Jump to content

MFD si Tempomat la Polo 6n2 1.4 benzinar - posibil sau nu ?


christensen
 Share

Postare recomandată

Poate cineva sa-mi comfirme daca se potriveste bratul(intrerupator/comutator) de semnalizare/stergator parbriz de pe Passat5, Golf4 sau Sharan pe polo 6N2.

Ma intereseaza sa se potriveasca fizic si nu ma intereseaza conexiunea electrica!

sau daca are cineva un astfel de brat sa-mi masoare diametrul gaori(minim/maxim cu surubul strans/destrans) si lungimea partii ce intra pe axul volanului.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potrivesc de la modelele enumerate de tine, in schimb se potrivesc de la vw T4 si Golf 3 dar la acesta din urma o sa ai si butonul de avarie deasupra, intre ele .

Dar de ce vrei sa pui altceva, Vrei MFA si tempomat sau ....?

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am gasit pe cineva care este interesat de ceea ce ma roade pe mine de vreo 2 ani incoace ! Am cautat documentatie peste tot, am intrebat in stanga si-n dreapta si toti s-au eschivat sa-mi dea un raspuns concret, majoritatea "s-au tras pe cur" si nu mi-au dat nici un raspuns sau altii au zis ca nu se poate si pace. Faza este ca la Fabia cu aceeasi motorizare, ecu si soft ca polo-ul meu s-au pus tempomat si mfa pe modelele mai echipate, deci concluzia este ca se poate, doar ca nimeni nu are diagrama cablajului, macar pt. tempomat ca la mfa mai trabuie si mfd-ul aferent deci alt cluster si sincer nu stiu ce s-ar potrivi acolo elegant si fara decupaje aiurea.

Deci daca reusesti minunea sunt primul interesat de acest proiect !

7D0 953 503D - MFA Stalk

7D0 998 527   - Tempomat Stalk

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici este clusterul de care am..... dar iti spun ca ceva atat de rar...... cu greu ai sa reusesti sa achizitionezi una.

 

post-77472-0-55350200-1360753417_thumb.j

Modificat de christensen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog un admin sa stearga/mute postul de mai sus care nu are absolut nici o legatura cu ce se discuta in acest topic, multumesc.


 

@Cristensen, din pacate clusterul ala e pt. GTI-urile cu cutie automata, iar display-urile vor afisa astfel :


 

1) Stanga : 2 linii, cea de sus temperatura exterioara, linia de jos ora.


 

2) Dreapta : 3 linii, cea de sus treapta de viteza (R,P,D,3,2,1), mijloc km totali, cea de jos km instantanei.


 

Si cam atat. Deci nu s-au fabricat clustere pt varianta 6n2 cu functie MFD (Multi Funktion Display). In schimb varianta 6n1 are bord identic cu golf 3, deci este o varianta ce poate imprumuta destul de usor clusterul de golf 3 sau chiar 4, diferenta constand doar in ordinea pinilor ce trebuie reconfigurati si bineinteles readaptat ca sa-l recunoasca ECU.


 

Concluzia mea este ca varianta 6n2 este de fapt un downgrade, fiind mult mai limitat in ceea ce privesc functiile si posibilitatile de modificari.


 

Astept pareri in continuare poate totusi se gaseste o solutie.


 

Incerc sa atasez o poza cu un cluster de golf 3 cu functia MFD.

post-51381-0-58804900-1360828817_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci aici te contrazic, nu ai fost atent la poza si nu este de polo ci de LUPO... 

in stanga pe LCD are consumul mediu/dedesupt ora, iar unde ar trebui sa gasesti indicatorul pt benzina (uitate atent) vei avea indicatorul de consum instant (gen cum au BMWurile sub indicatorul de km). indicatorul de temperatura este prin led bicolor (albastru rece, rosu fierbe). Al meu provine de la un diesel Lupo 3L 1.2tdi cu cutie automata.

acesta este al meu pe masa testat, scuze de calitatea pozei ... dar atata imi poate telefonul....

post-77472-0-28368700-1360863353_thumb.j

 

Aceste ceasuri nu s-au montat in GTI ci in FSI.

Pe GTI s-au montat ceasuri care au in mijoc un ceas=ora analogic si in stanga are indicatorul de temperatura. din aceasta am acuma pe masina:

post-77472-0-30659600-1360862787_thumb.j

 

daca as dori ceva extra si bugetul mi-ar permite atunci as opta pt un cluste de audi TT cu full FIS, decat cel de pe golf3:

post-77472-0-16877600-1360863527_thumb.j

Modificat de christensen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... dar nu si pt. faptul ca pe polo 6n2 nu s-au pus clustere cu MFD. Eu am vazut nu mai stiu prin ce manual de polo cluster exact cu aceeasi forma in care se specifica ceea ce am afirmat eu. In fine bine ca m-am lamurit acum...

Sa stii ca polo benzinar sare lejer de 5% in oras asa ca acel indicator de consum instantaneu e cam useless in acest caz, doar daca il modifici sa-ti arate pana la 15%.

Nu-mi convine nici faza cu led-ul bicolor pt. temperatura apei deci va trebui pus un indicator auxiliar undeva in masina.

Cantitatea de benzina din rezervor cum o vezi ?

Display-ul din dreapta ce indica ca nu se vede in poza ?

Clusterul de TT il poti pune doar daca decupezi bordul in partea aia dintre cele 2 ceasuri. Ala e intr-adevar ceva deosebit, are maxidot si afiseaza cam tot pe el.

Pe mine cel mai mult ma doare tempomatul, ai ceva documentatie in acest sens ?

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

beznina a ramas in stanga cum a fost inainte. displayul din dreapta indica treapta de viteza(daca este codat pe automat, daca nu atunci ii bezna)/kilometrajul total si resetabil.inca nu mam ocupat de tempomat, pana ce nu rezolv cu bordul si butoanele nu ma bag.

dar ce este cu indicatorul led? oricum 90grade nu-ti depaseste indicatorul nici in ruptul capului poate sa-ti fiarba motorul acul nu se misca doar ledul rosu se aprinde .... asa ca nu-i vad utilitate.

iar indicatorul de consum instant ii bine la 5l(credema ca si dieselul il depaseste in modul instant) deoare daca sti + vezi cat consuma intri in depresit si BMWul il limiteaza la 20l pe cand si vreo 48l iti ia instant :))) 

 

decupatul acela reprezinta problema ..... si treaba cea mai nasola este ca din bord trebuie sa decupezi, daca il ratezi adio bord ... trebuie inlocuit cu altul. am luat la studiu un bord de golf 4, are aceeasi dimensiuni, la coding pana la senzorulul de cutie coincide totul(nu am avut timp sa sap mai adanc), nici la partea electrica nu m-am uitat. oricum senzorul de temperatura este aceeasi, indicatorul de benzina se calibreaza ramane problema teoretica IMMOul care ori il folosesti ori il elimini complet din circuit...din coding nu poti asa ca doar flexul te ajuta :)) nu am sapat chiar atat de adanc deoarece ma streseaza faptul ca fizic trebuie sa elimin partea de bord intre cele 2 indicatoare si nu ma incanta deloc.

Modificat de christensen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la mine s-a intamplat sa ramana termostatul blocat pe inchis, a inceput sa fiarba apa in motor, iar indicatorul imi arata pana undeva la 120 grade ( ultima cifra e 110 dupa care e o linie care reprezinta 10 grade in plus), deci utilitatea lui se justifica din plin.

La mine consumul mediu urban e undeva la 8%, iar extra 7%, deci indicatorul ala de consum instant ar trebui sa aiba alta gradatie, ori sa fie digital.

Immo sunt sigur ca se poate folosi daca e codat corect, e pe aici un topic pe tema asta.

Deci dupa ce am vazut ce poate acel cluster concluzia este ca nu ai nevoie de maneta MFA deoarece fiecare informatie iti este afisata pe indicatoare separate, in timp ce un MFD clasic iti arata toate informatiile pe acelasi display. Oricum iti lipsesc 2 functii : temperatura exterioara su cea a uleiului, in rest daca te coafeaza e ok clusterul ala.

Btw, zici ca acum ai cluster de GTI, ai reusit sa-l faci sa-ti arate temp. exterioara ?

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butonul imi trebuie pt a reseta consumul mediu.

 

referitor la ceasul GTI, cablajul deja il aveam pe masina, doar senzorul l-am cumparat.... suportul de senzor era cam scump vreo 18euroi si pe la noi se cerea si mai mult ... asa ca am confectionat una din aluminiu.

 

Temperatura exterioara imi ramane deparece comenzile manuale/mecanice de la clapete aer imi zboara, iar in locul lor vine un sistem controlat prin actuatoare (cele originale de golf4/passat5 le folosesc) iar unitatea de comanda il construiesc...momentan sunt in dilema cu alegerea displayului, unul touch sau normal, dacai normal atunci vreau sa folosesc un joystick gen Idrive de la BMW ... dar este inca prematur sa ma decid ce si cum va fi...(pt display am o dimensiune maxima....inaltime defapt, ce nu ma incanta) iar in ultima ordine bugetul va hotara cand voi definitiva acest proiect. Pana acuma am decis sa imi afiseze pozitia clapetelor(%), temperatura exterioara, interioara, presetata, tubulaturii, motorului, tensiunea de incarcare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm... te complici cam tare, un climatronic OEM ar fi mai mult decat suficient.

Am vazut pe net MFD after market, cu un display pe 4 linii bazat pe un pic 16f sau atmega ceva de genul ( inca nu am vazut prea multe explicatii) si care se leaga la mufa OBD. Cred ca ar fi mult mai rentabil. 

Astept etapa cu tempomatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vad ca ai in 16valve, deci motorizarea difera, zi-mi motorizare sa vad ce am ...... momentan lucrez la un tempomat de golf4 care ma face sa-i dau foc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la fabia sunt trase fire din ecu in centrala electrica a masinii si acolo se conecteaza mufa de la maneta de tempomat, iar polo 6n2 nu are asa ceva, deci trebuie trase fire direct din ecu. Acum am gasit ceva documentatie in sensul asta urmeaza sa o studiez mai in amanunt.

Nu mai stiu part number-ul de la ecu, o sa desfac week-end-ul asta sa-mi notez tot ce scrie pe el. Stiu doar ca e Marelli 4LV.

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa o desfaci ... fa o scanare acolo iti apare part noul. poate fi montat pe fabia cu aceeasi ecu ca si ex al tau, dar asta nu inseamna ca iti va si functiona..dupa ce iti voi da conexiunile trebuie sa le incerci si sa monitorizezi cu vcdsul ...daca butoanele iti apar functionale atunci ai cruise control.......... daca imi dai pana in weekend part noul atunci duminica am sa ma uit peste scheme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


   Controller: 036 906 034 D
   Component:  MARELLI 4LV       3458

 

Salut, scuze de intarziere dar nu am prea intrat pe forum din lipsa de timp.

Exista vreo lista cu variante de marelli 4lv compatibile si necompatibile C.C. ?

Sunt curios de schema (e).

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, revin cam tarziu cu tempomatul dar am abandonat proiectul din lipsa de timp.

M-am hotarat sa pun schema de principiu aici pentru cei interesati si cu ceva timp liber la dispozitie cu marea rugaminte de a spune aici daca functioneaza sau nu. Schema este pt. motorul de 1.4 16v AUA cu ECU Marelli 4LV ce s-au pus pe Audi A4, Seat Ibiza si Cordoba (Stella), Skoda Fabia si Vw. Polo 6n2.

Va trebui totusi sa cautati schema interna a manetei de tempomat ca sa vedeti ce fac si unde duc firele de culori diferite (rosu, negru, alb, albastru, etc), ele fiind alocate unui numar (1....6).

Deci nu uitati sa postati daca merge sau nu magaoaia si spor la treaba !

Legaturi tempomat AUA.txt

post-51381-0-62715200-1392317131_thumb.p

post-51381-0-75100100-1392317143_thumb.p

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca ai intrerupator pe ambreiaj se poate! daca nu uita! din cate stiu modelele de AUA montate pe Audi suporta tempomat! nu cumva A2 ai vrut sa spui ..... nu ecu conteaza ci versiune fw din ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic da, daca nu pui tu acel intrerupator tragand fir de la pinul 39 al ECU la plusul de dupa contact prin una din sigurantele pedalei de frana (pin 2).

A 2 am vrut sa zic, scuze. Acum sa vad cine se baga la AUA si sa ne zica daca a mers sau nu si ce versiune de firmware are.

Eu mai visez la ziua aia cand o sa am timp de asa ceva...dar se pare ca e cam departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred. Posibil sa mearga pur si simplu doar respectand schema de mai sus fara alte complicatii. Sunt curios daca exista o lista de firmware-uri care merg si care nu, dar ma indoiesc, eu cred ca merg toate, trebuie doar activat.

Daca ai timp de mesterit, baga-te ca te ajut eu pt. chestii mai complicate.

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian 6n2 am montat maneta tempomat hand made pe fabia 1 AUA si merge. 

 


Am mai atasat cateva poze sa vezi ce coduri au ecu si centrala.


Maneta nu arata prea bine dar voi mai lucra la estetica pentru viitoarele manete.

post-101671-0-07747200-1393537321_thumb.

post-101671-0-45043200-1393537406_thumb.

post-101671-0-64830100-1393537468_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o informatie de la Carmina care zicea asa:

Centrala electrica cu codul : 

6Q1-937-049-xxx

6Q0-937-049-xxx

Suporta tempomat.          
Daca are codul:

6Q2-937-049-XXX

Nu suporta tempomat.

Poate te ajuta. Dar tu ce centrala ai? Ce cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!