Jump to content

Revopsire consola centrala


KLF
 Share

Postare recomandată

Dupa cum (din pacate) stim cu totii, dupa cativa ani de utilizare piesele din plastic din interiorul VW-urilor noastre (consola centrala, manerele din interior de pe usi etc) incep sa arate jalnic. Si asta nu pentru ca ar fi plasticul de vina, ci acea vopsea cauciucata care in timp se degradeaza si isi pierde elasticitatea. Asta se intampla indiferent ca masina este golf sau passat sau daca a circulat in Romania sau in State (am vazut un passat din 2001 inmatriculat in USA care arata jalnic la interior din cauza plasticelor).

Din aceasta cauza, am hotarat sa revopsesc consola centrala si sa ii si schimb culoarea ca sa se potriveasca cu mp3-playerul meu (care este argintiu, asa cum se vede din poze). Am achizitionat din Praktiker una bucata spray cu vopsea Faust aluminium, si am purces la demontarea consolei. Procedura de demontare este destul de complexa, nu am documentat-o cu poze deoarece eram f murdar pe maini si nu am vrut sa murdaresc aparatul B) , insa trebuie executata cu grija si dupa o documentare prealabila (poate o sa pun un tutorial daca nu exista deja.

Primul pas este demontarea elementelor din poza de mai jos, adica placa din jurul butoanelor de ventilatie, capacul mufei OBD-II, suportul de deasupra cd-playerului si suportul de pahare. Pe acestea le-am dus in casa si am inceput sa le curat cu un pic de CIF si un burete de bucatarie.

Am indepartat (experimental) toata vopseaua cauciucata de pe ele, am vopsit cu grija capacul mufei OBD ca sa vad cum iese si daca prinde vopseaua argintie. A prins, s-a dovedit a fi de calitate si arata bine.

Urmatorul pas a fost demontarea restului consolei - adica cele 2 plastice laterale din dreapta si stanga cdplayerului. Asta a fost cea mai neplacuta parte, deoarece trebuie demontat incepand de la scrumiera pt locurile din spate, plasticul de deasupra franei de mana, plasticul din jurul schimbatorului si in sfarsit "cusca" consolei. Am remarcat ca cele 2 "stinghii" de pe lateral sunt prinse prin sudare la cald, deci nu aveam cum sa le scot altfel.

Dupa ce am facut piese jumatate de masina, am curatat si restul de plastice utilizand aceleasi unelte si substante high-tech (adica buretele si CIF-ul). Le-am lasat sa se usuce de apa, apoi le-am vopsit pe toate in acelasi timp. Am dat 4 straturi de vopsea, intre straturi lasandu-le sa se usuce 10-20 de minute.

In final, am asamblat la loc tot, rezultatul final fiind (dupa parerea mea) mai mult decat multumitor. Ramane de vazut ce-o sa ziceti si voi.

In the process, am rupt cateva urechiuse de plastic :) (nimic esential), dar asta e, se mai intampla :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rudolf.s

    11

  • Ionutz82

    10

  • chris

    7

  • Cehu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iata si fotografia cu "produsul finit":

Vreau sa aud parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte bine. singura remarca este ca poate ar fi trebuit sa acoperi cu scotch partile care vin in spate (cele care se vad printre luft-uri) ca sa nu se vada asa.

si eu ma gandesc sa pun folie carbon-look rosie de la foliatec.

as fi incercat sa dau pe deasupra si un strat de lac pentru luciu

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios cum o sa reziste la zgarieturi sau daca o sa se cojeasca, la caldura....sa ne tii la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super frumos!

Am avut si eu acelasi lucru facut si a rezistat 2 ani fara probleme :)

Postez o poza poate itzi faci si gurile de aerisire ca arata foarte bine :P

00137yk.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseste si grilele de aerisire... zic ca arata mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia nu e fosta masina a lu' chris? ;)

Lol, d-abia acum am vazut ca tu ai postat-o ;) parca aveai alt avatar... si erai plecat din tzara :mellow: ;)

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.T. Am revenit :mellow: si am schimbat avatarul ca sunt pieton ;) ( pt moment sper)

Vopseste si grilele si capacul scrumierei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca era util sa folosesti si un primer special pentru plastic.

Eu am vopsit bandourile exterioare, am folosit primer, insa din pacate nu a fost special pentru plastic si dupa o vreme a inceput sa se cojeasca. Desigur conditiile exterioare sunt altele decat cele din habitaclu. Eu o sa caut un primer special de plastic si voi revopsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze, am uitat sa mentionez ca dupa ce am curatzat plasticele de folia cauciucata le-am dat cu plastic primer si dupa aceea au fost vopsite.Eu am mai vopsit si manerele interioare ale usilor si au iesit foarte bine.Pt mai multa protectie pot fi date cu un strat de lac incolor dupa vopsire.

Spor la treaba pt cine se apuca de asa ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT scurt: stie cineva la ce foloseste butonul din bordul lui KLF (cel cu clopotelul) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este buton de sirena politie sau ambulanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai gasit plastic primer? Ai vazut cumva si filler?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primer am gasit la un magazin care vinde vopsele auto, de filler nu am idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super frumos!

Am avut si eu acelasi lucru facut si a rezistat 2 ani fara probleme  ;)

Postez o poza poate itzi faci si gurile de aerisire ca arata foarte bine ;)

00137yk.th.jpg

<{POST_SNAPBACK}>

Intr-adevar, arata foarte bine si cu gurile de aerisire vopsite... cred ca le vopsesc si pe acestea.

Vopseaua pare ca a prins foarte bine, mai ales datorita faptului ca am curatat plasticul inainte de vopsire cu Cif (usor abraziv) si s-au format niste mici zgarieturi in suprafata in care a intrat vopseaua. Daca incepe sa se zgarie (au trecut vreo 3 saptamani si inca nu a aparut nici o zgarietura) voi repeta operatiunea :D si voi da intai cu primer.

RedLiner: Inca n-am aflat ce face botonelu ala... ;) . E ceva legat de temperatura cred. O sa studiez problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi cum rezista vopseaua daca lasi in masina in soare intr-o zi intreaga cu canucula. vezi daca atunci cand pui mana este moale si se ia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se ia :rolleyes: nu va mai facetzi atatea probleme :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum decurge vopsirea bordului? tot bordul? e mai ok cu vopsea mata sau cu lucioasa?

stie cineva de unde gasesc un pistol de vopsitorie de dimensiuni mici? (mini)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca il faci alta culoare decat negru se va reflecta in parbriz si va fi foarte nasol de condus.

preferabil la vopsire sa dai bordul jos, sa NU incerci sa il vopsesti pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca il faci alta culoare decat negru se va reflecta in parbriz si va fi foarte nasol de condus.

preferabil la vopsire sa dai bordul jos, sa NU incerci sa il vopsesti pe masina

<{POST_SNAPBACK}>

:banghead: Nu in masina? :)

ma gandeam la un albastru frumos, mat... sau poate chiar piele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca este piele pe bordul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca este piele pe bordul ala.

<{POST_SNAPBACK}>

si cum ramane cu airbagu'? "In caz de nevoie treceti prin piele?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parfum KLF. si pe mine ma bate gandul la asa ceva :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead:
Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!