Jump to content

CHEDERE usi - GOLF V


gabi-pipera
 Share

Postare recomandată

Am G5 din iunie 2004 si la nici 10 zile mi s-au dezlipit chederele de pe usi , in zona din dreptul minerului unde exista o mica curbura, iar in partea de jos unde se imbina din cauza ghetii iarna.

Au si astea garantie ?

Cu ce le pot lipii durabil ? (am incercat banda dublu-adeziva dar degeaba)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

durabil, adica permanent? picatura ai incercat? ar trebui sa aiba garantie ca nu-s consumabile. sa nu te scoata pe tine vinovat si asta e alta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

durabil, adica permanent? picatura ai incercat? ar trebui sa aiba garantie ca nu-s consumabile. sa nu te scoata pe tine vinovat si asta e alta treaba.

vinovat ca am deschis usile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu aceeasi problema la portiera fata - pasager chiar de la achizitie. Dealerul a fixat chederul cu mana mai bine, dar bineinteles fara succes. Probabil au pus adeziv mai putin din fabrica, cine stie. Am remediat ulterior cu clei Bizon, parca si nu m-am mai gandit la asta desi nu prea e normal la un VW nou chestii de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aceeasi problema am avut la usa stanga fata, exact din ziua achizitiei.

Am lipit chederul, pur si simplu, cu prenandez si nu am mai avut probleme de atunci cu el. Este adevarat senzatia a fost total neplacuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am fost la PBN si mi-au schimbat toate chederele gratuit (garantie).

Initial le lipisem si eu , dar faprul in sine m-a deranjat asa ca le-am dezlipit si m-am dus la ei.

Va recomand sa procedati la fel. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si din curiozitate nu stii cu ce le-au lipit ... poate pica de folos in anumite momente neplacute. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chederele noi vin din fabrica cu o banda dublu adeziva lipita pe ele.

Ei doar inlatura o foita protectoare din hirtie lucioasa si le aplica pe usa folosind si un aparat cu aer cald .

Problema e ca pe zonele de curbura de pe usa ei intind chederul si il lipesc asa.Total gresit - asta e motivul pt care ele se desprind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-i s-au dezlipit chederele... usa stanga spate (care e folosita foarte rar) asta s-a intamplat iarna trecuta si chederul de pe usa stanga fata - undeva in primavara. Le-am lipit si gata, de atunci no problem - sper sa nici nu mai fie. Oricum e "bine" sa aflu ca nu numai eu am avut asemenea probleme... oricum mi-i se pare destul de enervant tinand cont ca totusi e vorba de un Golf V. Tin sa mentionez ca amandoua chederele s-au dezlipit in partea de jos, unde se unesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@gabi-pipera Tot nu ai precizat cu ce le-ai lipit tu , ar fi de folos o idee...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
@gabi-pipera Tot nu ai precizat cu ce le-ai lipit tu , ar fi de folos o idee...

si mie mi s-a dezlipit un cheder un pic si l-am lipit cu poxipol, a lipit bine chedarul nu pare a se mai dezlipi prea curand, dar din cate am vazut acest poxipol ramne ca un plastic dur nu e ca prenadezul lipicios! asa ca tot prenandez recomand, bineinteles ca altceva nu am mai incercat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mi-sa mai dezlipit o bucata de chedar si vreau sa lipesc cu o solutie de accea cu care lipesti petice de vulcanizare pentru cauciucuri...sa vad ce iese, va anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema cu chederele de la usile din spate. Usile nu se inchid prea bine, trebuie sa dau cu ele mai tare iar la o usa chederele au devenit lipicioase. Ce solutie imi recomandati? E vreo solutie speciala pentru chedere? Cu ce trebuie date?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am dat asta vara cu ulei siliconic sa stea moi sa nu imbatraneasca cauciucul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Question: Cum pot face chederul de la usa soferului sa fie mai moale si sa nu mai fiu nevoit sa TRANTESC usa cand vreau s-o inchid ?! :D

singura usa care ma deranjeaza cel mai mult cand o inchid este ce-a de la sofer (ce-a mai intens utilizata), in rest, celelalte se aud de parca masina ar fi fost cumparata ieri din fabrica (sunetul specific de nou) + ca usile se inchid frumos, nu trebuie trantite :coffee_lol:

...la un moment dat ma tenta sa schimb chedere pe usile din fata (ca nu se poate schimba la una), dar din ce vad pe-aici cam uni mecanici nu prea stiu sa le lipeasca ;)

sper sa fie si alta rezolvare ;)

Regards,

Riddler

P.S. cand mai se urca la volan ai mei, au un obicei tare nebun de-a TRANTI usa de zici ca-i dacie de pe vremea lui ceasca :P ....si cand ma iau de ei, imi zic "pai nu se inchide bine daca o trag usor mama"...

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz ca nu ai verificat pana acum, incearca sa o inchizi cu geamul deschis sa vezi daca tot asa greu se inchide. La mine din cauza compresiei face asa, daca e alta usa deschisa se inchide foarte usor. Nu conteaza care din ele, de regula ULTIMA se inchide mai greu decat restul daca nu e nici un geam deschis. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema si nu pot sa fac un topic nou sper sa nu se supere nimeni ca am scris aici.

Imi intra apa in portbagaj prin stanga spate.Cam 3-4 litri de apa doar cand merg pe drum ud.Treaba e ca apa aia nu ajunge toata in portbagaj ci ramane undeva pe dedesubt si sta acolo cateva zile pana se scurge.Se aude aproape la fiecare plecare dupa loc.Am observat acum 2 luni portbagajul umed ...dar nu mi-am dat seama ce se intampla.O avea legatura cu faptul ca am schimbat bara si spoilerul spate (nu eu ci la un service) ,nu o fi dat cu mastic dala pe acolo ???

Sau poate arunca roata pe dedesubt pe acolo pe langa plasticul ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gicanu - ma bag si eu in seama si zic ca nu cred sa aiba vreo treaba spoileru si bara dar mi se pare inadmisibil sa te trezesti cu apa intr-un G5 .. nici intr-o dacie d`aia 1300 nu cred ca am vazut sau auzit asa ceva.eu daca as vedea asa ceva in portbagaju G meu cred ca as innebuni ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Incredibil dar adevarat !!!

Am aceeasi problema. Am tinut masina de vineri seara pana luni dimineatza in parcare in fata blocului. Surpriza ... dupa ce in prealabil am dat jos stopul spate stanga ca sa pot da cu niste chit siliconic tocmai pentru a preveni infiltrarea de apa in portbagaj si dupa ce am facut ca portbagajul sa se inchida aproape strivind chederul ... am observat aceeasi problema pe care o consideram deja amintire , pe undeva tot se prelinge apa in portbagajul meu. Daca ar fi doar in portbagaj nu m-ar deranja atat de tare pentru ca as usca cu o carpa ... doua ... whatever dar se prelinge pe bancheta din spate si nu o pot scoate de fiecare data sa o duc in casa la uscat.

Apreciez orice sfat ... multumesc .

Alex

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chederele dezlipite pot fi puse la loc cu banda dublu adeziva de la BISON, foarte buna, gasiti la practiker sau dedeman, iar pentru intretinerea lor se folosi cu succes ulei de rapita de la Nigrin (Gummi Pflage).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe timpul iernii daca o data sau de doua ori pe luna si dupa ce ati spalat-o dati pe chedere cu o carpa imuiata in glicerina luata din farmacie nu vor mai ingheta chederele si deci nu se vor mai rupe .De ce nu putem sa prevenim ruperea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in fiecare iarna le-am dat cu silicon si nu am avut nici o problema cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

salut, eu am alta problema cu chederele, in mers si la gropi, treceri peste linia de tramvai etc, imi cam scartaie usile de pe spate, e o idee buna sa schimb chederele? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

Cum nu am gasit un topic care sa abordeze problema mea, ma vad nevoit sa postez aici, fiind un topic relativ apropiat de marea mea problema. Daca exista un asemenea topic rog sa fiu redirectionat catre el cu scuzele si multumirile de rigoare.

Recent am revopsit integral Golful V...tooate bune si frumoase pana am luat masina de la service si am facut o plimbare in afara orasului. Cu stupoare am constatat ca desi aveam o masina silentioasa in care nu se auzea nimic, acum in partea fata se aude un fasait de nici in dacia 1100 nu cred ca se poate auzi. M-am intors cu ea la service, am verificat usile, chederele, balamalele, usile se aliniaza perfect cu caroseria, lufturile sunt cele conform manualului de service cel in limba germana. Practic masina inchide etans, nu intra aer, nu intra apa, insa fasaitul nu a disparut. Este destul de deranjant, cu cat creste viteza cu atat se aude mai tare. Prima impresie este ca sufla aer pe la geam sau chedere, insa am testat cu tigara si fumul nu este aspirat sau suflat de vreun curent de aer. Fasaitul se aude cumva dinspre stalpii din fata, de la parrbriz si chiar oglinzile retrovizoare. Am izolat fiecare element pe afara cu scoci de hartie, sperand sa aflu daca se infiltreaza aer pe undeva, insa acelasi fasait. Am fost cu ea si in reteaua de service-uri VW, nu au reusit sa-i dea de cap...

A mai intampinat cineva aceasta problema? Cum pot readuce masina la forma initiala, fara sa mai fasaie?

Precizez ca nu a fost lovita, decat barile si usile zgariate, toate elementele sunt originale, nu a fost lovita in stalpi, etc.

Adresez rugamintea adminului/moderatorilor sa deschida un nou topic cu acest subiect si postarea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va rog spuneti-mi si mie daca pentru montarea chederului usa fata (pozitia 8) si spate (pozitia 16)  am vreo sansa sa-l montez fara a da jos tapitetia usa. Cel putin la usile spate nu cred ca se poate fara a nu da jos tapiteria, ca mai sunt niste suruburi cu care se prinde pe interior pozita 21. Ar mai trebui cumparate si alte coduri? Daca stiti ceva linkuri, adrese, vreun .pdf. va rog sa le atasati.

Cheder Usa FATA.pdf

Cheder Usa spate.pdf

Cheder Usa FATA coduri.pdf

Cheder Usa spate coduri.pdf

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!