Jump to content

cat va consuma agregatul?


passat no1
 Share

Postare recomandată

Cluj-Napoca - Bistrita - Reghin - Brasov - Ploiesti - Slobozia - Constanta - Venus si retur la Reghin, 1735 km - consum de 6,09, metoda plinului (nu am BC), benzina Mol Evo. 3 persoane in 33 % din drum + copil + bagaje aferente. In rest 2 persoane + copil + bagaje.

Pe portiuni:

Cluj-Napoca - Bistrita - Reghin - Brasov: 549 km, 3 persoane, consum de 5,9

Brasov - Slobozia- Constanta - Slobozia: 759 km, 3/2 persoane, 6,4 (consum crescut datorita drumului facut la mitingul aviatic de la Constanta)

Slobozia - Ploiesti - Brasov - Reghin: 427 km, consum de 5,72!

Nu am aer conditionat dar am folosit din plin geramuri si/sau trapa si aerisirea standard cu ventilatorul din dotare :). Se mai poate avea in vedere eroare de la pompa si eroarea data de instrumentele masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura, exterior 9%, interior 12.9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor ADR; 1.8 20V; 125CP

Urban: 10,5-12,5 functie de trafic (azi dim. 11.4)

Extraurban: 6-9, functie de cum o calc

consumul nu este estimat ci indicat de BC

hehe, acelasi motor k mine..ADR 1.8 20v...

Eu unul nu imi fac probleme... :) ... dar sa spun drept nu am avut consumul mai mare de 10 ..de prea multe ori...dar nu cred ca am vazut 11%

Pe de alta parte rar, sau deloc nu l-am vazut sub 8%...

Dar ce sa zic, nu cred ca merg mai mult de 25% urban...autostrazi la greu aci...AC-ul merge intr-una

Viteza cea mai economa este undeva la 3000Rpm,in ultima viteza respectiv 110Kmh

De precizat ca am cutie automatica :D ... dar asta e...

aaa... si inca ceva...benzina aci e ...6500 lei (0.65 RON?)...adica 65 de bani?

... si aci nu exista masini Diesel..nici macar utilitare..inafara de autobuze si camioane.... :Driver:

Drum Bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina din semnatura, 18.5 media de pe tzomputer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Polonic Getei.. 1.8T :

11.5 Oras 100%, dus si intors de la servici pe aglomeratie si din cind in cind "plimbari" sub clar de luna :angry: prin centru alaturi de alti posesori de masini "cuminti".

Deci ... consum excelent pentru motor si conditii de trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum excelent. Avantaj motor mare pe masina usoara :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bucuresti - Constanta 8.2l/100 Vmed=130 Vmax=210 (sa vad ce poate :P, m-a surprins ca avea chef de mult mai mult, de .. fost detinator de 1,6i)

Constanta - Baia Mare ~7/100

Oras ~11.5l/100 (Oras mic dar drumuri scurte ~3Km)

Modificat de wwww
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 1.8T 150CP

Consum mediu: 8 l/100km. In Bucuresti a luat cam 13,5%. Am reusit si performanta ca drumul Sinaia -Bucuresti sa il fac cu 6.8l/100km (viteza de 120 - 130 km/h) . Dar numai la dus. Inapoi a luat aproape 8 la suta de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9.5 - 10 % in Bucuresti.

In afara... 6,8 - 7. Mediu... undeva pe la 8 si ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4000km Romania (incl) - Ungaria - Austria - Germania -> 8.3. Mers rezonabil peste tot dpdv viteza.

Comparatie de consum in oras: Munchen 9 si ceva, Bucuresti astazi 16. Go figure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura pe computer:

long term 10.7 (ultimii 4000 km, probabil 85% in extraurban, majoritatea pe Cj-Buc)

extern 10 daca nu trec de 140 km/h

oras: in Cluj 14, in Bucuresti 18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@s_c Eu am constatat ca benzina din Austria/Germania este calitativ mai buna decat cea din Romania. Acest fapt l-am simtit personal si s-a tradus printr-o turarea mai mica a masinii si un consum mai scazut. Deci, probabil daca foloseai benzina din Germania in Bucuresti ai fi obtinut poate un 15l/100km in loc de 16. Anyway, traficul in Munchen e mult mai civilizat, cu toate ca este foarte aglomerat si acolo. Chiar as fi interesat sa-mi confirmi sau sa-mi infirmi daca ai simtit si tu ca masina se tureaza mai putin decat in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am reusit cel mai mic consum de pana acum adica in 4500km!

bucuresti campina si retur cu o medie orara de 65km ora mers regulamentar si nu depasit 130 inafara localitatilor si 80 in, am reusit 8.1%!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pun si eu consumul avut in vara asta cu batranica mea. Trei persoane cu bagaj mult ( concediu ). Ciudat - in Salzburg 75.4l au intrat in rez. si acul era peste rosu. Nu am bec martor. Nu am computer bord. Motor 2E si este o barca mare. Benzina pus in rezervor cat intra.

In tara ~ 110 ( plecat 04:30 ajuns Gyor 17:00 ), afara 130-140 la 4000 rpm. Papat ulei 800ml tot drumul. In Oras, adica in Buc nu stau sa fac calculul. Cand scade merg la pompa si fac plinul.

KM Total Intermediar Consum Benzina Localitate

192069 28 Bucuresti

192635 565 6.4 36.5 Arad

193513 878 8.5 75.4 !!! Salzburg

194402 890 6.9 62 Parndorf

195070 668 6.6 44.4 Deva

3406 7.1 246

O zi cat mai buna

Mihai

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar as fi interesat sa-mi confirmi sau sa-mi infirmi daca ai simtit si tu ca masina se tureaza mai putin decat in Romania.

Eu nu am simtit absolut nici o diferenta intre benzina de aici si cea din A/DE/HU. Zero. Cel mai bine s-a simtit Petromul de imediat dupa intrarea in .ro, la intoarcere, daca ar fi sa fiu subiectiv.

Am folosit Mol 98 (RO), OMV 100 (A), Petrom 99 (RO), Agip (HU) si Esso 98 (DE).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti-Mamaia si retur consum 7,8. La dus 2 persoane iar la intors 4 si ceva bagaje.

Pe A2 150-160 constant iar in rest 100-110 in afara si 70-80 prin localitati. :251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi, parcurs pe autostrada Pitesti-Buc, ~23km + alti ~6km in oras (pana la Avia Militari), am mers cu 150-180km/h (DA, AM FOST SINGUR !! :salut: ), consum final deci 9,9%.

P.S. Apropo, s-a deschis sensul spre Buc de la Bolintin Vale incoace. De maine poate si restul...

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseu: Curtea de Arges - Ticveni - Rm Valcea - Avrig - Cartisoara - Balea Cascada - Balea Lac - Vidraru - Curtea de Arges = 295 km

Persoane: 4 + bagaj usor ~ 325 kg >> masa totala masina la acest drum : 1750kg

Viteza medie BC: 50km/h

Consum mediu final inregistrat: 7,5%

P.S. La Cartisoara BC-ul inregistra un consum mediu de 7%. La urcare spre Balea Lac am forjat-o la greu, aveam niste teste de facut... am ajuns cu un consum mediu de 8,5%. La coborare, frana de motor pana dupa Vidraru, intr-a III-a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina la urma merita alea 2-5 mil ? (bani pe care ii dau in plus benzinarii pe 1 an / conbustibil ) Eu zic ca da. (in afara localitatii merita fiecare banut; intr-o coloana la stop in bucuresti :P )

Da nu poti sa le ai pe toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura :

5,5-6 % extraurban si intre 8,5 - 9 % urban

Insa o am de putin timp asa ca inca nu pot spune ca e foarte exact, oricum stau cu ochii pe comp de bord...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina la urma merita alea 2-5 mil ? (bani pe care ii dau in plus benzinarii pe 1 an / conbustibil ) Eu zic ca da. (in afara localitatii merita fiecare banut; intr-o coloana la stop in bucuresti :P )

Da nu poti sa le ai pe toate

La mine sigur merita, ca vin in Buc cu masina o data pe sapt. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

passat-ul meu 1.6 din ce socoteli am facut eu consuma cam asa: urban: cam 10% cu mers linistit si schimbat viteze intre 2.000 si 3.000 de ture. Daca conduci mai sportiv si schimbi dupa 3.000 de ture, consumul sare de 11 -12%. Extra urban consuma cam 7-7.5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

audi 80 b3 motor PP 51Kw/70Cp 1.6 benzina carburator electronic 2ee

in oras 14-17%(media de km in oras pe zi este intre 70 - 80, uneori trec de 100 , max intr-o zi am facut 178, asta in oras, a si nu sunt taximetrist)

afara f greu scot sub 10%

tare ar mai trebui reglat saracu (buba este ca nu ai de unde sa il reglezi)

numai bine si :) fara evenimente!

numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masina din semnatura

consum de la plin la plin oras 66 litri alimentati - efectuat 480 km-13.75 l/100km(majoritate singur,25 km/zi)

consum plin la plin in afara 66 litri alimentati -efectuat 953 km -6.93l/100km(2 persoane,bagaj minim)

efectuat 157 km in 5 persoane +bagaje cu un consum de 11.5 litri/100 km ,deci consum de 10.00l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Masina din semnatura:

Urban 11-12 %

Extraurban 7-8 %

Am vazut mai sus consum pe 1.6 AZD de doar 5-6 % in sarcina aproape de maxim :lol: . Mi se pare o utopie.

Din pacate testele pe care le-am facut au marja de eroare data de metoda plinului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!