Jump to content

Portiera blocata


stevee
 Share

Postare recomandată

Saluatere!Am o problema foarte mare!Am schimbat ieri macaraua la geamul de la portiera soferului,am montat totul la loc si azi cand sa intru in masina,nu se mai deschidea portiera!Nici din exterior,nici din interior....Ce ma fac?Cum deschid portiera ca sa-i dau fata interioara jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kelu

    10

  • F l o r i n

    5

  • stevee

    4

  • firemann84

    4

Cu cheia! probabil ai miscat tijele alea de la inchidere,asta daca nu cumva e vacumatica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai un pumn in maner si va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super bamse!Merge!....La inceput am crezut ca glumesti...Se poate ca chestia asta sa reapara?

Si mai e ceva...Aseara cand am montat la loc panoul interior de portiera,carligul tijei care actioneaza mecanismul de deschidere(broasca) l-am pus in acelasi loc in levierul de comanda din interior...Acum cand trag de el,pentru a deschide usa,are o cursa mult mai lunga...Stiti cumva din ce cauza si cum as putea rezolva problema asta???? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil sa nu fie prinse pe suport cele 2 urechi ale cablului. ca sa fiu mai explicit, cablul care vine din broasca, se prinde in urechea manerului cromat de pe panou. insa el are acolo un fel de aparatoare de plastic care are 2 gheare. acelea trebuie date dincolo de locul pe unde intra cablul pe suport. ar trebui sa iti dai seama cand te uiti acolo. si este posibil sa reapara daca shufa nu a fost fixta ca lumea pe manerul portierei.

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca a functionat! Dai o bere :) si o bila alba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea doua gheare din capat de pe tija care care actioneaza broasca,tin minte ca le-am prins in plasticul ce incorporeaza levierul de comanda a usii,difuzorul si mecanismul elecric al oglinzilor..Care ar fi alta problema?

Dau,um sa nu!?Chiar doua,trei.Data viitoare cand treci prin Iasi,da-mi un tel si se rezolva!Deocamdata multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bamse poti detalia mai mult, ca mi se pare interesant cum deschizi o portiera cu un pumn in maner? Poate si stevee poate explica mai exact care a fost situatia: cu usa descuiata trageai de manerul din exterior si de cel din interior si nu se intampla nimic? avea acelasi comportament ca o usa incuiata?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descuiat usile din telecomanda...Tijele pt blocarea portierelor s-au ridicat toate sus si cand am tras de manerul de la usa soferului nu s-a intamplat nimic.Am intrat in masina prin dreapta si am incercat sa trag de levierul de comanda din interior,dar nimic!Am mers o jumatate de zi cu masina asa si am postat aici problema sa vad daca ma poate ajuta cineva.Dar dupa cum spune si abuwz nu am inteles din ce cauza s-a deschis asa?Care a fost motivul?

Am rezolvat-o si cu levierul de comanda si tija ce descuie broasca.Acele doua gheare mai aveau pe interior o bucata de plastic ce intra pe un canal din corpul unde era si manerul din interior...

post-17538-1213207095_thumb.jpg

post-17538-1213207111_thumb.jpg

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut.. prieteni.. ash vrea sa ma ajutati si pe mine cu o roblema .. asemanatoare..

mi s-a blocat portiera..doar ca atunci cind deschid portiera de la comanda.. toate tijele.. si ridica.. inafara de de cea blocta (dreapta fata). restu portierelor se deschida asta.. nu vrea nici din afara nici pe din'nauntru.. ce sa fac.. va rog mult sa ma ajutati daca stiti???? scrieti va rog.. pe mail..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cheie merge sa o deschizi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu telecomanda pot să

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine tot usa din dreapta fata face figuri si nu se deschide decat dupa ce trag de doua ori din interior pana se ridica tija respectiva.

Care sa fie problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru "Happy60" : tie iti trebuie un bit de 20 si multa rabdare.deschizi usa drp spate, apoi scoti dopul de cauciuc de pe usa din fata si introduci bitul de 20 in gaura si desfaci usor surubul pina ce poti scoate butucul afara, apoi introduci o surubelnita mai lata sideschizi usa abia apoi o desfaci si schimbi zavorul care se invirte undeva intre 500 si 600 ron.

pentru " felix12xwk ": tu dupa ce deschizi usa uitate in burduful de cauciuc dintre usa si stilp sa vezi daca nu sunt fire intrerupte, iar daca nu ai gasit fire rupte desfaci usa si schimbi zavorul ca sigur ti s-a dus motorasul din el.intii vezi daca giamul se deschide si se inchide, abia apoi schimbi zavorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma pot pronunta atat timp cat nu vad ce este acolo,insa nu cred ca trebuie sa se ajunga la schimbarea broastei.sa dai 500 ron fara sa demontezi broasca sa vezi ce este acolo.sfatul meu este sa demontati broastele, uitati-va bine la lipiturile dupa placa,si cand spun "bine"ma refer cu foarte mare atentie chiar cu o lupa.diferite lipituri care sunt crapate au simptome diferite. daca cu cheia bagata in butuc nu poti face nimic,este foarte posibil sa se fi deplasat tzumburusul care actioneaza contactele de deschis inchis.cel de deschis daca ramane actionat,atunci deschide si geamurile.si daca spui ca ai bagat alta cheie si ai si fortat un pic, este posibil...

@felix12xwk este problema de comanda acolo.eu spun ca broasca nu anuleaza comanda de blocare.poate fi din contactele broastei sau tot lipiturile mufei pe placa.desfa acolo si vezi ce este.tineti-ne la curent :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am fortat cheia in broasca,deoarece nu a intrat de tot.Specific ca a trebuit sa imi sparg geamul de pe caroserie pentru ami recupera cheia,cineva mi-a spus ca daca am spart geamul automat se blocheaza si iala,este posibil?va multumesc pentru raspuns.

Mai specific ca am o singura iala pe partea soferului in rest nu am iale,am incercat si la portbagaj si acolo merge iala cu toate ca si acolo am incercat cu alta cheie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nicio legatura spartul geamului cu blocarea broastei. nu exista niciun senzor care sa faca legatura intre geam si broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am fortat cheia in broasca,deoarece nu a intrat de tot.Specific ca a trebuit sa imi sparg geamul de pe caroserie pentru ami recupera cheia,cineva mi-a spus ca daca am spart geamul automat se blocheaza si iala,este posibil?va multumesc pentru raspuns.

Mai specific ca am o singura iala pe partea soferului in rest nu am iale,am incercat si la portbagaj si acolo merge iala cu toate ca si acolo am incercat cu alta cheie.

Daca introduci o alta cheie care nu este a masinii nu se blocheaza automat sistemul de inchidere manual?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a facut la fel. Cauza? Praf in broasca. Demontat... Curatat ... si merge perfect ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@mihaitm: pentru " felix12xwk ": tu dupa ce deschizi usa uitate in burduful de cauciuc dintre usa si stilp sa vezi daca nu sunt fire intrerupte, iar daca nu ai gasit fire rupte desfaci usa si schimbi zavorul ca sigur ti s-a dus motorasul din el.intii vezi daca giamul se deschide si se inchide, abia apoi schimbi zavorul"

Am verificat cablurile si nu se vede ca ar fi intrerupte, iar geamurile se ridica fara probleme, referitor la desfacerea usi si verificarea zavorului cum imi recomanzi tu, trebuie sa recunosc ca sunt antimecanica, asa ca mai bine nu ma bag.

@kelu : este problema de comanda acolo.eu spun ca broasca nu anuleaza comanda de blocare.poate fi din contactele broastei sau tot lipiturile mufei pe placa.desfa acolo si vezi ce este.tineti-ne la curent .

Multumesc dragi colegi pentru sprijin, sper sa rezolv cumva aceasta problema. Practic deschid usa sotiei (sau la pasagerul din dreapta soferului) ca la fosta dacie, prin tragere din interior de maner, toarta, nici nu stiu cum ii zice tehnic.

Trebuie se merg cu ea la un mecanic si sa ii zic ce exact sa verifice (ca sa nu mai pierd timp), ca la cat sunt astia de priceputi imi pun si testerul si verifica si nivelul de noxe. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o problema asemanatoare in sensul ca portiera se deschide normal de afara dar din interior trebuie tras de 2X de maner ca sa se deschida,am intalnit-o luni la un passat b5.5.motivul?apa scursa in broasca(cheder dus) si ruginita complet. am pulverizat aproae un spray decapant,s in afara de scurs din ea o cana de lichid cu rugina, nu s-a intamplat nimic in prima faza.am continuat sa ma joc la ea vreo jumatate de ora,am montat-o,si merge perfect acum.acum nu stiu la tine felix daca este aceeasi problema,insa poti demonta sa vezi cum se prezinta.nici nu am inteles prea bine ce se intampla la tine :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este exact invers, nu se deschide din afara decat prin tragere de maner de cel putin 4, 5 ori (la noroc!), din interior insa la a doua tragere se deschide fara probleme. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca probabil mai trebuie trasa shufa de la manerul exerior.trebuie sa scoti butucul,si sa mai tragi sufa cateva spire(2-3) pe maner.cu trecerea timpului probabil s-a intins sau tot de la rugina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

help me ..... am usa fata stanga blocata nu se mai deschide ce pot face

Modificat de firemann84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand incui-descui se aude motorasul? ai mai umblat la broasca? S-a mai blocat in trecut ?

Trebuie data fata de usa jos , chiar daca nu poti de tot si ajuns la mufa de la calc de usa si dai curent direct in mufa catre motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!