Jump to content

Schimb Lichid Frana!?


valeriu&golf5
 Share

Postare recomandată

am un golf v cu 75000 km si alaltaieri am schimbat licihid d frana! l-am schimbat prea devreme? astept pareri!

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ondin

    22

  • adyp2003

    6

  • Cily

    6

  • spb

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

de obicei se schimba la 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult! inseamna ca nu m-au pacalit astia d la SCORPION focsani (dealerul vw).masina are 2 anishori! si inca ceva, placutzele nu le-am schimbat niciodata!frana d motor o folosesc cel mai des!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am schimbat placutele de frana la 35.000 KM pe fata iar pentru spate se schimba la aprox60-70 asa este recomandat.

Dac vei avea ceva probleme ar trebui sa se aprinda martorul de bord.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cat v-a costat schimbul de lichid de frana?Eu am intrebat la reprezentanta in Timisoara si mi-au spus ca in jur de 200 de lei.Mi se pare cam scump...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul l-am schimbat la 5 ani :angry: iar placutele la 53.000 km :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inlocuit placutele pe fata acu vreo saptamana cand mi-am scos masina din service 23k km aveam ... acu am 25k km si tot nu ma simt sigur pe ele...nu tin prea bine...

probl : am pus odata 2 frane f tari succesiv inainte sa schimb placutele cand inca era martoru aprins ca cele vechi sunt uzate si mi-a dat o err pe comp de bord ca sa verific nivelul lichidului de frana...ceva gen STOP URGENTLY bla bla...de atunci nu mi-a mai dat erroarea asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Promaru88 ti-a dat eroarea aia deoarece pe masura ce se uzeaza placutele scade si nivelul de lichid de frana si el fiind la limita minima cand ai pus franele alea senzorul de la borcanel a ramas fara lichid pt cateva secunde din cauza balansului si ti-a dat eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat lichidul.M-a costat 113 lei la Autoclub in Timisoara si a fost gata in 2 ore...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a aratat un prieten de la VW cum ca la masina mea placutele au fost schimbate la 50000 in Germania.

Acum am 103000 km, ar insemna ca acum sa le schimb din nou, franele tin foarte bine, trebuie sa ma uit daca s-a schimbat si lichidul de frana, masina are 3 ani si eu o am de 2 luni.

Sunt programat pt schimbarea kit-ului distributie, o sa cer atunci mai multe detalii!

OffTopic - la cat se face distributia la Mk5 1,9 TDi?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pt. cei care ati schimbat lichidul de frana: Ce cantitate de lichid de frana vi s-a facturat?

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@mariu51anu , please , poti da detalii legat de modul de schimbare a lichidului ( aspirare , purjare pe la fiecare roata , purjare la poma ambreiaj ,etc )

Culoarea lichidului vechi cum era ? Decizia de schimbare a lichidului s-a luat strict dupa termen ( 2 ani pt DOT 4 ) sau ... ?

Merci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am depasit putin termenul de doi ani.Detalii despre modul cum a fost facut schimbul nu pot sa-ti dau...Am lasat masina acolo si m-am intors dupa doua ore.Culoarea lichidului nu cred ca se schimba in timp.Schimbul de lichid de frana se face dupa cate stiu eu din cauza ca este foarte hidrofil si in timp "trage" ceva apa in el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul de frana se schimba obligatoriu la fiecare 2 ani. Acesta este hidrofil (absoarbe apa). In timp scade foarte mult temperatura de fierbere al lichidului de frana si totodata scad mult performantele de franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cily, dupa ce schimbi lichidul, asteptam si noi detalii, despre norma lichidului, cantitatea necesara, pret, durata operatiei, etc. Tenchiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, pretul pot sa il spun acum inainte de a face operatiunea. Ma costa fix 100 Ron. Celelalte informatii le pot oferii diseara.

Legat de perioada in cazul masinii mele va fi schimbat la 5 ani.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 ani scrie in carte...sau cum?

eu la toate masinile avute scria 2 ani...

cantitate, cam 1l, DOT4 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu Bogdan, nu asa scrie in carte. Doar ca unii spun ca nu se schimba niciodata. Doar se completeaza. Eu il voi schimba azi si este pura coincidenta ca va fi schimbat la 5 ani. Eu am masina de 2 ani. Si din informatiile pe care le am, nu a fost schimbat inainte ca masina sa ajunga la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"unii spun"...sunt unii care stiu mai bine decat ce scrie in carte?? sau ce spune producatorul?

dupa cum vezi, multi spun ca se schimba. in carte asa scrie. costa 1-200 ron, care eu zic ca merita pt siguranta.

daca se stie ca lichidul de frana este hidrofil..daca se stiu efectele lui..de ce sa nu se schimbe cum e corect? :))

teoretic eu o data la maxim 2-3 ani schimb toate lichidele (exceptand uleiul pe care il schimb la 7-8000 km)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ma iau dupa acei "unii". :) Faza ca lichidul de frana se schimba fix la doi ani, nici in Germania nu cred ca se respecta in toate cazurile.

Asa m-au innebunit "unii" cand am schimbat uleiul la cutie. "Ca nu se schimba niciodata, se completeaza". In momentul in care l-am schimbat masina avea mai mult de 100.000 km.

Evident, ca orice lichid/ulei isi pierde din proprietati dupa o perioada de timp. :))

P.S Sa nu uiti de mine cand ai drum prin apropiere de Pitesti. :)

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am zis FIX la 2 ani..dar acolo...sa fie cu + si -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat lichidul de frana ieri. Am intrebat mecanicii daca este lichid cu norma DOT4 si m-au asigurat ca da. In plus aparatul respectiv era ATE. Referitor cantitate nu am apucat sa vad cat a intrat. Din cate am inteles aparatul face tot, elimina lichidul de frana vechi si il introduce pe cel nou. Are acelasi sistem de functionare ca aparatul de freon.

Dupa ce se schimba lichidul de frana, in mod evident trebuie facuta aerisirea franelor. Din cate stiti voi la masinile de tipul acesteia de care vorbim noi aici, aerisirea se face la o singura roata pentru tot sistemul de franare?

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!