Jump to content

Tempomat Retrofit


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Se da un passat din 2013 cu volan cu comenzi pe care se doreste montarea unui tempomat. Toate bune si frumoase doar ca acesta nu functioneaza. 

De ce? Nu are tras un fir de la calc de coloana la ECU, deci Vw a revenit la practicile de pe golfurile din 2004 2005.

Maine ma apuc de desfacut sa vad pe unde se trage firul. 

Aviz amatorilor de asemenea retrofituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine de stiut...

E cumva versiunea Trendline, ca vad ca incepand cu Comfortline tempomatul este dotare de serie pe Passat 2013.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la CL este tempomat si la golf, jetta, pe passat ar trebui de la TL sa fie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce versiune este, e ciudat ca are volan cu comenzi dar fara tempomat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de tempomat pe B7 nu de altceva aici.

 

Revenim: problema rezolvata. trebuie tras un fir de la ecu (care are mufele sigilate cu o tabla si suruburi cu cap rotund sa nu poti sa le desfaci) la calc de coloana in pinul 5. Inainte de a face retrofitul verificati daca aveti acest fir tras. Firele de la ECU nu mai intra in habitaclu pe sub stergatoare, ci pe sub baterie, asa ca se demonteaza bateria, suportul ei si filtrul de aer, bineinteles ca si stergatoarele si plasticele de la baza parbrizului.

Pinul de la ecu este de tip 000979030 .

 

Masina avand maxidot color , pictograma de CCS se aprindea galben cand lipsea firul, se aprinde alb cand nu e setata viteza, se aprinde alb/verde cand masina este pe CCS si alb stind cand este decuplat pilotul dar are viteza setata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat B6 - B7 fara tempomat, nu exista firul tras si cele CR au acea tabla peste ECU - parca si benzinarele - acea tabla se gaseste si la Audi A3, etc..

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B7 ele din anii 2011-2012 nu avea standard tempomat decat pe hl din ce imi aduc aminte. Stiu ca pe cl am pus si tempomat si faruri de ceata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina in cauza este un HL.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut. Eu am un HL din 07.2012 si nu a venit cu tempomat. Ce variante rapide si ieftine am sa instalez asa ceva ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RApide nu, si ieftine, asta depinde de fiecare ce inseamna ieftin. Ai nevoie de maneta de tempoomat, calc de coloana cred ca suporta, carcasa de sub volan si un fir tras pana ;la ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... grupul de manete, ca la Passat - B6 si B7 nu se vinde maneta de tempomat separat ci grupul de manete (doar poate prin noroc, cineva de la dezmembrari sa fie de acord sa desfaca si sa-ti vanda doar maneta de tempomat... si el sa ramana cu nimic....)

 

calculatorul de coloana - trebuie scanata masina si vazut ce cod ai.... asa cum ti-a scris Bundy, sunt sanse mari sa mearga si mici... sa nu - dar exista si sansa asta.

 

altfel, grupul de manete, in jurul la 500 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Eu am un Passat b7 Berlina DSG BMT Highline din 2011 care a venit fără tempomat, ,presupun că numai este de serie pe Highline. .Știe cineva cam cât m-ar ajunge instalarea tempomatului in România ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. trebuie verificat daca suporta functia, calculatorul tau de coloana volan - la B7, poti avea si comenzi pe volan, iar calculatorul sa nu suporte tempomat.... deci, trebuie o scanare a masinii, ca sa vedem daca suporta sau trebuie inlocuit.

 

2. presupunem ca suporta tempomat - atunci necesita achizitionarea grupului de manete care sa aibe si maneta de pilot automat, carcasa de sub coloana volan, plus doua fire de reparatie.

 

la mana a doua, piesele pot sa fie in jurul la 400 lei. Noi - cred ca undeva in jurul la 700 lei, daca nu mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie daca masina mai e in garantie, pentru a introduce pinul la ECU trebuie distrus acel sigiliu de protectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa este..... dar masina lui fiind 2011, doar sa aibe garantie extinsa.... altfel e iesita din garantie.


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da...masina este ieșită din garanție. .deci nu ar fi nici o problemă montarea unui altfel de sistem ..deci costul ar fi de 700-800 de ron treabă terminată. ..merci pentru informații. .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate mai ieftin cu piese SH - se gasesc - cred ca iesi pe la vreo 500 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Multumesc Al Bundy pentru suportul acordat privind montarea pilotului chiar daca numai telefonic ajutorul sau a contat enorm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La indicatiile lui Al Bundy am reusit sa montez pilot pe un Passat B7 2011 1.6 tdi, operatiuea s-a desfasurat la Booster Garage Galati, daca mai vrea cineva din zona Gl-Br va pot ajuta si cu achizitionarea de piese si cu numarul de telefon al celui care mi-a montat grupul de manete , spira, cablul de la pinul 5 al spirei la pinul 64 din ECU si codarea aferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu un passat B7 2011 fara tempomat si doresc sa montez ....

Cristi .... ma poti ajuta ?

m-ar interesa sa-mi inaintezi un pret cu materialele tale cu tot eu, doar iti aduc masina :)

se poate? 

apropos: sunt din Bucuresti

am citit aici ca trebuie sa verifice compatibilitatea masinii cu acest echipament

daca e asa, putem stabili sa ne intalnim undeva in oras pentru asta

multumesc frumos.

zi buna tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, te pot ajuta, cu cod piesa si manopera, mai putin cu achizitionarea pieselor. Ne putem intalni sa vedem ce ai pe masina si sa vedem ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in regula. merci . te caut la tel.

zi usoara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

 La CC facelift e la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!