Jump to content

Comenzi pe volan Audi A6


silkworm
 Share

Postare recomandată

Am cumparat de curand un Audi A6; inainte am avut un Ford Mondeo si singuru lucru care imi lipseste de la masina anterioara sunt comenzile pe volan, pe care Audi nu le are.

As putea sa le montez? Am facut ceva "cercetari" si am constatat ca singurul lucru pe care ar trebui sa-l schimb ar fi partea cu airbag-ul de la volan (desi as fi tentat chiar sa-mi schimb intreg volanul pentru ca as vrea sa-mi pun unul din piele), insa as vrea sa stiu daca exista deja "interfata" pentru acele comenzi astfel incat sa pot face conexiunile, pentru ca degeaba fac rost de modulul cu comenzile pe volan daca nu am unde sa-l "leg", adica daca masina nu permite un astfel de "upgrade".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt niste adaptoare costa cam 100 de euro si exact asta fac, de obicei sunt folosite pentru a lega comenzile de pe volan pentru cei care deja au asa ceva, de noul mp3 player de exemplu. Multi isi scot cdul masinii din fabrica si opteaza pt un mp3 player de pe piata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a

Modificat de silkworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silkworm, cred ca poti gasi astfel de volan doar la reprezentanta...sau la dezmembrari daca ai noroc. Mi-e frica sa intreb cat costa. Eu am renuntat la ideea de a avea comenzile pe volan, cand am vazut CE comenzi sunt alea... Spre deosebire de BMW si alte marci, comenzile de pe volan la Audi se refera numai la controlul instalatiei audio si la car kit de telefon (in caz ca e montat). Nu are comenzi pentru cruise control sau alte functii. In aceste conditii, chiar nu imi pare rau dupa ele. Am schimbat si CD-ul original cu altceva mai performant si atunci chiar nu mai aveam nevoie de asta. La cati bani o sa dai pe volanul asta, gandeste-te bine daca nu poti sa iti iei ceva mai bun pentru masina... Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ma sperie costurile, sunt convins ca sunt ridicate (nu sunt zgarcit cand e vorba de investit in masina mea si mai ales in confortul meu), si dupa cum am zis, oricum as fi vrut sa-mi iau un volan din piele.

Stiu ca acele comenzi pe volan se refera numai la controlul instalatiei audio, de fapt numai asta imi trebuie; momentan nu imi trebuie cruise control, nici macar nu cred ca se poate pune la mine, avand cutie manuala 6+1.

Intrebarea era daca intr-adevar pot sa imi pun la masina comenzi pe volan (adica daca exista deja "interfata" necesara), pentru ca altfel cumpar volanul (sau modulul) degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Ai aflat ceva?Am aceeasi problema ca si tine.Am pus volanul dar nu merg comenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta ulterior volan cu comenzi audio, ca de altfel si orice alt accesoriu pe care masina nu l-a avut din fabrica (gen tempomat, etc.) dar trebuie verificat inainte la dealer daca "steer column electronics" suporta asemenea functii. Cu alte cuvinte, daca exista conexiunile electronice facute pentru ca respectivele functii sa fie operationale.

In coloana de directie exista un dispozitiv, o "placa" electronica cu niste mufe in ea unde se leaga toate dispozitivele gen cruise control, comenzile audio / telefon de pe volan etc. Daca placa respectiva nu are din fabrica mufele necesare pentru conexiuni, trebuie si ea inlocuita. Si e destul de scumpa..cateva sute de euro. Daca placa are toate mufele, treaba e foarte simpla...iti inlocuiesti volanul si faci legaturile.

Mergi cu VIN-ul masinii la dealer si roaga-l sa verifice daca pe modelul tau placa elctronica din colana de directie suporta montajul ulterior al comenzilor audio...Te va scuti de cheltuieli suplimentare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aflat ceva?Am aceeasi problema ca si tine.Am pus volanul dar nu merg comenzile.
Da, am reusit sa fac astfel incat sa am comenzi pe volan: am schimbat masina cu una mai noua, care are si comenzi pe volan :icon_thumright: Modificat de silkworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

la Golf V am vazut ca sunt 2 tipuri de comenzi pe volan. unele au anumite butoane, altele au alte functii pe butoane. ma poate lamuri cineva si pe mine?:icon_thumright: si cum fac sa folosesc si eu tasta de apel de pe volan? trebuie sa am suportul ala pt tel?

aa..si de la ce vine MKV?

Modificat de Florin1up
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin1up, nu ne-ai spus ce vrei mai exact... sa-ti pui comenzi pe volan, sau ce? Intreb pt. ca ai "inviat" un thread vechi al carui scop a fost acela de a gasi o modalitate de a pune comenzi pe volan pe un Audi.

Cu privire la tasta de apel, intr-adevar trebuie sa ai suportul pentru telefon.

Eu de exemplu am suport pentru telefon, dar nu am tasta de apel pe volan, am in schimb niste butoane si rotite multifunctionale care imi permit navigarea in niste "mini-meniuri" pe ecranul cel mic (cel dintre ceasuri) astfel incat pot sa fac si apelarea dar intr-un mod mai complicat.

Cu privire la MKV, nu te pot lamuri, dar poate stie vreun alt coleg de forum ce semnificatie are acest acronim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ETKA un volan normal cu comenzi , imbracat in piele nici nu e scump : 878 EUR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin1up, nu ne-ai spus ce vrei mai exact... sa-ti pui comenzi pe volan, sau ce? Intreb pt. ca ai "inviat" un thread vechi al carui scop a fost acela de a gasi o modalitate de a pune comenzi pe volan pe un Audi.

Cu privire la tasta de apel, intr-adevar trebuie sa ai suportul pentru telefon.

Eu de exemplu am suport pentru telefon, dar nu am tasta de apel pe volan, am in schimb niste butoane si rotite multifunctionale care imi permit navigarea in niste "mini-meniuri" pe ecranul cel mic (cel dintre ceasuri) astfel incat pot sa fac si apelarea dar intr-un mod mai complicat.

Cu privire la MKV, nu te pot lamuri, dar poate stie vreun alt coleg de forum ce semnificatie are acest acronim.

Multumesc de lamuriri vroiam sa stiu daca e neaparat suportul pentru telefon, ma gandeam ca se conecteaza prin bluetooth cu telefonul (fara suport), scuze ca am postat cam aiurea :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Pentru comenzi pe volan,nu e necesar numai schimbarea volanului in sine,ci trebuie vazut daca ,calculatorul de comfort are si aceste functii,daca nu,trebuie schimbat si acesta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate, mi-am schimbat eu recent volanul si am pus unul cu padele...e drept ca cel original avea toate comenzile pe volan minus padelele...

Modificat de hro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hro, si eu mi-am montat pe masina actuala un volan cu padele, dar pe vremea cand am pus eu aceasta intrebare, Audi pe care il aveam atunci era din 2002, nu din 2006, iar la acel model nu se poate pune volan cu padele si, din cate stiu, la modelul acela comenzile erau pe airbag, deci nu cred ca era necesar sa se schimbe decat airbag-ul si eventual un modul de la computerul de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!