Jump to content

cat va consuma agregatul?


passat no1
 Share

Postare recomandată

Intrucat nu vreau sa fiu acuzat ca acaparez topicul, voi posta acum o ultima remarca legata de consumul obtinut de masina mea. Deci, traseu de 300 km rutele Buc-Tartasesti, Buc-Man Caldarusani, Buc-Bragadiru, Buc - Budesti, trasee ce au impus 4 traversari aproape complete prin mijlocul Buc. Am si un martor care poate confirma atat stilul meu de condus, cat si consumul final obtinut : SEBA (de altfel, a fost unul din ocupantii masinii).

Revenind, dupa acest traseu lung si cele 4 treceri prin draga noastra capitala, consumul final indicat de BC (si litri pusi la pompa pt verificare) a fost de 7%.

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doru: daca tot faci experimente ar fi bine daca ai "consemna" si viteza medie respectiv viteza de croaziera/maxima, in special la drumurile extraurbane.

Azi, ruta Alexandria-Bucuresti, distanta ~ 80km, viteza medie 80km/h, viteza croaziera/maxima 100km/h, consum - 6.7l/100km. Cred ca ultima oara cand merg asa, mai incet nu pot, chiar am mers linistit dar putin de atat nu pot sa scot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi plecat din P-ta Victoriei cu destinatia Brancoveanu, distanta circa 10 km, consum mediu general 13,6%. La Universitate dupa 35 de minute de la plecare aveam 19,5% si un car de nervi.

Concluzia:

Metroul rules.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum stiti f bine, consumul este influentat de o serie de factori, in principal de trafic. Asadar, in zilele cu trafic intens, folosind o ruta cu mai multe stopuri destul de aglomerate, a mea consuma cam 11-11.4%.

Am schimbat traseul- pe ruta Cheiul Dambovitei (CET Sud) - Pasaj Marasesti, in coditii de trafic lejer (intre orele 7.30-7.45) cu o viteza de 50-80km/h, 3 stopuri (uneori le prind pe verde pe toate) BC-ul spune la destinatie un consum mediu de 8-8,4%. Evident, la plecarea de acasa l-am resetat.

Am facut un test; intre Vitan si Mihai Bravu, mers constant cu 60km/h, in treapa a 4-a, BC-ul zice un consum de 5-5.4% (instant) ..ce viata...

Cand plec acasa, in jurul orelor 17, pe aprox. acelasi traseu dar mult mai aglomerat, consumul ajunge la 10-10.5%

Daca merg prin centru, la ore "normale" cu trafic normal sau "rush hours", ajung pana la 12% (conform BC)..f rar am vazut 12.4%

Folosesc NUMAI benzina de 95 de la LukOil sau Petrom pentru ca am incercat mai multe si am vazut ca pe astea 2 le "haleste" cel mai bine

NU am bujii, filtre sau altceva noi. Urmeaza curand sa fac distributia si sa schimb toate draciile alea, atunci sunt curios cat scoate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doru: daca tot faci experimente ar fi bine daca ai "consemna" si viteza medie respectiv viteza de croaziera/maxima, in special la drumurile extraurbane.

Azi, ruta Alexandria-Bucuresti, distanta ~ 80km, viteza medie 80km/h, viteza croaziera/maxima 100km/h, consum - 6.7l/100km. Cred ca ultima oara cand merg asa, mai incet nu pot, chiar am mers linistit dar putin de atat nu pot sa scot.

Toni, de acord cu tine, la urmatorul post voi specifica si aceste date pt o acuratete mai mare.

Intre noi fie vorba, consumul scos de tine pe ruta Alexandria -Buc este f. bun. Stiu ca ai mers linistit, dar ideea e ca se poate daca este cazul. Asta am vrut sa scot in evidenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bz-Bucuresti 110km, Bucuresti 60km, Bucuresti-Bz-110km, deeci 220 extraurban cam 60 urban, tot drumul extraurban 150 maxim 160km/h ( pe bord, -7km/h pe clima) dus intors, cu 60-80 in majoritatea localitatilor, nu stiu cat a fost media.. nu m-am uitat doar la extraurban, total a fost 60km/h, parca. In Bucuresti a fost o extra alomeratie, mers f incet. Afara erau 17-18grade, clima folosita doar in bucuresti. Media totala a fost de 7.5% pe BC si la fel cand am facut plinul. Cand am ajuns in bucuresti aveam medie 7.4 cand am iesit aveam 7.8. 3 inshi in masina. Oricum. Consumul lui doru_14 mi se pare extraordinar de bun.. insa probabil nu face accelerari sau franari burste prea des...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@NetFlow, confirm ipoteza ta. Merg lin cu masina, n-o prea bruschez, dar asta nu inseamna ca dorm in galosi. Accelerez progresiv, franez din timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

So,

motorul din semnatura 1.4 16V golf4 (actual 54kkm la bord). Consumuri masurate plin plin cu jurnalieru fara BC:

- afara: Buc-Predeal; Predeal-Buc 6.4l/100km

- mixt 550km, din care 200km facuti afara, 250 in buc 7.5l/100km

- urban 10l/100km (in Bucuresti unde sa fim sincer cred ca ar trebui sa se numeasca consum masurat in litri pe ora nu la 100km)

Aceste consumuri sufera evident de anumite erori datorita stilului de masura, putand sa varieze cam cu 1-2litru la un plin in functie de pompa,deci abatere 2-5 procente la consumul mediu masurat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pitesti - Bucuresti aproximativ 120km 5.5% consum mediu pe BC...ciudat de mic, sper sa fie real :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat Leonul consuma vreo 13,5-14,5% in oras si 8-9% afara la peste 100 km/h. Dupa ce s-a mai rodat, inghite mai putin, probabil vreo 12 daca e alergat.

In saptamana cu furtuna de zapada (si inotul prin zapada, tarasul bara la bara si alte delicatese ale traficului de Bucuresti :P ) am consumat 14% (28 l in 200 km).

Alaltaieri (vineri) a indicat vreo 11% in Bucuresti, cu tot cu trecerea prin 2 (mici) blocaje de trafic, ceea ce e sub valoarea din carte pentru trafic urban. In weekend poate lua oricat, de la 9.5-10% in mers ceva mai normal pana la 12-13% daca profit de strazile pustii si o calc.

Pentru un turbo pe benzina e destul de putin (si compenseaza prin expresia de pe fetzele celor care aud ca e turbo si nu consuma cat un camion ;) )

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi, pe la pranz, traseul Parlament - Rahova - Razoare - Academia Militara - Plevnei - Gara de Nord - Calea Grivitei - BCR Bucurestii Noi - Jiului - Piata Presei Libere - Arcul de Triumf - Piata Victoriei - Bd. Magheru - Universitate - pasajul Unirii - Timpuri Noi - Piata Unirii-fantani - Piata Constitutiei - Bingo Europa - Piata G. Cosbuc - Parlament, am avut consum mediu indicat de 11,7% in mers vioi :rolleyes:.

~Nautilus

Modificat de Nautilus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie de vreo 2 saptamani numai in 15l/100km imi sta :rolleyes:

Adevarul e ca numai trasee de groaza am avut si nici vremea nu a ajutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pus benzina de 1 bulion, resetat 'trip'-ul, mers 200Km din care 120km afara mers sportiv si 80km in Bucuresti la ore de trafic maxim. Rezultat consum 13.5%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi ora plecare 7.10 ruta Titan-M Bravu-Timpuri Noi- Cutitul de Argint- Trafic greu- 13 Septembrie - Prelungirea Ghencea- Timisoara - Valea Cascadelor- Metro Pacii cu ora de sosire 7.50, consum final 9,3%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi ora plecare 7.10 ruta Titan-M Bravu-Timpuri Noi- Cutitul de Argint- Trafic greu- 13 Septembrie - Prelungirea Ghencea- Timisoara - Valea Cascadelor- Metro Pacii cu ora de sosire 7.50, consum final 9,3%.

eu propun ca doru sa nu mai posteze consumul, nu de alta dar sunt altii care fac atac de cord cand vad ca 1.8 t ia sub 10% in B. ;)

eventual da-tii un avertisment ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am 1.8 t si 10 parca am reusit o singura data dar sub never ever ;)

nu zic ca nu se poate dar eu unul nu pot...so RESPECT DORU_14 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu cred ca se poate , mai ales daca are stilul meu de condus

eu spre exemplu fac 150-160 km doar cu 10 litri , mai exact un Comanesti-Bacau dus intors + ceva invarteala prin bacau , pana la Metro, Praktyker si acasa inapoi

in schimb eu peste 3000 de ture nu prea schimb , accelerez doar cand trebuie , decelerez usor si asa mai departe , cea ce face ca , consumul sa fie cat mai mic :D

stiu ca multi isi pun intrebarea , " cum domnule poate ala cu o masina 4x4 permanent , grea si cu motor destul de marisor si pe deasupra e si benzinar ??"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin popescu

salut la toata lumea! am o intrebare mai directa: cat consuma in realitate un passat din 2001 sa zicem cu motor 1,8T de 150hp? pe aici am vazut diverse consumuri ,intre 11 si 14,5. Este prea mare diferenta ca sa pot sa cred ca este real'! Va rog mult ,daca are cineva chef sa ma lamureasca concret! multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu propun ca doru sa nu mai posteze consumul, nu de alta dar sunt altii care fac atac de cord cand vad ca 1.8 t ia sub 10% in B. :)

eventual da-tii un avertisment :)

Cred ca mi-l iau azi :)

Acelasi traseu, plecare 7.20 din Titan si parcat la destinatie la Valea Cascadelor la 8.00, consum final 9% fix !!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mi-l iau azi :P

Acelasi traseu, plecare 7.20 din Titan si parcat la destinatie la Valea Cascadelor la 8.00, consum final 9% fix !!! :P

E posibil, fie si numai pentru ca la 7:20 nu e trafic deloc, inghesuiala de furnicar e intre 8:30-9:30 dimineata si 17:00-19:00 dupa amiaza :P

Vineri, intre 16:20-16:40, pe traseul GSCF-Casa Auto Expozitiei-Piata Presei Libere-Arcul de Triumf-Sos. Kisseleff-Piata Victoriei-Bd. Lascar Catargiu-McDonalds Magheru, mers vioi printr-un trafic asa-si-asa, consumul indicat in bord a fost de 10,5%. Media pe 2 ore a fost insa peste 12, numai fiindca intre timp venise ora 17:00 si balciul rutier de dupa-amiaza

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am fost socat :P

am facut urmatorul drum(in urma cu 10 min)plecat de la opera center-gara de nord-aeroport otopeni si retur consum 9,2%

wow...am mers normal, in afara max 130 in oras bara la bara

a venit caldura :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu masina din semnatura pe traseul Piata Romana, Mosilor, Colentina, primaria Voluntari si retur la ora 14 consum mediu afisat 8.5. Eu sunt f multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca se continua pe acest subiect. Si consum mic in mers sportiv sau in aglomeratie si cu sufletul in Rai nu se poate.

Era un banc <1989 care spunea ca Dacia este cea mai economica masina-consuma 20 litri/luna (atat era cota in lunile de iarna)

Acum sa vedeti superconsum: de 2 saptamani masina din semnatura consuma 0% - (am carnetul suspendat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu masina din semnatura pe traseul Piata Romana, Mosilor, Colentina, primaria Voluntari si retur la ora 14 consum mediu afisat 8.5. Eu sunt f multumit.

Incep sa imi pun intrebari serioase. Cum reusiti asa ceva? E motorul meu praf? N-am nici cea mai mica idee fata de ceea ce insemna condus (economic)? (intrebari pe care le consider totusi ironice :) )

Spuneti-mi si mie secretul, eu abia ma mentin la un consum mediu urban de 13l/100km

Am avut acum cateva zile 9.3 consum mediu, dar pe o distanta de max 6km, mers foarte linistit, seara, aglomeratie aproape inexistenta, traseu Dr. Taberei, Bd. Timisoara, Razoare, Sebastian (oprire 2min), Rahova, Unirii; dar nu am reusit niciodata sa pastrez un consum asa de redus pe o distanta mare (>10km).

Revenind... cum reusiti? Nu vreau sa consume 8, dar daca ajung la 11 tot e ceva :( (astept sfaturi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!