Jump to content

Coming Home - Leaving Home


bamse
 Share

Postare recomandată

In primul rand am dat search de am innebunit, ori nu mergea functia, ori chiar nu mai e alt topic pe subiectul asta. Ce ma intereseaza ... pe masina mea din semnatura, VW Bora 2002 1.9TDI cu bord computer mic, am faruri FK si kit xenon. Vreau sa stiu daca se poate activa ceva gen comming home/leaving home. Masina nu a fost dotata din fabrica cu xenon.

Multumesc!

P.S. de asemenea ma intereseaza cum cuplez faza lunga sa nu mai stinga scurta... stiu ca se poate dar vreau detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu nu exista functia asta pe masinile noastre. (tot bora) :P.

Cat despre faza lunga am eu asa ceva facut de electrician si spre rusinea mea stiu doar ca e un releu de pus. Daca vrei da-mi PM si iti dau nr. electricianului ca sa te lamureasca pe indelete. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali, te ajuta un kit de proiectoare de bara cu telecomanda?

Iar pentru faza lunga, trebuie sa ai schema electrica si sa faci niste modificari/lipituri pe acolo. Daca te uiti pe schema electrica de la G4/Bora vei vedea diferentele functionale intre conexiunile lor electrice pentru becul H4 de la Bora si becurile separate de la G4 (sunt niste linii punctate) (standlicht.pdf, current flow diagram, no. 33).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, merci, dar parca nu as vrea sa-i pun proiectoare. As vrea doar xenonul sa se aprinda cand o deschid din cheie si cand o inchid. O tin in garaj si e bezna pe-acolo. :blackeye[1]: Iar cu faza lunga am electrician la mine la service dar spune ca nu stie ce sa lege pe-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, merci, dar parca nu as vrea sa-i pun proiectoare. As vrea doar xenonul sa se aprinda cand o deschid din cheie si cand o inchid. O tin in garaj si e bezna pe-acolo. :( Iar cu faza lunga am electrician la mine la service dar spune ca nu stie ce sa lege pe-acolo.

Salut, de ce vrei sa faci chestia asta cu faza lunga in ac. timp cu faza scurta?, intreb si eu, sper ca nu te superi; si sper ca nu faci parte din categoria aia de oameni care merg seara prin oras, alei, autostrade, parcari, DN, ...cu toate luminile posibile aprinse :icon_thumright: :lol:

se poate face cu un releu si siguranta care se adauga, dar...

iar faza cu acea functie de comming home nu cred ca e posibila asa cum vrei tu, chiar si la audi-vw-skoda 2007 nu au toate functia asta.

se poate insa o tentativa cu ajutorul unei alarme, asa cum am eu, adica cand inchid-deschid din telecomanda se aprin avariile de 4 ori...si asa se face ceva lumina

bafta

PS: sper ca nu te-ai suparat de ce am zis la inceput, dar poate chiar ne spui de ce vrei sa pui faza :Driver: scurta cu faza lunga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca eu nu merg numai noaptea prin oras. In oras folosesc scurta. Ma refeream la mersul in afara orasului, unde am nevoie de lunga si nu vreau sa se stinga scurta. De ce? Pentru ca probabil stii si tu problemele care le au Borele cu vizibilitatea, ca vad ca ai si tu tot Bora. Nu prea sunt multumit, am avut Golf si se vedea muuult mai bine.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. de asemenea ma intereseaza cum cuplez faza lunga sa nu mai stinga scurta... stiu ca se poate dar vreau detalii.

Va trebui sa cuplezi pinul 4 (sau pinul 7) de la comutatorul rotativ de lumini (depinde pe care le ai in mufa - e posibil ca pinul 7 sa nu fie cuplat in mufa) la punctul comun al sigurantelor 20 si 21.

Punctul comun al sigurantelor 20 si 21 il afli usor, deoarece de la acei pini ai soclurilor sigurantelor pleaca fire cu aceeasi culoare, adica galben/verde.

Pinul 4 al comutatorului de lumini (ma rog, soclul lui) are culoarea galben/rosu.

Va trebui sa desfaci partea inferioara a bordului si capacul din spate al cutiei cu sigurante si sa tragi un fir cu sectiunea de 2 mm dintr-un loc in altul.

Stie Bogdan, stie, ca el are modificarea facuta... :offtopic:

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru sistemul coming-leaving ar fi bine si daca ai avea senzor de lumina ca sa nu aprinda tot timpul farurile. Am vazut la un G5 aceasta functie (avea doar leaving home) dar exista si senzor de lumina si se activa doar cand se intuneca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp m-a ajutat Baracuda si am facut rost de schema respectiva, se pare ca este de la Rudolf.S caruia ii multumesc pe aceasta cale. O postez mai jos sa o vada si altii posibil interesatil.

Cat despre partea a 2-a cu comming home/leaving home m-am convins ca nu se poate.

Shimano, senzor de lumina nu am (nici nu cred ca ar fi la Bora) am doar de ploaie.

Alex, multumesc si tie, este vorba de pinul 7.

post-11233-1192902361_thumb.jpg

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SE POATE daca ai plafoniera cu temporizare,se ia una bucata releu de 12 volti30 amperi,comanda releului o iei din becul de plafoniera iar cu contactele active ale releului DUCI 12 VOLTI unde vrei tu faruri ,stopuri,etc.....bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca mai pui si un condensator de minim 1000 micro pe bobina releului si legi si un senzor de lumina, faci o treaba super! Iar senzorul de lumina nici macar nu este greu de gasit, si nici scump nu este. Aveam adresa unei firme din Bucuresti care aduce asa ceva, sunt folositi la alarmele Cenmax 555. Cand voi gasi adresa o voi comunica aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ARE NEVOIE DE NICI UN CONDESATOR,temporizarea o da electronica masinii,iar pt senzor lumina ajung 2 tranzistoare si o fotodioda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este buna ideea cu plafoniera numai ca este o mica problema. Cand incui (din telecomanda) masina se stinge si lumina de la plafoniera, respectiv farurile, iar daca mergi prea departe de masina (intri in scara, etc) s-ar putea sa nu mai poti incuia masina. Eu ma gandeam ca ar fi mai indicata o temporizare din momentul in care incui masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta se poate face cand se proiecteaza montajul pt lumini se adauga si o temporizare,daca sant persoane mai multe interesate pot face un modul.

Reason for edit: Nu mai da quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai hai sa vedem. Eu sunt interesat, dar nu legat de temporizatorul masinii ca si la mine se stinge cand armez. Separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, si atunci cand dau flash cu lunga nu se aprinde si scurta? Acel fir fara dioda nu influenteaza functionarea normala a instalatiei?

Sau e vorba de firul din schema electrica de golf, bora 2000 de la pagina 28 unde scrie pe el golf gti only? leaga punctul comun al sigurantelor cu pinul 7 la euroswitch.

De acolo eu inteleg ca la golf faza scurta e aprinsa si cu faza lunga si la jetta nu, asa e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
De acolo eu inteleg ca la golf faza scurta e aprinsa si cu faza lunga si la jetta nu, asa e?

Asa e !

La Golf , atunci cand aprinzi faza lunga , faza scurta nu se stinge , pe cand la Bora da .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta pentru ca Bora are becuri H4 pentru faza scurta+lunga, iar Golf becuri separate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau si ma gandesc, sa cobor la skodita si sa vad cum e instalatia, dar sigur e ca la jetta, ca am un singur bec pentru cele 2 faze. Daca fac modificarea si cred ca nu e destul doar de tras firul pentru faza scurta permanenta prin euroswitch (golf only), trebuie scos firul de faza scurta prin maneta de lumini (jetta only, bora), farul in sine sau chiar becul rezista sa mearga cu 2 faze aprinse (dpdv termic), sau se va duce mai repede sau foarte repede?

Cine a facut modificarea ce a observat?

Vorbim despre firele indicate in aceasta schema sa inteleaga toti care citesc!

post-1788-1193212211_thumb.jpg

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta se poate face cand se proiecteaza montajul pt lumini se adauga si o temporizare,daca sant persoane mai multe interesate pot face un modul.

Pentru mentinerea farurilor aprinse am facut urmatoarea schema. Temporizarea este ce cam 40sec dar se poate modifica prin inlocuirea rezistentei de 47K cu una de alta valoare. Comanda poate fi legata ori la lumina de plafoniera(ca sa poti "activa" din switch-ul respectiv), ori la becul din una din usi(sofer probabil). Si ar mai trebui ca ce 12V permanet sa fie trecuti si printr-o siguranta de aceeasi valoare ca cea de pe faza scurta(nu stiu exact cat este).

post-8948-1193237447_thumb.jpg

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de cate ori deschid usa se vor apinde farurile? Cu temporizarea aferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, dar ambele variante nu sunt ok. Cei care au alarma, cand armezi, se sting instant toate becurile din masina, nu trec prin temporizare. Sau am inteles eu gresit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu , n-ai inteles gresit , asa se intampla . :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este doar ca daca vrei sa ai luminile aprinse trebuie sa nu armezi, iar daca ajungi prea departe de masina exista posibilitatea sa nu mai "bata" telecomanda si sa nu poti arma. De aceea am propus o temporizare, prin care farurile stau aprinse un timp dupa care se sting indiferent daca ai armat sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu va "bate" telecomanda, atunci nu vei putea folosi facilitatea de "leaving home".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!