw din cauza tractiunii pe spate(mai putin).

sunt inca student in Buc dar locuiesc la 550km departare,fac aproape saptamnal acest drum(in week-end) impreuna cu niste colegi,de aceea am nevoie de o masina care sa-mi confere in primul rand siguranta,comfort,consum rezonabil.In rest ma folosesc de masina sa merg dimineata la faculta,si seara prin oras,in vacanta la mare sau la munte...in total cam 8000-1000km pe luna.

As aprecia daca m-ati putea ajuta cu un sfat in ceea ce priveste care masina mi s-ar potrivi cel mai bine..

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"siguranta,comfort,consum rezonabil" - Dupa opinia mea, ai descris exact un A4. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi e mai "inghesuit" la interior fata de VW. Dpdv confort, recomand A6.

La BMW te "omoara" (in spate) tunelul central => a cincea persoana face yoga sau carcei, la un drum lung :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vei trece de la Passat la A4 vei avea avantajul aceluiasi gabarit. A6 este chiar mare si, daca nu ai intr-adevar nevoie de spatiul oferit, cred ca mai mult te va incurca.

In ambele cazuri te vei bucura de aproximativ acelasi plus de calitate a finisarilor si a realizarii in general (sunt foarte multe detalii ce te fac sa intelegi de ce Audi este in clasa Premium).

Despre BMW nu iti pot spune decat din auzite ca tractiunea spate nu este un impediment, datorita sistemului de control al tractiunii, care isi face bine treaba. BMW are insa un design interior ce nu este pe gustul meu si deci nu ti-l pot recomanda. Din celelalte puncte de vedere, cred insa ca este cel putin la nivelul lui Audi.

Succes la cumparare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca A4-ul este o alegere optima din toate punctele de vedere.

...Este o masina foarte confortabila, silentioasa, stabila si in acelasi timp poate fi si sportiva.(recomand 1.9 TDI 130 CP).Are un consum decent, finisarile interioare superioare Passat-ului (si chiar BMW-ului care ca design interior eu cred ca este depasit plus un consum destul de mare).

In concluzie, daca nu vrei o masina chiar foarte mare atunci, eu iti recomand A4, si-ti garantez ca n-o sa fii dezamagit.

P.S.: Tractiunea spate nu este chiar un "capat de tara". :D

Bafta...si ia-ti ce-ti place... :D

Modificat de driver_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai nevoie de spatiu pentru locurile din spate, ia A6 sau A4 2002+

A4 pana in 2001 e deficitar la acest capitol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu fi speriat de tractiunea spate, dupa ce te obisnuiesti un pic e chiar o placere (si nu ma refer la cerculete sau la alte timpenii de stresat masina aiurea); dupa 2000 cam toate au un sistem al tractiunii foarte bun.

Daca mergi saptaminal in afara, mergi pe clasa mai mare, A6 sau seria 5, ai mai mult confort, suspensia mai confortabila, etc... Bineinteles, pretul de intretinere este mai mare.

Roaga un coleg de forum cu A4, apoi unul cu A6, sa vezi cum sunt, si incearca si echivalentele de la BMW. Fiecare are gusturile lui, legat de design/calitate interior/zgomot rulare etc...

Foarte multi oameni nu mai revin la clasa mai mica (ca spatiu ma refer) dupa ce se obisnuiesc cu o clasa mai mare.

Succes, si nu te grabi :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si cat e de inalt. Daca e cat mine (1.90m), A4 o sa i se para la limita. Daca are pana in 1.80m atunci A4 e perfect. Cred ca driver_tdi si alexrosiu pot confirma asta.

Dar evident pentru A6 costurile de intretinere vor fi mai mari decat pentru A4. In cele din urma nu trebuie ignorat acest aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

docamdata sunt posesorul unui passat 1.9 tdi 4motion 2003..masina bunicica dar totusi lasa de dorit :( ,de aceea m-am gandit sa o vand si sa cumpar ceva tot in acesti bani sau poate +o mica diferenta.Oscilez intre audi a4,a6 sau bmw din cauza tractiunii pe spate(mai putin).

sunt inca student in Buc dar locuiesc la 550km departare,fac aproape saptamnal acest drum(in week-end) impreuna cu niste colegi,de aceea am nevoie de o masina care sa-mi confere in primul rand siguranta,comfort,consum rezonabil.In rest ma folosesc de masina sa merg dimineata la faculta,si seara prin oras,in vacanta la mare sau la munte...in total cam 8000-1000km pe luna.

As aprecia daca m-ati putea ajuta cu un sfat in ceea ce priveste care masina mi s-ar potrivi cel mai bine..

multumesc anticipat

Salut!

Din ce vad, ai exact masina potrivita pt tine...confort ai, siguranta e data de sistemul Haldex si sist electronice ASR+ESP, consum rezonabil la TDI 131 CP (cred ca asta e motorul tau) este subinteles, chiar nu pricep ce te mana sa schimbi masina asta, mai ales ca faci drumul cel lung saptamanal, deci si iarna, pe gheata si zapada, cand tractiunea integrala RULES. In oras consumi mai putin, ai diesel. Eu vad numai avantaje la masina ta si tu vrei s-o schimbi pe una FWD ?! :huh:

De ce spui ca "lasa de dorit" ? Lamureste-ma, ca m-ai pierdut... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin argumentele lui DORU_14, Passat-ul 4motion fiind o masina foarte buna dupa parerea mea.

@DORU_14

Singurul dezavantaj al Passat-ului fata de Audi l-as vedea in privinta finisarilor care, sa fim seriosi, nu sunt totusi proaste nici la Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<<Depinde si cat e de inalt. Daca e cat mine (1.90m), A4 o sa i se para la limita. Daca are pana in 1.80m atunci A4 e perfect>>

Am 1.90 si nu mi se pare deloc la limita. E numai bine (si in fata si in spate).

BMW seria 3 .... nu mi s epare deloc o masina reusita la interior. Nu am reusit sa ma simt deloc comod in ea. Parerea mea e ca Audi A4 e cel mai potrivit, mai ales ca tu nu beneficiezi de confortul locurilor din spate de la A6 (esti soferul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multi isi doresc masina ta mai ales iarna..

Singurul pas inainte il faci daca iti iei A6.Cu A4 si BMW seria3 faci un pas inapoi.

Diferenta dintre A4 si A6 nu este numai spatiul pasagerilor din spate.

Modificat de scuterone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@scuterone: Chair daca A6 este clasa mai mare, nu vad nici un avantaj sa renunti la AWD (4-Motion) pt FWD....iar A6 Quattro e o caruta de bani chiar si la SH. Eu zic ca masina pe care o conduce e ideala. Vrea mai mult? Atunci poate opera modificari la performantele motorului, filtrului aer, evacuarii si astfel va fi mai entuziasmat de calitatile masinii...

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doru_14: da nici eu nu vad un avantaj major :) sunt de aceeasi parere cu tine :) (desi eu nu pot sa sufar passatu' ala la interior)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impartim aceeasi parere despre Passat... mie nu-mi place nimic la acest model (vorbesc despre cel pana in 2005)... de aceea am preferat Skoda (bine, nu e singurul motiv... :) )

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw passat tdi 4 motion ar fi masina ideala pt nevoile mele ,dar totusi calitatea vw lasa de dorit.masina este relativ noua,am luat-o cu 60000 km si acum are 90000,parerea mea este ca am avut prea multe probleme cu ea pana acum(ex.set ambreiaj schimbat,scartaieli in interior,consum prea mare,pana la 13%in oras la condus nesportiv,defectiuni la clima,senzor de temperatura stricat,probleme la cutia de viteze si in ultimul timp scartaie si caraie cand pun frana la viteze mici,placutele nu trebuie schimbate inca).

totusi ma asteptam la banii care i-am dat pe ea sa am parte de alteceva,nu sa merg aproape satamanal cu ea la service.parintii mei au mai avut inaint tot passat chiar 2 unul din 98,altul 99 si aveau si ele destule probleme.

de aceea as vrea sa o vand cat pot de repede si sa cumpar altceva(AUDI,BMW). :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu o fi luat la 160 sau 260 000

sigur nu.am verificat ,in plus era o cunostinta cel de la care am luat-o.

exista posibilitatea ca,masinile care sunt facute pt Europa de Est (Romania) sa fie calitativ mai proaste???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista posibilitatea ca,masinile care sunt facute pt Europa de Est (Romania) sa fie calitativ mai proaste???

Se discuta despre asta >>>> AICI <<<<

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multi isi doresc masina ta mai ales iarna..

Singurul pas inainte il faci daca iti iei A6.Cu A4 si BMW seria3 faci un pas inapoi.

Diferenta dintre A4 si A6 nu este numai spatiul pasagerilor din spate.

...aaa dl posesor de dacia logan, ai putea sa-ti motivezi parerea? :clown: cu ce e mai slab A4 sau BMW s3 fata de masina lui? :drunken: ai condus aceste masini sau le apreciezi dupa poze? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi A4, te informez ca noi aici nu discutam in felul asta, mai ales ca nu esti la prima interventie de acest gen. Te rog sa incerci sa acorzi tuturor membrilor respectul cuvenit; de caterinca si zeflemea suntem satui. Daca ai ceva util de spus, asteptam cu interes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia A6. Am A6. E mai solida, rezistenta, spatioasa consumul la 2.5 cu 180 CP e cam de 11 in oras si 7 - 7.5 afara la 120 km /h. Acestea sunt date pentru masina cu tiptronic an fabr. 2001.

Orice date ai nevoie ... just call me :)

P.S. - Off-topic: Pentru ca aud aici cunoscatori ... trebuie schimbat uleiul la tiptronic? Daca da ... la ce perioada si ce ulei recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi o varianta,dar as opta pt cutie cu transmisie manuala :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnu Adi A4 iti doresc sa ai ocazia sa conduci macar a zecea parte din masinile avute si conduse de mine (nu 10km ci 2000 )si atunci ai sa fii un om fericit fara a mai face misto ieftin.... scuze moderatorilor pt offtopic da n-am putut sa ma abtin..

-----------------------------------------------------------------------------------------

Revin la subiect.

La cutia automata de pe A6 sunt probleme in sensul ca un procent destul de mare se busesc intre 170.000-250.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!