Jump to content

cat va consuma agregatul?


passat no1
 Share

Postare recomandată

Va invit sa cititi topicul urmator, incepand de la postul meu de la pag 6, din 4 aprilie:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=6411&st=80

Daca adaugam la situatia data (schimbatul domiciliului) si asta:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=13563

...atunci va multumesc pt intelegere !

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar, maine duc masina si-i fac o diagnoza. Nu stiu cum poti tu scoate consum sub 6.8% (mixt sau extraurban probabil - nu vreau sa ma gandesc ca scoti consumul asta in oras). Si pe cuvant ca merg extrem de linistit ( si economic) in 80% din deplasari

Toni te sfatuiesc sa faci la fel: diagnoza. :D

Consumul minim in Bucuresti si prin preajma (Domnesti, etc) a fost de 7%, intr-un week linistit cand am mers vreo 70 km cu 4 pers in masina (nu am depasit 70km/h), cel maxim (intr-o vineri la ora 17 pe ruta Victoriei-Universitatii parca) 13,9%.

Extraurban, minim a fost 6,2% la croaziera la 70km/h pe autostrada, cel maxim 8,9% cand zburam cu viteza mare pe Autostrada Soarelui (am postat undeva detalii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti - Pitesti (aproximativ 130 km din casa in casa) mers tare destul de mult timp 150-160km/h consum mediu 8% :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eddie: unde anume in brasov ai facut acei 15km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la birou - centru- drumul poienii ( belvedere)- centru- carpatilor ( intersectie cu Bd Muncii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum in oras: 21 km facuti la o ora de varf traversand de mai multe ori zona centrala a Iasiului cu o viteza medie de 24 km/h.

Rezultat 6,3 l/100 km mergand la economie, dar fara a ramane in urma si cu depasiri la nevoie.

O diferenta neta fata de recordul anterior (6,9) cu softul stock …

Reversul medaliei: mers la drum intins “for fun”, cu apasari foarte frecvente si intense ale tuturor pedalelor, consum 10,8 / 100 km …

Morala, as indrazni sa afirm, e foarte dificil de tras concluzii pertinente si general valabile privind consumul din astfel de discutii; stilul de conducere e cel putin la fel de important pe cat este si motorul …

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand aici e pentru benzinare :offtopic: si in al doilea rand, daca la voi viteza medie 24km/h insemna ora de varf atunci la mine cu 16km/h ce mai este? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru interferenta ... neatentie. :(

In al doilea rand, in Iasi e mult mai lejera circulatia ... asta e ... deocamdata. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi dimineata ora 9, traseu racadau-centru-onix-faget 8 km 15.5 % consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut normal. In 8 km e perfect adevarat. Incearca sa mergi insa 30-35 km si vei vedea consumul sub 10 probabil in oras. BC-ul nu-si intra in parametri atat de repede. Consumul afisat nu este real... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca drumul a fost aglomerat eu cred ca este foarte real.

Intr-adevar BC indica la inceput o valoare putin nerealista, dar daca mergi constant poate arata si corect. Mie spre exemplu mi-a aratat pe un drum de vreo 3km consum mediu 9.2 (in oras), ceea ce mi se pare foarte realist avand in vedere ca drumul era liber si am mers constant 50-60km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu inteleg de ce nu calculeaza consumul exact calculatorul. Se cunoaste cantitatea de benzina injectata, se cunoaste distanta parcursa, deci de ce nu poate calcula exact consumul? Ce parametru ii mai lipseste??? In oras mai ales e durere, nu prea l-am vazut sub 15%, in schimb daca prind o zi aglomerata sta la 22+. Asta in conditiile in care consumul meu este, de regula, sub 14%. La ultimul calcul am avut fix 12,5%, mers exclusiv in oras, dar e adevarat ca am umblat mai mult seara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe drumul spre mare,viteza medie 140-150(pe autostrada Soarelui,sub 160 n-am lasat-o),sub 10l/100km.Eu spun ca e bine mai ales ca am alergat cu un Jaguar X-Type vreo 10 km si ne tineam pe la 180.Bine...ala vorbea la telefon.si a avut si cateva reprize de cativa km de 210km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu inteleg de ce nu calculeaza consumul exact calculatorul. Se cunoaste cantitatea de benzina injectata, se cunoaste distanta parcursa, deci de ce nu poate calcula exact consumul? Ce parametru ii mai lipseste??? In oras mai ales e durere, nu prea l-am vazut sub 15%, in schimb daca prind o zi aglomerata sta la 22+. Asta in conditiile in care consumul meu este, de regula, sub 14%. La ultimul calcul am avut fix 12,5%, mers exclusiv in oras, dar e adevarat ca am umblat mai mult seara.

Ceea ce arata computeru e mereu "real" Cel putin real din ceea ce poate calcula el. Problema e ca nu mereu injectorul "injecteaza" cantitatea "corecta" sau "comandata" de combustibil. Computerul stie doar cat a cerut.. nu si cat s-a injectat. De aia apar erori de calcul.

Cat despre faptul ca pe distante scurte computerul "abereaza" eu cred ca este fals. Chiar acela este consumul in medie de 10-20 sau chiar 30%. El nu merita luat in considerare pt ca distanta parcursa este mica, consumul de combustibil este mic. El e mare doar in procente relativ la distanta parcursa. De ex. merg 2km si am la final 18% consum. Apoi mai merg 45 si am 8%. E clar ca media per total e f apropiata de 8%.

Am observat ca la motoarele cu injectie directa de combustibil (TDI, FSI) cantitatea injectata este f propiata de ce cea "ceruta".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine... 2324cmc V5 din 2000 - 39000km reali:

Extraurban - noaptea - 178km (Bucuresti-Focsani) - conform c. bord :viteza medie 129km/h (medie!!! sunt si localitati) consum mediu 10.06%.

Am avut portiuni (Buzau-Rm Sarat) in care am vrut sa vad daca aia 216km/h din carte sunt povesti si... am vazut 220km/h pe bord. :P

Am vrut sa vad cat consuma intr-un stil de condus mai agresiv.

Iar in Bucuresti... se cam schimba treaba:

Dimineata - motor oarecum rece - 16km media:

-19,6% (cand ma grabesc)

-13,2% (cand merg linistit)

Seara - tot media pe 16km

-17,3% (sportiv)

-10,9% (linistit - daca ma ambitionez :D se poate si mai bine...undeva la 8,5-9%...dar n-am rabdare)

Distanta pe care am scos consumurile de mai sus (16km) e destul de mica si nu stiu cat sunt de relevante cifrele astea.

Media pe 425km (exclusiv in Bucuresti) este de 14,2%, dar... pe cuvantul meu de onoare ca merita! :D

Diferente mari, nu? Mi-am dat seama ca greutatea piciorului drept stabileste consumul. :P ... in Bucuresti.

M-a surprins consumul extraurban! Mi s-a parut cam mic pentru stilul de condus pe care l-am adoptat atunci.

Pareri? Pro? Contra? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extraurban, la un mers mai normal cum se prezinta?

Sunetul V5-ului am auzit ca ar fi de exceptie, poate facem un schimb de experiente o data :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cea mai mare placere ! Intr-adevar sunetul e criminal!

O am de putin timp si inca n-am scos-o la drum lung sa vad care ar fi consumul la un mod "elegant" de condus.

Poate ne vedem joi la intalnire.

E prima la care particip. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

bora 1.6 74kw 2000

urban 11.5-13 cu clima in marea majoritate

mixt 10

extraurban 7-8

nu stiu cum reusiti dar eu mai putin nu pot. nu schimb niciodata sbu 3000

oare am probleme cu masina? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am schimbat termostatul acum circa 2 saptamani, consumul in Bucuresti mi-a scazut de la 15 la 12 - 12.5 litri la suta de km (facuti in general pe drumuri de 7-8 km). Consumul extraurban nu am sesizat sa se fi modificat, e tot cam 8 litri la 100 km, cu viteze de 120-130 in afara localitatilor si viteze apropiate de cea legala in localitati.

Diferenta la consumul in Bucuresti dupa ce am schimbat termostatul mi se pare incredibila, depaseste cele mai optimiste asteptari ale mele. Calculez in continuare consumul, sper sa ramana la fel sau sa mai scada :)

Cu termostatul cel nou temperatura creste mai mult in oras decat cu cel vechi (87 grade in loc de 80 grade) si motorul se incalzeste mai repede. Banuiesc ca asta e motivul pentru care consumul a scazut, deoarece la injectia mecanica temperatura are mare importanta in realizarea amestecului aer/benzina (nu are sonda lambda).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 4, 1.4, 60.000km (sper), in Bucuresti: 8-8,3(weekend) si 9-9,5 (in restul saptamanii); 6-6,3 (4 persoane si bagaje).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urban 9 - 10, Viteza medie 21 Kmph cu o persoana de regula si drumuri scurte max 5Km

extra 5,7 (la intors pe 50Km aveam 5,4 - un record pt mine) Viteza medie 65Kmph cu trei persoane plus bagaje (la ultimul drum de cca 130Km - nu f relevant da asta e)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit sa pun si eu consumul de la masina de la servici daca tot ma dau cu ea de cateva luni bune :D

Audi S8 motor 4,2 litri V8 biturbo 360 de cp: Pe loc consuma in jur de 8% iar in rest in jur de 24%. Record absolut in sport drive 40% :D :D :D

Nu exista absolut nici o metoda sa o fac sa consume mai putin, pur si simplu e pregatita tot timpul ca atunci cand ai apasat pedala de acceleratie sa te bage in scaun. De o vreme piciorul drept a devenit fooooarte fin si atent (imi este frica uneori sa nu cumva sa-l sprijin/odihnesc pe acceleratie :offtopic:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Pe loc consuma in jur de 8% ...

Cum adica? Pe loc nu faci nici un metru daca stai rezultand ca ai consum "infinit" (x L / 0 km = +infinit)

Lasand glumele la o parte :offtopic: vrei sa spui ca consuma 8L pe ora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: :D :D consumul instant pe calc. de bord este in jur de 8! De cele mai multe ori este 8,7 sau 8.8 cu motorul incalzit! :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina numai buna pentru buzunarul romanului :offtopic: de curiozitate, ce capacitate are rezervorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!