Jump to content

Roll up/down windows din cheie - Inchidere/deschidere automata a geamurilor din cheie/telecomanda


BogMW
 Share

Postare recomandată

Acum ceva timp au existat preocupari pentru a descoperi o modalitate de programare a inchiderii centralizate astfel incat sa fie posibila concomitent si inchiderea automata a geamurilor

posturile originale aici:

http://vwforum.vwfor...findpost&p=4390

CITEZ:

Voinea

ma intreb daca se poate seta din VAG-COM sa ridice geamurile automat cand inchizi cu telecomanda. Stie careva daca se poate ?

BogMW

Salut voine, chestia cu geamurile nu merge decat la anumite modele mai noi si DOAR daca au alarma din fabrica. Pt restul e nevoie in plus de un cablaj suplimentar.

Datele pe care le cunosc:

-operatia a reusit pe o Octavia 10/2001 cu alarma originala.

-instrument folosit: tester VAS5051 - e nevoie de o scula care sa stie sa scrie eprom.

-la alta Octavia cu caracteristici similare, aceeasi varianta de modul de control, dar fara alarma n-a functionat

operatia in sine:

1. logarea in cent conv. - keyword 46

2. (11) login, cod 19283

3. citire eprom

4. introducere adresa memorie 4283

5. notarea valorii existente (pt un eventual "undo")

6. daca valoarea este afisata in HEX, conversie in DEC

7. scadere 8 din valoarea DEC

8. selectarea functiei de scriere eprom

9. apelarea adresei de memorie 4283

10. introducerea valorii rezultate la punctul 7

11. repetarea operatiunii pt adresele 4289, 4295

12. gata - daca nu apar error codes, codarea a fost un succes.

Buuun, de curand, userul elgersonfr m-a abordat cerandu-mi detalii asupra procedurii respective. Dupa un timp am primit de la el urmatorul mesaj:

Hello¡¡

I have already activated to raise and to lower the windows with

remote control in my seat leon¡¡

Is neccessary the software vds-pro with all extra fuction enabled.

If your vag number in 46-comfort is 1C0 959 799 F or 1C0 959 799 E

surely this procedure will serve to you (if it is other i dont now

if it work) :

1º Enter to module "46 - Comfort".

2º Enter "11 - login" with the login 19283

3º Enter "27 - Write eprom"

Direction 04361

Celula 002

4º Enter "27 - Write eprom"

Direction 04362

Celula 002

5º Enter "27 - Write eprom"

Direction 04363

Celula 002

Many many thanks to:

For you for help me friend.

Todor by send me the version program neccessary.

ziritione, elalex, OoxidD and to all the forum where this subject

has been forged http://www.clubseatleon.net/

The program neccessary and just as all the information handled on

the subject this available one in post from http:www.clubseatleon.net

link to post:

http://www.clubseatleon.net/index.php?

name=PnphpBB2&file=viewtopic&t=7680&postdays=0&postorder=asc&start=270

if your you want to publish this information in yours magnify forum you are free to do it friend. I dont know romanie sorry.

greetings and thanks¡¡¡

Se pare ca el a reusit, deci daca aveti acces la softurile/sculele respective, bagati cu incredere si scrieti aici daca ati reusit wink.gif

Editare in completare(19.10.2012):

VDS pro merge doar cu serial la toate modulele si se modifica manual adresele, inclusiv la polo , cordoba, etc

Motordiag merge cu serial sau cu serial si adaptor serial-usb si merge doar la modulele cu 1C0

Interfata originala VCDS nu merge cu aceste 2 softuri.

LA motordiag nu trebuie sa stiti adresele ce trebuie modificate, face el totul, la VDSPRO trebuie sa stiti adresele, sa notati ce a fost inainte sa puteti reveni daca ceva nu merge cum trebuie, si adresele difera in functie de modulul de confort/.

Ca sa completez putin posturile lui AlBundy si h0m3s1ck :

Procedura de activare cu vds_pro in posturile 111 si /sau 162

Procedura de activare cu softul Motordiag in postul 576

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?p=2984556&posted=1#post2984556

Documente utile:

The_procedure_is_this.doc Anleitung_FH_via_FFB.pdf

Tutorial.doc Procedura_roll_up_down_geamuri_VW.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello.

Thanks BogMW. The summary in Spanish of this option is this:

(sorry but i dont know romanie and my english is very bad jeje)

Hola a todos.

Ya lo tengo activado!!!!

Lo hize con el software de diagnostico para vehiculos del grupo vag,

vds-pro desprotegido con acceso a las funciones extra, que me paso

un compañero que nos ha colaborado en esta investigaci

Modificat de elgersonfr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.altavista.com go to BabelFish Translation si copy paste ca sa traduceti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna, am o nelamurire.Am citit pe forum ce scrie despre inchiderea automata a geamurilor din telecomanda ,dar nu prea am inteles. :( Deci, daca am alarma din farica + inchidere centralizata din fabrica + telecomanda din fabrica , se poate seta din vag-com inchiderea geamurilor ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma nu se gaseste niciun om de bine sa ne lumineze direct?

sau mai bine zis cine poate executa acest serviciu?

sunt unul din primii clienti!

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba despre un modul, masinile mai noi au acest modul. Eu am inchidere din telecomanda dar ridicare geamuri doar din cheie deci am nevoie de modul care e pe la 100ron plus sau minus. Incercati sa tineti apasat pe inchidere (deschidere) mai mult de 5 secunde si vedeti daca se intampla ceva. Da se poate activa pt cele care au modul din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Fabia, exista acest modul din fabrica sau e doar optional ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci... la mine ma costat 20 ron parca.. mi lau cuplat la alarma, cerd ca se poate cupla si la inchiderea centarlizata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din semnatura...

- Din fabrica doar inchidere centralizata, tinut apasat butonul de inchidere/deschidere(de pe cheie) mai mult de 4-5 sec. => se inchid/deschid geamurile;

- Alarma montata ulterior si legata la inchiderea masinii, apasat butonul de inchidere => se inchid si geamurile (daca sunt deschise) (la deschidere geamurile raman inchise :icon_confused: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

exact asa se intampla si la ine (masina din semnatura)

alarma montata ulterior este eagle sau ceva de genul asta, nimic pretentios, dar cand mi-a montat-o ala mi-a zis ceva de genul ca am 'modul de ridicat geamurile" si el doar a cuplat alarma la el

si inca ceva daca bag cheia in yala masinii rotesc spre stanga si tin asa pret de 4-5 sec geamurile coboara, operatiunea in sens invers, inchid geamurile.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da bre, dar problema este daca se poate seta din telecomanda masinii ? Din cheie stiam si eu :mop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De apreciat efortul dar parerea mea ca nu merita acest lucru deoarece mai devreme sau mai tirziu culisantele macaralelor de geam vor trosni cu toate "bucuriile" care rezulta din aceasta. Celor care au alarme care ridica automat si geamurile la armare le recomand sa scape de aceasta optiune pt motivul de mai sus. Ori de cite ori se incuie usile calculatoarele de usa vor comanda inchiderea geamurilor indiferent daca acestea sint inchise sau nu fapt care intr-un final va face ca (virgula) culisantele macaralelor sa cedeze atunci cind nu te astepti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce? Nu au un senzor de final-cursa? Ar fi bine de stiut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa si pe mine aceasta functie dar cu cheia si alarma originala. Nu vreau sa imi instalez o alarama special pt functia asta.

Nu cred ca e o problema sa ai functia activata. Sunt sigur ca inginerii germani s-au gandit la toate si nu se va intampla nimic daca se vor inchide geamurile . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel ca la rudolf..suntem mai multi.. dar de mentionat ca la mine nu merge sa inchid geamurile ca la Audi A4..din cheie timp de 4-5 secunde daca tin apasat butonul... (daca tin rotit de cheie in yala..merge!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am dat un search pe forum cam sumar e drept si cred ca nu prea s-a atins subiectul asta.

In urma unui studiu cu ajutorul "google" -ului am gasit informatiile necesare pt a efectua aceasta operatie. Pt cine nu shtie, de obicei este nevoie de o alarma pe mashina pt a se putea inchide/deschide geamurile din telecomanda. Eu de exemplu nu am alarma si tot auzeam ca nu se poate activa functia asta decat prin montarea unui dispozitiv auxiliar. Am gasit ceva documentatie pe net si am reusit sa fac pt mine. Pt cei interesati las cateva linkuri de ghidaj, in cazul in care sunt intrebari postati-le va rog.

http://uk-mkivs.net/forums/3/661411/ShowThread.aspx

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=151041

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=151041

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se ridica geamurile si se inchide trapa daca tin apasat butonu care incuie masina de pe cheie si se deschid geamurile daca il tin apasat pe cel pt descuiat. nu stiu daca si la vw e la fel ...

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci la Audi este setata treaba asta din fabrica. La vw, skoda,seat nu. Nu ma intreba de ce dar asha este. In schimb la vw,skoda,seat se poate face ulterior. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu aveam kestia asta si inainte sa pun alarma....tin keia invartita spre pozitia inkidere si se ridica geamurile automat (sau spre deskidere si se coboara automat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu aveam kestia asta si inainte sa pun alarma....tin keia invartita spre pozitia inkidere si se ridica geamurile automat (sau spre deskidere si se coboara automat)

Era vorba despre ridicat /coborat geamuri din telecomanda de la chei !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este vb de "modulul confort" care trebuie sa-l ai pe masina.... daca alarma nu este originala slabe sanse sa inchizi/deschizi geamurile din telecomanda.

norocosi sunt cei care au alarma din fabrica, alarma este pe cheia masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este vb de "modulul confort" care trebuie sa-l ai pe masina.... daca alarma nu este originala slabe sanse sa inchizi/deschizi geamurile din telecomanda.

norocosi sunt cei care au alarma din fabrica, alarma este pe cheia masinii.

Nu trebuie sa ai nici o alarma din fabrica. Este de ajuns sa ai inchidere centralizata si atat. Se rescriu nishte adrese in memorie si se pot comanda geamurile din telecomanda de la chei.

Repet , eu NU am alarma la masina si am reusit sa fac sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!