Jump to content

Tempomat Retrofit


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

 La CC facelift e la fel?

 

da, este aceelasi grup de manete - atentie la calculatorul de coloana - intai scanare/verificare, sa vedem daca suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... grupul de manete, ca la Passat - B6 si B7 nu se vinde maneta de tempomat separat ci grupul de manete (doar poate prin noroc, cineva de la dezmembrari sa fie de acord sa desfaca si sa-ti vanda doar maneta de tempomat... si el sa ramana cu nimic....)

calculatorul de coloana - trebuie scanata masina si vazut ce cod ai.... asa cum ti-a scris Bundy, sunt sanse mari sa mearga si mici... sa nu - dar exista si sansa asta.

altfel, grupul de manete, in jurul la 500 lei.

... grupul de manete, ca la Passat - B6 si B7 nu se vinde maneta de tempomat separat ci grupul de manete (doar poate prin noroc, cineva de la dezmembrari sa fie de acord sa desfaca si sa-ti vanda doar maneta de tempomat... si el sa ramana cu nimic....)

calculatorul de coloana - trebuie scanata masina si vazut ce cod ai.... asa cum ti-a scris Bundy, sunt sanse mari sa mearga si mici... sa nu - dar exista si sansa asta.

altfel, grupul de manete, in jurul la 500 lei.

ceau florin o intrebare??vreau sa imi montez tempomat pe un b7/2011 crezi ca s-ar potrivii maneta de tempomat de pe un b6???din astea sunt har dnului la dezmembrari

... grupul de manete, ca la Passat - B6 si B7 nu se vinde maneta de tempomat separat ci grupul de manete (doar poate prin noroc, cineva de la dezmembrari sa fie de acord sa desfaca si sa-ti vanda doar maneta de tempomat... si el sa ramana cu nimic....)

calculatorul de coloana - trebuie scanata masina si vazut ce cod ai.... asa cum ti-a scris Bundy, sunt sanse mari sa mearga si mici... sa nu - dar exista si sansa asta.

altfel, grupul de manete, in jurul la 500 lei.

ceau florin o intrebare??vreau sa imi montez tempomat pe un b7/2011 crezi ca s-ar potrivii maneta de tempomat de pe un b6???din astea sunt har dnului la dezmembrari

... grupul de manete, ca la Passat - B6 si B7 nu se vinde maneta de tempomat separat ci grupul de manete (doar poate prin noroc, cineva de la dezmembrari sa fie de acord sa desfaca si sa-ti vanda doar maneta de tempomat... si el sa ramana cu nimic....)

calculatorul de coloana - trebuie scanata masina si vazut ce cod ai.... asa cum ti-a scris Bundy, sunt sanse mari sa mearga si mici... sa nu - dar exista si sansa asta.

altfel, grupul de manete, in jurul la 500 lei.

ceau florin o intrebare??vreau sa imi montez tempomat pe un b7/2011 crezi ca s-ar potrivii maneta de tempomat de pe un b6???din astea sunt har dnului la dezmembrari
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio sansa, decat daca respectivul B6 este fabricat in 2010 - atunci are calculatorul de coloana corp comun cu spira si merge la tine.

 

altfel, cele mai vezi au calc sub coloana volan si grupul de manete difera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ami lasi mie nr te rog? mie mia facut cineva codarea mia aparut semnul in bord cu un semn de exclamare in fata si am bagat si firul dar nu stiu pini si nici mufa care din ecu ca sunt doua. am un passat cc 2011 cod motor CBAB

Modificat de gl85cor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pin 64 din mufa cu 94 pini. la calc de coloana pin 5 mufa cu 16 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin . am pus pini asa cum miai spus 64 din mufa aia mare de94 la ecu si 5 din mufa de la calculatoru de coloana si acelasi semn de exclamare ami apare in fata.Trebuie vro siguranta sau vrum releu pus? sau alte legaturi 2000 CBAB  an 2011

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai nou mia aparut o eroare la SENZOR UNGHI DIRECTIE .pe tester.. Ami poate spune cineva ce inseamna asta ? si daca se poate repara senzorul asta. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai codat si pe engine si pe adresa 16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da mia zis baiatu ca mi la codat

dar mia dat pe un alt tester .   scurt circuit croaziera control comutator  cod eroare. b115411

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, cam greu daca nu se pricepe.... nu e traba complicata. 

 

scaneaza cu un VCDS sau altceva compatibil si pune exact erorile asa cum apar ele, nu povestite.... ca sa te putem ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, imi caut si eu set de manete cu tempomat pentru B7. Nu gasesc decat pentru Berlina, iar a mea e Alltrack (Variant). Am gasit pe unele anunturi de vanzare ca in astfel de cazuri trebuie inlocuita maneta de stergator de la setul actual pentru a functiona stergatorul spate. E posibil? Sa iau set de manete de Berlina sau sa astept pana gasesc de Variant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: Pana la urma am luat manete de Berlina si a mers inlocuind maneta de stergator cu cea existenta pe masina. (multumesc colegului @tzaga pentru montaj si sfaturi!) Insa am alta problema, se pare ca calculatorul de coloana nu imi accepta tempomatul. Conform tabelului de aici, doar cu modelul 5K0-953-569-T merge 100%. Si baietii din dezmembrari se pare ca stiu asta, costul fiind de 2-3 ori mai mare decat la celelalte modele.

Daca stiam ca trebuie schimbat, nu ma apucam, deja la costurile astea nu mi se mai pare justificat. Inainte sa comand manetele am facut codarea cu VCDS pe engine si mi-a acceptat-o, asta m-a pacalit sa cred ca calculatorul de coloana e ok.

Modificat de Eminence
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai..codarea pe engine o accepta toate.

Ce modul coloana ai acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr firul de la calc de coloana la ecu l-ai tras ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am cumparat si eu volan cu butoane pentru B7. Calculatorul meu de coloana e 5K0-953-569-R. Pe ross-tech are toate campurile marcate cu TBD. Nu a mers codat.

Am gasit la un pret bun 5K0-953-569-E. Conform aceluiasi site ar trebui sa vada butoanele dar la o inspectie vizuala am constatat ca nu are encoder inauntru deci nu va vedea pozitia volanului si probabil ESP-ul nu va functiona.

Poate cineva sa-mi spuna daca 5K0-953-569-T are encoder? Ar putea si aceasta variant sa nu aiba vreo functionalitea inglobata?

A comandat cineva de pe aliexpress setul complet pentru retrofit butoane si tempomat? Sunt de calitate mai slaba decat OEM?

Are cineva vreo sursa mai ieftina pentru aceste componente la noi in tara?

Multumesc.

aliexpress cruise control retrofit.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, firul e tras. Acum am cumparat un calculator cu codul  5K0-953-569-T. Maine il duc la montat, sper sa fie ok.

Alta problema ce tocmai am observat-o e ca nu imi mai merge faza lunga. Nu se aprinde nici martorul din bord, deci clar e tot ceva legat de manete.

Modificat de Eminence
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am returnat 5K0-953-569-E. Am avut noroc ca mi l-au primit inapoi.

M-am mai interesat la alte dezmembrari si intr-un sfarsit am gasit un binevoitor care mi-a spus ca imi da "totu-totu" la 250 euro adica manete, ECU si capac inferior.

Cam la acelasi pret cu chinezariile.

Chiar nimeni nu a cumparat kit-ul din china sa-mi poata confirma calitatea componentelor? De fapt nu neaparat din China,  acelasi kit se poate gasi si la noi in tara (tot de provenienta China) pe la 1200 lei.

Se poate sa existe ECU motor care sa nu permita codarea tempomat-ului chiar si dupa montarea firului? Mi-e teama sa nu dau banii degeaba si sa constat ca ECU-ul de la motor nu suporta codarea.

 

 

Modificat de VLD_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de ecu!! Tu ai nevoie, pe langa manete, de calculator 569-T si plasticul inferior de sub volan! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, Eminence said:

Da, firul e tras. Acum am cumparat un calculator cu codul  5K0-953-569-T. Maine il duc la montat, sper sa fie ok.

Alta problema ce tocmai am observat-o e ca nu imi mai merge faza lunga. Nu se aprinde nici martorul din bord, deci clar e tot ceva legat de manete.

Eu nu am gasit B7 care sa aiba firul tras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-a tras colegul @tzaga cand a montat manetele :)

Ma ingrijoreaza problema cu faza lunga, sper sa se rezolve daca schimb calculatorul de coloana.

@VLD_ pana la urma la banii astia am ajuns si eu. Personal, intotdeauna am preferat piese originale din dezmembrari in locul celor 3rd party, indiferent unde sunt facute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

multumesc pentru raspunsuri. Acum trebuie numai sa ma decid daca le iau noi (China) sau de la dezmembrari.

Are cineva fotografii cam pe unde trebuie tras firul? Este dificil de tras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat deja manete si ECU-ul. De fapt le-am si montat. Butoanele de pe volan si manetele functioneaza ok mai putin tempomatul.

ECU-ul are codul 5K0-953-569-AB. Pe ross-tech apare cu TBD peste tot. L-am luat totusi pentru ca masina avea si butoane pe volan si tempomat. Sper sa nu-mi rezerve vreo surpriza.

 Am reinvatat cursa volanului, indicatorul de ESP s-a stins dar pe bord inca apare simbolul de volan si directia este un pic intarita. Poate cineva sa-mi spuna ce ar trebui sa facem? Trebuie sa specific ca nu eu am facut codarile ci un coleg de servici.

Ne poate arata cineva cam cum arata ECU-ul de la motor si cam pe unde e pozitionat? Pe unde ar trebui sa tragem firul?

Care este pinul nr. 5 din mufa calculatorului de coloana?

Multumesc.

 

Capture1.JPG

Capture2.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza 2  primul rind de sus...numerotarea incepe din dreapta spre stinga..ai pin 1 dreapta sus...pin 8 stinga sus...pin 9 stinga jos....pin 16 dreapta jos.Firul il tragi pe linga instalatia ce trece in compartimentul motor.Ecu e sub stergatoare..trebuie desfacuta protectia de plastic de sub ele.Succes!

LE. Vezi ce erori ai pe 44 si pe 16 .Posteaza-le.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la partea cu senzorul de unghi (G85) m-am blocat. Nu reusesc sa ii fac adaptarea. Mai mult, senzorul arata 0.0 grade indiferent cum misc eu volanul, deci suspectez ca e defect. Am sunat la dezmembrari sa trimit inapoi calculatorul de coloana, ei zic ca nu e defect, ca poate l-am stricat eu la montaj... Distractie mare.

Se poate face ceva cu el in caz ca chiar e defect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!