Jump to content

Norma poluare


danyrazvan
 Share

Postare recomandată

Salutare! Sunt nou posesor de golf 3 din 94 cu motor de 1,6 benzina 70 cp si sunt curios ce norma de poluare e, pentru ca nu gasesc in acte nici un indiciu (actele sunt de austria). Si vreau sa mai intreb daca pe forum exista bursa, ca eu nu am gasit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosmin_golf

    23

  • GTI_85

    21

  • MrPigos

    17

  • akileon

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cel mai probabil Euro2.

La ce bursa te referi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un topic unde se vand masini si piese vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Postez aici ca sa nu mai deschid topic-uri aiurea. Vreau sa fiu si eu lamurit cu ceva :). Motorul meu este ABD 1.4 inclinat spre radiator. In spatele motorului sub galeria de admisie exista ceva cilindru negru care pare ca are legatura cu baia de ulei. din el iese un furtun ce intra in capacul de la chiulasa si unul in carburator, sau cel putin asa vad eu.

Spuneti-mi si mie ce naiba e ala ca ma uit la el ca omida la sudura si nu inteleg rolul lui si ce naiba face.

Multumesc

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez pozele cu sageti. Este rotund, negru si iese un furtun grosa ce intra in cutia filtrului de aer. La mine este modelul vechi de filtru de aer, din ala rotund. Daca e epurator, ala ce face? Atat stiu, ca daca deschid capacul de la filtrul de aer, i-mi baga gazele de carter inapoi in carburator. Sunt curios pentru ca poate contine ceva filtru si trebuie schimbat. Am o boala acum, vreau sa curat motorul si sa schimb toate filtrele sa se simta si motorul bine.

Multumesc frumos

Am mai gasit o poza pe net cu un motor de polo 1.4 AEX dar seamana foarte bine cu al meu. O folosesc sa indic zona

Multumesc inca odata

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, sub carburator este de incalzire, care iti incalzeste zona unde se sparge jetul de benzina e ca un fel de celula cu multe varfuri, la poza 3 ultima acolo e epuratorul un fel de serpentina care iti separa gazele nearse din carter de ulei si le trimite pe furtumas in furtumul de la admisie aer pentru a le reintroduce in carburator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci ala e epuratorul. In caz ca scuipa ulei in carburator e bine? sau trebuie curatat, schimbat sau asa mai departe. Am urme de ulei pe capacul de la filtrul de aer, de aceea intreb daca se face ceva la el.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar putea sa intre ..vapori (nu stiu daca e cel mai bun termen) de ulei cu gazele nearse.

se poate curata, sigur are calamina depusa la greu, insa trebuie mare atentie la 2 lucruri unu este garnitura (ideal este sa o schimbi cu una originala , nu oricare, pentru ca nu toate garniturile rezista la temperatura si ulei) doi sa fii foarte atent deoarece acolo sunt diferente mari de temp, iar plasticul din care sunt confectionate acele separari din cauza schimbarilor de temperatura, este casant si se poate sparge, crapa etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

nici eu nu am gasit la ce norma se incadreaza AAZ-ul de pe Golful 3 1,9 TD 75 CP!

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu - pentru 1.9TDI 90/110cp - an 1996/7/8 - nu stiu cod motor din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca exista golf 3 mai sus de euro 2 , deci probabil ala este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In certificatul de inmatriculare la rubrica 10 (Numarul de omologare) sau in cartea de identitate la rubrica 5, ultimele 2 caractere reprezenta norma de poluare dupa cum urmeaza:

EURO 2 - X1, X2, X3, X4, X5, X6, Y1, Y2, Y3

EURO 3 - D3, E3, R3

EURO 4 - E4, R4

Un site interesant pt decodat "eticheta" din spate. Vezi exemplul pe site.

http://igorweb.org/equidec/Default.aspx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca o curiozitate, daca ai masina pe gaz (tot omolagat ..etc) - ea initial fiind benzina / diesel - in ce norma de poluare te trece de ex cand vreo sa o imatriculezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D3 nu este norma de poluare este norma fiscala,aceiasi teapa mi-am luat si eu crezand ca D3 este egal cu euro 3,este egal doar la taxele fiscale gen rovinieta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate va este de ajutor...

PS: Norma fiscala e altceva, daca te referi la impozitul masinii pe an. Nu se tine cont de norma euro la impozit, ci de cm3. De ex eu platesc la a mea 900 ron pe an iar tu 150 ron aprox. Numai la rovinieta se tine cont de norma euro si la taxa de prima inmatriculare.

Modificat de Paul.Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@paul_iasi, nu te lua dupa ce scrie in wikipedia. conform celor aratate de tine golful meu 3 este euro 1 deoarece este facut in 92, dar real este euro 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am luat info de pe wikipedia... s-a m-ai discutat cu normele astea pe alte situri si forumuri. Am avut si eu vento cu motor 1.8 din 92 non euro si vr6-ul din 93 are euro 2... si amandoua au catalizator... Nu mai spun ca pe certificatul de inmatriculare si CI erau info total eronate. Deci ce-ti scrie rar-ul si pol nu e neaparat adevarat. De ex la mine scria capacitatea rezervorului de 70l!? si el avea max 55.... saracu. Si stiu mai multe cazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca am euro 1 sau noneuro iar masina cand a fost inscrisa a fost masluita euro 2 de fostul propietar? Sau e real euro2? ca eu nu mai inteleg nimik sa fiu sincer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am adus un golf 3 tdi cl din '94, pe brief-uri (asa se cheama? ) scrie euro 2 (pe altul E 2) ,e o modif. facuta pe prima carte de identitate pe care mi-au dat-o odata cu actele provizorii, mai este cineva in situatia asta? la RAR imi recunoaste norma inscrisa in acte? pls help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ce norma de poluare are golf II gti 16v cod motor KR din '88,euro 1 sau non euro??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Un VW Vento 2.0 GT , 116 CP din 3/1992 are Euro 2?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!